Kayıt Ol

Elantris - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elantris
« Yanıtla #15 : 07 Ocak 2013, 20:36:06 »
Kitaba yeni başlamış olmama rağmen bir günde 135 sayfa okuttu. Üzerinde fazla uzun soluklu konuşmayacağım. Hem benden önceki arkadaşlar çok güzel anlatmış, hem de bitirmeden anlatmaya kalkışmak pek doğru olmaz :).

Brandon Sanderson'ın normalde oldukça karışık bir dili ve kendi türettiği kelimeleri var. Ancak bu kitabı okurken (gerçi orijinalini de görmek lazım) o dile rastlayamadım. Bunun ilk kitabı olduğunu düşünürsek, sonradan o forma soktu herhalde :D. Ama ona o dil de ayrı bir yakışıyor.

Uzun zamandır merak ettiğim bir eserdi ve merakımı da hiç boşa çıkarmadı. Bazı başka sitelerde sıkıcı ve durağan olduğu söyleniyor. Ben hiç katılmıyorum buna. Başından kalkmadan, merakla okudum. Hatta arkadaş beni başından kaldırmasaydı daha da okuyasım vardı. Bu duyduklarınızla önyargılı olmayın lütfen :).

Sanderson çok güzel fikirleri olan bir yazar. Mistborn, Warbreaker, Way of Kings gibi örneklerin sadece konularından bile belli zaten. Sonuç olarak, ilk kitabından yakalamış bunu. Kurguladığı o kendine has dünyası da ayrı bir güzelliği. Şahsen Elantris'te geçen yapıyı gayet beğendim. Bir tane Seon da ben istiyorum u_u.

Sıkıcı, aman bu akmıyor, bunda büyü yok (bu kısım kitabı feci halde yanlış tanıtıyor) gibi söylemlere aldanmayın. Kendiniz deneyin :).

Not: Sarene resim çizemiyor ya. Onu atlamayalım akslfjşsdf.

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Ocak 2013, 22:23:49 »
Not: Sarene resim çizemiyor ya. Onu atlamayalım akslfjşsdf.

Sanırım prensesin büyüleyici kişiliği gözlerimi kamaştırdığı için o kısımdan bahsetmeyi unutmuşum   :).

Branden Sanderson okumak ayrı bir keyif, çünkü adam özgün. Dünya yaratmada, yarattığı dünyanın hikayesini yazmada ve yarattığı büyü sistemini hikayesine yedirmede oldukça başarılı. Ben Elantris'in en büyük iki eksiğinin aceleye getirilmiş sonu, ve abartılı karakterleri olduğunu söylemiştim. Ama Mistborn'da (en azından serinin ilk kitabında) bu sorunlarını çözmüş gibi geldi bana. The Final Empire'ın sonu gayet güzeldi ve karekter konusundaki problemlerini de bu kitapta epey düzeltmiş. İşin güzel yanı bunları yaparken Elantris'i yazarken yaptığı doğru şeyleri de yapmaya devam etmesi. Üzerine koyarak giden bir yazar diyebilirim bu sebeple kendisi için.

Brandon Sanderson'ın normalde oldukça karışık bir dili ve kendi türettiği kelimeleri var. Ancak bu kitabı okurken (gerçi orijinalini de görmek lazım) o dile rastlayamadım. Bunun ilk kitabı olduğunu düşünürsek, sonradan o forma soktu herhalde :D. Ama ona o dil de ayrı bir yakışıyor.

Karışık kısmına katılmasam da diğer kısmı bence de doğru hatta gerekli yerlerde kendi jargonunu oluşturuyor bile diyebilirim. Yine Mistborn'un ilk kitabı için konuşacak olursam sade ve okunması kolay bir dili vardı bence. Belki bunun sebebi benim yazarın tasvir yeteneğinden ziyade diyalog yazma konusunda daha başarılı olduğunu düşünmem ve o kısımlara dikkat etmemdir, emin değilim.

Keşke birileri bu adamın kitaplarını çevirse de kitaplarını Türkçe okuma şansımız olsa.  
Spoiler: Göster
Bu sene Milli Piyango'dan büyük ikramiyeyi kazansaydım ben bir yayınevi açıp okumayı planladığım serileri basacaktım ama olmadı  :P. Neyse seneye inşallah.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Ocak 2013, 22:29:45 »
Alıntı
Karışık kısmına katılmasam da diğer kısmı bence de doğru hatta gerekli yerler de kendi jargonunu oluşturuyor bile diyebilirim.

Kendisinin bizi yoran ön okumalarına dayanarak dedim bunu :). Okurken çok hoş oluyor da Türkçe'ye çevirmeye gelince doğru anlamı vererek çevirmek bizde çok ilginç anılara sebep oldu. Kendi oluşturduğu kavramlar için diyorum bunu tamamen ^^. Brandon Sanderson dendi mi aklıma ilk olarak bunlar geliyor o nedenle :).

Bu arada Mistborn'un telifi Arkadaş Yayınları'ndaymış. Ama Way of Kings'i basıyoruz deyip üstünden 1 sene geçtiği için ben Mistborn'u basacaklarını falan düşünmüyorum artık. Kanayan yaramız.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Ocak 2013, 22:47:52 »
Bu arada Mistborn'un telifi Arkadaş Yayınları'ndaymış. Ama Way of Kings'i basıyoruz deyip üstünden 1 sene geçtiği için ben Mistborn'u basacaklarını falan düşünmüyorum artık. Kanayan yaramız.

Elantris satmıyor diye bunları yapıyorlar herhalde. Zaman Çarkı'nın son kitabının tamamlayıcısı rüzgarını da arkaya alınca çatır çatır çevirirler bu adamın kitaplarını diyordum; ama Zömbili Tıvaylayt'ın gölgesinde kaldı herhalde. :P

Branden Sanderson okumak ayrı bir keyif, çünkü adam özgün. Dünya yaratmada, yarattığı dünyanın hikayesini yazmada ve yarattığı büyü sistemini hikayesine yedirmede oldukça başarılı. Ben Elantris'in en büyük iki eksiğinin aceleye getirilmiş sonu, ve abartılı karakterleri olduğunu söylemiştim. Ama Mistborn'da (en azından serinin ilk kitabında) bu sorunlarını çözmüş gibi geldi bana. The Final Empire'ın sonu gayet güzeldi ve karekter konusundaki problemlerini de bu kitapta epey düzeltmiş. İşin güzel yanı bunları yaparken Elantris'i yazarken yaptığı doğru şeyleri de yapmaya devam etmesi. Üzerine koyarak giden bir yazar diyebilirim bu sebeple kendisi için.

Ah! Özgünlük konusunda, Sanderson'ın Zaman Çarkı kitapları haricinde sadece tek bir kitabını (Warbreaker) okumama rağmen kendisine hayran kaldığımı söylemeliyim. Ve büyü sistemini hikayeye başarıyla yedirme kısmına da sonuna kadar katılıyorum.

Aceleye getirme kısmına gelince... Aynı problem Warbreaker'da da birazcık vardı maalesef. Sizin de söylediklerinizle birleştirerek, hikayesini tek kitapta toplamaya çalıştığında böyle bir problem ortaya çıkıyor gibi göründüğünü söyleyebilirim.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #19 : 28 Ocak 2013, 02:23:59 »
Yıllardır o ve ya bu şekilde adını duyduğum bir yazardı Brandon Sanderson. Ama neden Zaman Çarkı gibi efsanevi bir eserin kendisine teslim edildiğini ya da niçin bu kadar el üstünde tutulduğunu tam olarak bilmezdim. Ta ki Elantris'e başlayana kadar...

Şunu baştan belirtmekte fayda var. Kitap alışılmış fantastik romanlardan çok daha farklı bir kurgu ve üsluba sahip. Sanderson ilk kitabı olmasına rağmen gayet iyi bir iş çıkarmış. Tamamen özgün, klasikleşmiş fantastik eserleri taklit etmeyen, kendi ırklarına ve büyü sistemine sahip bir evren yaratmış. Bununla da kalmamış bunların hepsini oldukça merak uyandıran bir kurguyla birleştirmeyi de başarmış. Her şeyden önce kitapta epik savaşlar, büyük kahramanlık destanları ve muhteşem kahramanlar yok. Bunun yerine bol bol akıl oyunu, politik entrikalar ve zeka kokan diyaloglar var. Bir de çözülmeyi bekleyen koca bir sır... Özgürlük için savaşmak yerine özgür kalabilmek için savaştan kaçınma, büyüyle harikalar yaratma yerine büyünün neden bozulduğunu ve onu yeniden nasıl kullanılabileceğini arama mücadelesine şahit oluyoruz kitap boyunca.

Pek çok insanın kitabı uzun diyalogları, sıkıcı olması ve akıcı olmaması nedeniyle terk ettiğini görüyorum. Halbuki kitap tam aksine hem çok akıcı hem de gayet keyifli. Bütün mesele beklentide... Eğer büyücülerin birbirlerine ateş topları fırlattığı (Hayı Fizban, otur yerine!), palaların dans pistlerinde cirit attığı, destansı savaşlar içeren bir kitap beklentisiyle başlarsanız hayal kırıklığı elbette kaçınılmaz olacaktır. Ama şunu da unutmamak gerekiyor ki fantastik edebiyat dediğimiz şey sadece bunlarla sınırlı değil. Bunun en güzel örneği de tüm özgünlüğüyle Elantris. Kaldı ki bazı okurların anlamsız ve boş olarak addettiği uzun diyaloglar kitabın sonunda öyle bir detayı ortaya çıkarıyor ki resmen tokat yemiş gibi hissediyorsunuz. Satır aralarına gizlenmiş detaylar, karakterlerin karşılaştığı sorunlara getirilen mantıklı açıklamalar, şiddetle değil zekayla çözülen olaylar okurken insana inanılmaz bir keyif veriyor. Kitabın son 100 - 150 sayfasıysa adeta akıyor.

Sanderson zeki bir adam... Oluşturduğu düzeni oturup uzun ve sıkıcı metinlerle anlatmak yerine onları okuyucunun keşfetmesine izin veriyor.Örneğin kitabı ilk bölümlerinde Galladon (favori karakterim olur kendisi ) isimli bir güneyliyle karşılaşıyor Prens Raoden. Kendi âdetleri, kendi aksanı ve kendi kültürü olan bir adam. Konuşması esnasında sürekli sule, kolo, daloken gibi yabancı kelimeler kullanıyor. Fakat Sanderson oturup da bunları açıklamak yerine ne anlama geldiklerini bulmayı okuyucuya bırakıyor. Bu da benim gerçekten çok hoşuma gitti.

Kitabın hiç mi kötü yönü yok peki? Tabii ki var. Daha önce de belirttiğim gibi, bu yazarın ilk kitabı ve zaman zaman bunu ister istemez hissediyorsunuz. Örneğin Prens Raoden'in Elantris'e kapatılması çok çabuk, sadece birkaç sayfada gerçekleşiyor. Bazı konular çok yüzeysel anlatılmış Bunun yanı sıra ufak tefek çeviri hataları da var. Fakat bunların hiçbiri okuma zevkini baltalayan unsurlar değil. Yarısını geçtikten sonra kitabı kesinlikle elinizden bırakamıyorsunuz çünkü.

Eğer alışılmışın dışında ve iyi yazılmış bir fantastik kurgu arıyorsanız Elantris'e bir şans verin.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Ocak 2013, 17:47:55 »
Kitaba 10 verdim, periyodik olarak birkaç kez daha 10 vermeyi düşünüyorum. Macera aramayın, çok daha fazlası var. Tuğlaya yakın boyutuna rağmen "daha uzun da olsaydı..." dedirtti, şaşkın ve memnunum.

Bir de karakterler fazla mükemmel gelmedi bana nedense, her birinin ciddi handikapları vardı. Erdemlerinin büyüklüğü göz önüne alınınca zayıf yönleri biraz sönük kalıyor olabilir tabi ama dengeyi de tutturmuş gibi geldi okurken. En azından pek gözüme batmadı benim. Eksikleri tabi ki var ama hangi kitapta yok ki? :) Bir ilk kitap olduğu düşünülünce daha da saygı duyuyor insan yazara.

Sıkıcı kelimesinin de yanına yaklaşmaması gerekir. Eğer bu tarz yorumlardan çekinceleriniz olduysa pek aldanmayıp kendiniz deneyin derim, akıp gidiyor çünkü.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 05 Eylül 2013, 12:02:52 »
Zaman carki serisini bitirme gorevinin Brandon Sanderson'a verildigini ogrendigim merak edip yazarin kitaplarini arastirmaya basladim. Bulup elantrisi okudum, hayran kaldim. Beni en cok kendine baglayan sey ozgunluk. O kadar farkli ve heyecan verici geldi ki daha cok merak ettim yazari. Mistrborn serisini bitirdim, ardindan Way of kings. Yeni cikan biri kucuk biri buyuk, emperors soul ve rithmatist de okudum bitirdim. Okumadigim bir warbreaker kaldi.

Bu yazara hayran oldum diyebilirim. Elantris turkce ciktigini gordugum anda da hemen satin aldim gerisini hasretle bekliyorum.

Brandonun tarzi sizi sasirtabilir. Her hikayesi birbirinden oldukca farklidir. Buyu sistemleri ozellikle dikkat cekici ve ozgundur. Hic bir baska fantastik seriye ve hatta birbirlerien bile benzemezler. Brandon hikaye ilerleyisinde sizi hic beklemediginiz yerlerden vurmayi cok sever. Surekli surpriz bekleyerek okusaniz bile ters kose yapacak seyler vardir. Bunlari tamamen aciklamak icin de serinin sonunu beklemez. Karakter gelisimi oldukca iyidir ayrica karakterler arasindaki catismalari ve aksiyonu havasini oldukca guzel aktarir. Film izliyor gibi hissedersiniz.

Brandon sandersonun neredeyse tum hikayeleri ayni evrende (bazen ayni dunyada) gecer. Tum bunlarin temelini anlatacak seriyi de bir gun yazmayi planlamaktadir. Oldukca caliskan ve uretken bir yazar oldugu icin takip ettiginiz serilerin devam kitaplarini cok uzun sure beklemezsiniz.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Eylül 2013, 15:22:27 »
Yafeshan isimli arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğum bir kitaptır. çok severek okudum ama beni tatmin etmediği kısımlar mevcut. mesela çok kısa sürmesi, hikayenin işleyişinin çok iyi olmasına karşın bir anda kitabın sonu geliyor yani sanki çok aceleci bir şekilde son bulmuş gibi geldi bana fakat yazarı sevdim. özellikle zaman çarkında yazdığı kitaplar rahmetlinin yazdığı son 2-3 kitaptaki monotonluktan eser taşımıyor. kesinlikle seriye yeni bir tat ve heyecan katmış , diğer kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum ( ve beklemekle kalıyorum, adam fantastik kitap dünyasını kasıp kavuruyor ama bizde sadece 1 tane kitabı türkçeye çevriliyor )

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Eylül 2013, 15:25:01 »
Yafeshan isimli arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğum bir kitaptır. çok severek okudum ama beni tatmin etmediği kısımlar mevcut. mesela çok kısa sürmesi, hikayenin işleyişinin çok iyi olmasına karşın bir anda kitabın sonu geliyor yani sanki çok aceleci bir şekilde son bulmuş gibi geldi bana fakat yazarı sevdim. özellikle zaman çarkında yazdığı kitaplar rahmetlinin yazdığı son 2-3 kitaptaki monotonluktan eser taşımıyor. kesinlikle seriye yeni bir tat ve heyecan katmış , diğer kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum ( ve beklemekle kalıyorum, adam fantastik kitap dünyasını kasıp kavuruyor ama bizde sadece 1 tane kitabı türkçeye çevriliyor )

Öyle bir şey var gerçekten. Son 100 sayfada özellikle bir koşturmaca var. Ama şunu da göz önünde bulundurmak lazım, Elantris Sanderson'ın yazım hayatındaki basılı ilk kitabı. O nedenle o dönemki (kısmi) acemiliğine verelim bunu :).

Bu arada Elantris'i böylesine sevmiş üyeler görmek çok hoş. Bir türlü kıymeti bilinememiş bu kitabı seven başkalarını gördükçe site olarak mutlu oluyoruz :).

Dipnot: Sanderson'ın bir kitabı Doğan-Egmont'tan çıkacak. Telifini almışlardı, ama hangi kitap ve ne zaman çıkacağını henüz bilmiyoruz.

(Way of Kings, Mistborn diye diye dilimiz damağımız kurudu, kitap verenimiz yok)

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Eylül 2013, 15:54:16 »

beklentilerimiz büyük, fazlası ile bu beklentileri karşılayacak potansiyelide mevcut. bundan sebep ufak tefek aksaklıkları görmezden gelmeye devam :)

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Eylül 2013, 16:49:11 »
Dipnot: Sanderson'ın bir kitabı Doğan-Egmont'tan çıkacak. Telifini almışlardı, ama hangi kitap ve ne zaman çıkacağını henüz bilmiyoruz.

(Way of Kings, Mistborn diye diye dilimiz damağımız kurudu, kitap verenimiz yok)

Gönlüm Warbreaker'ın telifinin alınmış olmasını ister, ama Doğan-Egmont'un Alcatraz'ı almış olduğuna emin gibi bir şeyim. :)
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 06 Eylül 2013, 10:33:51 »
Alcatraz eglenceli bir kitap ama pek istedigimiz turde degil.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #27 : 23 Aralık 2013, 16:49:46 »
Allahım, yorumları gördükçe sabırsızlanıyorum. Finallerim biter bitmez okuyacağım!
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Aralık 2013, 17:40:35 »
Allahım, yorumları gördükçe sabırsızlanıyorum. Finallerim biter bitmez okuyacağım!
Kesinlikle okumalısın...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #29 : 23 Aralık 2013, 20:39:25 »
Kesinlikle okumalısın...

Sırf Kralların Yolu'nun ön okumasını okuyunca çok fena heyecanlandım, Elantris'i okuduğumda kim bilir nasıl olacak!
İnsan, hayalleriyle vardır.