Kayıt Ol

Harry Potter Çılgınlığı - Ahmet Ertuğrul

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Harry Potter Çılgınlığı | Ahmet Ertuğrul
« Yanıtla #15 : 19 Ekim 2010, 23:30:54 »
Güzel bir ban yedim. :D Onurumla ban bu olsa gerek.

Ban falan yok? Buyrun girin eski hesabınızdan

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 19 Ekim 2010, 23:33:18 »
Son bir şey ve bu konu kapanıyor
Senin havlaman beni ne yüceltir nede aşağılar. Sen kimsin ki medeniyetten söz ediyorsun? Önce aklını kullanda küfürsüz kendini anlatmayı başar. Ölüm dileğin varsa direk gel bana söyle buradan küfretmene gerek yok ben seni gönderirim Bandırmaya.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Ekim 2010, 23:34:38 »
Ne güzel söylemişim değil mi?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Ekim 2010, 23:36:58 »
Bok küfür mü? Bilemiyorum. Dışkı çok faydalı bir şeydir aslında. Gübre olarak bitkilere hayat verir.
Bende küfür etmedim hakaret ettim. :D Fakat sana kimse hakaret etmemişti bana ettiler.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Ekim 2010, 23:51:35 »
Ayrıca Hurin çoştu.Zincir getirin.Ayrıca bu kadar adaletsiz bir forumda kalmaya niyetim yok banlarsanız sevinirim.

Sen sözünün eri olsanda bir daha bu medeniyetsiz foruma girmesen bizi de sevindirsen daha güzel olur.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 19 Ekim 2010, 23:56:24 »
Cuma gecesi eğlencesi diye buna derim!
#rekt

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 19 Ekim 2010, 23:56:42 »
Bende öyle düşünmüştüm ama banlamadılar ki. :D Şansına küs. Hem senin o gül  hakaretlerin için girmiyorum buraya ben bir köşede oturup gülücem. :D Baal haklı dağılın. :D Ama keşke perşembe olsaydı. :D

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 19 Ekim 2010, 23:59:20 »
Bende öyle düşünmüştüm ama banlamadılar ki. :D Şansına küs. Hem senin o gül  hakaretlerin için girmiyorum buraya ben bir köşede oturup gülücem. :D Baal haklı dağılın. :D Ama keşke perşembe olsaydı. :D

Banlarsanız girmiycem dememişsin ama, girmiycem banlayın demişsin. Gerek kalmadı şeklinde. Kendi yazdığını bi okumalısın bence... Cık cık...
#rekt

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 20 Ekim 2010, 00:00:54 »
Evet o da ayrı bir bakış açısı. :D Sinirle ne yazdığımı biliyor muyum ben? :D Neyse siz takılın bu çılgınlık uzar gider ben köşede oturmayı planlıyorum. :D

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 20 Ekim 2010, 09:47:05 »
"Son yıllarda bir inan ve felsefi temeli bulunmayan ve 'bilinmezlik' kurgusu üzerine kurulmuş bir kitap ve filmler hızla yayılmıştır. Harry Potter ve benzeri kitaplar bir yönüyle "değersizlik" anlayışının örnekleri niteliğindedir. Bu eserlerde, "ahlaki düzen" anlayışı yoktur. Doğu ve batı klasikleri arasında yer alan benzeri eserlerde genellikle "düzenli bir evren" fikri hakimdir. İyiler ve kötüler arasındaki savaşta, kurallar daima iyilik tarafından yönlendirilmektedir. Oysa Harry Potter kitaplarında yer alan kahramanların ahlaki değerleri sürekli değişmektedir. Ayrıca büyücülüğün sınırsız ve sürekli kullanılması da kaosa sebep olmaktadır. Bu eserlerde yer alan sembolik anlatımların, geleneksel bağlarının bulunmaması ve kültürel birikimden bağımsız olmaları da ayrı bir sorundur.

Yukarıdaki yazıya bir göz gezdirdim de ne kadar ustaca tasarlanmış. Kimsenin yadsıyamayacağı şeylerden bahsetmiş. Evet Harry Potter'ın bu kadar sevilmesinin bir nedeni de 'bu filmin sonunda da kötü karakter kazansaydı ne olurdu?' sorusunu kendine sorabilecek kadar hayal gücüne sahip insanların artık klişeleşmiş iyilik kazanmalarından sıkılmasıdır. Evet diğer her eserde iyilik kavramları ile sıkı sıkıya bağlanmış ve sınırlanmış yazılar okuruz ve bu belki de bu yazarın hoşuna da gidiyordur. Evet katılıyorum kitaplarda büyücülüğün kullanılması kaosa sebep oluyor. Ama zaten okuyucu biraz da kaos görmek istiyor at gözlüklerini çıkarmak istiyor.

Dipnot: Harry Potter fanı değilim kitaplarını bile okumadım ama adamın yerdiği şeyler gerçekten çok komik.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 20 Ekim 2010, 11:35:18 »
     Ben bir kaç tane edebiyat forum sitesine üyeyim. Ve bir tanesinde de çok güzel arkadaşlıklar edindim, kendimi yazmak konusunda bir hayli geliştirdim.
Ama unutmamak lazım ki bu ortam önümüzdeki 16 inçten ibarettir ve muhtemelen konuştuğumuz çoğu insanı da görmeyiz.
Burada yazılan öykülere, şiirlere, makalelere, denemelere her okuyucunun yorum veya eleştiri yapma hakkı vardır.
Bilmek gerekir ki eleştirmenlik dünyanın en zor mesleklerinden biridir -bizlerin mesleği ne kadar eleştirmenlik olmasa da- eleştirilerimizde belli bir seviyeyi oturtmalıyız.
Biliyorum, bunda bazen çok zorlanıyoruz; hatta dün benim başıma bir tanesi geldi. İstemezdim kötü bir eleştiri yapmayı -hatta hakarete varan- ama şu da var ki ben -biz- profesyonel olmayan yazar, okuyucu, eleştirmeniz ve hepimizin bazı ideolojileri var...
Bunları sık sık olmasa da bazı yorum - eleştirilerimizde kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Aşırı hakaret ve küfre varmadıkça...
Son yorumları da okuyunca, bir atışma zincirine şahit oldum. Üzüldüm diyemem, özellikle yukarıdaki yazarın kitabı hakkındaki olumsuz eleştirilerinden.
Örneğin "Bok" gibi terimleri de kullanmak veya kullanmamak konusunda kişinin tercihinin önemli olduğunu düşünürüm ama benim kafa yapıma göre, hayatta olan olmayan, kurgusal ya da gerçek her şeyi yazıda kullanabilmemiz gerekir..
Diyeceğim o ki, buradaki insanların çoğu aktif birer okuyucu ve eleştirmen, ve çoğunun arasında da arkadaşlık, dostluk kavramları oluşmuş.
Bu atışmaların -tatlı atışma- seviyesini geçmedikten sonra güzel olabileceğini düşündüğüm gibi, arkadaşlıkları ya da kişinin şahsiyetini zedelemedikçe gerekli olduğunu düşünürüm.
Sadece şu yazıdan ve ya Twilight konusundaki egörüş farklılıklarından dolayı da bunların zedelenmesi, çok aptalca geliyor bana...
Ben, ekranın arka tarafındaki arkadaşlarımla, din, siyaset ve daha bir sürü konuda tartışırım -bazıları, çok dindar hatta cemmat içindeki insanlardır.
Ama bu tartışmalar hiçbir zaman arkadaşlıklarımız etkilememiştir. Buradakilerinden öyle olmasını dilerim...  :)

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #26 : 20 Ekim 2010, 14:26:53 »
Nasıl bir yorumdur bu yahu.. Karakterlerin ahlaki değişimlere uğraması.
Bahsettiği karakterler 11 ile 17 yaş arasında. O çağda hangimizin değerleri değişmedi ki?
Ayrıca ben bir iki karakter harici ahlaki değişimi kötü yönde değişen karakter de hatırlamıyorum. Aksine ahlaki değerlerinin yerlerde süründüğünü düşündüğümüz lakin sonunda "canım benim ne de melekmiş" dediğimiz karakterler oldu.

Türklerdeki bu anti Harry Potter çılgınlığını da ben anlamıyorum. Meyve verdi ya hemen taş atalım.
Kaç çocuğun hayal gücüne ışık olmuştur bu kitap, kimse bunu düşünmüyor. Ya da kaç çocuğa okuma alışkanlığı vermiştir?

Bazen cidden yobaz oluyoruz.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 20 Ekim 2010, 22:28:28 »
Toparlanmalı sanki...

Ahmet Ertuğrul Bey de çok güzel bir çabada bulunmuş, ama nafile. :) Harry Potter'da açık açık veya üstü kapalı bir şekilde inanç dayatması yoktur, sadece olaylar İngiltere'de geçer, Hristiyanlık'tan bir parça varsa eğer bu yazarın esere -isteyerek veya istemeyerek- kattığı bir miktar "Realist" rüzgarlardır. Bu konuda bir yoğunluk bulunmamakta. Ölümü geçelim ama eserde "Yaratım" herhangi bir şekilde söz konusu değil, "Diriltme" de aynı şekilde. (Ölümün çaresi bulunmadığı açık açık dile getirilmekte.) Her neyse bu tarz yorumlara katılan arkadaşlarımız varsa eğer gerçekten dikkatli okurlarsa eserleri "Fantastik" evrenlerin içinde insanın bilinçaltına "Yaratıcı düşünce"den başka bir şey işlenmediğini çok rahat bir şekilde görebilirler.

Spoiler: Göster
Dipnot: Kusad, buradaki herkes en az senin kadar belki de daha fazla hakimdir hayata, yaşamaya ve Fantastik konulara. İnsanları eleştirmeden önce kendini eleştirebilmelisin. Bu sitenin "Yönetici"leri var, merak etme, banlaması gereken biri varsa senden önce onu farkeder ve gereğini yaparlar. Ayrıca ne olursa olsun sen de bu sitenin bir üyesisin, kullandığın her kötü kelime, içinde payın bulunan her huzursuzluk sitenin zararınadır. Bizler burada kimlerin ne sıkıntılar çektiği her daim gördük, kimlerin gidip kimlerin kaldığını da.[*]Hakan Abiii![/*] Kısacası merak etme, bu sitede haksızlığa tahammül yoktur. Kesinlikle haklıysan eğer, buna inanıyorsan, öyle triplere girmene de gerek yok, ağzını bozmaya da. :)

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #28 : 21 Ekim 2010, 13:45:57 »
:) Yobaz dediğiniz kitleye oluyoruz deyip milletinizi kattığınız için bende dahil oluyorum. En azından kitle belirtirseniz veya isim verirseniz herkese laf söylemiş olmazsınız. Ayrıca kitap okumayan yobaz olur diye bir genelleme de çok gereksiz bence.

Kitabı karakterlerine hayran kalıp onları eleştirip övmek için okuyacağına 11-17 yaş arası kitle, ders almak için okumalıdır ki bu kitle onu çok takmaz. Hele şöyle filmleri çekilen kitapları yakışıklı karakter veya güzel kız karakter için alanlar ve hiç üşenmeden bu türlerini eleştirenler yok mu ? Bence asıl yobazlık onların yaptığıdır ki ben kitle belirterek söylüyorum. Çünkü böyle bir saçmalık olamaz. Kitaplar filmi çekilsin ve ana karaktere aşık olunsun diye yazılmıyor. Bu tamamen hakarettir bence emeklere. Edebiyat sanatı bu kadar aşağılanmamalı! O yüzden kitap okuma alışkanlığını bu şekilde aşık olarak hayran olarak kazanacaklarına kazanmasınlar daha iyi. Çünkü içlerinde o kıvılcım varsa fıkralar okuyarak bile devamını isterler ve kitap okumaya başlarlar. Bence anlayarak okumak oldukça önemli. Anlamadan sadece bilgi sahibi olmak için okuyacaklarsa okumasınlar daha iyi.

Not: İlk paragraf dışında genelleme yaptım. Lütfen üzerinize almayın ve bir tartışmayı başlamadan sonlandırmış olalım. Fikirlerinize saygı gösteriyorum. Her parmak aynı boyda değildir. Beşide birbirinden farklıdır. Sizin düşünce yapınız da benden farklı. Kısacası siz de haklısınız bende. Bu yüzden sizi yerdiğim görüşüne kapılmazsanız sağlıklı bir tartışma yapmış oluruz.

Teşekkürler

Ben "yazarlarımız" hakkında bir genellemede bulunmuştum.(Bknz. Yalvaç Ural) Özelikle Harry Potter'a bu tarz yaklaşımları getiren insanlar hakkında.

Misal Yaşvaç Ural hakkında bir Örnek; Ekşi sözllükten bir entry;

Alıntı
hayatını harry potter serisine b.k atmaya adamış kişi. adam gibi türkçe bile konuşamayarak, bozuk cümleleriyle harry potter'ı mantıktan yoksun argümanlarla eleştirirken kendisinin çocuklara, çocuk edebiyatına neler kattığını sorgulatıyor. kendisi bir fatih erdoğan olsa ve çocuklar için gerçekten "edebiyat" değeri olan kırmızıfare gibi bir dergi çıkarmış olsa ya da "küçük bir kız tanıyorum x yaşında" gibi çok beğendiğim bir çocuk kitabı serisi yazan nezihe meriç olsa eleştirileri ciddiye alınarak belki okunabilirdi, ama kendi vasıflarına bakmadan, bir kitaptan bahsederken sürekli kitap yerine film diyerek ipe sapa gelmez görüşlerini sıralayan bu kişiyi okumak bile zaman kaybı aslında. harry potter oyucaklarıyla, filmleriyle çok büyük bir pazara dönüşmüş olabilir, fakat ne kitap bu amaçla yazılmıştır ne de bitme nedeni yalvaç ural bey'in komplo teorileriyle alakalıdır.
"ortaçağda kadınları, büyücü oldukları için odunlar üstünde diri diri yakan bir kültür, şimdi kendi çocuklarına, dünya çocuklarına, bastığı bir düğmeyle cadılığın ticaretini yapıyor. diyorum ki, yoksa bizim keto işe memiş de birer harry potter olmasınlar!..." gibi zerrece komik olmayan ve nereden saldıracağını bilmeyen içi boş bir düşmanlığın yansıması olduğunu gözler önüne seren bu yazının ne kadar ciddiye alınması gerektiği tartışılamaz bile...
harry potter'ın bir "film"den önce bir "kitap" olduğu gerçeğini bile hala kavrayamamış yalvaç ural harry potter'ın kaç "yıl"dır yaşadığını, kitabın gerçekten çok komik bir üslupla dalga geçmeye çalıştığı konusunu öğrenmek için; en başta eleştirdiği konu hakkında bilgi sahibi olmak için kitapların bir cildini eline alıp okuduktan sonra yazmaya başlasa çok daha yapıcı olacaktır.

Yazarlar toplumu etkileyen ve yönlendiren önemli bireylerdir. Toplumdaki yerleri oldukça mühimdir o nedenle kaleme aldıkları şeyleri ve yargılarına dikkat etmek zorundalardır. Kendilerinin yobaz ve bağnaz düşüncelere sahip olmaları affedilir bir durum değildir. Yazarlar, o toplumun kültürünü, düşünce yetisini dile getiren bir topluluktur kimi zaman. O nedenle yobazlığı affedebilecek bir kesim değildir.

Harry Potter yakışıklılık ve güzelik açısından çok da ilgi çekici bir kitap ya da film değil. En azından Alacakaranlık gibi olmadı. Benim zamanımda ki bahsettiğim zaman 2001-2007 seneleri arasında geçiyor. İnsanlar bu tarz serileri filmleri  ya da oyuncuları için tercih etmezdi. Bu durum Alacakaranlık serisi ile ortaya çıktı ve bu sonucun jenerasyon etkili olduğunu düşünmekteyim.

Spoiler: Göster
Haklılık, haksızlık gibi bir durum yok. Bir cümleyi tamamiyle yanlış anlayıp üzerinize alınmışsınız. Rica ediyorum artık mesajlarımda hakaret aramayı bırakın. Aynı davranışı başka bir başlık altında da yapmıştınız ve bu tartışma sonucu bir daha aynı başlıkta şahsınıza cevap vermeyeceğimi belirtmiştim. Lakin mesajlarımı çarpıttığınız için kendimi ifade etmek durumunda kaldım. Artık bundan bunaldım.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 21 Ekim 2010, 19:21:50 »
Yorum yapmak istemiyorum ama bence bu tarz tartışmalar çok saçma. Sırf mesajların son cümlesini okuyup da kendine hakaret olarak algılayan insanlara dur demek istiyorum [*]bitt![/*]
Bonthey'in mesajında herhangi bir hakaret yok. Eğer tüm Türkler'i kast etseydi sizce "Bazen çok yobaz oluyoruz" mu derdi yoksa "Türkler bazen çok yobaz oluyor." mu derdi? Lütden böyle saçma tartışmalara girip de konudan sapmayalım.