Kayıt Ol

Şirinler ve Komüzim Propagandası İddiaları

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Şirinler ve Komüzim Propagandası İddiaları
« : 10 Eylül 2010, 00:26:51 »
Spoiler: Göster
"Eğer uslu bir çocuk olursanız siz de beli bir gün ormanın deriniklerinde ki Şirinler' i görebilirsiniz."

Çocukken severek izlediğimiz Şirinler hakkında ki Komüzim Propagandası iddiasını biliyor muydunuz?

Önce küçük mavi dostlarımız hakkında biraz bilgi verelim. :)

-Şirinler-
1985 te Pierre Culliford(Peyo) tarafından bir çizgi roman olarak tasarlandı ve 1981 de Çizgi Dizi haliyle televizyonlarda boy gösterek üne kavuştu. Yıllarca bir çok ülkede yayınlandı.

-Ana Karakterler-
Şirin Baba:Köyün bilge lideridir. Asıl adı Schtroumpf dilimize baba adam olduğu için Şirin Baba olarak geçmiştir.
Gargamel: Şirinlerden haberdar olan tek kişidir. Ömrünü onları yakalamaya adamıştır.
Şirine: Köyün güzel kızı. Başta Gargamel şirinleri yakalayabilmek için ortaya çıkarttı fakat Şirin Baba sihirle onu iyi bir kız yaptı.
Gözlüklü Şirin: Köyün entel ve geveze şirinidir. Konuşmaya başladı mı oradan kaba kuvvetle uzaklaştırılır. Hep kafa üstü yere çakılır.
Aşçı Şirin: Köyün aşçısıdır. Genelde kendi yaptıkları daha çok kendisi yer.
Hayalci Şirin: Hayal görmekten başka bir işi yoktur.
Usta Şirin: Köyün dehasıdır. Elinden her iç gelir.
Huysuz Şirin: "... dan nefret ediyorum." lafı hiç düşmez ağzından.
Güçlü Şirin: Köyün fit şirinidir. Genelde Şirine' ye asılır.
Süslü Şirin: Metroseksüel biridir. Hafiften yumuşamıştır.
Resimler (Yukarıdakilere göre sıralı)

-Propaganda İddiaları-
*Şirin'in  İngilizce' de SMURF' tur. Bunun anlamının "Small Men Under Red Flag" yani "Kızıl Bayrak Altında Yaşayan Küçük Adamlar" olduğu iddia edilir.
*Şirinlerde "para" kavramı yoktur. Herkes istediği şeyi bedava elde eder.
*Şirinler' in köyünde hiç bir ibadethane yoktur.
*Şirinler' in çilek tarlaları kimseye ait değildir. Herkes kullanabilir.
*Gargamel sürekli Şirinler' in peşindedir. Para göz biridir. Bu da Misyonerliği temsil eder.
*Gargamel' in kedisi Azman ABD' nin eteğine yapışan küçük ülkeleri temsil eder. Azman' ın tam adi "Azrail" dir.
*Şirin Baba Karl Maxx' a benzetilmiştir. Ve kırmızı giyinir.

Karşılaştırma;

*Her şirin bir düşünceyi, bir unsuru temsil eder. Bunlar;
Şirine> Feminizm
Süslü Şirin> Eşcinsellik
Güçlü Şirin> Moçoluk
*Şirinler' in tasarımcısı Peyo tam bir komünisttir.
 Bu iddialar Peyo tarafından doğrulanmamıştır.
Kaynak: Vikipedi' din faydalandım. Fakat SMURF' un açılımı dışında hiçbiri Copy&Past değildir.

Epey uğraştım ama pek hoş bir biçimlendirme olmadı. Ne yapalım artık. İdare edin beni. :)

Çevrimdışı Lunod

• *
  • 31
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şirinler ve Komüzim Propagandası İddiaları
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2010, 04:08:44 »
Yey. Biliyordum adam ne güzel bunu gayet iyi bir şekilde sunmuş demek geliyor içimden ama subliminal mesajların yararlı olmadığını düşünüyorum bu konuda kararsız kaldım. İşte zamanında hepimiz izledik diyip topu atıyorum.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2010, 13:20:31 »
Buna benzer bir şeyler daha önce geçmişti  sanki forumda ama şimdi bilmiyorum, neyse. Bu olayı daha önce duymuştum ama şunu düşünmek gerek diyorum. Çocuklar için yapılan çoğu çizgi filmde en güzel şeyler düşlenir, iyilik, yardımlaşma had safhadadır. Sonra nebliym, para konusu da çok fazla göze batmaz. He Peyo böyle bir düşünceyle yaptıysa iyi de yapmış ama bana göre biraz paranoyakça bir sav gibi.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Akuma_Blade

• **
  • 97
  • Rom: 5
  • "All Worms are my prey!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2010, 17:12:43 »
Bildiğim kadarıyla bu sadece bir şehir efsanesi ama somut deliller üzerinden konuşursak kariyerleri boyunca sosyalist olduklarını gizlememiş birçok animasyon yönetmeni olduğu doğrudur. Özellikle Hayao Miyazaki, Yoshiyuki Tomino ve Tadao Nagahama bunların başında sayılabilir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2010, 19:29:48 »
Amerika'nın bu olay yüzünden izlenme oranı gayet yüksek olmasına rağmen Şirinler'i kaldırdığını biliyordum daha önceden. Özellikle Amerika gibi bir ülke bu durumu tehdit olarak algılayacak ilk ülke elbette.

Ancak ben Şirinler'in böyle bir propaganda yaptığına inanmıyorum. Bazı ülkelerin kendi kuruntularını yayma politikası olduğunu düşünüyorum hatta.

Bazı yerlerde "aman Şirinler böyleymiş izlemeyin!" gibi yazılar da geçiyor. Gülüyorum açıkçası.
Çocukların masum hayallerini kirletecekbir yapısı olduğunu düşünmüyorum. Hepimiz çocukken izledik ama sosyalist fikirlerle bilinçaltımıza etki edildiğine dair bir his ya da çocukluğumdan bir anı yok. Ben de ya da çocukluk arkadaşlarımda yok en azından.

Şirinler bu amaçla yapıldıysa bile bence hala güzel bir çizgi film. Şiddet eğilimi yaratmak yerine sevmeyi, sevilmeyi ve masum olmayı vurgulayan bir çizgi film. Arkadaş canlısı kısaca.

Dediğim gib, aman izlemeyin! gibi düşüncelere katılmadığım gibi bunun pek de doğru olduğuna inanmıyorum

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2010, 21:29:04 »
Herkesin karşılık beklemeden çalışmasına, para kazanmamasına komünizm gözüyle de bakabilirsin, imece gözüyle de bakabilirsin. Bu biraz olaya nasıl bakmak istediğinle de alakalı. Eşcinseli, maçosu, feministi gerçek dünyada yok mu, pekala var ? Ee çocuklara gerçekleri göstermek bu kadar yumuşak haliyle sakıncalı bir şey midir ki elbette değildir. En azından bana kötü bir etkisi olmadı.

Paranoya haline getirilmiş bu biraz.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2010, 14:15:08 »
Yatağın altında ki yaratıktan farklı bulmuyorum bu iddiaları.

Çevrimdışı blg

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2010, 21:28:03 »
Duymuştum ama inanmak istemiyorum açıkçası.En çok sevdiğim çizgifilm olur kendileri.Öyle bir şey olsa bile ben farketmemiştim,aklımın ucundan bile geçmamişti.Ama sanırım olay zaten insanların farkında olmadan beyinlerinin yıkanması.

Yine de bu iddiaya inanmayı reddediyorum.

Çevrimdışı Borealis113

• *
  • 46
  • ...Not with a bang but with a whimper...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2010, 23:32:18 »
Ben kesinlikle komunist bir düşünce taşıdığına inanıyorum ve bence böyle olması oldukça iyi, böylece çocuklar kapitalist düzeni öğreneceğine biraz da olsa para olmadan da yaşanabileceğini anlıyorlar, yada onlar anlamıyor da biz anlıyoruz orası başka :D...
Hep denedin, hep yenildin, olsun, gene dene, gene yenil, daha iyi yenil!  ~SAMUEL BECKETT~

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2010, 01:00:39 »
Yapımcı tasarımı komünizm modeline uygun olarak tasarlamış olabilir,ama bunu izleyen hiçbir çocuk olayı bu şekilde anlayamaz biz de zamanında izledik hiçbir eğilim uyandırmadı sadece tv karşısında neşeli vakit geçirdik...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2012, 13:58:38 »
Peyo bunu komünizm propagandası olarak yaptı ya da yapmadı bunu kanıtlamamız olanaksız. Tabi ki Şirinler'i izlerken küçüktük ve yönetim biçimleri üzerine pek bir bilgimiz olmadığından bu konuda bir şey aklımıza gelmiyordu. Her şeyi bir kenara bırakın ve Şirinler'in yaşam şeklini düşünün. Sizce hangi yönetim biçimine uyuyor?

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ağustos 2012, 22:46:33 »
Süngerbob da emperyalist çizgisi ama ben ikisine de severek baktım bolşevik amerikancı diye ayırmadım.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Eylül 2012, 22:31:55 »
izledim ve hala denk gelirse `` aaa şirinler çıkmış `` diyip  seyrediyorum adam bunların hepsini düşünmüş yapmış her neyse ama bizde gereğinden fazla büyütmüuomuyuz sanki?
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Brsykt

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2013, 17:27:33 »
Saçma geliyor bana bunlar yani ben 3 yaşındayken bana komunizm empoze edildiğini sanmam öyleyse bile o yaşta ne olacak?

Öyleyse bile hakkıdır dünyaca ünlü bir çizgi film yaparsan içine istediğini koyarsın ki ben her eserin iyi veya kötü bir şey empoze etmek amaçlı ortaya konduğunu düşünüyorum

İyi yada kötü, anlamlı veya anlamsız.