Kayıt Ol

HP ve LOTR' da büyü ve güç ilişkisi

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
HP ve LOTR' da büyü ve güç ilişkisi
« : 28 Ağustos 2010, 22:51:16 »
Şimdi efenim. Eragon' un kitabında büyü ve güç ilişkisine değinmiş. Yani büyüyle bir şey yapınca normal yapılmışcasına enerji harcanıyor. Büyü sadece işi yapmayı kolaylaştırıyor. Harry Potter' da buna rastlamadım. Bu gözümden mi kaçmış yoksa değinmemiş mi? LOTR' u okumadım fakat filmlerde de buna  rastlamadım. Okuyanlara sorum; Orada bahsediliyor mu bu konu?
Spoiler: Göster
Lütfen "Lotr' u mutlak oku", LOTR film değil, kitaptır" gibi mesajlar yazmayın. Yarama tuz ekmeyin. :)

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
Ynt: HP ve LOTR' da büyü ve güç ilişkisi
« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2010, 04:28:52 »
Harry Potter da yok. Hiç enerji harcamadan büyü yapılabiliyor. Eragonda ise dediğin gibi büyü yapınca normalde yaptığın kadar enerji gidiyor. Bence böylesi daha mantıklı. Zaten Ejderha Mızrağında da aynı şekilde oluyodu. Büyücülerin savaşı kaybetme nedeni enerjilerinin gitmesiydi.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2010, 10:14:42 »
Olup olmaması yazara kalmış. Ama neden güçlü bir büyü yapmaya çalışırken zangır zangır titrer büyücüler anlamıyorum. Hava atıyorlar galiba. :)

Çevrimdışı Elijah

• 627
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2010, 23:51:05 »
Aslında HP de büyü yapma esnasında çaba sarf ediliyor, asalar sıkı sıkı tutuluyor, dişler sıkılıyor falan ama Ejderha Mızrağındaki gibi yorulma ya da enerji yitirme gibi bi durum olmuyor.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2010, 12:16:31 »
lotrda büyücü dediğimiz grup zaten 5 kişidir. ve gizemli kişilerdir. ayrıntıya pek yer verilmez. kesin bir bilgi yok. ama öyle 2de bir hertarafa büyü saçan tipler değildir.
harry potter
talihsiz serüvenler dizisi
orta dünya
star wars (film)

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2010, 14:58:27 »
Evet. LOTR' da büyü çok yok. Ama özellikle Harry Potter da var bu. Büyük bi hata kanımca.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2010, 15:40:01 »
Aslında bazı büyüleri yapmak için gerekli irade ve büyü gücü gerektiriyor. Örneğin Prof. Moody [*]Barty Crouch Jr.[/*] ne demişti derste?
 Şimdi hepiniz bana asalarınızı çevirip "Avada Kedavra" diyebilirsiniz ama burnum bile kanasa şaşarım.
 O yüzden HP'de de yeterli gücün olmadan aşırı  büyük büyüler yapamıyorsun.
Mesela Crabbe Zebani ateşi yaratmıştı ama kontrol edememiş kendini öldürmüştü.

Edit: 550. mesajım bu oldu. Vayy Yeti olmuşum

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2010, 15:44:33 »
Şimdi hepiniz bana asalarınızı çevirip "Avada Kedavra" diyebilirsiniz ama burnum bile kanasa şaşarım  O yüzden HP'de de yeterli gücün olmadan aşırı  büyük büyüler yapamıyorsun.

Ama bunu yapamamalarının nedeni güçsüz olmaları değildiki yeterince nefret etmemeleriydi sanki. Zira sizinde bildiğiniz gibi avada kedavra büyüsünü yapmak için karşının ölmesini gerçekten istemek gerekiyordu.

Çevrimdışı Elijah

• 627
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2010, 22:06:38 »
Evet. LOTR' da büyü çok yok. Ama özellikle Harry Potter da var bu. Büyük bi hata kanımca.

Bunu bir hata olarak algılama bence, ikisi de ayrı evrenler. Yazar isterse tuvalette bile büyü yaptırır ve basit olarak gösterir. Ama diğer yazar büyüyü ender bulunan bir güç olarak kullanır, nadir ve değerli yapar.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Eylül 2010, 00:32:57 »
Şimdi lotr'daki büyücüler zaten bizim kafamızda canlandırdığımız "büyücü"kavramıyla tam örtüşmüyor.Onlar bir maia belli amaçlarla gönderiliyorlar Orta Dünya'ya gerektiği zamanlarda güçlerini kullanıyolar ve Tolkien bunu bir biçimde anlatmıyor...Eragondaki büyü genelde frp kitaplarında gördüğümüz tarza benzer,ama Harry Potter'da büyü zaten en önemli olgulardan birir ve yoğunlukla kullanılması gerek hikaye neredeyse büyülerin etrafında dönüyor.Bence Harry Potter büyülerinde bir kusur aranmamalı.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Eylül 2010, 15:52:05 »
Şimdi lotr'daki büyücüler zaten bizim kafamızda canlandırdığımız "büyücü"kavramıyla tam örtüşmüyor.Onlar bir maia belli amaçlarla gönderiliyorlar Orta Dünya'ya gerektiği zamanlarda güçlerini kullanıyolar ve Tolkien bunu bir biçimde anlatmıyor...Eragondaki büyü genelde frp kitaplarında gördüğümüz tarza benzer,ama Harry Potter'da büyü zaten en önemli olgulardan birir ve yoğunlukla kullanılması gerek hikaye neredeyse büyülerin etrafında dönüyor.Bence Harry Potter büyülerinde bir kusur aranmamalı.

katılıyorum. yüzüklerin efendisindeki evren bambaşka. ve herşey enteresan. büyü etrafında dönmüyo. büyücü diye bir sınıf veya ırk da yok. bunlar sadece 5 kişi. 2sinden nerdeyse hiç bahsedilmiyo. 1inden çok az. kaldı 2 kişi. onlarda zaten belli bile olmuyo.

harry potter ise şu yaşadığımız dünyada geçiyor. ve ilginç farklı tek olay büyü ve büyücüler. zekice ayrıntılandırılmış olsa da basit düşününce sadece bu var.

ikisini de okudum. ikisinin de hayranıyım. kesinlikle birini diğerine değişmem. bu iki eser ön plana çıktığı için elma armut karşılaştırılması yapılmasını pek de sevmiyorum. şu anda tolkien okuyorum. hp yi küçüklüğümde okudum. ve bana çok güzel şeyler yaşattığını inkar edemem :)

edit: imla. ortam farkı. bayadır imla editi yapmamaıştım :) evet yeniyim.
harry potter
talihsiz serüvenler dizisi
orta dünya
star wars (film)

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Eylül 2010, 21:46:02 »

katılıyorum. yüzüklerin efendisindeki evren bambaşka. ve herşey enteresan. büyü etrafında dönmüyo. büyücü diye bir sınıf veya ırk da yok. bunlar sadece 5 kişi. 2sinden nerdeyse hiç bahsedilmiyo. 1inden çok az. kaldı 2 kişi. onlarda zaten belli bile olmuyo.

harry potter ise şu yaşadığımız dünyada geçiyor. ve ilginç farklı tek olay büyü ve büyücüler. zekice ayrıntılandırılmış olsa da basit düşününce sadece bu var.

ikisini de okudum. ikisinin de hayranıyım. kesinlikle birini diğerine değişmem. bu iki eser ön plana çıktığı için elma armut karşılaştırılması yapılmasını pek de sevmiyorum. şu anda tolkien okuyorum. hp yi küçüklüğümde okudum. ve bana çok güzel şeyler yaşattığını inkar edemem :)

edit: imla. ortam farkı. bayadır imla editi yapmamaıştım :) evet yeniyim.
Benim söylediklerim aynı kapıya çıkmıyormu?

AAAAA özür dilerim ben "katılıyorum"u "katılmıyorum" diye okumuşum kusura bakmayın,bugün yoğun bir gün geçirdim dikkatsizlik var heralde...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Eylül 2010, 21:53:40 »
Alıntı
Rıhtım Halk Kanunları

4. Çok gerekli değilse ardarda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Değiştir butonunu kullanınız. Bunun ısrarla süistimali halinde ceza uygulanır.

Artık şu DEĞİŞTİR butonunu kullanalım.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 26 Eylül 2010, 21:57:56 »
Alıntı
Rıhtım Halk Kanunları

4. Çok gerekli değilse ardarda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Değiştir butonunu kullanınız. Bunun ısrarla süistimali halinde ceza uygulanır.

Şimdi hepten özür diliyorum o butonu biliyorum hatta çok kullandım ama bugün gerçekten dikkatsizim kusura bakmayın.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Eylül 2010, 22:02:25 »
Alıntı
Rıhtım Halk Kanunları

Şimdi hepten özür diliyorum o butonu biliyorum hatta çok kullandım ama bugün gerçekten dikkatsizim kusura bakmayın.

Ben iki mesajınızı birleştirdim şimdi. Dikkatsizlikten olur öyle, önemli değil. Mühim olan bilerek yapmamanız zaten.