Kayıt Ol

Might & Magic

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
Might & Magic
« : 02 Eylül 2016, 21:01:13 »
Arkadaşlar, kaçınız oynadı ya da haberdar bilmiyorum ama şu an 30 yaş civarı olanlar arasında gençliğinde orta okul lise yıllarında might and magic 6 ve heroes 3 oynayanlar vardır. Bana göre efsane olan bu iki oyun ve genel olarak might and magic franchise, Türkiye'de çok da büyük bi fan kitlesine sahip değil. Ubisoft aldıktan sonra bu franchiseı ne kadar daha iyiye taşıdığı tartışılır. Ancak herşeye rağmen bana göre son oyunları, Might and Magic Heroes 7, (zamanında 3'den aldığımız tadı almasak da) ve son çıkardıkları open world rpg Might and Magic Legacy gayet tatmin edici oyunlar.

Genel olarak başarılı bir fantasy settingi var

Burada gördüğünüz harita, Agyn Peninsula denilen yer. Might and Magic Legacy'nin geçtiği bölge. Türkiye'nin bir kısmına benzetmemek içten değil. Hatta firmanın sahibi miydi creative director mıydı artık kimse, Ege seyahatinden etkilenip böyle bir oluşuma gittiğini söylemişti. Bu tabi işin tuzu biberi. Ama genel olarak bakıldığında ben son derece başarılı bir oyun sinsilesi ve dünya oluşumu görüyorum.
Şu an hak ettiği yerde olmamaları ve yeteri kadar ilgi görmemeleri üzücü.
Var mıdır aranızda, zamanında Might and Magic 6'da dragon keserken, artifact relic arayarak bilgisayar başında dirsek çürüten?

P.S. Map biraz hayvani olmuş ölçüsünü ayarlayamadım, agyn peninsula yazıp bulabilirsiniz

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
Ynt: Might & Magic
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2016, 21:24:35 »
6-cı oyununu bir türlü sevemedim :( Serinin 3 ve 4-cü oyunları daha başarılıydı sanki. Homm 6-yı bir süre oynadıktan sonra zevk alamayıp 4-cü oyununu kurmuştum.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2016, 01:40:25 »
3 en iyisiydi, 5-6-7 aşağı yukarı aynı seviyede.
Benim 6'dan kastım aslında Might and magic şu aşağıdakinden;

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2016, 01:49:29 »
Pardon, Heroes of Might and Magic isimli strateji oyunundan bahsediyordum. Herhalde bir biriyle alakalıdır. Ama Might and Magic rpg serisiyle tanışmadım.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2016, 16:52:07 »
Homm 4 ten sonra oyunun geçtiği dünya değişiyordu sanki ? Çok meraklısı olmamakla birlikte homm serisi bana daha çok hitap ediyordu ama bir süre sonra sıkıyor , serinin 3-4-5-6. oyunlarını saatlerce oynamışımdır ama hangisini bitirdin dersen hiçbirini.

Deneyimlerimi bir yana bırakırsak video oyunları aleminin en derin , güzel evrenlerindendir .

Heh son olarak , seri ile tanışmak adına  M&M X legacy  ve strateji sevenler için ise Homm 5-6 güzel oyunlar.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2016, 22:44:30 »
Pardon, Heroes of Might and Magic isimli strateji oyunundan bahsediyordum. Herhalde bir biriyle alakalıdır. Ama Might and Magic rpg serisiyle tanışmadım.

Tabi ki alakalı. İsme Heroes katınca strateji oyunu oluyor, sadece Might and Magic, open world RPG, 4 tane karakter seçip (resimdeki gibi) karakterleri levellayıp quest halledip savaş büyü vs ne ararsan var. Aslında Might and Magic 6 ve 7 döneminin efsane oyunlarıdır. Ama oyunları yapan şirket 3DO batınca, Heroes 3'ten sonra ve Might and magic 8'den sonra sanırım, dünya değişti. World of Ashan oldu. Önceden Enroth'tu. Might and Magic 6 haritası aşağıda.

Beni frp ile tanıştıran oyundur ve yeri çok ayrıdır. Hala zamanım olsa oynarım. Abandoned cavelere girip ani bir yaratık çıkınca tırsardım, sağlam bir relic bulunca sevindirik olurdum, iyi günlerdi.
Dünya değişse de çok farklı değil hatta bana göre daha iyi. Heroes 7 bazı yönlerden eleştirilse de (ki bana göre de cilası eksik) oldukça eli ayağı düzgün bir oyun.
Seriyle tanışmak için Might and Magic X Legacy tavsiye ederim. Hatta 6 ve 7 bile oynayabilirsiniz.
Heroes 7 de, strateji olan seri, eğer daha önceki oyunları beğendiyseniz iyidir. En azından faction ve hero unitler gayet iyi. AI biraz daha akıllanırsa daha iyi olur kanımca.