Kayıt Ol

İngilizceyi Geliştirme Yolları

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
İngilizceyi Geliştirme Yolları
« : 29 Haziran 2010, 08:41:56 »
Arkadaşlar ingilizcemi geliştirmek için gerçekten çok hevesliyim. Özellikle şu Türkiye'de devamı getirilmemiş serileri okumak için ( The sword of truth, ice&fire song, vs..) istiyorum.

Peki sizce ingilizcemi nasıl geliştirebilirim? (Şu anda intermediate seviyesindeyim.) (Özellikle gelişmiş arkadaşlara soruyorum bunu tabii diğer üyeler de yanıtlayabilir..)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
Ynt: İngilizceyi Geliştirme Yolları..?
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2010, 11:58:13 »
Seviye kitapları var hep üst seviyeleri al oku. Sonra Türkçe'ye çevrilmiş serileri oku (mesela ben şu an LOTR'un ingilizcesini okumaya çalışıyorum :D ). Sana tavsiyem çok zordan başlama mesela ben bayağı zorlanıyorum. Mesela Türkçesi olan bir kitap düşünelim. Felsefe Taşı örneğin. İngilizcesini al, anlamadığın yerlerde aç Türkçesine bak. Yavaş yavaş Türkçesine ihtiyacın olmayacak. Böylece hem bir tecrüben olacak hem de Türkçe kitapsız aldığın kitabı okuyabileceksin.
İngilizce şarkı dinle.
Yabancı film veye dizileri alt yazısız izle ;D
Bi noktadan sonra kendin bile nasıl geliştiğine inanamayacaksın :)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2010, 12:12:43 »
Kitap okur gibi sözlük okuyabilirsin. (Arlinon'a selamlar) Kelime bilgisi sanırım en önemli şey. Özellikle ilk amacın okuyup anlamaksa.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2010, 12:15:24 »
İngilizce gramer kitaplardan öğrenilir bu doğru, ancak sadece kitaplar kullanılırsa ingilizce öğrenmek adına işin sadece %50si tamamlanmış oluyor. İngilizce en iyi izleyerek ve dinleyerek öğrenilir. Bir müzik parçasını baştan sonra defalarca dinleyerek boşluk kalmadan tümüyle kağıda aktarmak bana göre en iyi dil ilerletme yöntemi. Aksanları tanımak için de film-dizi izlemek zorunda insan.

Bir hocamın anlattığı anısını aynen yazıyorum:
"Amerika'da bir okula [*]hangi üniversite olduğunu anımsamıyorum[/*] yabancı öğrenci olarak gittiğimde onca sınavın arasında ingilizce sınavı da vardı seviyemizi ölçmek için çünkü okula her ne kadar Türkiye'de mezun olduğum notlara bakarak almışlarsa da bu önemli. Yazılı sınavdan en yüksek puanı aldım ve açıkçası çok kolay geldi. Hoca sınavdan sonra sınıfta bana bir şey sorduğunda onu anladım ama cevaplayamadım. Vereceğim cevabın cümlesini kafamda mükemmel yapmaya çalışana kadar o kadar uzun zaman geçti ki adam sonunda bana yalancı dedi ve kopya çektiğimi iddia etti. Ancak durum vocab bilgimin eksikliği idi. Eksiksiz konuşabilmek için öylesine şartlanmışız ki konuşamıyoruz. Ancak gevurlar bile kendi aralarında konuştuklarında bizim türkçeyi gündelik konuşma hayatımızda pat küt konuşmamız gibi konuşuyorlar."

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2010, 12:21:52 »
Altyazılı diziler izlemek harika oluyor... Ne bileyim bazı deyimleri bir çok ifadeyi ve aksanı altyazılı diziler sayesinde daha iyi anlayıp öğrenebiliyoruz... Ben de geliştirme çabalarındayım da... =)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2010, 13:05:01 »
Ben çeviri yaparak öğrenmiştim İngilizceyi. Bol bol sözlük okumayı filan gerektiriyor, grameri öğreniyorsun bir yandan kitaplardan bakarak filan. Çeviri işinde her şeye bakman gerektiğinde tam öğreniyorsun. :)
#rekt

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2010, 13:46:03 »
Ben İngilizce'nin yarıdan fazlasını bilgisayar oyunlarından öğrendim. Öyle oyunlar var ki içerisinde hem bol miktarda yazı ve söz içeriyor, hem de anlamadan bölümü geçmeniz veya hikayeyi anlamanız mümkün değil. Dolayısıyla hem bilmediğin kelimeleri yan tarafta açmış olduğun bir sözlük vasıtasıyla öğreniyor hem de ilerledikçe tam olarak ne anlatmak istediğini anlıyorsun. Ayrıca güzel vakit geçiriyorsun, eğlence ve öğrenme bir arada. Tavsiye ederim.  :)
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #7 : 01 Temmuz 2010, 12:48:01 »
Başka önerisi olan var mı arkadaşlar ?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Temmuz 2010, 14:39:38 »
Gerçekten oyunların yeri büyük. Eğer yabancı şarkıları seven arkadaşlar varsa onlar da dinledikleri şarkılarda "acaba ne demek istiyor?" diyerek sözlerini anlamaya çalışarak birçok kelime öğrenebilirler.
Son zamanlarda hayatımızda yer eden online oyunlar da İngilizcesini geliştirmek isteyenler için eğlenceli bir yöntem olur. Etraftaki insanlarla iletişime geçmek için başvuracağınız ortak bir dil sonuçta :)

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Temmuz 2010, 15:07:42 »
Pekala bu da benim önerim kendim böyle öğrendim 1 sene sürüyor yaklaşık (Grammer sağlam olmalı fakat)

Sevdiğin,bayıldığın hatta taptığın bir filmi alıyorsun (DVD)  Bu filmi öncelikle türkçe dublajlı izliyorsun. Hemen sonra bir ihtiyaç molası verip aynı filmi ingilizce dublajlı ve türkçe altyazılı izliyorsun, yine bir mola ve arkasından ingilizce dublajlı ve ingilizce alt yazılı izliyorsun, en son olarak da filmi altyazsız ingilizce dublajlı izliyorsun.

Artıları: Severek öğrenmek, bolca tekrar, kelime ve kelime yapılarını öğrenme, listening geliştirme, duyduğun ingilizce kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenme, film izleyerek ne nerde hangi durumlarda söylenir kafanda oturtarak öğrenme ve konuşma geliştirir kesinlikle (taklit etme çabası ile)

Bu işlemi sık sık tekrarladığın zaman bir de bakacaksın ki artık altyazısız film izlemeye başlamışsın ve konuşmada ve anlamada sıkıntıların kaybolmuş

Çevrimdışı extraproximity

• *
  • 42
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Temmuz 2010, 00:13:13 »
Öncelikle sorununu tanımlamalısın.

Belli serileri okumak için geliştirmek istediğini söylüyorsun. Söz konusu olan bu ise okumak istediğin kitapların düzeyi nedir? Genelde intermediate-upper intermediate arası bir gramer ve güçlü bir kelime dağarcığı sorunun büyük kısmını çözer. Bir çok kitabı okurken en çok başvuracağın ve en çok zamanını alacak şey gramer kitapları değil, sözlük olacak çünkü.

Yok amacın tamamıyla geliştirmek ise:
Önce doğru düzgün kitaplarla ve belki de kurs ile gramerini geliştireceksin(Artık en iyi öğrenme şeklin ne ise...) Genelde kursların tek avantajı interaktif bir ortam sunuyor olması, kurs sana fazla bir şey vermez. Gerisi tamamen senin öğrenme isteğin ve kendi başına çalışman ile çözülecek bir sorun. Advanced düzeyine çıkman lazım. Buraya kadar olan şey tuğla yapmasını öğrenmekten ibaret. Bundan sonra tuğlalardan nasıl ev yapılacağını öğrenemezsen daha ileri gitmen zor olur. Ev yapmanın yolu da bol bol kompozisyon ve çeviri yapmak, bol soru çözmek, hayatın mümkün olan her alanına ingilizceyi sokmaktan geçer. Bu da yeterli değildir. İngilizce çeviri, yaparken, konuşurken, kompozisyon yazarken hızlı düşünmeyi öğrenmen gerekir. Çünkü sen doğru cümleyi düşünüp dururken karşındaki her şey akıp gider, yetişemezsin.

Kursun çeviri konusunda faydası vardır. Ama kaliteli bir hoca şart. Tercihen Türk olması en doğrusudur. Yabancılar senin nerede takıldığını anlamakta çoğu zaman zorlanırlar ve kaliteleri de belirsiz. Dandik bir sınavla sertifika alıp, 3. dünya ülkelerinde maceraperestliğe soyunanları da mevcut sonuçta.

Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe... Her iki yönde de çeviri yapmalısın. Çevirilerinde yavaş yavaş basmakalıp kelimeleri,kalıpları bırakıp daha "advanced" kelimeler kullanmalısın. (dictionary.reference.com bu konuda sana çok yardımcı olabilir.)

Konuşmak. Günlük dilde konuşmak aslında en kolay olan, ama Türklerin en çok bocaladığı noktadır. Korkmadan balıklama dalacaksın olayın içine. Kem küm konuşurken bir noktadan sonra bakacaksın ki konuşma esnasında "tense" ler birbirine girmiyor, cümleler daha düzgün kurulmaya başlanıyor. Ve hatta çeviri ve kompozisyonu sık yaparsan orada kullandığın kalıpların kelimelerin bir süre sonra ağzından nasıl kolayca çıkıverdiğine şaşıracaksın.

Listening... Ne dinlediğine ya da kimi dinlediğine bağlı olarak, bir işkence de olabilir, bir eğlence de olabilir . İlk başlarda cümlenin tamamını anlamak zorunda değilsin, aradaki boşlukları nasıl dolduracağını öğrenirsen kolay olur. İyi bir pratikten sonra çeviride olduğu gibi cümleler sana daha anlaşılır gelmeye başlayacak.

VS.VS.VS.....

Ve sonunda her şey dönüp dolaşıp çalışma, disiplin, kaliteli kaynak ve bol pratiğe geliyor.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2010, 05:11:54 »
Tek ihtiyacim vocabulary bilgisi. Grammerim iyidir fakat kelime eksikligi var bende. Tavsiyeleriniz icin cok tesekkurler arkadaslar. sizin sayenizde kendime ingilizceyi geliştirmeye güvenim var artık.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2010, 08:56:34 »
Ben Dil bölümü öğrencisiyim.Profesyonel falan dğilim. :D Ama bizim Hoca nın önerisi Bol bol okuyun.Gazete okuyun,günlükler falan yazın,İng. müzik ve film izleyin.Diyodu :D

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2010, 20:30:56 »
Malkavian'ın dediği iyi bir yöntem fakat zamanım kısıtlı diyorsan aşamaları kısaltabilirsin : Bir kere türkçe dublajlı ingilizce altyazılı sonra da tam tersi, gerçekten iyi sonuçlar alabilirsin ben de denemiştim bu yöntemi. Sevebileceğin filmi seçmeye dikkat et yalnız tekrarında kusma :)
Yada yurtdışından senin durumunda olan ortak yönleriniz olan birilerini bulmaya çalış ve her gün düzenli sohbet et, bu sana hızlı düşünme becerisi ve kelime bilgisi sağlar, ancak telaffuz ve dinlediğini anlama yönünden zayıf kalırsın. Paran varsa vaktin varsa türklerin olmadığı bir yere git ve ingilizce konuşmak zorunda kal. Ağzından ingilizce cümleler dökülmesini sadece bu sağlayabilir çünkü film izlemek kitap okumak chat yapmak değil.

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Temmuz 2010, 04:27:16 »
Yanliz elbette duzensiz konusarak derdinizi anlatabilirsiniz ama okudugunuz kitaplardaki gibi eksiksiz konusabilmenin cok ayri bir etkisi vardir. O yuzden amaciniza gore konusma yetegine agirlik vermek akillica olur.