Kayıt Ol

Nesneleri yok eden 'sihirli' yazılım...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Nesneleri yok eden 'sihirli' yazılım...
« : 12 Kasım 2010, 15:08:47 »

Web kamerasıyla görüntülenen alandaki her hangi bir cisim 'sihirli' yazılımla anında yok ediliyor, karşı taraf sohbet sırasında o cismi görmüyor.

Alman yazılımcılar, web kamerasıyla görüntülenen alandaki her hangi bir nesneyi bilgisayar ekranına yansıyan görüntüden 'gerçek zamanlı' olarak silebilen bir yazılıma imza attı.

Ilmenau Üniversitesi'nde geliştirilen yeni yazılım sayesinde, bir yandan dokunmatik ekranlı bir bilgisayarın kamerasıyla çekim yapılırken, diğer yandan görüntüde yer alması istenmeyen herhangi bir nesne işaretlenerek anında ortadan kaldırılabiliyor.

Engadget teknoloji sitesinde yayımlanan habere göre, 'sihri' hatırlatan yazılımda, istenmeyen nesneyi dijital kalem kullanarak çember içine almak yeterli.

İlk olarak seçilen nesnenin çözünürlüğünü azaltarak görüntüyü ortadan kaldıran yazılım, daha sonra görüntüyü iyileştiriyor ve çözünürlüğü ilk baştaki düzeyine ulaşıncaya kadar artırıyor.

Yazılımın sırrı ise tüm bu işlemlerin sadece 40 salisede, yani insan beyninin fark edemeyeceği bir zaman diliminde yapılması. Yazılımın şimdilik sadece Windows'da çalıştığı, ancak gelecek yıl yayınlanacak Android işletim sistemi için de hazırlık yapıldığı belirtiliyor.

Yazılım, pek yakında ücretsiz olarak internetten indirilebilecek diyor ntvmsnbc.com sitesi. Helal diye yorumluyorum genellikle aldığım haberlere, bunda da bozmayacağım ritüeli ve 'helal olsun, yapıyor adamlar' diyorum.

"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: Nesneleri yok eden 'sihirli' yazılım...
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2010, 16:11:50 »
Adamlar yapmış yahu :P

Harbiden doğru muymuş bu haber gerçek miymiş... Vay be... Harry duymasın, pelerininin değeri düşecek şimdi :P
May the force, be with you.