Kayıt Ol

Dresden Dosyaları Serisi - Jim Butcher

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dresden Dosyaları
« Yanıtla #30 : 18 Ekim 2011, 15:46:14 »
@Laughing Madcap
Aa! Aksine ben de Harry'nin en çok bu kitapta süründüğünü düşünüyorum. Yani öyle bazı anlar oldu ki; "Eh artık. Harry bu sefer gerçekten öldü. Daha da nasıl kurtulur bilemiyorum." dedim kendi kendime.

Spoiler: Göster
Örneğin diğer evrene geçiş, Peri Anne'siyle karşılaşma anı. Vampir Bianca'nın davetine katılması sonrası gelişen olaylar ve daha arada yaşanan ama şu anda aklıma gelmeyen birçoğu...

Dresden'in gün geçtikçe çıtayı yükselttiğini ve her bir kitapta bir öncekine nazaran çok daha ölümcül oyunlar yaşadığı kanaatindeyim. Tabii şu anlık çevrilen ilk üç kitap için konuşabiliyorum.

Diğer kitapların da bir an önce dilimize kazandırılması umudunu kuvvetle taşımaktayım, belirtmiş olayım.

Evet, sevgili Mit de aynı konuyu dile getirdi. Orada anlatmak istediğim, yazarın artık bizde "Heyecana gerek yok, Harry Dresden bu, şimdi kurtulur." zihniyetini oluşturması, bu da eskiden verdiği o heyecanı ve tadı artık verememesi idi. Yoksa tabi ki, m-m-m-m-mega combo!lar çekildi adama, o ayrı.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 19 Ekim 2011, 14:34:20 »
@Laughing Madcap
Aa! Aksine ben de Harry'nin en çok bu kitapta süründüğünü düşünüyorum. Yani öyle bazı anlar oldu ki; "Eh artık. Harry bu sefer gerçekten öldü. Daha da nasıl kurtulur bilemiyorum." dedim kendi kendime.

Örneğin diğer evrene geçiş, Peri Anne'siyle karşılaşma anı. Vampir Bianca'nın davetine katılması sonrası gelişen olaylar ve daha arada yaşanan ama şu anda aklıma gelmeyen birçoğu...

Dresden'in gün geçtikçe çıtayı yükselttiğini ve her bir kitapta bir öncekine nazaran çok daha ölümcül oyunlar yaşadığı kanaatindeyim. Tabii şu anlık çevrilen ilk üç kitap için konuşabiliyorum.

Diğer kitapların da bir an önce dilimize kazandırılması umudunu kuvvetle taşımaktayım, belirtmiş olayım.

Evet, sevgili Mit de aynı konuyu dile getirdi. Orada anlatmak istediğim, yazarın artık bizde "Heyecana gerek yok, Harry Dresden bu, şimdi kurtulur." zihniyetini oluşturması, bu da eskiden verdiği o heyecanı ve tadı artık verememesi idi. Yoksa tabi ki, m-m-m-m-mega combo!lar çekildi adama, o ayrı.
Serinin hepsini okumuş biri olarak size bu konuda dert etmemenizi tavsiye ediyorum. Harry her şeyden kurtuluyor ama çok bedeller ödüyor. Çıta her kitapta artıyor ve bedel de yükseliyor. Changes ve Ghost Story okumadıysanız tadınız kaçabilir. Yok ben seride olacakları bilsem de bir şey olmaz diyorsanız buyrun:

Changes'de kitabın başında öğrendiğimiz kızını kurtarmak için Harry'nin aldığı riskler ve tüm kitaplar boyunca topladığı iyiliklerin karşılığını aldığını okuyup sonunda vurulduğunu görmek serinin baştan sonra kadar okunmasına değer.
Hele Ghost Story'de Harry'nin ruhunun verdiği mücadele, Side Jobs'da Harry'siz kalan Murphy'nin hikayesi, Changes'de yaptıklarıyla tüm dünyayı değiştirmesinin sonuçlarını okumak inanılmaz keyifli.
Burada bile çok şey anlatıp kitapların büyüsünü kaçırmamaya çalıştım isteyenler günceden bu üç kitabın, Changes, Side Jobs, Ghost Story incelemesini okuyabilir.

Butcher seride karakterinin gelişmesine izin veriyor. O yüzden takmayın ileride daha da güzel oluyor.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 15 Kasım 2011, 12:56:47 »
Büyü sistemi, konseyler, thaumaturgy gibi şeyler inanılmaz derecede Mage the Awakening kafasında. Hatta o kadar benzerler ki ikisini ardarda okuyunca sanki MtA romanı okuyor gibi oldum. Benzerliğin sebebi ya ikisinin de gerçek dünya büyücülüğünü örnek almış olması yada yazarım MtA biliyor olması. İki durumda da takdir ettim, şahane.
#rekt

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 15 Kasım 2011, 13:31:43 »
Örnek aldığı ve Dresden'ın çıkış noktası olan oyun bazlı olabilir belki Şu haber oldukça güzel anlatıyor: http://www.kayiprihtim.org/portal/2011/11/01/yazarlarin-yeteneklerini-bileyen-bir-oyun/
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 15 Kasım 2011, 13:36:52 »
Sanmam. Mush oyunlarındaki büyü genelde bu tip sofistike ve felsefik tarzda derinliğe sahip değildir, genelde klasik fantastik kurgu üzerinden giderler. Yazarın kitaptaki büyü inancı oldukça derin ve detaylı esasında. Ciddi/yarı ciddi bir okült bilgisine sahip olmalı adam, veya bunu kullanan bir kaynağı okumuş olmalı. Mush oyunları fazla basit kalıyor, ama bir çıkış noktası olabilir tabi.
#rekt

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 15 Kasım 2011, 18:02:45 »
Butcher RPG ile ilgilenen ve zamanında oyunlar oynamış birisi. Romanların ilerleyen yerlerinde oyun gecelerinden de bahsedecek. Bu arada onun desteklediği ve başarılı olduğu söylenen bir de oyunu var.
Ana kitaplar:
http://bit.ly/txqx0t http://bit.ly/tSXvBu

Bu ana kitaplara ek macera kitabı gibi olay kitapları da var ve bunlar bedava:
http://bit.ly/rBifiB http://bit.ly/uE0rQw http://bit.ly/vWPHGu http://bit.ly/uDdX3y http://bit.ly/sjFrQu

Oyunu yapanlar Don't Rest Your Head'i de yapan Evil Hat. Bedava maceralardan sistemin size uyup uymayacağını anlayabilirsiniz.
Evil Hat kitapları: http://bit.ly/vkkgGx
Don't Rest Your Head: http://bit.ly/u1hyl9

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 18 Kasım 2011, 22:59:29 »

Yoksa siz hala Harry Dresden ile tanışmadınız mı?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #37 : 19 Kasım 2011, 10:59:57 »

Yoksa siz hala Harry Dresden'in asistanı Bob ve onun 'masum' fantezileriyle tanışıp kahkahalarla yerlerde yuvarlanmadınız mı?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

• 960
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 19 Kasım 2011, 11:40:06 »

Büyücü Harry denince aklınıza Harry Potter geliyorsa, bazıları size acımayla karışık bir gülümsemeyle cevap verecektir.

We have assumed control.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 24 Kasım 2011, 22:58:17 »
Ben de Kurtadamlar'ı okumaktayım şu anda. Daha ne oluyor demeden hikaye akıvermeye başladı. Duramıyorum. :D
Yalnız, Carmichael'ın erken ölümü üzdü bizleri.

Buradan Stephanie hanımın yarı çıplak Kurt/Adam'larına selamlarımı gönderiyorum bu arada. :P

......

Evet, sonunda bitirdim. İlk kitaptan daha iyi buldum. Bu durumda ilk kitaptaki o giriş niyetindeki kısımların olmamasının etkisi büyük. Son sayfalara doğru ufak bir kısımda biraz Rezervuar Köpekleri tadı da aldım, hoşuma gitti. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

• 960
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 26 Kasım 2011, 22:07:42 »
Dayanamayıp 4. kitabın ingilizcesine başladım, bir solukta 7 bölüm okudum. Şimdilik yorumum şöyle özetlenebilir;

Bir ara gerildim, bir ara ağzım açık kaldı. Bol bol güldüm. 7. bölümün son sahnesiyle ayağa kalktım, alkış tuttum. Yedi bölüm böylesine etkilediyse, kitabın tamamı nasıl olur, hayal bile edemiyorum. En kısa sürede raflarda yerini alır umuyorum.

Not: Yazar burada zaten çok beğenilen bir seriyi övmekten çok yayın evine gizliden mesaj vermiştir. Subliminal mesaj falan.
We have assumed control.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 26 Kasım 2011, 22:11:37 »
Millet 14'ü beklerken bizim 4'ü beklememiz bana çok koyuyor ama...

Yoksa siz hala Murphy ile tanışmadınız mı?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 30 Kasım 2011, 11:24:54 »
3.kitabı bitirmek üzere olduğum şu günlerde, 2. kitap için yorum yapmadığımı fark ettim. Heyhat, benden önce öyle güzel yorumlar yapılmış ki diyecek fazla söz kalmamış. O nedenle bir özet geçeceğim.

İkinci kitap olan "Kurtadamlar"a dair;

İlk defa bir kitabı okurken, iliklerime kadar "yoruldum." Durun, bu kötü anlamda bir söz değil. Harry öyle bir sürünüyor ki, kendisinin de dediği gibi, tam "daha kötü ne olaiblir?" derken beterin beteri kapımıza dayanıyor. Kapımıza, diyorum çünkü okuru da bu handikapın içinde sürülküyor, eziyor, parçalıyor ve sizi tükürüp kenara atıyor. Tıpkı Harry'e olduğu gibi. Bu nedenle kitap bittiğinde vücudum ciddi anlamda tükenmişti.

İşte, Dresden Dosyaları bu derece başarılı bir seri!

Murphy'e daha çok eğilinmesi, karmaşık ve son ana kadar gizemini muhteşem şekilde koruyan olay örgüsü, her zamanki güldüren ve mest eden anlatım, Harry'nin olaylara kendi kafasında yaptığı yorumlar ve kahkahalarla giden harika bir kitaptı. 3 kitap arasında favorim kesinlikle 2., yani bu kitap oldu.

O bitirişteki "Bana o isimle hitap etme" diyip telefonu çat! diye kapatmasını unutamıyorum.

Ayrıca, Jim Butcher klişeleşmiş konuları alıp nasıl güzel işlediğini bir kez daha gösteriyor bize. 5 tane kurtadam türü? Ve bunların hepsi mantıklı, ağzınızın suyunu akıtacak bir sisteme sahip? Evet, tam olarak bundan bahsediyorum.

Üçüncü kitap olan "Hayalet Tehlikesi" için;

Serinin en büyük artısı kesinlikle Michael! Kitapta anlaşıldığı kadarıyla Harry ile 5 seneye yakın bir tanışıklıkları var ama biz kendisini ilk defa görüyoruz. Kitabın bu yönünü seviyorum aslında. Tanışma faslını geçip, direk sanki tanıyormuşuz gibi sunuyor karakteri ve bu bağlamda, olay örgüsü içinde ona dair ipuçları vermeye başlıyor. Michael'ı ilk gördüğümde "bu da kim?" demiş olsam da, aynı Harry gibi, uzun zamandır tanışıyormuşuz hissini bende yaratmayı başardı.

Michael kim mi? Harry'nin deyişiyle, o Tanrı'nın Yumruğu!

3.kitabın ilk ikisine göre zayıf kalmasını ben biraz da bir geçiş kitabı olmasına bağlıyorum. Pek çok şey cevapsız, belalar büyüyor, düşmanlar katlanıyor ama sonuç? Sonuç henüz yok. Her şey halen daha belirsiz ve belirsizlik derecesi artıyor. Ben bunun, eğer çıkarsa, 4.kitapta yavaş yavaş giderileceğini düşünüyorum. Yabancı okurları "Summer Knight" (4.kitap) için çok güzel yorumları var ve 3'teki bazı aksaklıklar giderilmiş gibi görünüyor.
Ayrıca, bazı tanıdık karakterleri az görmek beni gerçekten üzdü (neredesin Murphy).

Şimdi ben böyle diyorum da, 3 vasat mı? Kesinlikle hayır. Sadece Jim Butcher bizi çok şımarttı. İlk iki kitaptaki derin kurgu biraz yüzeysel kalmış ve bence, olaylar çok çabuk çözüldü. Her şeyin arkasındaki kişinin kim olduğu çıktığında o muazzam tatmin duygusu oluşmadı. Malzeme çok, karakter bol ve karanlık temanın yedirildiği bir kitaptı ancak ilk ikiyle kıyaslayınca böyle eksiklikler göze çarpıyor.

Ancak kitabın en büyük artısı, karanlık temanın yedirilişidir diye düşünüyorum. İlk kitapta adrenalin salgıylayıp bol bol gülmüş, ikinci kitapta kahkahalara boğulup pestilim çıkmıştı (aynen böyle oldu), ama 3'te kelimenin tam anlamıyla gerildim.

"Hayalet teması mı? Olmamış olabilir bu." demiştim ama tükürdüğümü bir güzel yaladım ve usta bir kalemin neler yapabileceğini bir kez daha gördüm. 3.kitap, şu ana kadar çevrilenler arasında en karanlık ve gerilimli olanı diyebilirim. Bunun yanı sıra her tür duyguyu (evet, her tür) sonuna kadar yaşatıyor ki, bu da yazarın yazma gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Toparlarsam, 3.kitabı her zamanki gibi kaptırarak ve sınavlarım olmasına rağmen elimden düşüremeyerek okudum. Harry ve Michael ikilisinin soluk kesen, gerilim dolu ve karanlık macerasına tanık olun! Yeni konseyler, gülmekten yerlere düşüren anlar ve replikler, Bob, güçlenen kötüler ve bu defa gerçekten başına açalabileceği en büyük belayı açan Harry ile okumamanız durumunda çok şey kaçırırsınız.

Hiçbir şey olmasa o parti sahnesi yeter! askdfjlklsdaf. Hem gülmekten ölüp hem aksiyonu sonuna kadar yaşamak? Ah, işte söylemeye çalıştığım bu.

Kitap her anlamda "sertti". Her tür unsur bir doz daha artırılmış ve daha ciddi bir havaya sokularak sizi çarpmak için hazırda bekliyor. Evet, Harry bu defa gerçekten yutamayacağı bir lokmayı ağzına atmış durumda. Olacakları sabırsızlıkla bekliyorum. (Korkmuyorum da değil hani).

Seri için genel bir şey söyleyerek yorumumu birkaç alıntı ile sonlandırmak istiyorum.

Bugüne kadar pek çok seride gülüp, sırıtmışımdır ama gerçekten çok çok azı bana "kahkaha" attırdı. Dresden Dosyaları size kahkaha attırıyor, yerlerde yuvarlatıyor. Aşağıda da dün yatağın üzerinde okurken, kendimi bir anda yatakta yan yatmış şekilde kahkahalar içinde bulmama yol açan birkaç sahne var:

Harry hakkındaki gerçekler #315: Ona laf sokamazsınız:

Michael tam anlamıyla "kapı gibi adam" tanımına giren, iri ve güçlü bir adamdır.

Sahnede Michael ve Harry yan yana. Bu esnada karşılarşında duran ve Harry'e laf sokmaya çalışan bir vampir ile şöyle bir sahne yaşanıyor:

"Bu gece Bayan Rodriguez'i göremediğim için üzgünüm."

"Saçını yıkaması gerekiyordu."

"Erkeklere meraklı olduğunuzu bilmiyordum Bay Dresden."

"Ne diyebilirim ki? Büyük ve güçlüler."

Harry hakkındaki gerçekler #316: Ölesiye centilmen olsa bile, bazı şeyler için hala ergen.

Oldukça çekici, genç bir kız limuzinden inmektedir.

"Harry," dedi Michael. "Salyaların akıyor."

"Akmıyor." dedim

"On dokuzunda yoktur."

"Salyalarım akmıyor!"

Ama her ihtimali karşı arkasını dönüp koluyla ağzının siliyor asdfjlk.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 03 Aralık 2011, 18:16:40 »
Fırtına Büyücüsü'ne bu sabah 11 sularında başladım, yaklaşık 1 saat önce kitap tekrar kitaplıktaki yerine döndü. Kitabın ilk 100 sayfası kaliteli bir polisiye romanı gibi geçiyordu, sonrasında olaylar değişti, gelişti. Kitap gerek mizahi yönüyle, gerek akıcılığıyla, gerekse üslubuyla göz dolduruyordu. Adı gibi kendi de karizmatik abimiz Harry Blackstone Copperfield Dresden -sesli okursanız başınıza geleceklerden sorumlu değilim- yeri geldiğinde kahkaha attırdı, yeri geldiğinde delirtti. Yine de sevdik onu.
 Evde "Gebert ulaaaaaaaaan!" diye dolaştığımı anımsıyorum.

İkinci kitabı okumak için sabırsızlanıyorum. 4. kitabın da Türkçe'ye erkenden çevrilmesini umuyorum[*]yetkili mercilere[/*].
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 15 Aralık 2011, 19:26:25 »
Diyelim ki fantastik bir kitap arıyorsunuz fakat sürekli aynı şeyleri görmekten sıkıldınız. Biraz daha hareketli bir şeyler arıyorsunuz, belki biraz daha özgün. Biraz komik, biraz da gerilim içeren bir şey belki? Ya da bir polisiyedir aslında istediğiniz şey, kim bilir? Başkarakterin yerine kendinizi koyabildiğiniz, her sayfada beklenmedik bir şey olma potansiyeli olan, okurken karakterin hislerini ve hatta yorgunluğunu dahi paylaşabileceğiniz bir kitap...

Tahmin edin. Dresden Dosyaları tam size göre.

Uzun uzun yorum yapmak gereksiz geliyor, öyle ki benden önce okuyanlar söylenebilecek her şeyi söylemiş neredeyse. Ekleyebileceğim tek şey, uzun zamandır bir kitabın beni kendi atmosferine bu kadar rahat sokamadığıydı. 1. tekil anlatımın yararları diyerek Jim Butcher'a selamlarımı yolluyorum. Ayrıca 4. kitap henüz çevrilmediği için üçüncüsüne başlamaya kıyamıyorum.

Yoksa siz hala Dresden Dosyalarına başlamadınız mı?
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.