Kayıt Ol

Anket

Sizce Kitap Nasıl Olmalıdır?

Yeni olmalıdır. Narin eşyalar gibi korurum, kollarım.
15 (32.6%)
Eski olmalıdır, kadim görünüşlü. Sonuçta vazo değil ya bu!
7 (15.2%)
Farketmez.
24 (52.2%)

Toplam Oy Verenler: 45

Kitap: Yenisi Mi Makbul, Eskisi Mi?

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Rom: 0
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap: Yenisi Mi Makbul, Eskisi Mi?
« Yanıtla #15 : 03 Kasım 2011, 16:35:28 »
Tabiki de yeni olmalı.Ben bir kütüphaneden kitap alıp okuyamam mesela.O kitap benim olmalı.Kitaplarım benim için çok önemlidir.Onları daima ilk günki gibi tutarım.Hatırlıyorumda bir sayfası ciltten ayrılmıştı nasıl sinir oldum nasıl ağladım anlatamam.Arkadaşlarıma bile zar zor veriyorum.Verirken bile kurallarım vardır:
1-Kitabı asla ama asla 90 derecelik bir açıdan fazla açma,
2-Kitabı okurken yanına katiyen içecek ve yahut yiyecek bulunmamalı,
3-Asla ama asla çantanda durmamalı,bir yere götürüyorsan elinde taşı,
4-Asla başka biri istediğine ona verme,
5-Ona bir bebekmiş gibi bak.
Bu şartlardan herhangi birine karşı gelirse tartışma çıkıyor genellikle zaten benim kitaplarımı sadece bir arkadaşım okuya bilir oda benim huyumu biliyor.Ama en yakın arkadaşıma verirken bile için cız ediyor.Eski kitaplarıda severim ama kapakları sağlam veya buruşmamış olmalı.Daima orjinal olmasına özen gösteririm.
Tam benim kafadansın. Ama bir fark var ki ben en yakın arkadaşıma dahi asla ve asla kitap vermem. Tabi korsansa hiç problem yok. Bu bilinç bende yeni yeni oturmuş gibi görünüyor çünkü 1-2 sene önceki kitaplarım yıpranmış durumda. O zamanlar pek takmıyordum heralde. Gördükçe içim cız ediyor :D En kötüsü de Harry Potter serimin yarısının korsan yarısının 2. el olduğu kafama dank ettikten sonra hepsini elden çıkarmam. Şimdi bütün seriyi okumama rağmen kitaplığımda hepsi okunmuş 7 orijinal HP kitabın eksikliğini hissediyorum.
Bende Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın kapağının köşesi kıvrıştı diye yenisini almıştım.Kitabıda birine hediye etmiştim :) Çok takıntılıyım bu konuda :) Aynı kitaba bir daha 30 TL verdim :) Annem az kalsın kesiyordu beni :)

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 05 Kasım 2011, 22:53:49 »
Benim için fark etmez. Zira bazı kitapların değil eskisini bir tek nüshasını bile bulmak çok zor ve böyle şeyleri gördüğüm anda kondüsyonunu hiç düşünmeden alıveriyorum. Ama eski kitaplar için bir çözüm buldum. Geçenlerde Ray Bradbury'nin Resimli Adamı'nı düşürdüm ve çok güzel bir şey gördüm. Kitabın bi önceki sahibi kitabın yıprandığını görüp dış kapağı pvc ile kaplatmış. Eğer uygun bi fiyat çekerlerse elimdeki yıpranmış kitapların hepsine uygulamayı düşünüyorum :D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Calypso

• *
  • 28
  • Doldurun kadehleri, içelim beraber
    • Profili Görüntüle
    • Goddess Calypso | Calypso'nun Fanfic Arşivi
« Yanıtla #17 : 15 Ağustos 2014, 02:32:36 »
Yeni olmalı, ilk ben açmalıyım kapağını. İlk ben çekmeliyim kokusunu içime.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Ağustos 2014, 12:31:06 »
Tabiki de yeni olmalı.Ben bir kütüphaneden kitap alıp okuyamam mesela.O kitap benim olmalı.Kitaplarım benim için çok önemlidir.Onları daima ilk günki gibi tutarım.Hatırlıyorumda bir sayfası ciltten ayrılmıştı nasıl sinir oldum nasıl ağladım anlatamam.Arkadaşlarıma bile zar zor veriyorum.Verirken bile kurallarım vardır:
Bu şartlardan herhangi birine karşı gelirse tartışma çıkıyor genellikle zaten benim kitaplarımı sadece bir arkadaşım okuya bilir oda benim huyumu biliyor.Ama en yakın arkadaşıma verirken bile için cız ediyor.Eski kitaplarıda severim ama kapakları sağlam veya buruşmamış olmalı.Daima orjinal olmasına özen gösteririm.
Beni tarif etmişsiniz gibi bir şey olmuş cidden, aynı kafadanız.
Bu arada ''Orijinal''olacaktır.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 15 Ağustos 2014, 13:09:06 »
Tam benim kafadansın. Ama bir fark var ki ben en yakın arkadaşıma dahi asla ve asla kitap vermem. Tabi korsansa hiç problem yok. Bu bilinç bende yeni yeni oturmuş gibi görünüyor çünkü 1-2 sene önceki kitaplarım yıpranmış durumda. O zamanlar pek takmıyordum heralde. Gördükçe içim cız ediyor :D En kötüsü de Harry Potter serimin yarısının korsan yarısının 2. el olduğu kafama dank ettikten sonra hepsini elden çıkarmam. Şimdi bütün seriyi okumama rağmen kitaplığımda hepsi okunmuş 7 orijinal HP kitabın eksikliğini hissediyorum.
Evet beni tarif ediyorsunuz. "Ben güzele güzel demem güzel benim olmadıkça" hesabı. Yalnızca günümün büyük bir kısmı yolda geçtiği için yolda minibüslerde okumaya çalışıyorum. O nedenle çantamda oluyor canım kitabım.
Bence de kitabın eskisi ama derli toplusu iyi durumda olanı makbuldür. Tabii yeni kitaba da hayır demem...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Qian Xing

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Ağustos 2014, 14:49:35 »
Yeni kitabın kokusu beni delirtiyor. Alıyorum kitabı, saatlerce kokluyorum. Aman allahım, deli oluyorum o kokuya. Sayfaları çevirip çevirip kokluyorum. Kokusunu beğenmediğim kitabı da almıyorum :D Şaka tabii.

Arkadaşıma kitap verirken acayip pişmanlık duyuyorum. O his çok kötü. "Keşke vermeseydim, ya bir şey olursa, ya kitabı vermezse, ya kaybederse?" Uzayıp gider. Ama beni en çok "acaba kitabın arasına bir şey saklamış mıydım?" endişesi korkutur.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Ağustos 2014, 17:52:37 »
Bazı kitapları bulmak imkansıza yakındır, böyle kitapları görürsem parça parça halde bile olsa alırım tabi ki. Ama onun dışında elbette yeni. Benim de bir kaç yıl önceki kitaplarımın bazıları kötü durumda, gördükçe içim acıyor. Fırsatını bulursam yenileyeceğim sanırım hepsini.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır