Kayıt Ol

Muhteşem Yüzyıl

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Muhteşem Yüzyıl
« Yanıtla #30 : 23 Ocak 2011, 12:23:56 »
Dizinin senaryosunu "Kanuni padişahlarda ağlar" isimli tarihi kurgu romana çok benzettim.Bu arada danışmanlığını Erhan Afyoncu yapıyor.Benim güvendiğim ve herhangi bir art niyetinin olabileceğini düşünmediğim birisi.Bu zamana kadar ülkemizde adam akıllı tarihi film ve dizi çekilememesinin en büyük sebebi başlangıç yani ilk adım olarak görülebilecek tüm yapımların aldıkları bazı tepkiler yüzünden yayından kaldırılması yada çekimlerinin iptal edilmesi vb vb geliyor bana.Bu dizi Osmanlı tarihinin az bilinen ve merak edilen bir konusu olan Hürrem'in Kanuni dolayısıyla Osmanlı yönetiminde ne denli etkin olduğunu tarihi gerçeklerle çok çatışmaya çalışmadan kurgulayarak aynı zamanda türk izleyicisininde ilgisini çekecek bir hale getirerek(Buralarda tarihi gerçekliğini biraz daha kaybedecektir tabiki ama bu bir belgesel değil sonuçta)ülkemizde bu tür tarihi yapımlara başlangıç olma gibi bir amaç taşıyor bence.Yani bu adamların ellerinde iyi bir bütçe(Çokta iyi değil konuya göre) olmasına rağmen arkalarında pek fazla destek yok.Eğer yeterli desteği ve ilgiyi görürlerse bütçenin genişlemesiyle biraz daha haremden çıkıp önemli tarihi olaylara yer vererek büyük savaş sahnelerini bile daha önce Türkiyede pek görülmemiş bir şekilde(Kurtuluş,Kuruluş hariç) ekranlara yansıtabilirler diye düşünüyorum.Biraz daha sabır bence şans vermek lazım biraz.Böyle böyle gelişecek bu sektör.Kusursuz birşey beklemek yanlış olur.Bayağı hızlı yazmam gerekti bunu söylemek istediğim birkaç şey  daha var fakat şu an çıkmam lazım.Bundan önceki yorumların hepsini incelemeye fırsat bulamadım.Vardır belki aynı şeyleri yazan.Kusura bakmayın öyle ise bende fikirlerimi belirtmek istedim.

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 23 Ocak 2011, 17:47:14 »
Tartışma bitmiş, soğumuş ve üzerinden günler geçmiştir. Ama gelin görün ki nasıl bir mantık tartışmayı tekrardan canlandırmak ister, anlamış değilim.

Kapanan tartışmaları ateşlemeye çalışmaya kalkışmayalım.

Şimdi lütfen her dizi konusunda olduğu gibi düşünce ve eleştirilerimizi yazmaya devam edelim. Sanki hiç tartışılmamış gibi.

Kapanan sadece tartışma olsaydı ateşlemekle uğraşmazdım.

Tartışmayla ilgilenmiyorum ama baal adramelech gibi birinin tartışmada agresif davrandığı için ve ortama uyum sağlayamadığı için (41 rom sahibidir kendileri) siteden banlanmasına gerek görmüyorum. Eleştiri sosyal bir davranış olarak algılanmamalı. Eleştirmeyi engellemek saldırıya girer ki bu sitede bunu ilk defa burada gördüm. Toplumun kuralları olduğunu biliyorum ama kuralların yetersiz olduğu engellenemez acılar da biliyorum. Rahatsızlık için özür dilerim.
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 23 Ocak 2011, 17:48:31 »
Tartışma bitmiş, soğumuş ve üzerinden günler geçmiştir. Ama gelin görün ki nasıl bir mantık tartışmayı tekrardan canlandırmak ister, anlamış değilim.

Kapanan tartışmaları ateşlemeye çalışmaya kalkışmayalım.

Şimdi lütfen her dizi konusunda olduğu gibi düşünce ve eleştirilerimizi yazmaya devam edelim. Sanki hiç tartışılmamış gibi.

Kapanan sadece tartışma olsaydı ateşlemekle uğraşmazdım.

Tartışmayla ilgilenmiyorum ama baal adramelech gibi birinin tartışmada agresif davrandığı için ve ortama uyum sağlayamadığı için (41 rom sahibidir kendileri) siteden banlanmasına gerek görmüyorum. Eleştiri sosyal bir davranış olarak algılanmamalı. Eleştirmeyi engellemek saldırıya girer ki bu sitede bunu ilk defa burada gördüm. Toplumun kuralları olduğunu biliyorum ama kuralların yetersiz olduğu engellenemez acılar da biliyorum. Rahatsızlık için özür dilerim.

Yalnız Baal sadece bu nedenlerden ötürü banlanmamıştır. Daha önceki olayların sonucunda bunun da eklenmesiyle banlanmıştır. Orayı atlamayalım.
Ayrıca tartışırken saldırmak da var. Bu konuda yaşanan buydu. Bu konuda saldırıyı engellemek için uğraşan arkadaşların mesajlarının bir kısmı da var. Bir yanda tartışma seviyesi saldırganlaşmasın diye uğraşanlar var, bir yanda tartışmadan çıkıp saldırıya dönüşenler var. Hal böyle olunca (sadece Baal değil) pek çok kişi banlandı.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 24 Ocak 2011, 14:40:46 »
 Bir dakika, Baal sadece 15 günlüğüne banlanmadı mı?

Çevrimdışı Rooney

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 30 Ocak 2011, 21:09:26 »
Valla benim fikrim Muhteşem Yüzyıl'ın gayet "DEĞİŞİK" olduğu yönünde ...

Dizinin başında "Tarihi olaylardan kurgulanmıştır" diye bir yazı çıkıyor,tarihi olaylardan alınan tek şey isimler.Diğerlerinin hepsi kurgulanma.Dizi hakkında bir şikayette bulunmadım şahsen.İzlemek isteyenler olabilir.Onlara da saygım var ama yorumları okuduğumda bazı insanların Kanuni Sultan Süleyman hakkında oldukça saçma fikirleri olduğunu gördüm.Bir tane arkadaşım (Rectain) Kanuniye kadınlarla yatmıştır aşalım bunları gibi cümle kurmuş.Saçmalık.Kendin öylesin diye başkalarınında öyle olmasına gerek yok.Diziye asla ve asla laf atmıyorum istedikleri haltı yiyebilirler.Ama padişahlarımıza böyle laf atmanız hiç hoş değil.Büyük bir üzüntüyle kınıyorum ...

Diziye gelecek olursak:

Aslında dizi hakkında söyleyeceğim pek bir şey yok :) İlk 2 bölümünü seyrettim.Yani şu kadarını söyleyeyim kendini seyrettiriyor ne kadar hatalı olsa da. Bayağı bir masraf yapmışlar :)

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 30 Ocak 2011, 21:15:08 »
 Eğer Kanuni kadınlarla hiç yatmadıysa yedinin üzerindeki çocuğu nasıl yapmış, sorabilir miyim?

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #36 : 30 Ocak 2011, 21:15:18 »

Dizinin başında "Tarihi olaylardan kurgulanmıştır" diye bir yazı çıkıyor,tarihi olaylardan alınan tek şey isimler.Diğerlerinin hepsi kurgulanma.Dizi hakkında bir şikayette bulunmadım şahsen.İzlemek isteyenler olabilir.Onlara da saygım var ama yorumları okuduğumda bazı insanların Kanuni Sultan Süleyman hakkında oldukça saçma fikirleri olduğunu gördüm.Bir tane arkadaşım (Rectain) Kanuniye kadınlarla yatmıştır aşalım bunları gibi cümle kurmuş.Saçmalık.Kendin öylesin diye başkalarınında öyle olmasına gerek yok.Diziye asla ve asla laf atmıyorum istedikleri haltı yiyebilirler.Ama padişahlarımıza böyle laf atmanız hiç hoş değil.Büyük bir üzüntüyle kınıyorum ...

Harem'e ayak atmamış mı kendisi?

Çevrimdışı Rooney

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 30 Ocak 2011, 21:21:13 »
Benim söylediklerim kadınla yatmaması değil.Neredeyse yoldan geçen bir kadınla yatması.Muhteşem Yüzyılda da aynen böyle..

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 30 Ocak 2011, 21:22:03 »

Harem'e ayak atmamış mı kendisi?

Kavga var dediler geldim.
Edit: Ayrıca katılıyorum.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 30 Ocak 2011, 21:25:16 »
Bir tane arkadaşım (Rectain) Kanuniye kadınlarla yatmıştır aşalım bunları gibi cümle kurmuş.Saçmalık.Kendin öylesin diye başkalarınında öyle olmasına gerek yok.
Sanırım kendini tam ifade edemiyorsun.

Not: Maleficum amacım kavga çıkarmak değil.  :hemk

Çevrimdışı Rooney

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 30 Ocak 2011, 21:27:58 »
Tabii ki hareme ayak basmıştır :) Şöyle söyleyeyim konu kapansın.Sizce Kanuni hareme gittiğinde hiç tanımadığı bir kadını gözüne kestiripte .. Burada söylemek istediğim şey bu.Kanuni Sultan Süleyman bu kadar aşağılık bir adam değildi ben onu bilirim ..

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 30 Ocak 2011, 21:30:40 »
Bir tane arkadaşım (Rectain) Kanuniye kadınlarla yatmıştır aşalım bunları gibi cümle kurmuş.Saçmalık.Kendin öylesin diye başkalarınında öyle olmasına gerek yok.
Sanırım kendini tam ifade edemiyorsun.

Not: Maleficum amacım kavga çıkarmak değil.  :hemk

Bu konuyu silmeleri lazım kan dökülecek  :ohmy
zevkle izliyorum  ;D

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 30 Ocak 2011, 21:31:39 »
Benim elimden değil. Bak ban dönüşümden sonra kavgayı bir kere bile hortlatmaya çalıştım mı? :D

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #43 : 30 Ocak 2011, 21:32:15 »
Konunun geçen seferki tartışmasından çıkan sonuçtan herkesin ders alması gerekiyordu. İbret-i Alem olsun diye Taksim meydanında sallandırılmıştık oysa ^^
May the force, be with you.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 30 Ocak 2011, 21:52:53 »
Dizi hakkında yorum yapın, farklı tartışmalara kaymasın konu.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "