Kayıt Ol

Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #555 : 27 Nisan 2013, 00:08:28 »
Günün Konusu: Sansür - Etkileri, Yeterlilik Kavramı, Gerekliliği ve Tıkanma Noktaları

Aslında sansür her yerde. Görsel medyada, işitsel medyada, günlük konuşmalarımızda, elimize aldığımı bir üründe... Ne kadarının farkındayız? Ne kadarı etkili?

Yüzyıllardır bir şeylere kısıtlamalar, engeller getirildi ve sansrüler uygulandı. Peki sonuç?

Bu yayında sansürün ve kısıtlamaların etki alanını, gerekliliğini, çözdüğü ya da çözemediği kısımları tartışacağız. Yani çok bilindik bir konuyu hep beraber masaya yatıracak, sansürün kelime anlamından tutup tarihine doğru uzanacağız.

Bugün, 21.00'da görüşmek üzere.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #556 : 27 Nisan 2013, 20:59:48 »
Günün Konusu: Sansür - Etkileri, Yeterlilik Kavramı, Gerekliliği ve Tıkanma Noktaları

Aslında sansür her yerde. Görsel medyada, işitsel medyada, günlük konuşmalarımızda, elimize aldığımı bir üründe... Ne kadarının farkındayız? Ne kadarı etkili?

Yüzyıllardır bir şeylere kısıtlamalar, engeller getirildi ve sansrüler uygulandı. Peki sonuç?

Bu yayında sansürün ve kısıtlamaların etki alanını, gerekliliğini, çözdüğü ya da çözemediği kısımları tartışacağız. Yani çok bilindik bir konuyu hep beraber masaya yatıracak, sansürün kelime anlamından tutup tarihine doğru uzanacağız.

Yayındayım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #557 : 04 Mayıs 2013, 00:43:45 »
Günün Konusu: Kurguda Kahramanın Rolü ve Yanlış Kullanımları

Terbiyeli suçlular, aciz günün kurtarıcıları, karamsar şehirlerdeki iyilik melekleri, kusursuzluk abideleri? Siz de bir yanlışlık görmüyor musunuz?

Özellikle kurgusal eserlerin can damarı olan kahraman olgusu bazen öyle yanlış şekillerde kullanılıyor ki kitapları okurken eğri bir yolda koşmak zorunda kalıyorsunuz. Oturmamış karakterler, benimsenemeyen başkahramanlar... Liste uzayıp gidiyor, ama doğrusu ne olmalı?

Bu yayında sadece karakterlerin rollerini değil, aynı zamanda karakter bazlı olmayan/buna gerek duymayan kurguları da örnekleriyle anlatacak ve tartışacağız. Kimbilir, belki sizin de bu konuda hararetle vermek istediğiniz örnekler vardır.

Spoiler: Göster
Geçen hafta söylediğim konuyu bu haftaki yayına taşıyamayacağım. Ona daha geniş bir zaman ayırmak istediğim için ileriki günlere bıraktım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #558 : 10 Mayıs 2013, 19:15:55 »
Geçen hafta yayında söyledim, ancak bir daha tekrar edeyim: Bu hafta (yarın) yayın olmayacak :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #559 : 18 Mayıs 2013, 14:18:29 »
Bugün yayın var, öncelikle onu söyleyeyim.

Ancak alışılmış bir yayın olması yerine birkaç konunun harmanlandığı [*]little little[/*], yine bol tartışmalı ve ufak sürprizler taşıyan bir yayın olacak bu. Yayın dünyasından da bazı haberler bizleri bekliyor olacak.

Bu yayın duyurusunu Facebook'a koymayacağım, çünkü birkaç hafta öncesinde olduğu gibi (yayıncı dahil) herkesin troll'lere dönüştüğü bir yayına dönebilir. Yoo, şikayetçi değilim :). Ama eğer öyle olacaksa şu forum çerçevesinde kalmasını yeğeliyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #560 : 19 Mayıs 2013, 00:00:07 »
Bugün epey bir eğlendim/eğlendik. Bu defa yayıncı katılan herkese teşekkür etsin şu başlıkta :). Sürprizimi de beğenmenizden ötürü pek bir mutlu oldum ^^.

Neyse, tartışma bittiğine göre kanlı kılıçlarımızı bir sonraki Cumartesi'ye kadar kaldırabiliriz u_u.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #561 : 19 Mayıs 2013, 00:05:48 »
Yahu şu sürpriz neydi? İlk 10 dakika dinleyemedim, acaba o arada mı kaçırdım? Açıklama istiyorum! :P

Edit: Fazla kirletmeyeyim şuraya yazayım. Ha ben Anansi Boys'u unutmuştum. Pekala, tamamdır, dalgınlık.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #562 : 19 Mayıs 2013, 00:13:31 »
Yahu şu sürpriz neydi? İlk 10 dakika dinleyemedim, acaba o arada mı kaçırdım? Açıklama istiyorum! :P

En sonda bir şey okudum hani, o :P. Baştan duyurmamıştım. Sadece sürprizim var demiştim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #563 : 25 Mayıs 2013, 12:49:13 »
Kusura bakmayın arkadaşlar, bugün bir yatılı misafirim var. O nedenle yayın yapamayacağım :/. Haftaya görüşmek üzere.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #564 : 26 Mayıs 2013, 22:44:39 »
Ben de üzülüyordum bu yayına gelemedim diye. Yayın olmadığına sevindim, o kadar bencilim yani.

Bu arada ayağımı kaydırmaya çalışırken misafir ayağını kaydırmış. Ee, etme bulma dünyası :D
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #565 : 26 Mayıs 2013, 22:47:29 »
Allahsız :/. Hem de kelime anlamıyla.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #566 : 01 Haziran 2013, 12:52:17 »
Normalde bu hafta yayın için hazırlamıştım kendimi, fakat dün geceyi uykusuz geçirmeme yol açacak Gezi Parkı olaylarıyla birlikte yayın yapmamaya karar verdim. Neden mi? Çünkü o insanlar orada, o işkecenin altında dimdik ayakta dururlarken ben burada daha önemsiz şeylerden bahsedemeyeceğim. Evet, şu an bu yayının kapsamı benim için çok gerilerde. İnsanlar direnirken uyumayı bile kendime yediremedim, yayın yaparak onlara saygısızlık etmek istemiyorum.

Anlayışınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #567 : 01 Haziran 2013, 13:06:04 »
Normalde bu hafta yayın için hazırlamıştım kendimi, fakat dün geceyi uykusuz geçirmeme yol açacak Gezi Parkı olaylarıyla birlikte yayın yapmamaya karar verdim. Neden mi? Çünkü o insanlar orada, o işkecenin altında dimdik ayakta dururlarken ben burada daha önemsiz şeylerden bahsedemeyeceğim. Evet, şu an bu yayının kapsamı benim için çok gerilerde. İnsanlar direnirken uyumayı bile kendime yediremedim, yayın yaparak onlara saygısızlık etmek istemiyorum.

Anlayışınız için teşekkür ederim.
Tebrikler.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.15
« Yanıtla #568 : 15 Haziran 2013, 11:32:57 »
Günün Konusu: İsyan Edebiyatı

Sadece devlete değil, her tür otoriteye karşı bir başkaldırışın örnekleridir bunlar. Hatta akla ilk gelenlerin aksine, bazen medyaya, bazense modern hayatın getirilerine karşı bir isyan çağrısıdır.

Aklınıza sadece distopyaları getirmeyin. Hayatın her tür alanında, gündelik yaşamımızın en sıradan anında bile birileri bizi bir şeyler için zorluyor. Ve bu yayının konuğu olacak eserler ve yazarlar da buna hiç mi hiç gelemiyor.

Normalde yayın 21.00'da, fakat o saatte ülkemiz genelinde olan protestos gösterileri nedeniyle 21.15'te başlayacaktır.

21.15'te görüşmek üzere.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00 (Sona Doğru)
« Yanıtla #569 : 16 Haziran 2013, 12:08:08 »
Ne zamandır düşündüğüm kapanışı yapmanın vakti geldi sanırım.

Lütfen bunu bir "elveda" mesajı olarak görmeyin. Yayınları tamamen bitiyor olmasam da, artık Cumartresi geceleri süren düzenli bir yayın olmayacak. Son yayınımız (bir aksilik olmazsa) haftaya Cumartesi gerçekleştirip Kahramanın Yol Türküsü'nün 2.5 senelik maratonunu sonlandırmaya hazırlanıyorum.

Ocak 2011'de başlattığım bu programı sizlerin muhteşem katkısıyla 2.5 sene boyunca sürdürdüm. Şu kesin ki, bu programın yeri benim hayatımda çok ayrı bir yere sahip ve sahip olmaya da devam edecek. Kahkahalara boğulduğumuz, yeri geldiğinde dalga geçtiğimiz, sivri dillerimizle eleştirdiğimiz, tartıştığımız, hemfikir olduğumuz, olamadığımız nice olay yaşadık. Bunca zaman boyunca bana katlanan herkese büyük bir sevgi beslediğimi ve ne kadar teşekkür etsem az kalacağını bildirmek isterim.

İyi ki varsınız :).

Öte yandan, programda sık sık eleştirdiğim bir şeyi artık kendime uygulamamın da vaktinin geldiğini görüyorum. Hatırlarsanız, pek çok kez, sakız gibi uzayan kitap serilerinden, dizilerden ve hatta filmlerden bahsetmiş ve "her şeyin bir sonu olması" gerektiğini savunmuştum. Bu artık Kahramanın Yol Türküsü için de geçerlidir benim gözümde. 2.5 sene boyunca, neredeyse her Cumartesi sizlere konuk olduğum, bana katlandığınız bu program da bir kapanışa doğru gitmelidir.

Şunu da kesin olarak söylemem gerek, bu bir daha hiç yayın yapmayacağım anlamına gelmiyor. Aksine, kafama estiği vakitlerde "anlık yayınlarla" küt diye karşınıza çıkabilirim. Çenem durmuyor, çıkarım ciddi ciddi :P. Dahası, ödüllü radyo programları da (kitapları aşırdığım vakitlerde) yeniden sizlerle olacak.

Kahramanın Yol Türküsü kapsamında sizlerle geçirdiği süre, verdiğiniz destek benim için unutulacak gibi değil. O nedenle 22 Haziran Cumartesi son bir yayın yaparak bu düzenli programa nokta koymak istiyorum.

Bana kattığınız her şey için teşekkür ederim. Ve umarım bu program da sizlere bir şeyler katabilmiştir.