Kayıt Ol

Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü ||Bu Akşam -21.00
« Yanıtla #210 : 01 Ocak 2012, 12:39:32 »
Günün Konusu: Kurgusuzluk

Alıştığımız soluksuz maceralar ve bitmeyen aksiyonlar bazen yerini dingin ancak sürükleyici eserlere bırakıyor. Uzun zamandır okuduğumuz ve olmazsa olmaz olan o "düşmeyen tempo, karakterin yaşadığı maceralar" beklentisi, artık bazılarımız için bir şart değil.

Öyle kitaplar var ki, size sunduğu sıradışı kahramanlar üzerinden bir olay değil, bir düşünceyi anlatıyor. O karakterin başından geçenleri okurken aslında bambaşka bir şeyler okuyoruz. Alıştığımız gibi değiller. Öte yandan bazılarıysa size bir kurgu anlatmak yerine bir uçtan başlayıp pek çok uca aynı anda ulaşacak şekilde bir düşünceler/gerçekler zincirini anlatmıyor. İşte kurgusuzluktan kastım tam olarak budur.

Muhtemelen bu açıklamam sizin için pek de aydınlatıcı olmadı. Ancak demek istediğimi özetlemem gerekirse şöyle demem gerekir: bazen bitmeyen bir maceranın akıcılığı ve sürükleyiciliğini içinde macera olmayan eserlerde buluruz. Ve o kitaplar derin izler bırakır.

Bu akşam, 21.00'da görüşmek üzere.

(sadece bu haftalık)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #211 : 01 Ocak 2012, 21:01:58 »
Günün Konusu: Kurgusuzluk

Alıştığımız soluksuz maceralar ve bitmeyen aksiyonlar bazen yerini dingin ancak sürükleyici eserlere bırakıyor. Uzun zamandır okuduğumuz ve olmazsa olmaz olan o "düşmeyen tempo, karakterin yaşadığı maceralar" beklentisi, artık bazılarımız için bir şart değil.

Öyle kitaplar var ki, size sunduğu sıradışı kahramanlar üzerinden bir olay değil, bir düşünceyi anlatıyor. O karakterin başından geçenleri okurken aslında bambaşka bir şeyler okuyoruz. Alıştığımız gibi değiller. Öte yandan bazılarıysa size bir kurgu anlatmak yerine bir uçtan başlayıp pek çok uca aynı anda ulaşacak şekilde bir düşünceler/gerçekler zincirini anlatmıyor. İşte kurgusuzluktan kastım tam olarak budur.

Muhtemelen bu açıklamam sizin için pek de aydınlatıcı olmadı. Ancak demek istediğimi özetlemem gerekirse şöyle demem gerekir: bazen bitmeyen bir maceranın akıcılığı ve sürükleyiciliğini içinde macera olmayan eserlerde buluruz. Ve o kitaplar derin izler bırakır.

(sadece bu haftalık)

Yayındayım

http://radyo2.kayiprihtim.org/

Bitti.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #212 : 07 Ocak 2012, 11:50:37 »
Bu akşam evde olamayacağım için yayın yapamayacağım. Affınıza sığınıyorum.

Haftaya görüşmek üzere.

Not: biliyorum bu ara yayınlarda çok sık aksaklıklar oldu, onu telafi etmeye çalışacağım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü ||Şenlikler Özel Yayını
« Yanıtla #213 : 13 Ocak 2012, 15:45:38 »
Yarın yapılacak yayın 4.Yıl Şenlikleri kapsamında düzenlenecektir. Bu nedenle "çekiliş yayını" bu yayın altında gerçekleşecektir.

Burada bahsedildiği üzere, Cumartesi, 21.00'da, dinleyiciler arasından yapılacak bir çekilişle iki kişiye imzalı Yemin ve Öç vereceğiz. İşte bu yayın yarın gerçekleşmek üzere katılımcılarını bekliyor.

Peki yarın ki yayının konusu nedir? Genel olarak şenlik yazılarında bahsedilmesinin yanı sıra, bazı kitaplara dair tanıtımlar da yayın çerçevesi içinde sizlerle olacak.

Kısacası, kendi gününde kendi saatinde ama bu defa hediyelerle sizlerle.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Şenlikler Özel Yayını
« Yanıtla #214 : 14 Ocak 2012, 20:53:29 »
Yarın yapılacak yayın 4.Yıl Şenlikleri kapsamında düzenlenecektir. Bu nedenle "çekiliş yayını" bu yayın altında gerçekleşecektir.

Burada bahsedildiği üzere, Cumartesi, 21.00'da, dinleyiciler arasından yapılacak bir çekilişle iki kişiye imzalı Yemin ve Öç vereceğiz. İşte bu yayın yarın gerçekleşmek üzere katılımcılarını bekliyor.

Peki yarın ki yayının konusu nedir? Genel olarak şenlik yazılarında bahsedilmesinin yanı sıra, bazı kitaplara dair tanıtımlar da yayın çerçevesi içinde sizlerle olacak.

Kısacası, kendi gününde kendi saatinde ama bu defa hediyelerle sizlerle.

Yayındayım.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #215 : 14 Ocak 2012, 21:48:23 »
ya ben bağlanamıyorum radyo2.kayiprihtim.org değil mi?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #216 : 14 Ocak 2012, 21:49:25 »

Evet orası. Yukarıdaki yeşil duyuruya basarak da direk gelebilirsiniz aslında.

Hatta şöyle yapayım:

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #217 : 21 Ocak 2012, 11:28:38 »
Günün Teması: Klişeleri Seviyoruz, Çünkü...

Gerçekten özgün olanın takdir edildiğini mi düşünüyoruz? O çok eleştirilen klişeleri kıramadığımızın farkında mıyız? Herkesin ağzına sakız olan bu tabirin gerçekleri yansıttığını düşünmüyor musunuz?

Eğer cevabınız 'evet' ise bu akşamki konumuz ve eleştirimiz tam olarak bu olacaktır.

Oyunlar, kitaplar ve filmler. Kategori değişse de maalesef durum hiçbir şekilde değişmiyor.
Klişeleri seviyor(mu)uz.

Kendi gününde, kendi saatinde.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #218 : 21 Ocak 2012, 21:01:53 »
Günün Teması: Klişeleri Seviyoruz, Çünkü...

Gerçekten özgün olanın takdir edildiğini mi düşünüyoruz? O çok eleştirilen klişeleri kıramadığımızın farkında mıyız? Herkesin ağzına sakız olan bu tabirin gerçekleri yansıttığını düşünmüyor musunuz?

Eğer cevabınız 'evet' ise bu akşamki konumuz ve eleştirimiz tam olarak bu olacaktır.

Oyunlar, kitaplar ve filmler. Kategori değişse de maalesef durum hiçbir şekilde değişmiyor.
Klişeleri seviyor(mu)uz.

Kendi gününde, kendi saatinde.

Yayındayım.

Bitti

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #219 : 28 Ocak 2012, 11:58:57 »
Günün Konusu: Şiddet

Günlük hayatta, sanatın her dalında ve en önemlisi, insanın doğasında yer alır şiddet. Bu iç kaldıran, ruh parçalayan, eziyet eden ve seyircisine bazen zevk bazense acılar yaşatan olgu edebiyatta da çok farklı biçimlerde ortaya çıkar.

Bilimkurgudan distopyaya, fantastikten masallara kadar olan çok geniş bir yelpazede 'şiddeti' tadacağız bugün. Hiç umulmadık anlarda dehşete düşürecek örnekler gelecek önünüze.

Nasıl mı?

İşte bunu hep beraber göreceğiz.

Bugün, 21.00'da görüşmek üzere.

Not:
Spoiler: Göster
Yayınının geç başlama durumu olabilir. Eğer olursa bu konuda haber vereceğim.

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #220 : 28 Ocak 2012, 13:22:50 »
Dün kontrol ettiğimde ulaşabiliyordum KR. 
Radyosuna .. bakalım, bu gece bende dinleyeceğim ^^
Ulaşılan uğurlu linki de paylaşayım dinlemek isteyenler için ...

Evet orası. Yukarıdaki yeşil duyuruya basarak da direk gelebilirsiniz aslında.

Hatta şöyle yapayım:

Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #221 : 28 Ocak 2012, 20:59:17 »
Günün Konusu: Şiddet

Günlük hayatta, sanatın her dalında ve en önemlisi, insanın doğasında yer alır şiddet. Bu iç kaldıran, ruh parçalayan, eziyet eden ve seyircisine bazen zevk bazense acılar yaşatan olgu edebiyatta da çok farklı biçimlerde ortaya çıkar.

Bilimkurgudan distopyaya, fantastikten masallara kadar olan çok geniş bir yelpazede 'şiddeti' tadacağız bugün. Hiç umulmadık anlarda dehşete düşürecek örnekler gelecek önünüze.

Nasıl mı?

İşte bunu hep beraber göreceğiz.

Bugün, 21.00'da görüşmek üzere.

Yayındayım.

Livestream'e erişim engellemesi kalkmıştır, bilginize :).

Bitti.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #222 : 04 Şubat 2012, 18:04:39 »
Süpriz şekilde rahatsızlanmamdan dolayı bu akşamlık yayın yapılmayacaktır. Uzun süreli konuşabilecek kadar enerji sahibi olduğumu düşünmüyorum -_-. Eğer daha iyi hissedersem yarın bir telafi yayını yapabilirim. Ancak bu günlük müsadenizi istiyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #223 : 11 Şubat 2012, 16:50:18 »
Günün Konusu: Neden Başka Türler Okumalıyız

Bazen aynı şeylere saplanıp kalmak bir nevi bağnazlığa dönüşür. Peki sürekli aynı türden kitap okuyana 'okur' diyebilir miyiz? Ya da bahsi geçen okur aynı yerde dönüp durarak 'yazar' olabilir mi?

Öykü, roman, çizgiroman, dünya edebiyatı, bilimkurgu, fantastik, çocuk edebiyatı, psikoloji, polisiye...

Sizce?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #224 : 11 Şubat 2012, 21:02:43 »
Günün Konusu: Neden Başka Türler Okumalıyız

Bazen aynı şeylere saplanıp kalmak bir nevi bağnazlığa dönüşür. Peki sürekli aynı türden kitap okuyana 'okur' diyebilir miyiz? Ya da bahsi geçen okur aynı yerde dönüp durarak 'yazar' olabilir mi?

Öykü, roman, çizgiroman, dünya edebiyatı, bilimkurgu, fantastik, çocuk edebiyatı, psikoloji, polisiye...

Sizce?

Yayındayım.

Bitti.