Kayıt Ol

Bunları biliyor musunuz ?

Çevrimdışı Persephone

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • Mellonamin, nai eleni siluvar antalyannar!..
    • Profili Görüntüle
Bunları biliyor musunuz ?
« : 29 Mayıs 2010, 02:53:35 »
Orijinal birinci kitapta JK'in Slytherin kaptanı Marcus Flint'i 6. sınıf öğrencisi yazdığını, ve 3. kitapta hala Marcus Flint'i kullanma hatasını yaptığını, hayranlarıyla yaptığı sohbetlerden birinde bir hayranı kendisine bunu sorduğunda da durumu kurtarmak için "Marcus Flint sene tekrar etmek zorunda kaldı" şeklinde bir açıklama yaptığını biliyor muydunuz? Peki ya bu hatanın ilk kitabın Türkçe'ye çevirisi sırasında 5. sınıf öğrencisi olarak düzeltildiğini biliyor muydunuz?

JK Rowling'in 4. kitaptaki Priori Incantatem bölümünde, Harry'nin anne ve babasını Harry'nin asasından yanlış sırada çıkardığını, bu hatanın Türkçe'ye çeviri sırasında düzeltildiğini biliyor muydunuz? Sanırım kitaplar Türkçe'ye geç çevrildiği için çok da kızmamalıyız, en azından bazı hataların düzeltilmiş halini okuyoruz.

Avusturya'daki Hexenschule isimli okulun gerçekten de, Hogwarts gibi, öğrencilerine sadece büyücülük öğrettiğini biliyor muydunuz? Bu okuldaki öğrencilere büyü yapma, iksir yapma, doğa, astroloji, astronomi, meditasyon ve kehanet konularının öğretildiğini,ve öğrencilerin 6 dönem sonunda, dersleri başarıyla tamamlarlarsa Büyücü Diploması alıp mezun olduklarını biliyor muydunuz? Eh, tabi mesleklerini nasıl açıkladıklarını merak ediyor insan.

Amerika'daki bir firmanın gerçekten de Bertie Bott'un Binbir Çeşit Şekerlemeleri'nden ürettiğini - ve şekerlemelerin gerçekten de hemen hemen her tadı , örneğin kusmuk, sümük içerdiğini - biliyor muydunuz?

Peki film çekimleri sırasında kullanılan şekerlemelerin de gerçekten de her tattan olduklarını biliyor muydunuz? (Bu konuda Rupert Grint'in (Ron) bir söyleşide söylediklerini hatırladım "Evet, gerçekten de iğrenç tadı olan bir şekerleme rastgelmişti bana ve hala ne içerdiğini bilmiyorum".)

Kanada'daki Carleton Üniversitesi'nde bir edebiyat öğretmeninin dersinde Harry Potter'ın 4 kitabını ve yine aynı tarz kitaplar olan Hobbit ve Narnia serisini okutup incelettiğini biliyor muydunuz?

Eski Spice Girl Geri Halliwell'in Harry Potter'dan esinlenip Scream If You Wanna Go Faster CD'sindeki "Circles Round the Moon" parçasını oluşturduğunu, ve bunu yaparken de bu parçanın Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin soundtrack albümünde yer almasını umduğunu biliyor muydunuz? Elbette ki parça, soundtrack albümünde yer almadı J

Filmin Amerika'daki isminin Sorcerer's Stone, İngiltere'deki isminin Philosopher's Stone oldugunu ve bu sebeple de taştan bahsedilen her sahnenin iki ayrı şekilde seslendirilmek (hatta belki çekilmek) zorunda kalındığını biliyor muydunuz?

Herkesi etkileyen Quidditch maçı sahnelerinin filmde 9 dakika sürmesine rağmen, esasen planlanmasının 3 ay ve sonra da çekiminin bir 6 ay daha sürdüğünü biliyor muydunuz?

İngiltere'deki 8-9 yaşlarındaki çocukların, gözlüklü kahramanları Harry Potter'a benzeyebilmek umuduyla, göz muayenesi yaptırma ve gözlük takma isteklerinde inanılmaz bir artış olduğunu biliyor muydunuz?

Erised aynasının (bizde Kelid diye çevrilmişti) üzerindeki yazıyı (Erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi) tersten okuduğunuzda "I show not your face but your hearts desire" olduğunu biliyor muydunuz ? (yani Türkçe'si "senin yüzünü değil kalbinin arzusunu gösteriyorum", ve Türkçe'ye çeviren de bunu farketmiş olmalı ki Erised yerine Kelid yani dilek yazmış ama tabi o cümleyi de böylece mahvetmiş oluyor L )

Profesor McGonagall'ın ilk ismi olan Minerva'nın Yunan bilgelik Tanrıçası Athena'nın Latincesi olduğunu biliyor muydunuz?

Kral Arthur'dan önceki zamanlarda Voldemortis isimli çok kötü bir büyücü olduğunu ve tahminen Merlin tarafından yenilgiye uğratıldığını biliyor muydunuz? (Merlin kim, Kral Arthur kim demeyiniz lütfen!)

Voldemort'un Fransızca'da "flight of death" yani ölümün uçuşu anlamına geldiğini biliyor muydunuz? (JK'in eskiden Fransızca öğretmeni olduğunu söylememe gerek var mı bu arada?)

Running Weasley isimli bir adama ait bir hikaye olduğunu, bu adamın hiçbir satranç oyununu kaybetmediğini ve sonunda bir fare!!! tarafından öldürüldüğünü biliyor muydunuz? (Aman Tanrım, Ron - Scabbers (Kılkuyruk-Peter Pettigrew) olamaaaaaaaaaaaz! L )

Argus'un bin göze sahip bir Yunan Tanrısı olduğunu biliyor muydunuz? (hadememiz Argus Filch, iyi isim seçimi olmuş - bu arada ben biryerlerde bunun Tanrı değil de bir canavar olduğunu okumuştum sanki)

Draco'nun ejderha şeklinde, Sirius'un ise köpek şeklinde birer takımyıldız olduklarını biliyor muydunuz?

Yunan mitolojisinde Nimbus'un , toprağa değdiğinde Tanrı veya Tanrıça'ya dönüşen fırtına bulutu olduğunu biliyor muydunuz?

Patronus'un "protector - koruyucu" anlamına, expecto'nun ise "I expect-bekliyorum" anlamına geldiğini ve bir araya getirilip Expecto Patronum dendiğinde "I expect protection - Koruma bekliyorum" denmiş olduğunu biliyor muydunuz?

Apparate (bizdeki cisimlenmek) ve Disapparate (bizdeki buharlaşmak) büyülerinin İngilizce Appear (ortaya çıkmak, görünmek) ve Disappear (gözden kaybolmak, yokolmak) kelimelerinden geldiği sanırım çok açık. Peki, Harry Potter kitaplarındaki birçok büyü, bitki ve yaratık isminin İngilizce veya Latince kökenli olduğunu biliyor muydunuz?

H.P. serisinde geçen neredeyse bütün büyü sözlerinin İngilizce kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz?

Lumos, Illuminate (Il-luminate) yani aydınlatmaktan geliyor.

Avada Kedavra'daki Kedavra, Cadaver, yani ceset kelimesinden geliyor. (Aynı terim Türkçe'de "çok soğuk" anlamında, kadavra diye var)

Stupefy, tamamen manalı bir İngilizce kelime, anlamı ise "aptallaştır".

Ennervate de öyle, "zihni geri ver" diye çevrilebilir.

Imperius Latince kaynaklı, Imperio, yani Güç kelimesinden geliyor.

Expelliarmus ise expel, yani uzaklaştır, uzak tut kelimesinden. (burada hemen ben bir ekleme yapmak istiyorum; arm silah anlamında da kullanılıyor. get armed - silahlanmak felan. Yani Expel = Uzaklaştır , Arm = Silah Sonuçta Expelliarmus = Silahı uzaklaştır gibi birşeyler oluyor. Eh, büyücülerin silahları da asaları olduğuna göre...)

Engorgio ve Reducio, Engorge (geliştir, büyüt) ve Reduce (küçült, azalt) kelimelerinden geliyor

Petrificus Totalus da neredeyse tamamen anlamlı. Petrify Totally, yani tamamen dondur, durdur.

Ayrica Nimbus'a ek olarak şunu söyleyebiliriz. Nimbus, modern meteorolojide bir bulut ismidir ve hızıyla ünlüdür.
Ölmek, uyumak sadece! Düşünün ki uyumakla yalnız
Bitebilir bütün acıları yüreğin,
Çektiği bütün kahırlar insanoğlunun.
Uyumak, ama düş görebilirsin uyku...da, o kötü!
Çünkü o ölüm uykularında,
Sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından,
Ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu.
Bu düşüncedir uzun yaşamayı cehennem eden.

William Shakespeare
[/size]

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bunları biliyor musunuz ?
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2010, 23:02:15 »
Bazılarını bilsem de, bilmediklerim fazlaymış sanırım. Teşekkürler paylaştığın için.
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Eylul

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2010, 09:53:47 »
"Hexenschule" adlı okul olayı ..
Gercekten büyü yapabiliyo'larmıymış acaba =D

Çevrimdışı MeLeZ

• MeLeZ
  • **
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2010, 12:12:25 »
Hexenschule denen okulda büyü yapmayı nasıl becerebiliyorlarmış merak ettim :hönk

Allons-y, Alonso

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #4 : 24 Temmuz 2010, 18:31:31 »
Hexenschule denen okulda büyü yapmayı nasıl becerebiliyorlarmış merak ettim :hönk
Bence illüzyon falan yapıyorlardır. Yani bildiğimiz hokkabazların yaptığı şey. :D

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Temmuz 2010, 18:48:27 »
sanmıyorum.simya,voodo conjurerlik falan öğretiliyor herhalde.

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Temmuz 2010, 21:19:48 »
çocukların gözlük takma isteği ilginçmiş, iyi ki kafalarını yarmaya çalışmamışlar, bi yara izi için.  :D
+ +

Çevrimdışı Elijah

• 627
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Temmuz 2010, 22:12:17 »
Şekerleme olayına bayıldım, onu yapan cesur bir firmaymış demek ki.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2010, 00:10:49 »
Şekerleme olayına bayıldım, onu yapan cesur bir firmaymış demek ki.
Aslında o fikir benim kafama çok yattı. Yani rağbet çok olur bence. Hem Harry Potter meraklıları hem de şans oyunlarını falan sevenler ilgi gösterir mutlaka.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2010, 10:15:47 »
Çok güzel ve faydalı bilgiler var burada, teşekkürler. Kitaptaki çoğu şeyin Fransızca ve Latince kökenli kelimelerden türetilmiş olduğu gözümden kaçmamıştı zaten. Özellikle de Rowling'in Fransızca ile olan yakınlığını bilince... Ama hiç oturup da anlamlarını araştırmamıştım.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Atalante

• *
  • 22
  • Rom: 1
  • V1-V1-V1 Tebrikler Türkiyeee!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Ağustos 2010, 16:59:48 »
Bazılarını biliyordum ama bazıları hakkında da hiçbir fikrim yoktu...
Paylasım için saol :D

Merlinsiz imza olmaz!! :lve :klp

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Ekim 2010, 21:31:41 »
j.k.Rowling çok iyi bir yazar ama pek çok dikkatsizliği var.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #12 : 25 Ekim 2010, 22:22:07 »
Haksızlık ediyorsun bence. 7 yıl gibi uzun bir süre zarfında yazılan bir eserde bu tarz şeyler normaldir. Biz yazmaya kalksak ne hatalar, ne çelişkiler çıkardı kim bilir. Rowling saygı duyulmayı hakkeden, oldukça yetenekli bir yazar.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ekim 2010, 23:32:47 »
Haksızlık ediyorsun bence. 7 yıl gibi uzun bir süre zarfında yazılan bir eserde bu tarz şeyler normaldir. Biz yazmaya kalksak ne hatalar, ne çelişkiler çıkardı kim bilir. Rowling saygı duyulmayı hakkeden, oldukça yetenekli bir yazar.
OHOWWW. Biz yazsak neler neler çıkar mitciğim. En iyisi yazmamak :D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Ekim 2010, 00:35:08 »
Bence illüzyon falan yapıyorlardır. Yani bildiğimiz hokkabazların yaptığı şey. :D
Sitelerine baktım da bayağı bir ilginç duruyor... Çat pat çıkardığım kadarıyla büyüyle ilgili her şey mevcut, şamanlık falan da geçiyor. Ökültten bahsediliyor. Çok merak ettim.

Spoiler: Göster
OHOWWW. Biz yazsak neler neler çıkar mitciğim. En iyisi yazmamak :D
Hayır yaş konusunu muhabbete katan birisi değilim, ama insan kendisinden yaşça bu kadar büyük bir insanla nasıl bu şekilde konuşabiliyor orayı idrak edemedim bir türlü.