Kayıt Ol

Elantris - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
Ynt: Elantris - Brandon Sanderson
« Yanıtla #45 : 25 Ekim 2014, 02:45:02 »
Ortalama bir kitap olduğunu düşünüyorum. Dili yalın ve akıcıydı. Konusu iyi olmasına karşın açıkçası karakterler tam anlamıyla klişe idi. Öyle ki eserin sadece yarısı yazılmış olsaydı ve bana bunu klişeler dahilinde devam ettir deselerdi şu an olduğundan daha kötü bir sonuç ortaya çıkmazdı. Kitapta şaşırtıcı pek bir durum yoktu, sonunu başlardan itibaren tahmin edebiliyorsunuz. Ve eserin sonuna geldiğinizde doğru tahmininizden ötürü utanç duyuyorsunuz. Bence bir yazar okuruna bu kadar zalim davranmamalı.

Kitabı çok uzun bir süre önce okumuş olmama rağmen ismine denk geldiğimde geriliyorum. İyi bir kitap sayılabilir ama bana kâbus gibiydi. İşin içerisine politika katılmıştı. İnanır mısınız neredeyse çoğu diyalog o kadar yapay geliyordu ki sürekli gülesim geliyordu. İsimleri tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla Sarene'den nefret ediyorum, Raoden; bir karakter bu kadar mı düz olur. Bir de sonradan iyilik sularına dönen rahip gibi bir şey vardı. Masal gibiydi resmen. Kötüler bile cici kötüydü. Koskoca kitabın özeti olarak şunu söyleyebiliriz: İyilik yapan iyilik bulur.

Bence kitabın en büyük artısı muhteşem tasarımı. Değişik bir kurguda fantastik kitap olduğundan okumak güzel bir deneyimdi. Bir daha okur muyum? Sanmıyorum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #46 : 26 Ekim 2014, 14:15:35 »
Ortalama bir kitap olduğunu düşünüyorum. Dili yalın ve akıcıydı. Konusu iyi olmasına karşın açıkçası karakterler tam anlamıyla klişe idi. Öyle ki eserin sadece yarısı yazılmış olsaydı ve bana bunu klişeler dahilinde devam ettir deselerdi şu an olduğundan daha kötü bir sonuç ortaya çıkmazdı. Kitapta şaşırtıcı pek bir durum yoktu, sonunu başlardan itibaren tahmin edebiliyorsunuz. Ve eserin sonuna geldiğinizde doğru tahmininizden ötürü utanç duyuyorsunuz. Bence bir yazar okuruna bu kadar zalim davranmamalı.

Kitabı çok uzun bir süre önce okumuş olmama rağmen ismine denk geldiğimde geriliyorum. İyi bir kitap sayılabilir ama bana kâbus gibiydi. İşin içerisine politika katılmıştı. İnanır mısınız neredeyse çoğu diyalog o kadar yapay geliyordu ki sürekli gülesim geliyordu. İsimleri tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla Sarene'den nefret ediyorum, Raoden; bir karakter bu kadar mı düz olur. Bir de sonradan iyilik sularına dönen rahip gibi bir şey vardı. Masal gibiydi resmen. Kötüler bile cici kötüydü. Koskoca kitabın özeti olarak şunu söyleyebiliriz: İyilik yapan iyilik bulur.

Bence kitabın en büyük artısı muhteşem tasarımı. Değişik bir kurguda fantastik kitap olduğundan okumak güzel bir deneyimdi. Bir daha okur muyum? Sanmıyorum.
Elantris bu kadar kötü bir kitap değil ama, yapmayın... İlk kitap olmasından kaynaklanan birtakım hatalar olduğunu kabul etsem de ortalama olduğuna asla katılamam. Elantris, bu benim düşüncem elbette, günümüz fantastik edebiyatının güzel örneklerinden birisi, ki günümüzde çıkan fantastik edebiyat eserlerinin çoğunun elfli cüceli orklu trollü olduğunu ve birbirlerine epey benzediğini varsayarsak son derece iyi bir konuma yükseliyor bence. Ha, elfli cüceli oldukça özgün diyarlar ve kurgular da yaratılıyor ama Sanderson bunları bir kenara bırakıp tamamen başka bir şeye yoğunlaşmış, ortada bir iyilik kötülük savaşı olmadan bir ülkenin kurtuluş hikâyesini okuyoruz. Karakterlerin ve durumların klişeliği biraz da okuyucuya göre değişebilir diye düşünüyorum, bakış açıları aynı olmayacaktır herkesin bir şeye karşı. Yazarı değerlendirme konusunda erken davrandığınızı söylesem bana kızmazsınız umarım, yazarın çıkardığı diğer kitaplara bakacak olursanız Elantris'ten daha iyi olduklarını göreceksiniz. :)
Bir de Elantris'in deva kitapları olsaydı yazar her şeyi tek bir kitaba sıkıştırmak zorunda kalmayacağından geniş geniş, güzel güzel okurduk bence. Şahsen bitirince içimde bir boşluk oluşmuştu. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #47 : 26 Ekim 2014, 16:05:14 »
Açıkçası yazarın okumuş olduğum tek kitabıdır Elantris ve bu bağlamda eleştirdim. Zaten sizin gibi olmak üzere birçok kişiden yazarın diğer eserlerinin çok daha iyi olduğunu işittim. Yani aslında burada yazarı erken değerlendirmeden ziyade erken dönemini eleştirme vardı. Kötü bir yazar olduğunu düşünmüyorum zaten. Elantris gibi bir kurguda eser yaratabilmek için ciddi ölçüde çalışmak ve hayal gücüne sahip olmak gerekir.

Eminim dikkatinizi çekmiştir. Çevremizde kitabı okuyanlar bitirdikleri taktirde 'ne farklı ve güzel kurguydu' diye konuşmuştur çoğunlukla. Çünkü karakterler gerçekten felaket, en azından benim için. Öyle ki hani küçükken izlediğimiz saçma sapan filmler olurdu ya oyuncular embesil seviye de konuşur ve hareket ederdi. Bizler de sürekli 'of ya şimdi niye öyle oldu ki' derdik. Bu durum kitapta da kendini hissettiriyor. Tabi ki karakterleri ve diyalogları aşırı beğenen de bulunmuştur ve bu elbette çok normal bir durum.

Çok kuvvetli kırılma anları vardı. Yani zeki ve ihtiyatlı biri aniden ahmak bir kişi konumuna düşebiliyordu. Belki absürt bir örnek olacak ama yine de vereyim. Amerika'yı düşünelim. Kim var başta Obama. Beni onu yanına götürdüler diyelim olacak iş değil ya. Obama'ya orta doğu politikası hakkında tutunması gereken tavrı söyledim diyelim. Onun da bana şöyle yanıt verdiğini farz edelim. 'vay be ne kadar müthiş bir beynin var. Biz nasıl düşünemedik böyle bir şeyi. Tanrı seni korusun. Bundan sonra başdanışmanımsın.' Saçma değil mi? Elantris de böyle durumlar çokça vardı. Ama dediğiniz gibi yazarın ilk kitabı ve muhteşem olacak diye bir kaide yok.

Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. En azından Elantris de çok daha iyi kitaplar yazabileceğinin sinyalini verdiğini düşünüyorum. Yukarıda bahsettiklerimi de bir tartışma olsun diye yazmadım. Umarım esere olan duygularınız hakkında kırıcı olmamışımdır. Yazdıklarımın hakkında genel geçerlilik de ilan ettiğimi düşünmeyin lütfen. Kişisel şeylerdir, katılmayan da kendince fazlasıyla haklıdır.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 27 Ekim 2014, 11:09:26 »
Selamlar,

Yazarın ilk okuduğum kitabı elantris değilde. Zaman Çarkı'na kattığı heyecan ve akışkanlığa istinaden kendi yazdığı kitap nasıldır acaba diyerek Elantris i okumuştum. ilk yorumunuza kısmen katılıyorum. Kitabın kurgusu güzel, karakterler sıradan. Hatta kitabın bir çok bölümü önceden tahmin ettiğim şekilde çıkmasına bile şaşırmamıştım.

yazarın ilk kitabı olması nedeni ile üstünde çok durmadım açıkçası. Mistborn, Steelhard gibi kitapları okuduğunuzda yazarın kalitesini daha yakından görebiliyorsunuz. şuan Kralların Yolu'nu okuyorum. çok muhteşem diyemem ama gayet güzel gidiyor. En azından alıştığımız tipik fantastik kurgudan çok daha farklı bir fantastik eser sunuyor.

Bence yazara şans verin, pişman olmazsınız.

Saygılar

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 21 Kasım 2014, 22:34:57 »
Yeni kapak tasarımı ile satışta görünüyor şu an kitap.

Fena olmamış aslında, beğendim ben..  8)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 21 Kasım 2014, 22:41:03 »
Kapak hoş ama kitapla bağdaştıramadım bir türlü :D Arkadaki manzara kısmı alâkasız olmamış mı ? 

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 22 Kasım 2014, 10:33:19 »
Cidden hoş bir kapak olmuş. Cosmire'in temsili bir resmi olduğundan alâkasız değil. :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 22 Kasım 2014, 11:43:12 »
Cidden hoş bir kapak olmuş. Cosmire'in temsili bir resmi olduğundan alâkasız değil. :)

Şimdi Dünya'da  geçen bir kitabın kapağına Satürn koysak mesela yine aynı şey olur gibi geliyor . Neyse yinede kapak güzel beğendim ben ama eski kapağın o dokusu çok hoş

Çevrimdışı eroniki

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 22 Kasım 2014, 15:05:38 »
Arkadaşlar bir şey sorucam eski baskısı ile yeni baskısı arasındaki tek fark kapak ve boyut farkı mı bu fark 5 tl mi ediyor ? :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 22 Kasım 2014, 15:30:02 »
Arkadaşlar bir şey sorucam eski baskısı ile yeni baskısı arasındaki tek fark kapak ve boyut farkı mı bu fark 5 tl mi ediyor ? :)

Benim bildiğim öyle . Ellerindeki eski baskıları bitirip  yeni baskıları piyasaya sürmek için %80 indirim yapmışlardı . Bu yeni baskıyıda yeni çıkacak sanderson kitapların yanında sırıtmasın diye yaptılar sanırsam . Yeni alacaklar için iyide olmuş

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #55 : 24 Kasım 2014, 17:06:05 »
Elantris'i erkenden alıp okumam benim için iyi olmuş o zaman, yoksa götürüp taratmam gerekecekti. :) Eh, kapak konusu pek ilgi alanım değil malumunuz, o yüzden bu işi müdavimlerine bırakayım, ama kitabı tavsiye ederim efendim, okuyunuz... :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #56 : 24 Kasım 2014, 17:59:32 »
Elantris iyidir iyi. Karakterleri de hiç basmakalıp değildir bence. Prenses Sarene'nin klasik ezik kadın karakterlerle alakası yoktur mesela. Girişken, atak ve zekidir. Keza Hrathen'in de bilindik, yobaz din adamlarıyla alakası yoktur. Karakteri, düşünce biçimi ve gelişimiyle oldukça okunasıdır hatta.

Bir tek Raoden bayağı düzdür ama onu da Galladon karakteri muhteşem kişiliği ve renkli küfürleriyle (Doloken sule!) çok iyi tamamlar.

Bir ilk roman için ziyadesiyle, kıskandıracak kadar iyidir Elantris. Okuyun, okutun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 24 Kasım 2014, 22:30:21 »
Yeni kapağı beğenmeyip eskiyi almamış olan varsa eski bende var sıfır kapağı açılmadı. Bana yenisini alsın eskiyi veririm :)

Çevrimdışı walaryon

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 25 Aralık 2014, 10:41:38 »
Elantris series[edit]
Elantris (2005, ISBN 978-0-7653-5037-4)
The Hope of Elantris (2006) (short story)[37]
The Emperor's Soul (2012) (novella)[38]
Untitled sequels (forthcoming)[36]

elantris  serisi kaç kitap  wikipedia da  yukarıdakiler yazıyor anlamadım bişey ?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 25 Aralık 2014, 10:47:11 »
Merhaba.

Bu konu zaten vardı. Hem de ilk sayfadaydı. O nedenle var olan konuyla sizinki birleştirildi.

Sorunuzun cevabıysa şöyle:

Elantris tek kitap. Ancak daha sonra yazar Brandon Sanderson, Elantris ile aynı evreni paylaşan ama çok az bağlantısı olan ve başka bir bölgesinde geçen bir kısa roman ekleyerek o evrene geri dönüyor (yani The Emperor's Soul). Sizin yazdığınıza göre bir de başlığı belirsiz bir devam kitabı olabilirmiş. Yazarın sitesinde böyle bir bilgi görmedim. Doğruluğundan şüpheliyim.

Dilimize çevrilen sadece Elantris var. Kısa roman The Emperor's Soul henüz Türkçeye kazandırılmadı. Ama bu Elantris'i okumaya da engel değil. Çünkü devamı çevrilmeyen ya da yarım bırakılan bir seri olma durumu yok. Hatta seri demek bile yanlış olur.

Bakın Sanderson bu konuda ne demiş:

Alıntı
"It takes place in the same world as Elantris, though in a very different region, with only a few ties to Elantris. So you definitely don’t have to have read Elantris to appreciate it."

Yani burada ilgili kitap olarak gösterilen The Emperor's Soul'u okumak için  Elantris'i okumuş olma zorunluluğu da yokmuş. Kendisi öyle diyor.