Kayıt Ol

Mr. Nobody | Bay Hiçkimse (2009)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Mr. Nobody | Bay Hiçkimse (2009)
« : 27 Temmuz 2010, 01:17:32 »

Tür : Dram / Fantastik / Romantik / Bilim Kurgu

Yönetmen : Jaco van Dormael

Senaryo : Jaco van Dormael

Yapım : 2009, Kanada / Belçika / Fransa / Almanya

Süre: 138 dk.

Oyuncular

Jared Leto , Diane Kruger (Anna) , Sarah Polley (Elise) , Linh Dan Pham (Jean) , Toby Regbo (16 Yaşındaki Nemo), Juno Temple (15 yaşındaki Anna), Clare Stone (15 yaşındaki Elise)

Jaco van Dormael'in üçüncü uzun metrajlı filmi, kendi sözleriyle "herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film".

Indiewire, Belçikalı yönetmenin bugüne kadarki en yüksek maliyetli bu filmini "hem bilimkurgu, hem romans hem de Lynchvari bir zihin oyunu" diye nitelendiriyor. Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır... Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar...
try again fail again fail better

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mr. Nobody | Bay Hiçkimse (2009)
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2010, 14:32:53 »
*listeye ekler*

Teşekkürler Amras! İçimde bir şeyleri gıdıkladı, bir dahaki alışverişimde kesinlikle arayacağım.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2010, 20:25:30 »
Tavsiyen üzerine izledim ama olmadı be abi. Sevemedim ben bu filmi... :)
Filmi kötülemiyorum senaryo orijinal, çok güzel ama nasıl işlenmiş öyle yahu? Karmaşık ama bazı filmlerde gördüğümüz o çözmesi tatlı karmaşıklıktan değil, anlamsız bir karmaşa var etrafta. Akılda hep onlarca soru işareti ama sadece  bir kaçı cevap buluyor. "Seyirciye bırakılıyor cevaplar" diyebilirsin ama önümüze hiç birşey verilmeden her insanın çıkaracağı cevaplar arasında dünya kadar fark olur ki bu hoş bir şey değil.

Yani çok yoruldum izlerken. Bir süre sonra takip edemedim filmi de önümdeki yemekle ilgilenirken sadece müziklerini dinledim. Belki sıcağın bunaltıcılığından beni sıktı film, bir şey anlayamadım bilmiyorum ama ilk görüşüm ile kesinlikle ikinci kez açmayacağım bir film oldu. Ara sıra 'zaman' ile ilgili belgesel tadında birşeyler girmeselerdi kendimi asacaktım film bitsin diye. 15 yaşındaki çocukların yaptıklarına ise hiç girmiyorum bile abi :D

Edit: Başta "kötülemiyorum" demişim ama yerden yere vurmuşum yahu. :P
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2010, 22:23:32 »
Aha tam benlik o zaman.

Manyak gibi Richard Kelly filmleri izleyip "Haa o zaman tamam." diyen bi insanım ben :W

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2010, 08:29:05 »
Tavsiyen üzerine izledim ama olmadı be abi. Sevemedim ben bu filmi... :)
Filmi kötülemiyorum senaryo orijinal, çok güzel ama nasıl işlenmiş öyle yahu? Karmaşık ama bazı filmlerde gördüğümüz o çözmesi tatlı karmaşıklıktan değil, anlamsız bir karmaşa var etrafta. Akılda hep onlarca soru işareti ama sadece  bir kaçı cevap buluyor. "Seyirciye bırakılıyor cevaplar" diyebilirsin ama önümüze hiç birşey verilmeden her insanın çıkaracağı cevaplar arasında dünya kadar fark olur ki bu hoş bir şey değil.

Yani çok yoruldum izlerken. Bir süre sonra takip edemedim filmi de önümdeki yemekle ilgilenirken sadece müziklerini dinledim. Belki sıcağın bunaltıcılığından beni sıktı film, bir şey anlayamadım bilmiyorum ama ilk görüşüm ile kesinlikle ikinci kez açmayacağım bir film oldu. Ara sıra 'zaman' ile ilgili belgesel tadında birşeyler girmeselerdi kendimi asacaktım film bitsin diye. 15 yaşındaki çocukların yaptıklarına ise hiç girmiyorum bile abi :D

Edit: Başta "kötülemiyorum" demişim ama yerden yere vurmuşum yahu. :P

Filmin son 10 dakikadan sonra çok karışık gelmesini anlayamadım doğrusu. Ben çok fazla açıklama yaptığı için bir tek sonu beğenmemiştim. İkinci yarısı oraya varmak için biraz ağırlaştı. Ancak ilk yarısı izlediğim en sağlam filmlerden birisiydi. Gerek düşünceler olsun, gerek işlenişi olsun harikaydı.

Bu arada siz görseniz de görmeseniz de 16 yaşında gençler bir şeyler yapıyor .p Beğenmemene üzüldüm.

Daha ayrıntılı bir inceleme yapacağım ileride.

Aha tam benlik o zaman.

Manyak gibi Richard Kelly filmleri izleyip "Haa o zaman tamam." diyen bi insanım ben :W

Pekala o halde bir çok açıdan Donnie Darko ve Kelebek Etkisi esintileri görülüyor filmde -ki kelebek etkisinden bahsediliyor. Donnie Darko'nun biraz daha karışık ve zihne ait hali gibi görünüyor işleniş itibariyle. Ha sondaki Deus ex olayı biraz basitleştirdi, Donnie Darko'daki gibi bize bırakılmış değil.

Fazla spoyler vermeden açıklamaya çalıştım, şimdilik bu kadar yazabiliyorum :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2010, 02:40:19 »
Düşündüren film, iyi filmdir. "Mr. Nobody" bunu film boyunca sayısız defa yapıyor. Açıkçası film bittikten sonra, "E ne oldu şimdi?" sorusunu sormayı seviyorum.

Özgür'ün dediği gibi, Donnie Darko'daki karışıklık bu filmde de var. Katlarca fazlası belki de.

İhtimaller üzerine kurulmuş başarılı bir film. Kurgudaki hassaslık bir yana, ben karakterin Anna ile olan aşkına da hayran kaldım. Hatta bir noktadan sonra, sırf onun için izledim diyebilirim. Öykünün yoruma açık kısmını, zihnimden buna göre tamamladım. Kısacası filmi benimsedim, içimde yaşattım.

Tekrar izlemeyi kesinlikle düşünüyorum, bulmaca gibi her sahnenin anlamını çözmek çok keyifli. Eğer film izlerken bunlarla uğraşmayı seviyorsanız, bu filmi izleyin derim. :)

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #6 : 28 Ekim 2010, 00:21:47 »
Ben bu başlığı nasıl kaçırmışım..
Amras ve Darly'e filmi bulaştıran şahsiyet benim evet. ;D
O nedenle bu beni filmin bir numaralı delisi yapıyor.

Film hayatımda izlemiş olduğum en kompleks ve en değerli sanat ürünlerinden birisi benim için. İçerisinde bu kadar şeyi barındıran başka bir film görmedim ben. Duygusal bir aşk sahnesinden, bilimsel teknik açıklamalara atlayabilen geniş bir senaryosu var filmin. İşin en ilginç yanı ise bütün bu kompleks kurguyu izlerken "O ne şimdi ya? Ne alaka yani?" demiyorsunuz, diyemi,yorsunuz. Uyumsuzluk içerisinde bütünlüğü vermiş yönetmen ve bu iki zıt kutpu birleştirebilmek gerçekten ustalık ister.

Ayrıca, ağır bir Jared Leto hayranı olarak zaten oyunculuklara bir şey diyemem. Lakin filmin müzikleri de beni benden aldı. İçerisinde Everyday ile where is my mind'ı dahi bulabilirsiniz.

Efekt ve kurgusu ile gönlümün tahtına oturan avrupa filmi. Bir Ondskan derdim Avrupa filmi dendiğinde ama Mr. Nobody onun da önüne geçti.

Gerçekten film yapımları ile ilgileniyorsanız, bir filme sadece aksiyon ya da heyecan ya da duygusal açıdan merak salmıyorsanız, filmi her türlü eleştirip, didiklemeyi seviyorsanız, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

oyh. :P

Spoiler: Göster
Bölüme Batman başlığı açmak için girdim nerden çıktım..

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2011, 13:41:15 »
şu karmaşıklıktaki bir filmi altyazısız ve almanca dublajla izlemiştim ama yine de birşeyler anlamıştım. bence ip uçlarını doğru toplamak gereken bir film kendisi. ancak o zaman net birşeyler beliriyor insanın kafasında.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Mart 2011, 17:18:58 »
Az önce izlemeyi bitirdim ve... bilmiyorum, hala kafam karışık.

Çok karmaşık ama karmaşıklığıyla güzel bir filmdi. Cevabı olmayan bir bilmece gibi geldi film. Sonsuz olasılık kavramı ancak bu kadar güzel yansıtılabilirdi. Yalnız ilk 15 dakikada filmi rayına oturtamayınca çok kötü olabilir.
Spoiler: Göster
Bir anda havuzda, bir anda başka bir yerde, bir anda başka bir şey yapıyor vb.

Nemo[*]Telaffuzundan ve görünüşünden dolayı benim deyimimle emo[/*]'nun 15 yaşındaki cinsel hayatının bu kadar yansıtılması pek hoş değildi. 'Sansür isteriz, ıyy cinsellik' manasında değil; çok gereksiz gördüm. Filmin kaderine hiçbir etkisi olmayan onlarca sevişme sahnesi ne akla hizmet bu filmdeydi bilmiyorum.

Bu cinsellik sahnelerini atınca film çok iyiydi. Özellikle çekimlerdeki profesyonellik çok hoşuma gitti. Kameranın duruş yerleri vs. çok güzel ayarlanmıştı.

Hala filmi izlemediyseniz; izleyin derim. Yalnız beyniniz yarım saat ile bir buçuk saat arası bloke olabilir.

Edit: He bir de şu belgesel tadına Nemo'nun bir şeyler anlattığı yerler çok güzeldi. Özellikle Big Crunch[*]Büyük Çöküş[/*] teorisini çok doğru buluyorum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2011, 17:21:19 »
İhtimallerden birinde Nemo, televizyon programında seksten, genetik kodları birbirine karıştırmaktan filan bahsediyordu. O yüzden o sahneler bol bol koyulmuş olabilir.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2011, 22:51:37 »
Filmde başka diğer fimlere nazaran fazla cinsellik sahnesi yok. Herşeyin ilki özeldir. Neden Anna'nın Nemo için özel olduğunu, nasıl bir geçmiş paylaştıklarını aktarmak amacıyla bence gerekli sahneler. Öbür türlü sıfır cinsellik içeren bir film aranıyorsa Nolan tavsiye ederim ben de.

Filmin dörtte üçü aşk üzerine. Türk filmi de değil bu, aşkın bu kadar yoğun olduğu bir filmde, hele ki Nemo'nun Anna'yı bulmak için onca giriştiği çaba sonucunda o tarz sahnelerin olmaması filmi inanılmaz zayıf kılardı. Ben cinsel ya da seks sahnesi delisi değilim, hatta o sahneler beni de gereğinden fazla bayar ama bu filmde o kadar şey anlatılırken o sahnelerin dozajı diğerlerine nazaran hiç de aşırı değildi kanımca. Sonuçta Nemo'nun cinsel hayatından bize ne? Dersek eğer, Nemo'nun iş hayatından ya da seçimlerinden bize ne de demeliyiz. Biz Nemo'nun hayatını izliyoruz herşeyi ile. Nemo'nun cinsel hayatı olmayan bir seçimini izlerken (Bknz psikopat kadın ile evliliği) bu sahnelerinin olması da bir o kadar doğal. Sonuçta bize annesi ile babasının nasıl seks yaptığını anlatmıyor filmde. Kendi hayatından kesit sunuyor diğer kesitleri gibi.

Not to mention the pincers...

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Mart 2011, 23:06:49 »
Dramatik yapısı olan bir hikayede neden sonuç ilişkisi önemlidir. Örneğin Nemo'nun neden Anna'yı aradığı açıklanmalıdır. Buna basitçe aşk demek bu düzeyde yüksek dramatik öge içeren bir film için yeterli değildir.

Nemo ve Anna'nın 15 yaşındaki cinsellik sahneleri dramatik yapının kurulmasında oldukça önemli yerlerdir. Tüm vakitlerini birlikte geçirdiklerini, her şeyi göze alıp hüzünlerini ve mutluluklarını birlikte paylaştıklarını anlatır. Zaten hiçbir sevişme sahnesi o kadar kuru ve yapmış olmak için yapılmış değil filmde. Muhafazakar bakış açısını bir yana bırakıp değerlendirdiğinizde bunu görüyorsunuz. Filmin kurgusu ve senaryosu normal filmlerden oldukça farklı. İzlerken göz önünde bulundurulmalı.

Aradan zaman geçince tekrar izleme arzusu hissettim. Hayranlık uyandırıcı bir kurgu var çünkü filmde. Hak ettiği değeri alamadığını düşünüyorum ama bir beş sene sonra Donnie Darko kıvamında kült olacaktır.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2011, 11:49:20 »
"Küçük bir çocuğun kafasındaki ihtimalleriz sadece". Paralel evren kavramının işlendiği bu filmin birazcık anlaşılmaz olmasının nedeni aslında bu türe ait çok fazla filmin çekilmemiş ve izlenmemiş olmasıdır. Eğer ben şuanda burada bunu yazıyorsam, bu benim seçimimden dolayıdır ve belki ben burada bunu yazmasaydım şuanda sigara içiyor olabilirdim dışarıda. Ve şuanda paralel evrende bir başka ben sigara içiyor dışarıda, ben sadece zamanın ve gerçekliğin olduğu yerdeyim, seçtiğim yerdeyim. Evet film birazcık karmaşık bu farklı yaşam ihtimallerinin bir arada anlatılması ve eğer "extended edition"ı izlediyseniz, bunların birazcık daha sarpa saran, anlatımlarıyla sizi oradan buraya, buradan şuraya sürükleyen bir hali var gibi. Filmin akışına kapılamıyorsunuz sorgulamaktan. Bu da filmin çözülemezliğini gösteriyor, sonuna kadar. Ne olacağı belli olmayan bir filmin yarattığı heyecan ile, karmaşıklığın yarattığı yorgunluk sürekli savaş halinde oluyor ve bundan dolayı yoruluyorsunuz. Herneyse, çok uzattım özür dilerim, kısacası güzel bir bakış açısı, ben beğendim, farklıydı; fikir geliştirilmişti.

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ağustos 2011, 23:02:11 »
İzlediğim anda izlediğim tüm filmleri kalbimden sökerek kendi başına "en iyi" listeme oturmuştur. Mr. Nobody, ya seveceğiniz ya da sevmeyebileceğiniz, hatta sıkılıp yarısında bırakabileceğiniz bir filmdir. "Eh" diyemezsiniz.

Ben seven, hatta aşık olan tarafa düştüm. Aman şöyle güzeldi, aman böyle güzeldi falan demeyeceğim, üzerine iki tane şiir yazdığım tek film, bu kadar söyleyeyim.

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 27 Ağustos 2013, 21:30:01 »
 Bu film bir başyapıttır ve hak ettiği ilgiyi yeterince görmemiştir. Karmaşık yapısı, olaylara getirdiği bakış açısı, felsefi göndermeleri, bilimsel yönü (sicim teorisi, binom açılımına dayalı sonsuz olasılık hesapları, iç içelik, kelebek etkisi...), ancak ipuçları bularak çözülebilen kurgusu ile son yılların en iyi yapımlarından birisi bence. İzleyip bitirdikten sonra birkaç gün kafanızı kurcalayabilir, yaptırdığı beyin jimnastiği ile epey afallatabilir. Kesinlikle izlemenizi öneririm.

"Eğer hiçbirini seçmezsek, bütün olasılıklar varlığını sürdürür."   

(Filmin yapımcısı ile reklam anlaşmamız falan yok. Sadece hayranıyım. :P)