Kayıt Ol

Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #1035 : 19 Nisan 2015, 20:21:27 »
Bahsedilen kitapları görünce içim acıdı. Tam da merak ettiğim kitaplar. Birkaç gün için sabah kahvaltıda teknoloji gündemi dinlemek yerine programı dinlersem bitiririm herhalde :)
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1036 : 19 Nisan 2015, 20:45:43 »
Gıybet yoktu sevgili salvorhardin :). Ama süper tartışma vardı. En son Lordmuti patlamış mısır dağıttı sağ olsun.

İkinize de çok teşekkürler arkadaşlar. Bir maniniz olmazsa önümüzdeki yayınlar için beklerim ^^. Ama gelemezseniz de, ne olacak yahu, kayıtlar var :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1037 : 22 Nisan 2015, 13:59:50 »
Bu hafta yayın yapmamayı düşünüyorum.

Aslında konuşmak istediğim bir konu var ama bunu yapacak enerjim yok. İliğim kemiğim sömürüldü bu ara. Bu haftayı dinlenerek geçirmek en iyisi olacak. Yayın yaparsam o bildik "bakın bakın ne anlatacam!" sesini duyamayabilirsiniz :).

Ama haftaya ilginç bir şey var!

Geçen haftalarda duyurduğum "Kayıp Rıhtım Tartışıyor #1" 2 Mayıs Cumartesi günü sizlerle olacak.

Konusu: "Kurguda Sertlik Neye Göre Ölçülür?"

Detaylardan bahsetmiştim, ama yakın zamanda son halini mutlaka paylaşıyor olacağım.

Yani haftaya da Kahramanın Yol Türküsü yok, ama ben varım :P. Hem de radyonun ucundaki o bildik yerde. Hatta fazladan birkaç kişi daha var.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1038 : 28 Nisan 2015, 10:26:06 »
Geçen haftalarda duyurduğum "Kayıp Rıhtım Tartışıyor #1" 2 Mayıs Cumartesi günü sizlerle olacak.

Konusu: "Kurguda Sertlik Neye Göre Ölçülür?"

Detaylardan bahsetmiştim, ama yakın zamanda son halini mutlaka paylaşıyor olacağım.

Yani haftaya da Kahramanın Yol Türküsü yok, ama ben varım :P. Hem de radyonun ucundaki o bildik yerde. Hatta fazladan birkaç kişi daha var.

Bu hafta buradayız!

Söz verdiğim gibi ben varım, ama bir haftalık başka bir program formatıyla :D.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #1039 : 04 Mayıs 2015, 10:19:13 »
Cumartesi Konusu: Edebiyat Aracılığıyla Karşıt Olana Ulaşmak

Belki zıtta, belki ötekine, belki de göz ardı edilene ulaşmak aslında konu. Edebiyatın gücünü küçümsememek gerek, çünkü hangi çağda olursa olsun, sizin karşınızda duran ya da "ötekiniz" olanla tanışmanız için yegane yol.

Erkekler kadınlara, kadınlar erkeklere, düşman milletler birbirlerine, zengin fakire, karşıt görüşlüler birbirlerinin zihinlerine edebiyat sayesinde bir pencere açıyor. Fark etmiş miydiniz?

Ama bir şeyi unutmamak gerek. Kalem yazarda olduğu sürece bu tanışma her zaman "olumlu" olmayacaktır.

O zaman bu cumartesi bunu tartışalım. Yazının gücüyle ötekine ulaşmak için radyomuzda buluşalım.

Cumartesi 21.00'da, bir kez daha radyoda görüşmek üzere!

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1040 : 06 Mayıs 2015, 13:44:53 »
Bu haftanın konusu çok güzel sevgili Fırtınakıran, umarım yine kaçırmam yayını. Yalnız şöyle bir sıkıntı var, görüş anlamında insanlar genel olarak kendi düşüncelerini benimseyen kitapları okumayı tercih ediyorlar. Kendi görüşlerini benimseyen yazarları zaten bildikleri için onların kitaplarını okuyorlar. Hatta aynı görüşe sahip insanlarla konuştuklarından okudukları kitaplar da hep aynı oluyor. Keşke insanlar biraz daha geniş düşünebilseler.

Çok basitinden bir örnek vermek istiyorum bu konuda. Ülkemizde zaten kitap okuyan sayısı çok az ve bu insanların da görüşleri sabit olduğundan dolayı, verdiği demeçlerde siyasi vurgular yapan birçok yazarı okuma listesine bile almayan insanlar çoğunlukta. Bunun başında (yazım dilini ben beğenmesem de) Orhan Pamuk var örneğin.

Dikkat etmek gereken bir nokta da bazı yazarların görüşlerinden bahsederek insanları onlardan soğutmamak gerek. Herkes okuduktan sonra karar vermeli o yazarı sevip sevmeyeceğine.

Amma velakin, kendi görüşlerini romanın içine yedirerek veren yazarlar da mevcut. Yayında daha çok bu konuşulacak diye düşünüyorum, umarım yine çok faydalı bir yayın olur. Yazarlardan, görüşlerden ziyade edebiyatın bu gücünden bahsedilecek olması çok güzel. Mesela bir çocuğun okuduğu kitaplar onun hayata bakış açısını komple değiştireceğinden çocukların ne okuduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. (Bu durumda bizim kendi görüşlerimiz haricinde çocuğu[muzu]n okumaması mı gerekiyor acaba? Bu da tartışılabilir.)

Bu konulara çok dikkat ettiğinizi biliyorum, yine de bahsetmek istedim :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1041 : 06 Mayıs 2015, 13:48:48 »
Bu haftanın konusunda kimseyi kimseye sevdirecek ya da soğutacak değilim. Bir kitabın neler yapabildiğinden bahsetmek istiyorum daha çok. Örnekler olacak, ama örneklerimi ne yereceğim ne öveceğim.

Siz buraya uzun uzun yazmışsınız ama bunları yayında tartışmak en iyisi :). Ben cevaplarımı yayına saklıyorum izninizle. Dilerim müsait olursunuz :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1042 : 09 Mayıs 2015, 21:00:31 »
Olaylar. Yani yayın, ehe.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1043 : 13 Mayıs 2015, 20:37:32 »
9 Mayıs tarihli yayınımızın kayıtları aşağıdadır. Biraz geç paylaşıyorum kusura bakılmasın :).

Konu neydi peki? Edebiyat Aracılığıyla Karşıt Olana Ulaşmak

Kısım 1

Kısım 2

Ayrıca,

Maalesef bu hafta yayın yapamayacağım :/. Bu haftaki yayınımızın konusu da belliydi, fakat hafta benim için çok yorucu geçiyor. O nedenle yayınmıza haftaya devam edeceğiz.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1044 : 13 Mayıs 2015, 22:27:21 »
9 Mayıs tarihli yayınımızın kayıtları aşağıdadır. Biraz geç paylaşıyorum kusura bakılmasın :).

Konu neydi peki? Edebiyat Aracılığıyla Karşıt Olana Ulaşmak

Kısım 1

Kısım 2

Ayrıca,

Maalesef bu hafta yayın yapamayacağım :/. Bu haftaki yayınımızın konusu da belliydi, fakat hafta benim için çok yorucu geçiyor. O nedenle yayınmıza haftaya devam edeceğiz.

Kayıtlar için teşekkür ederim. Maalesef katılamadım geçen hafta. :( Konu da güzelmiş her zamanki gibi. Neyse artık, 23 mayıs yayınına şimdiden planımı yapayım en iyisi. :)

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1045 : 20 Mayıs 2015, 15:08:33 »
Cumartesi Konusu: Yeteneği Baskılanan Yazar ve Akıl Sağlığı

Yazarlık sevdası zincirlere vurulmuş kişilerin gerçek anlamda delirebildiğini biliyor muydunuz?

Neden ve nasıl olduğunu gelin bu hafta yayınımızda tartışalım. Dahası, bir kişinin yazma arzusuna neden engel olunabileceğini de yine bu yayınımızın çerçevesinde konuşalım.

Spoiler: Göster
Paranormal Activity bir yayın daha geliyor *-*

Cumartesi, 21.00'da, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akıllara zarar bir konu üzerine görüşmek dileğiyle...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1046 : 23 Mayıs 2015, 21:03:00 »
Cumartesi Konusu: Yeteneği Baskılanan Yazar ve Akıl Sağlığı

Yazarlık sevdası zincirlere vurulmuş kişilerin gerçek anlamda delirebildiğini biliyor muydunuz?

Neden ve nasıl olduğunu gelin bu hafta yayınımızda tartışalım. Dahası, bir kişinin yazma arzusuna neden engel olunabileceğini de yine bu yayınımızın çerçevesinde konuşalım.

Spoiler: Göster
Paranormal Activity bir yayın daha geliyor *-*

Cumartesi, 21.00'da, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akıllara zarar bir konu üzerine görüşmek dileğiyle...

Ay resmen yayın.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1047 : 26 Mayıs 2015, 17:09:20 »
Son yayının kayıtları akşama geliyor :). Bu sırada yeni konumuzu duyurayım!

Cumartesi Konusu: Bir Tüketim Aracı Olarak Kitap ve Kitap Üzerinden Tüketim Çılgınlığı

Hiç arkanıza bakmayın, iğneyi yine kendimize batıracağımız bir yayın var bu hafta.

Evet, kitap sektörünü enine boyuna tartışacağız. Evet, popüler kültür de girecek bu yayının konusuna. Ama ya biz? Kendimize dönüp baktığımızda şakayla karışık bir gururla şunu demiyor muyuz: "Ehehe, okuyacak hiçbir şeyim yok". Dopdolu dolaplarına bakıp "giyecek hiçbir şeyim yok" diyen insanların sözünü kendimize uyarlamıyor muyuz?

Hadi bu hafta biraz birbirimizin canını yakalım :).

Cumartesi, 21.00'da görüşmek üzere.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1048 : 26 Mayıs 2015, 17:23:29 »
"Kaçırırsam çocuğumu keserim!" tarzı bir yayın daha. :D

Umarım katılabilirim. Özellikle bu yeni çıkan "kitap satın alma hastalığı" hakkındaki düşüncelerinizi duymak isterim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1049 : 26 Mayıs 2015, 17:27:21 »
Bibliyofili ve bibliyomani gibi durumları da konuşacağız bu arada. Ama onun dışında, dediğin durum için "benim de söyleyeceklerim var!" :D.