Kayıt Ol

Balroglar

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Balroglar
« : 24 Ekim 2010, 20:11:17 »
Balroglar

Kimdirler
Maia ırkından, ölümsüz, ateşten ve gölgeden yaratılmış bir Orta Dünya İblisleridir. Birinci Çağ da ve sonrasında Ejderhalardan sonra en çok korkulan yaratıklardır. Melkor' un hizmetkarlarıdır.

Özellikleri
Yeleleri akan ateşten ve alev kusan burunları vardır. Kolları ve bacakları devasa bir şekilde kıvrılabilir. En güçlü silahları ise çok dilli ateş kırbacıdır. Balrog ırkının en ünlü üyesi Balrogların Efendisi ve Angband'ın Yüksek Komutanı Gothmog'dur.

Nasıl ortaya çıktılar
Balrog' lar son savaştan kaçıp kendilerini yerin fersahlarca altına gömdüler. Ancak güneşin üçüncü çağında Cüceler Moria' da "tüy kadar hafif, ejderha derisi kadar dayanıklı" bir maden olan Mithril' i keşfetti. Madene ulaşmak için yerin derinliklerine ulaşmaya çalıştılar. Fakat bu sırada bu iblisi de serbest bıraktılar.

Sonları nasıl oldu
Balroglardan geriye sadece bir tane kalmıştı. O da Yüzük Savaşı sırasında Gandalf tarafından yok edildi. Son Balrog  Troll'leri ve Orc' ları etkisi altına alıp Moria' daki tüm Cüceleri yok etti. İki yüz yıl boyunca hüküm süren Balrog  Khazad-dûm Köprüsünde Gandalf tarafından Zirakzigil' in zirvesinden aşağı atılarak yok edildi. Fakat bu savaş sırasında Gandalf da ağır darbeler aldı ve öldü. ( Ancak daha sonra verilen görevi tamamlaması için Eru Ilúvatar tarafından geri gönderildi.)

Orta Dünyada Balrog öldürmüş olan 4 Kişi
Spoiler: Göster
Gandalf

Feanor

Ecthellion

Glorfindel

Vikipedi' den yararlanılarak hazırlanmıştır.[*]Kopyalamadım. Özet geçtim.[/*]

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Balroglar
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2010, 20:13:32 »
Şimdi Glorfindel'in filmde olmamasına üzüldüm.

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2010, 20:16:48 »
İnternette bakarken şu fotoğrafıyla karşılaştım. Oynamış mı acaba yoksa sadece fotoğrafı mı çekilmiş anlamadı.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2010, 20:20:31 »
Sanırım bunlar oyun kartları için çekilmiş sade fotoğraflar. Ayrıca oynasaymış bile bu tipten zaten kaybederdi.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2010, 20:32:21 »
Konumuz Balroglar sanırım, onun üzerine konuşalım.

Gandalf'ın savaştığı Balrog'u ilk gördüğümde gerçekten hayran kalmıştır. Yaratıcısı Tolkien'i bir kere daha takdir etmeden geçemeyeceğim. Özellikle o ateş kırbacı, sanırım bu iblisin eline yakışan en iyi silah. Garip bir karizmatiklikleri var. Ayrıca Orta Dünya'ya yakışan bir karakter.

Benim merak ettiğim, Balrog öldüren 4 kişiden bahsedilmiş yazıda ama sadece 4 tane mi Balrog varmış?

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2010, 21:23:48 »
Benim merak ettiğim, Balrog öldüren 4 kişiden bahsedilmiş yazıda ama sadece 4 tane mi Balrog varmış?

Hayır, hayır. İlk Çağ'da Morgoth'un Gothmog liderliğinde oluşturduğu bir Balrog ordusu vardı. Bu ordu, Morgoth'un elflere karşı en önemli kozlarındandı. Hatta Fëanor'un ölümünün Gothmog'un elinden çıktığını hatırlıyordum, lakin burada öldürenin Fëanor olduğu söyleniyor. İlginç.

Bunun haricinde güzel bir yazı olmuş, tebrikler. Ancak biraz daha uzun olsaymış daha güzel olurdu sanki.

Not: Şimdi Tuckborough'dan baktım da sayılarının tam olarak bilinmediği, bazı hikayelerde ordular halinde tarif edilirken bir notta üç ila yedi arasında oldukları söylenmiş.
He Who Dwells Beneath The Waves

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2010, 22:15:12 »
Alıntı yapılan: yuzuklerinefendisi.com
Öfke Savaşları sırasında Morgoth (Melkor) Valar kuvvetleri tarafından mağlup edildiğinde Balrogların da büyük bir kısmı yokedilmişti. Bu yıkımdan kaçabilen çok az sayıdaki Balrog Mavi Dağları aşarak Orta Dünya'ya saklanmışlardı.

Alıntı yapılan: ortadunya.com
Öfke Savaşının sonundaki soykırımı Melkor’un hükümdarlığını sonsuza dek bitirdiğinde, Balrogları da ırk olarak neredeyse tamamen yoketmiştir.

Alıntı yapılan: viki
Gandalf, balrog öldürebilmiş dört kişiden biri olarak Orta Dünya tarihinde özel bir yer edindi.(diğerleri de elf beyleri Feanor, Ecthellion ve Glorfindel'dir.)

Sayıları hakkında pek fazla açıklama yok sanırım. Yarın araştırmaya çalışacağım. O zaman yazıya önemli bilgilerde eklerim umarım. Aceleye geldi biraz. :)

Ne acelem varsa :P

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2010, 23:03:07 »
Balrog öldürenler aynı anda ölmüştür diye biliyorum ben. Bunlardan yalnızca Glorfindel ve Gandalf geri gönderilmiştir. Glorfindel bu yüzden oldukça saygı duyduğum bir karakterdir.

O fotoğraf kart oyunu için çekilmiş bir karedir bu arada. Tom Bombadil için de var. Filmlerle alakası yok yani.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2011, 18:57:11 »
Konumuz Balroglar sanırım, onun üzerine konuşalım.

Gandalf'ın savaştığı Balrog'u ilk gördüğümde gerçekten hayran kalmıştır. Yaratıcısı Tolkien'i bir kere daha takdir etmeden geçemeyeceğim. Özellikle o ateş kırbacı, sanırım bu iblisin eline yakışan en iyi silah. Garip bir karizmatiklikleri var. Ayrıca Orta Dünya'ya yakışan bir karakter.

Hayır. Burada sadece teke tek mücadelede öldürülen balroglardan bahsediliyor. Gondolin'in düşüşünde sadece ilk kattaki savaşta 10'dan fazla Balrog Rog ve Duilin'in kendileri ve adamları tarafından öldürülmüştür.

Balrog öldürenler aynı anda ölmüştür diye biliyorum ben. Bunlardan yalnızca Glorfindel ve Gandalf geri gönderilmiştir. Glorfindel bu yüzden oldukça saygı duyduğum bir karakterdir.

Aynı gün gibi birşey. Çoğu yaralarından dolayı öldü. Glorfindel konusundaki düşüncelerimiz karşılıklı...

Çevrimdışı HALT

• *
  • 7
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Haziran 2011, 11:16:56 »
the hobbit filminde balroglar geri gelicekmi acaba

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #10 : 15 Haziran 2011, 11:59:01 »
Kitapta balroglardan bahsedilmiyor, geleceğini sanmam.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Haziran 2011, 11:07:31 »
the hobbit filminde balroglar geri gelicekmi acaba

Not: Hobbit'te yaşanan olaylar, Moria'dan Kaçış'ın epey öncesinde gerçekleşmiştir.

Edit: Bilgi için teşekkürler... :P

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Nisan 2015, 18:52:38 »
Rog ve Öfke Çekici Hanesi birden çok Balrog öldürdüler ve tümü Gondolin'in Düşüşü'nde öldü.

Ecthelion, Balrogların lideri ve Angband'ın kale kumandanı Gothmog'u öldürdü ve yine aynı Balrog tarafından öldürüldü.

Glorfindel, Gondolin'den kaçan kafilenin önünü kesen Balrog ile mücadele etti, Balrogu öldürdü fakat kendi de öldü.

Gandalf, Durin'in Felaketi ile kapıştı, bilinen son Balrogu öldürdü fakat bunu yaptıktan sonra kendi de öldü.

Yani demem o ki Orta Dünya'da Balrog öldürenlerin tümü tarihe mal olmuş cesur ve gözüpek karakterler ve tüm bu karakterler Balrog öldürdükten sonra öldüler. Glorfindel ile Gandalf ise kendi hayatlarını başkaları için feda ettiklerinden ve kötülükle savaşmak için Eru veya Valar tarafından yeniden diriltildiler. Güzel bir bilgi gibi, köşede dursun bence.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Haziran 2017, 15:23:08 »

O fotoğraf kart oyunu için çekilmiş bir karedir bu arada. Tom Bombadil için de var. Filmlerle alakası yok yani.

Manwe tarafından gönderildiler hatta sebebi de bir görevleri olması ve bunu tamamlamaları.