Kayıt Ol

Dresden Dosyaları Serisi - Jim Butcher

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dresden Dosyaları Serisi - Jim Butcher
« Yanıtla #195 : 12 Kasım 2014, 17:25:44 »
İnternette Dresden Dosyaları yazdınız mı sık sık karşınıza çıkan, Harry'i bir T-Rex'in sırtında gösteren görsel var ya, heh işte onu da 7.kitapta görüyoruz.

Ben de hep merak ediyordum bu görsel hangi kitap'ta geçiyor acaba diye?.. :D
Neyse, devam kitaplarını ingilizce okumak (daha doğrusu okumaya çalışmak  :P) farz oldu artık!... :-\

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #196 : 27 Kasım 2014, 16:10:45 »
Dresden Dosyaları #8 - Proven Guilty

Serinin bir başka çevrilmemiş kitabı. O nedenle yine spoiler vermeden, yüzeysel geçeceğim.

Proven Guilty'i "Suçlu Bulunmuş" ya da "Suçu Kanıtlanmış" diye çevirmek [*]Innocent until proven guilty[/*] bence yanlış olmaz. Kitabın adı da özellikle son bölümlerde gerçekleşen ve bundan sonra serinin gidişatına yeni bir yön verecek oldukça önemli bir olayla öyle uyumlu ki...

Periler Diyarı'nı özlediniz mi? Mab'ı, Maeve'yi, Titania'yı ve yepyeni Yaz Leydisi Lily'i? O zaman onlara doyacaksınız.

Harry yine başrolde olsa da bu defa ondan rol çalan biri, hatta birileri var: Carpenter Ailesi. Michael her ne kadar kitapta az ama öz görünüyor olsa da, ailesinin geri kalanı bu kitapta çok büyük bir rol oynuyor. Öte yandan Kırmızı Konsey ile olan savaş tüm hızıyla devam ederken işler hala yolunda değil.

Bu sırada bir korku filmi etkinliği düzenlenmekte. Ama o da ne? Korku filmlerinin efsane karakterleri gerçek hayata geçmiş ve insanları vahşice öldürüyor. Üstelik tüm bunların sorumlusuysa Molly Carpenter'ın (Michael'ın en büyük çocuğu) erkek arkadaşı olarak gösteriliyor. Öte yandan, ilk olarak 4.kitapta 14 yaşında olarak karşımıza çıkan Molly şimdi 17 yaşında. Emin olun son gördüğünüzden bu yana daha da çılgınlaşmış durumda. Saçının yarısının pembe yarısınınsa açık mavi oluşuna değinmiyorum bile.

Korku filmi karakterlerinin hepsi aslında günümüz filmlerinin kitaba uyarlanmış hali. 13. Cuma'nın Jason'ı, Chucky gibi karakterler komik biçimde uyarlanmış şekilde oradalar.

Yine bununla bitmiyor olaylar. Çünkü periler aleminde de ortalık karışık. Görünüşe göre Kış Diyarı'nın kraliçesi Mab, kendinden beklenmeyecek bir deliliğe kalkışmak üzere ve bu tüm dengeleri alt üst edebilir.

Sözlerimin sonunu belki de en çok merak ettiğimiz başka sorulara yanıt bulduğumuzu ifade ederek kapatayım. Charity'nin neden Harry'den bu derece nefret ettiğini şok edici biçimde öğreniyoruz. Harry bile ona hak verdi, gerisini siz düşünün. Sonrasında 1. ve 2. kitapta sözü edilen, her şeyin arkasında "bunlar birbiriyle bağlantılı" etkisi yaratan ve her şeyin ardında daha büyük bir şey var hissi vardı ya hani? İşte o his 2. kitaptan sonra hiç dile getirilmemişti. Ta 8.kitapta tekrar gündeme geliyor. Bu defa iş ciddi. Üstelik Ebenezar da Harry ile hemfikir.

Tüm Carpenter ailesini iş başında görmek, Molly'i yakından tanımak, Michael'a yeniden kavuşmak, Murphy'nin yine kadın bir komiser olarak ona yaşatılan zorluklarına üzülmek, Harry'i sürünürken görmek ve Thomas'ın yeniden boy göstermesi... Hepsi muhteşem! Fix ve Lily'i ta 4.kitaptan beri görmemiştik. İşte onlar da bu kitapta geri dönüyor. Hem de ne dönüş!

Proven Guilty, uzun bir aradan sonra seride okuduğum en sürükleyici kitap oldu. 6 ve 7'de benim için sanki bir şeyler eksik gibiydi. Bu kitap o eksiği kapattı.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #197 : 13 Aralık 2014, 16:18:06 »
Spoiler: Göster

Eğer ilgileniyorsanız Dresden Dosyaları çizgi-romanının ilk sayısı Humble Bundle'da şu an bedava. Tek yapmanız gereken e-mail adresinizi yazmak.

https://www.humblebundle.com/books
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #198 : 13 Aralık 2014, 16:29:47 »
Eğer ilgileniyorsanız Dresden Dosyaları çizgi-romanının ilk sayısı Humble Bundle'da şu an bedava. Tek yapmanız gereken e-mail adresinizi yazmak.

https://www.humblebundle.com/books

Teşekkürler. :)

Çevrimdışı eroniki

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : 03 Şubat 2015, 14:40:57 »
Arkadaşlar İthaki'nin facebook sayfasında seriye devam edileceği hatta önümüzdeki aylarda yeni kitabının geleceği yazılmış.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #200 : 03 Şubat 2015, 14:58:38 »
Gerçekten de öyle yazmışlar... Akıllarını başlarına topladıklarına inanmak istiyorum artık. Umarım bölük pörçük, zorlaya zorlaya kitap çıkarmaktan vazgeçip seriyi adam akıllı devam ettirirler. Bakalım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #201 : 03 Şubat 2015, 15:17:22 »
Çevirmen Ulaş Apak ise o önümüzdeki ay en az + 1 sene olur :D.

Beni pek inandıramadılar. Gözümle görmeden inanmayacağım sanırım :). Neyse ki bağımsızlığımı ilan edip seriye kendim devam etmiştim. Ama Türkçesi (hani olur da) çıkarsa bir kez de Türkçeden okumak isterim.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #202 : 03 Şubat 2015, 17:48:44 »
Eğer doğruysa;

:yeho :yeho :yeho :clap :clap :clap

Doğru olduğuna inanmak istiyorum, çünkü bu serinin devamını okuyamazsam gözüm açık gideceğim kesin.. :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #203 : 03 Şubat 2015, 20:56:35 »
Öncelikle İthaki'ye bu açıklaması için teşekkür ediyorum. Haketti gerçekten. Bu duyuru bile çok önemli. Birkaç ay bekleriz, yeter ki gelsin :)

Bir de arkadaşlar ben şöyle düşünüyorum. Toplamda 5 kitabın telif hakkı alınmıştı. Zaten beşinci kitap da çevrildi ve neredeyse çoğumuz serinin artık devam etmeyeceğini düşünüyorduk. Hatta kabullenmiştik. Fakat böyle bir anda, hazır herkes de kabullenmişken, İthaki durduk yere niye böyle bir açıklama yapsın? Demek telifleri almışlar ve çeviriye yollamışlar. Böyle bir açıklamadan sonra çevirmeme gibi bir durumun olacağını zannetmiyorum. Ne kadar özenle yaklaştığımızı biliyorlar bu seriye karşı. O nedenle, vira Blood Rites diyorum!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #204 : 04 Şubat 2015, 19:12:26 »
Maalesef o duyuru gerçek değil. İthaki'nin sosyal medyacısını değiştirmesi lazım.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #205 : 04 Şubat 2015, 21:04:20 »
Zaten orijinalinden okumayı göze almıştım :/

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #206 : 12 Haziran 2015, 21:21:45 »
Serinin birinci kitabını aldım. Beklediğimden kalın çıktı. Bayağı umutluyum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #207 : 13 Haziran 2015, 17:46:07 »
Serinin 4. kitabını okuyordum ama okuduğum sıra vize dönemi olduğundan bırakmak zorunda kalmıştım. Bir ara bir daha başlayacağım ve o zamana kadar çevrilmemişlerse diğer kitaplarını ingilizce olarak okuyacağım. İthaki Yayınlarından bu özensizliği beklemezdim doğrusu. Fantastik edebiyatın Türkiye'de gelişmesine katkıda bulunmuş bir yayınevinin gerçekten bulunduğu yeri hakeden bu seriyi neden devam ettirmediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Aşk romanı olsa kimse bekletmez ama. BKZ: Alacakaranlık ve türdeşleri.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #208 : 13 Haziran 2015, 19:28:27 »
İşin içinde maddiyat olduğu sürece; beğenilerin ya da kalitenin pek bir önemi kalmıyor. İthaki başarılı bir yayın evi olsa da temelde ticaret yapan bir kurum. Bu da söz konusu tavırlarının en temel sebebi. Satışları ya da rakamları bilmiyorum; bu seriye ödenen telif ücretleri ve karşılığında alınan para ve kâr payları konusunda da bir fikrim yok. Ama gördüğüm kadarıyla okuyan herkesin beğendiği, sevilen bir seri. Tabii bunu kısıtlı çevreme bakarak söylüyorum; bu serinin ülke geneli arz-talep durumunu bilmiyorum.

Cankutpotter'ın belirttiği türden kitapların saniyesinde ülkemizde yayınlanması konusunda da bu yukarıda belirttiğim öğeler devreye giriyor. Bugün kitapçıların fantastik kurgu ve türevlerinin bulunduğu rafların önündeki kalabalığın büyük bir kısmını o tarz kitaplara saldıran genç okurlar oluşturunca, o türden kitapların sorunsuz bir şekilde telif haklarının alınması ve çevirilerinin hızla yapılması durumu ortaya çıkıyor.

Eminim ki İthaki bünyesinde bir çok kişi de bu seriyi beğeniyor ve zevkle okuyordur. Ancak objektif bir bakış açısıyla bakıldığında, ticaret mantığıyla hareket edilmesi gayet doğal. Okuma zevki ve edebi değer işin subjektif kısmı oluyor çünkü. Bize düşen de sanırım bu talebimizi sağlıklı bir şekilde İthaki'ye iletmek; ailemizin büyücüsü Harry Dresden'imizi boynu bükük ve öksüz bırakmamak.

Bu seriye karşı sergilenen tavrı görünce, "Edebiyatta Kaybolanlar" olarak şaşırıyor insan, orası da ayrı bir gerçek.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #209 : 15 Haziran 2015, 10:30:34 »
Belki genç ve girişken bir yayınevi serinin haklarını satın alıp basmaya devam edebilir. Umudu kaybetmemek lazım =) En olmadı serinin orijinaline hali hazırda pek çok siteden ulaşılabiliyor. İngilizcelere kuvvet =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…