Kayıt Ol

Seçkide Birinci Yıl !!!

Çevrimiçi magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Seçkide Birinci Yıl !!!
« : 21 Haziran 2010, 20:46:55 »

Nihayet, nihayet nihayet… Binlerce kez nihayet…! Sonunda, aslında normal zamanlar için başlarda yayınlamamız gereken seçkiyi çook uzun bir süre sonra beğeninize sunuyoruz.

Evet geciktik, bugün yarın derken sorular, şikayetler ve eleştiriler geldi. Fakat emin olun, ağustos ayında yayınlanacak yeni seçkiye kadar sizleri kurgudan maceraya, maceradan sonsuzluğa ulaştıracak öyküler ile karşınızdayız.

Peki neden mi?

Çünkü Aylık Öykü Seçkisi’nin birinci yılı dolayısıyla fantastik kurgunun ülkemizde önde gelen isimleri sizler için yazdı!

Peki kimler var bu seçkide? Seçkinin bu ayki özelliğini sağlayacak neler var? Neler yok ki..?

Yazarından çevirmenine, editöründen  eleştirmenine kadar tanıdık isimler ve türümüzün ülkemizde var olduğunu kanıtlayan o önemli şahsiyetler ‘Aylık Öykü Seçkisi’ için bir araya geldi! Her biri, birbirinden değerli tam 16 yazarımız öyküleri ile birinci yılımıza mutluluk ve sevinç kaynağı oldular. Ayrıca öyküleri okuduktan sonra bu dediklerimizden çok ama çok daha fazlası olduğunu, o eşsiz kurguların içerisinde kaybolurken daha iyi anlayacaksınız…

Sözü fazla uzatmaya gerek yok, yok da… bu kadar önemli kişiyi bir arada bulmuşken konuşmamak gerçekten çok zor. Şimdi nelerden bahsetsek sizlere? Şüpheci duygulardan mı bahsetsek yoksa ozanların şarkısından mı? Muhteşem çevirilerden mi dem vursak yoksa FRP’deki olağanüstü durumlarından mı..? Tanrılara kafa tutanından mı, klonlardan mı yoksa tekinsiz vak’alar hafiyesinden mi?

Kırkı çıkmamış kelimelerin gizeminden mi? Kitapların o kendine has kokusundan mı? Kayıp kütüphanelerden mi yoksa fitne fesat korkunç yazıtlardan mı? Bilimin kurguya doyduğu andan mı? Bir cigara yakıp derin nefes çekeninden mi? Boşlukta asılı kalan kelimelerin gizeminden mi? Gökteki cehennem dağının ateşinden mi yahut öcülerin trajikomik hallerinden mi?

Dediğimiz gibi, söyleyecek çok söz var. Lakin daha fazla bekletmeyelim sizleri ve o eşsiz kurgular ile baş başa bıraklım. Şimdi hep beraber ‘Aylık Öykü Seçkisi’nin birinci yılında kimler hangi öyküleriyle katılmış, göz atalım;

- Eve Veda adlı öyküsü ile Ali Aksöz

- Olasılık Mezarlığı adlı öyküsü ile Aşkın Güngör

- Türkuaz adlı öyküsü ile Ayfer Kafkas

- ASET adlı öyküsü ile Ayşegül Nergis

- Tanrıça’nın Yeni Yaratığı adlı öyküsü ile Erbuğ Kaya

- MacGuffin Diye Bir Şey Yoktur adlı öyküsü ile Emirhan Aydın

- Mükafat Avcısı adlı öyküsü ile Ferhan Ertürk

- M.A.L. adlı öyküsü ile Funda Özlem Şeran

- Sandalın İçinde Bir Yerlerde adlı öyküsü ile Göktuğ Canbaba

- Sürgün adlı öyküsü ile Işın Beril Tetik

- Ölü Toprağı adlı öyküsü ile Mustafa Samsunlu

- Yaban ile Yabancı adlı öyküsü ile Niran Elçi

- Nas Oteli adlı öyküsü ile Sadık Yemni

- Kadınsı Şüpheler adlı öyküsü ile Sibel Atasoy

- Peri adlı öyküsü ile Şebnem Pişkin

- Mesai Sabahı adlı öyküsü ile Ümit Kireççi

Burada bizimle hayallerimize ortak olanlarla birlikte; yazmayı isteyip de vakit bulamayan yazar dostlarımız da vardı. Başta Giovanni Scognamillo, Barış Müstecaplıoğlu ve Yiğit Değer Bengi olmak üzere, Dost Körpe, Ümit Kireççi, Aslı Tohumcu, Galip Dursun ve Koray Günyaşar'a da destekleri için teşekkürü borç biliyoruz.

Bir sonraki seçkimizin ağustos ayında yayınlanacağını, temanın serbest olduğunu ve öykülerinizi kayiprihtim@gmail.com adresine yollayacağınızı bir kez daha dile getirelim. Şimdilik sizleri eşsiz kurgular ile nefis bir ziyafet çekmeniz için bu birbirinden mükemmel öyküler ile baş başa bırakalım.

Öykü seçkisinde, bir yıldır bizimle birlikte bu düş pastasına dilimler ekleyen ve bizi yalnız bırakmayan herkese sonsuz sevgiler,

Hakan “magicalbronze” Tunç
Onur “DarLy OpuS” Selamet
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Seçkide Birinci Yıl !!!
« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2010, 20:51:59 »
Beklettiğimize değdi mi? Bu kadar dev ismi, aynı ekranda başka bir yerde görebilir misiniz?

Bence kesinlikle değdi. Türk fantazyası için bir ilkti, devamı da gelecek.

Alışmaya başlayın! :)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Haziran 2010, 20:59:02 »
Güzel güzel, okumalık bir sürü öykü. Hem de ünlü kalemlerden. Umarım beklettiğimize değmiştir :)

Yalnız bu kadar ünlü adam 15 öykü yazdı. Şurada 12 ayda 10 öyküden fazla yazamadı o kadar takipçi ya ona şaşırıyorum ben :P
try again fail again fail better

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2010, 21:00:00 »
Vay vay vay bu yazarlar ve çevirmenler arasından mı seçeceğiz :) birine oy versen diğerine ayıp olur bu ne :)

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2010, 21:27:03 »
Böyle bir kıyağı yapan Rıhtım yöneticilerine ve bu çalışmada rol oynayan herkese sonsuz saygılarımı sunuyorum.Gaza geldim bütün hikayelerin çıktılarını alıp, okuyacağım.(Biraz pahalıya patlayacak ama buna değer )Arşivlik bir çalışma.Ellerinize sağlık.Çok hoş bir sürpriz oldu :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2010, 21:29:20 »
Oha. İyiymiş.
#rekt

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2010, 22:05:14 »
Bizleri kırmayıp öykü yazan üstadlarımızın öncelikle ellerine sağlık ve ardından da bizim gibi genç okuyucu ve yazar adayları için öykü yazmalarından dolayı sonsuz teşekkürler :). Şüphesiz ki zaman ayırıp yazdıkları(ya da yazamayanlar yazmak istedikleri için) bize verdikleri değeri de gözler önüne sermiş oluyorlar. Eh, bize de okumak düşüyor.
Yalnız çok büyük sorun var. Hangisinden okumaya başlayacağım ;D!

Tüm KayıpRıhtım ekibinin döktüğü terlere değidi :D. Emeklerinize sağlık, nice projelere!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2010, 23:57:42 »
Muhteşem olmuş! Hangisini okuyacağımı şaşırmış durumdayım. Şekerci dükkanındaki çocuk gibi hissediyorum kendimi :D Emeği geçen tüm yazarlara ve kayıp rıhtım ekibine sonsuz teşekkürler...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2010, 11:57:05 »
Sürpriz demiştiniz. Halbuki yalan söylemişsiniz. Bu sürpriz değil bence, bir çeşit cennet kütüphanesi yaratmışsınız yahu! Gerçekten başarılı bir çalışma. Sonsuz teşekkürlerimi teker teker bu on beş yazara ve bu projeyi düşünüp uygulayanlara can-ı gönülden iletiyorum.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2010, 12:52:40 »
Hangisinden başlasam  :hmm. Çok güzel bir çalışma olmuş. Bizleri bu öykülerle buluşturduğunuz için teşekkürler  :clap

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2010, 13:23:27 »
Çok iyi oldu yahu  :)

Bu ay fantastik roman sipariş etmeme gerek kalmadı  :P
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimiçi magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Haziran 2010, 18:07:07 »
Arkadaşlar Ümit Kireççi'nin Mesai Sabahı adlı öyküsü de seçkimize bir günlük gecikmeyle yüklenmiştir, keyifli okumalar...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Haziran 2010, 18:38:21 »
Gerçekten büyük bir sürpriz oldu. :D

Böylesine değerli bir projeye katkıda bulunan yazarlarımıza teşekkürü borç bilirim. Emeği geçen Kayıp Rıhtım ekibinin de önünde saygıyla eğilirim. Alkışlamak istiyorum. :clap

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2010, 15:36:13 »
Ama olmaz ki böyle ya  :hemk Tam da hasta olduğum zamana denk geldi. Neyse.. Hadi ya Allah, Bismillah. Okumaya başladım :)

Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Mükemmel bir sürpriz oldu :D

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2010, 15:53:40 »
Sayın Şebnem Pişkin‘in hikayesi gerçekten çok güzeldi. :D