Kayıt Ol

Rönesans (Renaissance)

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Rönesans (Renaissance)
« : 25 Mayıs 2010, 18:12:44 »
RÖNESANS(RENAİSSANCE)

Yıl 2054.Yer Paris. Gelecek ve ölümsüzlük fikri üzerine kurulu bu etkileyici animasyon filmi genç araştırmacı Ilona Tasuiev'in kaçırılmasıyla başlar. Genç kadından bir daha haber alınamaz.Kızın çalıştığı Avalon adlı kozmetik şirketi yöneticileri kızın bulunmasını istemektedir.Avalon'un yöneticisi ve CEO'su olan Dellenbach kızı bulması için kayıp ve rehine olaylarıyla ilgilenen polis departmanının şefi Kaptan Caras'ı görevlendirir.Caras da her ne pahasına olursa olsun kızı bulmak istemektedir.Ancak işler iyice sarpa saracak ve çok farklı konulara değin uzanacaktır.Caras kayıp kızın ablası Bislane'den yardım alır.İlona'nın üstünde çalıştığı proje genç yaşta hızla yaşlanıp ölen çocuklarla ilgilidir.Kızın bulunması ve projenin yeniden güvene alınması Caras'a bağlıdır.İyi ve kötü, gerçek ve hayal, ölüm ve ölümsüzlük kavramlarının sorgulandığı filmde halkın kaderi Caras'ın ellerindedir.

Filmin alt yapısını oluşturan gelecek kavramı incelikle dokunmuştur.Teknolojik gelişmelerle ilgili uçuk hayaller yerine ayakları yere basan projelerin kullanılması filmi daha bir gerçekçi kılmıştır.Çizimler bizim bildiğimiz sıradan teknikler yerine gölgelendirme ağırlıklı, siyah fona,sanatsal bir biçimde aktarılmıştır. Polisiye unsurların çoğunlukta olduğu fakat bilim kurgunun da gölgede kalmadığı film, aksiyon sahneleriyle de ilgi çekmektedir.

KİŞİSEL NOT:

Spoiler: Göster
Fransızca dersinde izlediğimiz bir film olmasına rağmen oturup Türkçe olarak yeniden izledim.Açıkçası filmdeki çizimler öncelikle dikkat çekiyor.Diğer filmlerin aksine mutlu bir gelecek yerine gerçekçi yeri geldiği zaman karamsar bir tavır ortaya konulduğu söylenebilir.Tavsiye ediyorum.

KİMLİK BİLGİSİ

Yönetmen :   Christian Volckman
Senaryo :   Alexandre de La Patellière, Mathieu Delaporte
Seslendirme :   Daniel Craig, Patrick Floersheim, Catherine McCormack, Laura Blanc, Romola Garai
Filmin Türü :    Animasyon, Drama
Orijinal Adı :   Renaissance
Yapımcı Firma :   Onyx Films, France 2 Cinéma
Yapım Yılı :   2006
Yapım Ülkesi :   Fransa, İngiltere
Orijinal Dili :   Fransızca
Filmin Süresi :   105 dakika
Resmi Sitesi :    http://www.renaissance-lefilm...
Dağıtıcı Firma :   Bir Film
Vizyon Tarihi :   13.04.2007

Çevrimdışı wildgirl_3

• **
  • 55
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rönesans (Renaissance)
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2010, 21:09:12 »
Hatırlıyorum, Marion dersinde izlemiştik Beyza ;)
Gerçekten güzel bir filmdi ama bir türlü sonunu izleyemedim :) Sadece senin anlattığın kadarıyla biliyorum ;)

Keşke hep yanımda olsanız bi'tanelerim!