Kayıt Ol

Merkür’e 33 yıl sonra ilk ziyaret

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Merkür’e 33 yıl sonra ilk ziyaret
« : 19 Ocak 2008, 13:03:10 »
Güneş’e en yakın gezegen Merkür’ü 33 yıldan bu yana ilk ziyaret eden Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı Messenger, gezegenin, bilinmeyen tarafının da aralarında bulunduğu fotoğraflarını Dünya’ya geçmeye başladı.

NASA’nın 2004 yılı ağustos ayında uzaya fırlattığı ve önceki günü Merkür’e yalnızca 200 kilometre uzaklıktan geçen Messenger’in gönderdiği fotoğraflar arasında, gezegeni 1975 yılı mart ayında ziyaret eden Mariner 10 uzay aracının görüntüleyemediği bölümler de bulunuyor. Merkür’ün önceden haritası çıkarılan bölümü gibi, yeni görüntülenen kısmının da kraterlerle dolu olduğu anlaşılıyor.

Merkür’e önceki gün TSİ 21.04’te yalnızca 200 kilometre uzaklıktan bakan Messenger uzay aracı, 2011’te bu minik gezegenin yörüngesine girmeden önce 2 kez daha yakınlarından geçecek.

1975 yılı mart ayında Mariner 10 uydusundan bu yana ilk kez Merkür’e bu denli yaklaşan Amerikan uzay aracının, sıcaktan kavrulan bu gezegenden 1300’den fazla görüntü geçmesi ve başka gözlemlerde bulunması bekleniyor.

NASA’nın Messenger programı uzmanı Marilyn Lindstrom, tüm araştırmacılar olarak heyecanla ve sabırsızlıkla uzay aracının göndereceği verileri beklediklerini söylemişti.

Lindstrom, Messenger’ın hedefinin, Merkür’ün yüzeyi, toprağının bileşimi, manyetosferi ve atmosferini anlamak olduğunu, bu süreç sırasında Dünya’ya benzer 4 gezegenin nasıl oluştuğunu da anlamayı amaçladıklarını bildirmişti.

Yolculuğu sırasında motorlarının yanı sıra Merkür’ün yerçekimi etkisini de bir tramplen gibi kullanacak Messenger uzay aracının toplam 55 saat sürecek yaklaşma sırasında 700 GB veri göndermesi bekleniyor.

Büyüklük olarak 8. sırada yer alan, Güneş’in çevresini 88 günde dönen ve Güneş’e yakınlığı dolayısıyla kavrulan Merkür’e ziyareti sırasında elektronik ve gözlem araçları “oda sıcaklığında” çalışması için bir koruyucu kalkanın altında bulunan Messenger uzay aracının, 300 dereceyi aşan bir sıcaklıkla karşılaşacağı sanılıyor.

Çevrimdışı Neases

• 944
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • vieux-jeu =)
Ynt: Merkür’e 33 yıl sonra ilk ziyaret
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2008, 12:06:06 »
Bende gitmek istiyorummmm.Dört yıl öncesine kadar astrolohiyle çok ilgiliydim astronot olmak istiyodumm

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2008, 18:46:40 »
Türkiye'de alt yapısı olsa astronot olmayı bende düşünmüştüm.Ama burda aç kalırım diye düşündüm..Ama gitmek üsper olurdu (=

Çevrimdışı Neases

• 944
    • Profili Görüntüle
    • vieux-jeu =)
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2008, 18:59:42 »
Yeşim koş beraber gidelim :D ama ben kimyasallarımdan laboratuvarımdan vazgeçip gelemem işim gücüm var :D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2008, 19:07:36 »
aaa orda alt yapı oluştururuz hemde oralarda profesör olursun :D gidelim bence :D

Çevrimdışı LuthienAda

• **
  • 145
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2008, 13:08:36 »
300 dereceyi aşan sıcaklık vay anam vayyy

esra giderken bnide götürün yaa  :P bnde merak ediom  ;)
Yanlızlık
                    Hayatın
                                      Bir
                                              Parçasıdır......

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2008, 18:58:20 »
Ya bnm fızık oqretmenım astronot oLucak bız de gıdeLım Esra anca beraber kanca beraber.

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı SeD

• 877
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2008, 13:58:53 »
yahh oraya gitmeden kül oluruszzz yaa :P ama ben gitmek isterdümm ::)