Kayıt Ol

Zaman Çarkı Serisi Kitapları

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı Serisi Kitapları
« Yanıtla #60 : 05 Mayıs 2015, 19:30:33 »
Ithakinin facebook sayfasına 14 cildi takım halinde almak istediğinizi fakat ilknokta.comda tükendi olarak gözüktüğünü tekrardan ekleyip ekleyemeyeceklerini soran bir mesaj atın .Belki olumlu bir geri dönüş alırsınız :)

Aslında İthaki'nin değil ama İlknokta'nın satış sitesinin iletişim bölümüne bir mesaj atıp durumu sordum. Aldığım yanıt şu oldu:

"Bu ay içerisinde 7. cildin çıkmasını bekliyoruz."

Bu cevaptan sorumu anlayamadıklarını mı (çünkü takım olarak tekrar satışa çıkarılıp çıkarılmayacağını sormuştum), yoksa takım halinde sunmak için eksik 7. cildin beklendiğini mi anlamalıyım, tam olarak kestiremedim.

Ama dediğiniz gibi İthaki'nin facebook sayfasına mesaj atmakta yarar var... Bir deneyeyim... :)

Ben de bu seriye başlamayı düşünüyordum fakat 1 sene önce Adana Tüyap fuarındaki görevli bana serinin tekrar basılmıyacağını söylediğinden başlamaktan vazgeçmiştim bence arkadaşın cevabınıda bekleyin belki yayınevi karar değiştirmiş olabilir.

Tekrar basılmayacaksa tek tek alıp okumak, bulmaya çalışmak gerek... Hem belki böylesi daha iyidir; bütçeye de birden yük binmez... Yine de İthaki'ye attığım mesaja gelecek yanıtı kısa bir süre bekleyeyim (umarım mesajımı atlamazlar, bilgi verirler)...

Bu tür hakkında pek de tecrübeli değilseniz, kolay hazmadebileceğiniz yayınlardan oluşmaz bu seri. Zira yazar benim nezdimde Tolkien'den daha değerlidir.

Harika betimlemeleri öyle bir aklınıza girer ki, tatmin olup bir kitabı kafanızda bir ay aralıksız yaşayıp kitap okumak istemeyebilirsiniz. Tabii sonraları baktığınızda her kitaptaki ayrı atmosferleri anımsayacaksınız.

Ayrıca, Dünyanın Gözü kitabını alıp da ilk okumanızı yapmadan tam seriyi alırsanız haz etmeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Teker teker şu an okumaya başlarsanız tükenme gibi bir ihtimali yok. Birden dört yüz lira gibi bir meblanın altına sadece bir seri için girmekse, mantıksız. Arada farklı kitaplar okumak isteyeceksiniz kesinlikle, tecrübe konuşuyor. Yoksa on dört kitap kenarda köşede bekleyecektir okunmayı, bu bir gerçek. O ilk aldığınız heves de olamayacaktır bonus olarak. Ben dört veya üçer kitap şeklinde alıyorum bitirdikçe; artık ilknokta.com'a da pek güvenemiyorum, eğer bir sorun çıkarsa geri dönüş alamamaya hazır olun veya direkt olarak kesin çözüm kargoyu teslim almayın, bu da benden size öğüt. :)

Hal böyle olunca, ben kitapları nasıl alıyorum size bunları söylediğim halde?

Zaman Çarkı'nın yanında iki veya dört tür arasında değişen çeşitli kitapları birlikte okuyorum, gayet tatmin edici sonuçlar alıyorum. Kısaca Zaman Çarkı benim için bir başucu kitabı, ne zaman içim sıkılsa açıp okuyacağım bir kaçış kaynağı.

Önemli: Karakterlerin illustrasyonlarına bakmayın, kafanızda oluşturun diyorum.

Yorumum size bir fikir verdiyse mutlu olmuş olurum.

Ayrıca bonus:
Alıntı yapılan: Woody Allen
Hızlı okuma tekniğiyle Karamazov Kardeşler'i okudum; olay Rusya'da geçiyordu.
Bu şekilde bir Zaman Çarkı deneyiminiz olmaması dileğiyle.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 05 Mayıs 2015, 20:29:17 »
Set olarak bulabilirseniz öyle alın derim ben. Çünkü öbür türlü 600 tl civarında bir meblağ ödeyeceksiniz. Set olunca meblağ epey düşecektir. Ayrıca bazı kitapların basımını bulmak zor (özellikle yeni bahar ve kılıçtan taç), tek tek bulmakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Serinin ilk altı kitabını soluksuz okumanız da olası, sonra temposu biraz düşüyor. O yüzden kitaplar elinizin altında bulunsun. Son olarak zaman çarkına yeni başlayanlara verdiğim tavsiyeyi söyleyeyim: sakın yeni bahar adlı kitaptan başlamayın seriye. Ben öyle yapmıştım :) Basım sırasına göre okuyun bence, yani 10. kitaptan sonra. Ya da 5. kitaptan sonra okursanız konu açısından dramatik bi hava da olabilir :)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Bilbo Baggins

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Darkwood'dan Haberler
« Yanıtla #62 : 05 Mayıs 2015, 20:43:04 »
Bu tür hakkında pek de tecrübeli değilseniz, kolay hazmadebileceğiniz yayınlardan oluşmaz bu seri. Zira yazar benim nezdimde Tolkien'den daha değerlidir.

Harika betimlemeleri öyle bir aklınıza girer ki, tatmin olup bir kitabı kafanızda bir ay aralıksız yaşayıp kitap okumak istemeyebilirsiniz. Tabii sonraları baktığınızda her kitaptaki ayrı atmosferleri anımsayacaksınız.

Ayrıca, Dünyanın Gözü kitabını alıp da ilk okumanızı yapmadan tam seriyi alırsanız haz etmeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Teker teker şu an okumaya başlarsanız tükenme gibi bir ihtimali yok. Birden dört yüz lira gibi bir meblanın altına sadece bir seri için girmekse, mantıksız. Arada farklı kitaplar okumak isteyeceksiniz kesinlikle, tecrübe konuşuyor. Yoksa on dört kitap kenarda köşede bekleyecektir okunmayı, bu bir gerçek. O ilk aldığınız heves de olamayacaktır bonus olarak. Ben dört veya üçer kitap şeklinde alıyorum bitirdikçe; artık ilknokta.com'a da pek güvenemiyorum, eğer bir sorun çıkarsa geri dönüş alamamaya hazır olun veya direkt olarak kesin çözüm kargoyu teslim almayın, bu da benden size öğüt. :)

Hal böyle olunca, ben kitapları nasıl alıyorum size bunları söylediğim halde?

Zaman Çarkı'nın yanında iki veya dört tür arasında değişen çeşitli kitapları birlikte okuyorum, gayet tatmin edici sonuçlar alıyorum. Kısaca Zaman Çarkı benim için bir başucu kitabı, ne zaman içim sıkılsa açıp okuyacağım bir kaçış kaynağı.

Önemli: Karakterlerin illustrasyonlarına bakmayın, kafanızda oluşturun diyorum.

Yorumum size bir fikir verdiyse mutlu olmuş olurum.

Ayrıca bonus:
Alıntı yapılan: Woody Allen
Hızlı okuma tekniğiyle Karamazov Kardeşler'i okudum; olay Rusya'da geçiyordu.
Bu şekilde bir Zaman Çarkı deneyiminiz olmaması dileğiyle.

Fikir vermek ne kelime, harika bir cevap oldu benim mesajıma... Çok teşekkür ederim...

Sanırım tavsiyelerinize uyup seriyi parça parça almak ve okumak en doğrusu olacak. Kitap okuma tarzım da sizin yaptığınız gibi ayrıca... Mesela geçenlerde "Açıklamalı Notlarıyla Hobbit" adlı kitabı aldım... "Dur!" dedim kendime, "Bu araştırma kitabından önce düz 'Hobbit'i bir oku bakalım." Ve başladım Hobbit'i bilmem kaçıncı kez okumaya... Bu arada Hobbit'le beraber Michael Freeman'ın "Fotoğrafçının Zihni" adlı kitabı ile -vazgeçemediğim çizgi roman okuma alışkanlığıma bağlı olarak- Tex ve Zagor'un son sayılarını da okumaktaydım.. Aynı anda birden çok kitap okuma alışkanlık oldu bende artık...

Hızlı okuma tekniği bana zaten uzak... Bu teknikle yazarın anlatım gücünün zihnime yerleşebileceğine ve kitaptan yeterli keyif alacağıma inanmıyorum. Hem zaten yetişeceğim bir yer yok ki; neden hızlı okuyayım o zaman... :) Böyle durumlarda Hobbitvari yanım ağır basar...

Bir de; serinin beni cezbeden taraflarından biri, uzun olması... Çünkü -eminim ki- seriyi okumaya başlayınca atmosferine kapılacağım ve bitmemesi için dua edeceğim... Seriyi sevmeyeceğime de inanmıyorum; çünkü bu kadar hayranı olan bir serinin bana hitap eden bir (daha doğrusu birden çok) yanı mutlaka olacaktır...

Güzel, açıklayıcı ve yönlendirici yorumunuz için tekrar teşekkür ederim...

Set olarak bulabilirseniz öyle alın derim ben. Çünkü öbür türlü 600 tl civarında bir meblağ ödeyeceksiniz. Set olunca meblağ epey düşecektir. Ayrıca bazı kitapların basımını bulmak zor (özellikle yeni bahar ve kılıçtan taç), tek tek bulmakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Serinin ilk altı kitabını soluksuz okumanız da olası, sonra temposu biraz düşüyor. O yüzden kitaplar elinizin altında bulunsun. Son olarak zaman çarkına yeni başlayanlara verdiğim tavsiyeyi söyleyeyim: sakın yeni bahar adlı kitaptan başlamayın seriye. Ben öyle yapmıştım :) Basım sırasına göre okuyun bence, yani 10. kitaptan sonra. Ya da 5. kitaptan sonra okursanız konu açısından dramatik bi hava da olabilir :)

Aslında benim set olarak almak istememin sebebi -sizin de belirttiğiniz gibi- bazı sayılara, okuma esnasında ulaşamamaktı. Ama ne yazık ki şu anda set olarak birinci elden bulmak mümkün değil... Gerçi bir satış sitesinde (sanırım gittigidiyor'du) rastladım ama fiyatı 745 TL idi ve bu fiyat da çok fazla...

Yeni Bahar'ı -adı gibi- yeni duydum ve tavsiyenize uygun olarak Zaman Çarkı'nda epey yol aldıktan sonra (belki de seriyi bitirdikten sonra) okuyacağım.

Bilgilendirici mesajınız için çok teşekkür ederim...
Dağları görmek istiyorum Gandalf... Dağları...
http://darkwoodsakini.blogspot.com

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 05 Mayıs 2015, 23:29:20 »
Yeni Bahar'ı bulduk da ne zaman okunacağını tartışıyoruz. Bulabilen varsa hayrına haber versin, biz de alıp okuyalım. :/
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 05 Mayıs 2015, 23:57:53 »

Ben üniversitedeyken merkez kütüphanesinden alıp okumuştum Yeni Bahar'ı. Zaman Çarkı'nın orada bulunan tek kitabıda oydu üstelik. Artık şans diyelim :) Yeni basımı yapılır umarım. Bende e kitap hali var onun. Bu tarz olaylara karşıyız ama bulamayınca da başka seçenek kalmıyor bazen :)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 06 Mayıs 2015, 10:40:52 »
Yeni Bahar'ı bulup satın alan ya da evinde öncesinden olan ev adresini ve evin boş olduğu saatleri söylerse mennum olurum.

Çevrimdışı Bilbo Baggins

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
    • Darkwood'dan Haberler
« Yanıtla #66 : 06 Mayıs 2015, 11:20:32 »
Yeni Bahar'ı bulup satın alan ya da evinde öncesinden olan ev adresini ve evin boş olduğu saatleri söylerse mennum olurum.
Dostum; -birbirimizi tanımasak da- başım gözüm üstüne gelirsin... :) Lâkin yok; olsa dükkân senin... :)

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 06 Mayıs 2015, 12:09:22 »
Dostum; -birbirimizi tanımasak da- başım gözüm üstüne gelirsin... :) Lâkin yok; olsa dükkân senin... :)
Dostum artık psikolojimi bozmaya başladı gerçekten, özellikle hep İthaki'de sorun yaşıyorum, bir yerden filan satılık olarak karşıma çıksa en aşağı 100 TL isteyecekler bu daha da sinir bozucu :) olacak.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 06 Mayıs 2015, 16:07:25 »
İlk 11 kitabı 4 defa okuyan biri olarak Yeni Baharı okumadığınız için çok fazla bir şey kaybetmiş sayılmazsınız arkadaşlar.Brandon Sanderson'ın yazdığı ciltleri de zaman içinde tekrar tekrar okurum ama Yeni Bahar o kadar iyi değil. Yine de serinin hatırına okunur ve kitaplıkta tutulur tabi ki ona lafım yok.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 06 Mayıs 2015, 16:17:51 »
Selçuk Üniversitesi kütüphanesi de Yeni Bahar'ı ciltli olarak barındıran ender yerlerden biri. Dünya gözüyle görmek isteyen, gidip bakabilir. :D

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 06 Mayıs 2015, 17:58:49 »
Atatürk Üniversitesinin kütüphanesinde de mevcut, yakın olanlar, dünya gözüyle görmek için oraya da bakabilirler :) Kitaplığında bulunmadığı için sıkıntı yaşayanlar için yapacak pek birşey yok ancak "ben bilgisayardan tabletten de olsa şunu bir okuyayım, yeter arık yahu!" diyenler ufak bir internet araştırmasıyla hedefine ulaşabilir :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 06 Mayıs 2015, 19:22:15 »
Okusam da okumasam da kitaplığımda olmayınca sinirim bozuluyor. Kütüphane, e-kitap gibi çözümler de o yüzden hoşuma gitmiyor. E-kitabına sahibim yoksa(baskısını yapmazsanız indiririz kitabı, kusura bakmayın sevgili İthaki). 14 kitaba o kadar para bayılmışım, 1 kitabı bulamıyorum. Çok sinir bozucu.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 07 Mayıs 2015, 11:26:58 »
Okusam da okumasam da kitaplığımda olmayınca sinirim bozuluyor. Kütüphane, e-kitap gibi çözümler de o yüzden hoşuma gitmiyor. E-kitabına sahibim yoksa(baskısını yapmazsanız indiririz kitabı, kusura bakmayın sevgili İthaki). 14 kitaba o kadar para bayılmışım, 1 kitabı bulamıyorum. Çok sinir bozucu.
Genel olarak kitaplar hakkında benzer duygular taşıyorum ve bu nedenle kendimi aykırı bir tip olarak görüyordum. Yazdıklarınızı okuyunca "demek ki yanlız değilmişim" dedim ve içim rahatladı...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Bilbo Baggins

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
    • Darkwood'dan Haberler
« Yanıtla #73 : 07 Mayıs 2015, 12:19:03 »
Bir seriye başlayınca seriye dahil tüm kitapları toplama duygusu bende de vardır...

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 08 Mayıs 2015, 08:20:28 »
Ben hatta bir seri mi keşfettim, araştırırım beğenirsem eğer tüm seriyi bir seferde şipariş eder alırım, aynı takıntı bende de var, onun için vakıf serisi, dune çöl gezegeni ve yeni bahar konuları canımı çok sıkıyor, 2 gün önce de Clarke'nin Bir Uzay Efsanesi ciltli basımına çok güzel miktarda para bayıldım rahatladım resmen :) hala onun tatmin duygusu var bende.