Kayıt Ol

Stepheine Meyer

Çevrimdışı SéDa ERéN

• **
  • 83
  • Rom: 0
  • *WaiT Mé iN !NFéRNo~' Not Mé u'll waiT! ParasITé
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stepheine Meyer
« Yanıtla #15 : 26 Ağustos 2010, 16:17:32 »
Kitap daha çok aşk romanı olarak ön plana çıktığı için bu kitapla fantastik edebiyata başlamanın biraz sakat olabileceği düşüncesindeyim. Yani birçok insan tarafından okunma sebebi aşk romanı olması, tabi Robert Pattinson'da kitabın satışını %50 artırmıştır herhalde, neyse..  :hemk Eh, vampir kavramını en net biçimde güneşte parlayan yaratıklar olarak duyan bir insan bayağı bocalar fantastik edebiyata adım attığında herhalde. Keşke seriyi bu kadar pembe değil, biraz da siyah yazsaymış.

Bu arada Stepheine Meyer'i yazar olarak beğenemedim bir türlü. Acemi bir yazar gibi yazdığını düşünüyorum nedense..
tamamen katılıyorum.Bence bu yazar twilight serisiyle vampir serisi adı altında aşkı ve cinselliği vurgulamaya çalışarak okuyucu kazanmayı amaçlamış..eh Amacınada ulaşmış sayılır.
parayıda bir güzel cebine indiriyor..Bence böyle acemi yazarların kitaplarına fazla ümit bağlamamak gerekiyor.Filmini birazcık beğenmiştim.Kitap daha güzeldir heralde dedim baktım(tamamen okumadım) çok bunaltıcıydı bence..
Ama Göçebe güzeldir belki bu yazara son kez umut bağlayarak birde o kitabını denemek istiyorum..

NoBody BUt ME caN NOT PlaY WIth My BRAIn ANYMORE!..

Çevrimdışı melike0107

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 31 Ağustos 2010, 02:46:12 »
Belkide haklısınız ama şöyle bir gerçek var: Bu kitaplar insanı okumaya yakınlaştırıyor. Bence Stepheine Meyer haklı. Kendi kafasındaki vampir şeklini okuyucularına yansıtıyor ve bu şekilde yazdıkları daha özgün oluyor. Bizim kafamızdaki vampir gerçeği değişmedi. Belki de aynı kalıplar gibi yazsaydı bu kadar rağbet görmeyecekti. Bu şekilde vampirleri birbirinden farklı gösteren birçok kitap var. Ayrıca vampirlerin aşık olmasıda yasak değil. Ben kendimde çok farklı bir şey yazdığım içinde bu gerçeği savunuyorum. Özgün bir kitap...

Kesinlikle katıyorum. Kadın kendine özgü yazıyor, yazarken kalıplar koymuyor ne istiyorsa onu yazıyor ki bence bir çok düşüncenin aksine kitabın satmasının asıl sebebi de bu...
Ama tabi yeniliklere açık olmayanlar bunu anlayamayabilir
Bir de şu var artık alacakaranlığı beğenmemek bir meziyet halini almış. Tamam ben gerçekten beğenmeyeneler yok demiyorum elbet var herkes herşeyi beğenmek zorunda değil sonuçta benim beğendiğimi sen beğenmezsin senin beğendiğini ben beğenmem, neyse sonuç itibariyle farkına vardım ki şu izlenimi vermeye çalışanların sayısı daha fazla
"Alacakaranlık mı? o da neymiş ben çok daha eski, iyi, klasik, ne bileyim işte kült vs. okuyorum"
sanırım böylece kendilerin, daha iyi hissediyorlar...

not= kadın bence kesinlikle cinselliği vurgulamaya çalışmamış isteseydi yapabilirdi (Bu tür eserlerde okuyoruz liselilerin bir onla bir bunla yattığı) kadın tam tersine gayet olması gerektiği gibi topluma örnek teşkil edebilecek çocuklarımızın okuyup da bizim acaba çocuğum bundan yalnış birşey örnek alırmı diye endişe etmeyeceğimiz bir kitap.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 31 Ağustos 2010, 13:01:17 »
Kesinlikle katıyorum. Kadın kendine özgü yazıyor, yazarken kalıplar koymuyor ne istiyorsa onu yazıyor ki bence bir çok düşüncenin aksine kitabın satmasının asıl sebebi de bu...
Ama tabi yeniliklere açık olmayanlar bunu anlayamayabilir
Bir de şu var artık alacakaranlığı beğenmemek bir meziyet halini almış. Tamam ben gerçekten beğenmeyeneler yok demiyorum elbet var herkes herşeyi beğenmek zorunda değil sonuçta benim beğendiğimi sen beğenmezsin senin beğendiğini ben beğenmem, neyse sonuç itibariyle farkına vardım ki şu izlenimi vermeye çalışanların sayısı daha fazla
"Alacakaranlık mı? o da neymiş ben çok daha eski, iyi, klasik, ne bileyim işte kült vs. okuyorum"

not= kadın bence kesinlikle cinselliği vurgulamaya çalışmamış isteseydi yapabilirdi (Bu tür eserlerde okuyoruz liselilerin bir onla bir bunla yattığı) kadın tam tersine gayet olması gerektiği gibi topluma örnek teşkil edebilecek çocuklarımızın okuyup da bizim acaba çocuğum bundan yalnış birşey örnek alırmı diye endişe etmeyeceğimiz bir kitap.

Benim annem öyle düşünmedi ama :P

Çevrimdışı SéDa ERéN

• **
  • 83
  • *WaiT Mé iN !NFéRNo~' Not Mé u'll waiT! ParasITé
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 31 Ağustos 2010, 14:23:40 »
Kitapta çocuklara pek iyi gelmeyecek ilişkiler gördüm ben.. kafasını bulandırmak istemeyen hiç bir "çocuğa" tavsiye etmiyorum..Bu arada çocuğuna öyle kitap okutan çok pişman anne baba gördüm..Tabi isteyen istediğini düşünmekte serbest.

NoBody BUt ME caN NOT PlaY WIth My BRAIn ANYMORE!..

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 31 Ağustos 2010, 14:29:19 »
İkinci filmindeki masum kızımız Bella'nın vampir aşığı gittikten sonra her gece çıldıran ve orda burda hayalini görerek hastalık derecesindeki bunalımı, çocuklara "Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar" arasına kolaylıkla girebilir.

İsteyen aile okutsun çocuklarına.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı melike0107

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 02 Eylül 2010, 18:22:17 »
herahalde kastım ilkokul çocukları değil lise çağındakiler ...

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 03 Eylül 2010, 16:04:02 »

Basit olmayan, karakterin yakışıklılığından dolayı satmayan, para için yazılmamış ne bileyim fanlarından tiksindirtmeyen vs. şeyleri de eklerseniz tam olurdu aslında.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 03 Eylül 2010, 16:09:17 »
Sanatsal ve edebi değer yönünden Twilight'a bakarsanız, kocaman bir delik görürsünüz. O deliğin sıfır olduğunu anlamanız için biraz uzaklaşmanız gerekir.
#rekt

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Eylül 2010, 19:33:06 »
Beğenip beğenmemek kişilerin özgür iradelerine kalmış ancak Meyer hanımefendi yazdığı vamğirciklr ve kurtçuklarla yüklü bir servete sahip oldu.

Çevrimdışı jacobnessie

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 14 Eylül 2010, 19:14:56 »
Bu kadın hakkındaki görüşlerim pek değişti..

Love of mine, some day you will die 
But I'll be close behind
I'll follow you into the dark 

No blinding light or tunnels to gates of white
Just our hands clasped so tight
Waiting for the hint of a spark 

I Will Follow You Into The Dark. <3

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Kasım 2010, 13:12:18 »
Lüt-feeen. Bella dördüncü kitapta resmen azıyor.

Çevrimdışı melek

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 03 Mart 2011, 19:34:40 »
bu yazarı çok seviyoru.olaylara çok başka yönlerden bakıyor
Çocuk olsam yeniden...bir tek düştüğüm için acısa içim..
Ve kalbim,çok koştuğum için çarpsa sadece...

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Mart 2011, 19:57:02 »
bu yazarı çok seviyoru.olaylara çok başka yönlerden bakıyor

Biraz fazla farklı^^

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 03 Mart 2011, 23:41:45 »
Ergen ve ötesi kızların Mükemmel sevgili tutkusu=Para
Seven sevmeyen kusura bakmasın benim gözümde meyer budur.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 18 Nisan 2011, 16:46:24 »
Stepheni Meyer geçtiğimiz günlerde. Hayranları ve USA Today ile görüşme yaptı ve bizde sizin için çevirdik. SM'nin gelecek projelerini ve Göçebe ile ilgili konuşmalarını merak edenleri yazının devamına alalım...

Hepimiz Stephenie Meyer ile tanıştığımızda neler olacağını biliyoruz – tabii ki de çılgınlar gibi çığlık atardık. Çok şanslı ufak bir grup fan çok satan Twilight Saga serisinin yazarıyla sohbet etme şansını yakaladı.

Bir grup kız Stephenie Meyer’a istedikleri soruları sordular. Bazıları gelecek projelerini sordular bazıları ise Alacakaranlığı ve Göçebe hakkında da bir soru vardı.

Stephenie yakınlarda denizkızlarına karşı bir takıntısı olduğunu açıklamıştı ve gelecek projeleri hakkındaki soruyu gerçekten bir kitap yazımı üzerine çalıştığı yönünde cevapladı. Düşündüğü 2 kitap olduğunu belirtti. Denizkızları ile ilgili olan kitabı taslak aşamasında, şu an o kitap üzerinde çalışmıyor. Fanlar için başka bir önemli kitap daha olacağını açıkladı.

Bahsettiği diğer kitap ise 17 yaşında yaylar ve okların olduğu büyüler dünyasında yaşayan bir kız hakkında ve bu kitap diğerlerine göre daha korkutucu olacakmış. 1.000 sayfa civarında olacağı düşünülüyor.

Bu söyleşide ona Göçebe serisinin devam durumu hakkında da sorular soruldu. Soruya yeni kitabın taslağının tamamlandığı ve hatta ilk iki bölümünün yazıldığı yönünde cevap verdi yazar.

Ayrıca Stephenie’ye Renesmee ve Jacob’ın gelecekte çocukları olabilme olasılığı ile ilgili merak edilen bir soruda soruldu. Onların hikâyesini yazabileceğini belirten soruları cevaplamayı reddetti. Yani buda Twilight Saga serilerindeki bazı karakterler için son olmayacağı anlamına gelebilir! Efsane yeni kuşakla yaşamaya devam edebilir.

İşte size USA TODAY’in yaptığı söyleşinin bir kısmı:

Kazananlar Meyer ile Vancouver Hotelindeki yuvarlak masada incelikle ve onlara verilen sınırsız yetkiyle vampir anatomisi, kurt adam efsaneleri, serideki yan karakterlerin geçmiş hikayeleri ve elbette Edward&Bella&Jacob aşk üçgeni hakkında tartıştılar. ( Jacob aynı zamanda Bella’yı seven kurt adam ve karakteri filmde çoğunlukla üstsüz oynayan Taylor Lautner canlandırıyor.) Ama bilgili araştırmacılar gibi (fanlardan çoğunun seri ile ilgili blogları var) aynı zamanda ilgi çekici detayları ortaya çıkarmak için buradalar: Meyer yeni romanını ne zaman yayınlayacak? Alacakaranlık film setinde olmak nasıl bir duygu? Little, Brown’a ait 543 sayfalık ansiklopedik el kitabı olan The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide’ın içinde yeni neler var ve Ciltli versiyonu $24.99 fiyatıyla 12 Nisan’da çıkacak mı? (E-book versiyonu $11.99 13 Nisan’da satışa sunulacak.) Meyer rahat ve mutlu bir şekilde bildiklerini paylaştı:

• Resimlendirilmiş rehber hakkındaki soru: “Benim sevdiğim kısım vampir hikâyeleridir. Yeni olan birçok hikâye var. Şimdiye kadar kimsenin bilmediği Alice’in(Cullen) hikâyesi de bunlardan biri. Bence fanlar Victoria’nın (Cullenlerin düşmanı) hikâyesinin ne kadar eğlenceli olduğunu görünce şaşıracaklar.

• Edward ve Bella hakkında başka bir kitap daha yazıp yazmayacağı hakkındaki soru: “Hikâyeleri zaten anlatıldı ve aynı karakterler üzerine farklı bir seri yazacağımı sanmıyorum.”

• Edward’ın gözünden anlatılıp bir kısmı 2008’de internete sızan bir Alacakaranlık kitabı olan Midnight Sun’ı bitirme olasılığı hakkındaki soru: “Bir gün bitirmeyi istiyorum çünkü insanların istediğinin bu olduğunu biliyorum. Bu zamandan sonra ne kadar kitap yayınlasam da gene Midnight Sun’ı isteyecekler ama şu anda vampirler hakkında bir şeyler yazmıyorum.”

• Adı henüz belli olmayan bir sonraki çıkaracağı kitap hakkındaki soru: “İnsanların ok, yay ve kılıç kullanmakta olduğu başka bir dünyada yer alan fantastik bir kitap. Birazcık büyü içeriyor ama büyünün çok kısıtlı bir hali. Karakterler insan ve bazıları büyü yapabilme yeteneği var, bazılarının ise yok. Oldukça esrarlı. İnsanlar ölüyor. Başkarakter ise 17 yaşında harika bir kız.”

• Yazmayı bitirip yayınlayacağı diğer kitaplar hakkındaki soru: “Büyüdüğümde, denizkızlarına karşı takıntılı hale geldim. Kitap için detaylı taslaklarım var. Şu anda üstünde çalışmıyorum, ama içimde büyük olacağına dair bir his var. 1.000 sayfa civarında olacak.”

• 2008’de Göçebe ile başlayan 3 kitaplık bilim-kurgu serisinin 2. Kitabı hakkındaki soru: “Elimde yazılmış taslak ve ilk iki bölüm var. Üzerinde çalışıyorum.”

• Meyer’ın uzun hikaye örgüsü dolayısıyla iki bölüm halinde çekilecek olan The Twilight Saga: Breaking Dawn’ın film olması hakkındaki söyledikleri (1. Film 18 Kasım, 2. Film ise Kasım 2012’de vizyona gireceği programlandı.) :

• En çok beklenilen Edward ve Bella’nın düğünü henüz çekilmedi ama Stewart henüz ayarlanmayan gelinliğe uyuyor. Meyer “Oldukça ilgi çekici bir karışım” diye anlatıyor. “Kaliteli hissi veriyor ama aynı zamanda üstünlüğü var. Gerçekten çok güzeldi. Ve Kristin o elbiseyi – oh, elbise giydiğinde muhteşem görünüyor – giydiğinde kıvrak ve inanılmaz görünüyor.”

•Pattinson ve Lautner ile çalışması hakkındaki soru: “Rob aslında Edward’dan daha çok Jacob’a benziyor. Aptal,eğlenceli, hiç bir şeyi ciddiye almıyor. Ama ihtiyaç duyulduğunda Edward karakterine bir anda (parmaklarını şıklatır) dönüşebiliyor. Taylor’la daha çok takılıyoruz. Daha çok eğlenceli ve mutlu olan Jacob’a benziyor.”

• İki yeni film için aldığı büyük rol olan yardımcı prodüktörlük hakkındaki soru: “En büyük farklılık orada olup her şeyi görmek. Sanırım çok fazla film gördüm ve gerçekten nasıl olması gerektiğini anlıyorum. Hala uzlaşılması gerekecek çok yer var. Bu henüz değişmedi. Aslında çok büyük bir değişiklik olmadı, ama artık prodüktör olarak bir itibarim var ki bu çok çılgınca.”

Cevaplanmayan tek soruyla bazı gizemler açığa çıkamadı: Kurtadam/şekil değiştirici Jacob ile Edward ve Bella’nın insan ve vampir melezi olan Renesmee’nin çocuk sahibi olabilme ihtimali. (Jacob genç ama bebek Renesmee çok hızlı bir şekilde büyüyor.) “Şu anda cevaplamayı tercih etmeyeceğim bir soru bu, çünkü onların hikâyesini yazma gibi bir ihtimalim var.”

Göçebenin ikinci kısmının bir bölümü, yazılmış! Bütün taslağın tamamlanmasından bahsetmiyorum bile! Ne kadar heyecan verici!

Kaynak: USA Today

Çeviri ve Düzenleme : Hanife Albayrak