Kayıt Ol

Yüzüklerin Efendisi Harry Potter'dan Daha İyi. Çünkü...

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yüzüklerin Efendisi Harry Potter'dan Daha Karizmatiktir.ÇÜNKÜ...
« Yanıtla #15 : 01 Ağustos 2010, 12:49:18 »
Burada eserin insana yaşattığı zevkin,heyecanın şiddeti önemli bende harryi okurken daha çok zevk aldım ama lotrdan iyi demiyorum diyememde yada lotr daha iyidirde diyemem bu eserlere hakaret olur...Hadi benzerlik dolayısıyla bir nevi miras döngüsü-lotr ya da shannara-lotr karşılaştırılır ki bunuda çok tasvip etmiyorum ama lotr'u hp'den iyi göstermek çok uçuk birşey olur.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle

4- Sauron'u bir dağ öldürüyor denebilir. Yüzük yok olmadan Sauron ölemez. Dağa atılmadan o yüzük de yok olmaz. Ayrıca Hobbitler bir ırktır. Büyücüler bir sınıf.

Spoiler: Göster
Ama eğer öyle düşünürsek hortkuluklar yok olmadan Voldemort da yok olamaz.O hortkuluklardan bir tanesi Zebani Ateşi iki tanesi falan da Basilisk ile öldürülüyor.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Çok çarpık bir anlatım olmuş.Açıkçası saçmalık.
1-Voldy en kötü şekillerde aktarılmış.
2-Düşmanla iletişim şekli derken?Siz almışsınız bir Sauron resmi oraya koymuşsunuz.Ha herşeyi görüyor diyorsanız Voldy de zihinefend yapıyor.
3-Yandaşları konusunda.Voldy'nin yandaşları bu kadar mı?Devler,Ruh Emiciler falan nerede?
4-Son olarak Sauron'u bir dağ mı öldürüyor? :D ;) Ben bir hobbitti diye hatırlıyorum.

Katılıyorum. Ayrıca iki serinin birbirine benzer yanları var ama temaları çok farklı. Harry Potter büyü ve büyücülük üzerine, bunun kullanımı üzerine kurulmuş bir kitaptır.
LOTR ise güç ve gücün kullanımı üzerine kurulmuş bir destandır.

İkisini kıyaslamam hiçbir zaman ama şu var, tabi ki Rowling LOTR'ten esinlenmiştir Harry Potter'ı yazarken. Sebebi de Tolkien'in fantastik eserlerin babası olmasıdır. Fantastik serinin babasını yazan kişi olması sebebi ile kendisinden sonra gelen bir çok fantastaik kitaplar LOTR'ten esinlenilmiştir. Narnia gibi.

Tabi bu ayrı bir mevzu ama orjinallik açısından sorulursa bu soru, LOTR derim kişisel düşüncemi katmaya gerek görmeden çünkü bu ortadadır. Ama genel hikaye, kurgu açısından sorulursa çok farklı sınırlarda ve kurgularda olduğunu düşünmekteyim iki eserin.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Kıyaslama yapmak ne kadar doğru... HP ve Narnia'yla kalmaz, koskoca EM, UD evrenleri de Tolkien'ın yaratıklarıyla doludur. Kısacası Fantastik Edebiyat eserlerinin bir çoğu Tolkien'ın yaratımlarından esinlenmiştir. Elfler onun elfleridir, cüceler onun cüceleri.

Karizmatiklik konusunda yorum yapamayacağım :P Filmlerdeki tipleri kıyaslarsak Yüzüklerin Efendisi rakipsiz. Kitaplara bakmaya, düşünmeye gerek bile yok aslında. Kısacası her klasmanda Yüzüklerin Efendisi tek geçilir. :)

Yok ben gönderme yapıyorum mitciğim. Anlatın şu konuyu diye. Anlamadım amaç ne?
Madem anlamadın bu yorumu neden yaptın, nasıl yaptın?
haklısın Elendil. ama ben gene de hepsinde Yüzüklerin Efendisi diyorum ve Boromir adınaaaa! diyorum son olarakta iyi geceler diyerek pc yi kapatıp yatıyorum artık bünye kaldırmıyor... şu gözlerimin haline bak:: :hıö

Alınma ama daha edepli yorumlar yaparken, insanların gözünde bir yerlere gelirken neden kendini böyle küçültüyorsun? Hayır insanlar bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, sana sabırla yanıtlar veriliyor, bazı şeyleri anlayıp susmak yerine neden laf çarpma ihtiyacı duyuyorsun arkadaş? Başlıklar gereksiz yorumlarla dolmaya başladı sayende.

Ayrıca amaç şu, ben de açıklayayım. Başlığı açan arkadaşımız bir takım şeyler düşünüyor, merak ediyor. Başka yorumlarla kendi yorumlarını harmanlamak için forumların yegane amaçlarından biri olan düşünce paylaşımı metodunu uyguluyor. Belki konuya senin kadar hakim değil ve merak ediyor. Burada da bize düşen, bildiklerimiz doğrultusunda yorumlarımızı elimizden geldiğince ortaya koymaktır.

Çevrimdışı Sanora

• *
  • 24
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Napaolis Edebiyat
Biraz gereksiz.

Karşılaştırmak saçma ben şahsen lotr'i daha çok seviyorum ama bu başka seriler üzerinden prim yaparak, o serileri aşağılayarak olmamalı. Ayrıca "karizmatik" ne demektir yahu? Sanki o koskoca, fantastik eserleri sırf karakterler, ölüm şekilleri karizmatik diye okuyormuşuz gibi? O kadar şekilci miyiz yani?

Ynt: Yüzüklerin Efendisi Harry Potter'dan Daha İyi. Çünkü...
« Yanıtla #20 : 18 Ocak 2012, 15:55:30 »
Ben Yüzüklerin Efendisi ile 4, Harry Potter ile de 2 aydır ilgileniyorum. Yüzüklerin Efendisinde bilmediğim şey kalmadı. O yüzden yeni bir evrene yelken açtım. Harry Potter'a...

Bence her ikisinin olay kurgusu da, karakterleride, mekânları da çok güzel. Aslında her facebook sayfalarında böyle tartışmalar kol geziyor. Ben saçmalık diye adlandırıp, gülüp geçiyorum.

Bence her iki evrende mükemmel ve bu biçimde ayırt edilmemeli.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yüzüklerin Efendisi Harry Potter'dan Daha İyi. Çünkü...
« Yanıtla #21 : 18 Ocak 2012, 18:34:21 »
Bence karşılaştırmak istenilen verimi veremez. Ne kadar "Fantastik Edebiyat" olsa da alt tür olarak uçurum farkı var bu iki yapıtın arasında. Aslında iş temelde; birisi hayatını buna adamış edebi bir kişiliğin elinden çıkıyorken, diğeri bir alelade ingiliz vatandaşının trende hayal kurarken parlayan bir kıvılcım olarak çıkıyor.

Bu bağlamda Harry Potter daha basit bir eser. Bunu kötülemek için söylemiyorum. Bunun + ları ve - leri var.

Harry Potter avantajı basit olması, bir kere kitap bir okulda geçiyor sonuçta Cho Harry'le öpüşmüş mü, Ginny Harry'e açılmış mı? ... Özellikle belli bir kesim Arwen-Aragorn aşkını anlamaz.Ya da o efsanevilik onun hoşuna gitmez. O daha sıradan şeyler,kendi yaşadığı gibi okul aşkları okumak ister.

Lotr ise o kadar ince dokunmuş o kadar iyi kurgulanmış bir eser ki HP bu kurgunun yanında solda sıfır kalır. Epik anlatımı ziyadesiyle hikayeye can vermiş ve anlatımı kuvvetlendirmiş. Ama iş ki herkes satır aralarını okumayı sevmiyor. Daha sayfaların elinden çabuk kaydığı HP gibi kitaplara yöneliyor. Lotr bu açıdan dezavantajlı çünkü belirli bir birikimi olmayan bir okur Lotr'dan istediği verimi alamazken HP bu yönden milyonlara hitap edebiliyor.

Lotr belki herkese hitap etmiyor ama bu çığır açan yeni bir akımı doğuracak kadar kuvvetli ve ayakları sağlam bir eser olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ve yazıldığından bu yana dimdik ayakta duracak ve edebi bir kült haline gelecek kadar kaliteli bir eser olduğu gerçeğini.

Sonuç arıyorsanız,veremeyeceğim maalesef. Böyle bir şeye objektif bir cevap verilemez bence.