Kayıt Ol

Bugün Ben Şunu Öğrendim:

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: Bugün Ben Şunu Öğrendim:
« Yanıtla #195 : 18 Haziran 2014, 00:39:14 »
Bir kitabı okurken yazarın içine düştüğü çaresizliği farkedebildiğimi ve bu çaresizliğin beni kitaptan soğuttuğunu farkettim.
Bahsettiğim kitap: Çay Kaşığı - Ottoman

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #196 : 27 Haziran 2014, 04:57:06 »
Geceyi ürkütücü kılan şey sessizlikmiş aslında, karanlık değil. İnsan, güvende hissetmek için gürültü bile olsa başka insanlardan gelecek seslere ihtiyaç duyuyor. Temelde bilmek istediğimiz bizden başka insanların da var olmayı sürdürdüğü, çünkü biz var olma tuhaflığını birbirimiz sayesinde normalleştiriyoruz.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #197 : 28 Haziran 2014, 17:02:32 »
Geceyi ürkütücü kılan şey sessizlikmiş aslında, karanlık değil. İnsan, güvende hissetmek için gürültü bile olsa başka insanlardan gelecek seslere ihtiyaç duyuyor. Temelde bilmek istediğimiz bizden başka insanların da var olmayı sürdürdüğü, çünkü biz var olma tuhaflığını birbirimiz sayesinde normalleştiriyoruz.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #198 : 18 Ağustos 2014, 13:47:42 »
Bugün kitaplara güven olmayacağını öğrendim. ( silmarillion okuyorum da :-\ )
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : 18 Ağustos 2014, 15:38:19 »
Bugün kitaplara güven olmayacağını öğrendim. ( silmarillion okuyorum da :-\ )

Sebebini öğrenebilir miyim? Merak ettim. :)
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #200 : 18 Ağustos 2014, 18:36:51 »
Hobbit'i bitirdikten sonra koşa koşa gittim sordum soruşturdum amma da nadir bir kitapmış sonunda buldum. Beklentim de çok yüksekti zaten Lotr delisiyim. Sonra okumaya başladığımda sadece bilgilendirme metinlerinden oluştuğunu gördüm, yani dünyanın ve ırkların yaratılışı sonracığıma melkor'un hikayesi.

Ben tıpkı Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'teki gibi karakterlerin hikayelerinin anlatılacağını sanmıştım ama sadece eski çağları ve yaratılışı anlatıyor yani bir baş karakter yok demek istediğim. Orta dünya ansiklopedisi gibi olmuş. Amaan benimki de kuruntu bulmuş da bunuyorum. Şu an yüz otuzuncu sayfadayım bir an önce bitirmem lazım :)
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #201 : 18 Ağustos 2014, 20:07:35 »
Hobbit'i bitirdikten sonra koşa koşa gittim sordum soruşturdum amma da nadir bir kitapmış sonunda buldum. Beklentim de çok yüksekti zaten Lotr delisiyim. Sonra okumaya başladığımda sadece bilgilendirme metinlerinden oluştuğunu gördüm, yani dünyanın ve ırkların yaratılışı sonracığıma melkor'un hikayesi.

Ben tıpkı Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'teki gibi karakterlerin hikayelerinin anlatılacağını sanmıştım ama sadece eski çağları ve yaratılışı anlatıyor yani bir baş karakter yok demek istediğim. Orta dünya ansiklopedisi gibi olmuş. Amaan benimki de kuruntu bulmuş da bunuyorum. Şu an yüz otuzuncu sayfadayım bir an önce bitirmem lazım :)
Kitabın başındaki ''Güç Yüzüklerine Dair'' kısmını okuyorsunuz. Merak etmeyin, Silmarillion başlayınca neden met edildiğini anlarsınız.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #202 : 18 Ağustos 2014, 21:14:07 »

Cevap verdiğin için teşekkürler.Daha başlardasın bana da kitabın başı bu ne ya dedirtti. Ama daha sonra hikayeler arası ilişkiyi kurmak, epey eğlenceli oldu.Keyifli okumalar. Bence ileriki sayfalarda pişman olmazsın. :)
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #203 : 18 Ağustos 2014, 21:21:02 »
Hiç bir koşulda pişman olmam. Öyle bir dünya yok yahu . :) Tolkien amcamızdan bir satır bile fazla okumak bize bir şeyler katar. Ayrıca orta dünya ile ilgili bilmediğim şeyleri de böylece öğrenmiş oluyorum.

Ama yinede gönlümden kitapta yeni kahramanlar tanımak geçiyordu. Bu arada bu nasıl bir hayal gücüdür dedirtecek hikayeleri de okuduğumda iyi ki almışım bu kitabı diyorum. Ve bunu daha çok çok kez söyleyeceğe benziyorum :)
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #204 : 18 Ağustos 2014, 21:33:55 »
Hiç bir koşulda pişman olmam. Öyle bir dünya yok yahu . :) Tolkien amcamızdan bir satır bile fazla okumak bize bir şeyler katar. Ayrıca orta dünya ile ilgili bilmediğim şeyleri de böylece öğrenmiş oluyorum.

Ama yinede gönlümden kitapta yeni kahramanlar tanımak geçiyordu. Bu arada bu nasıl bir hayal gücüdür dedirtecek hikayeleri de okuduğumda iyi ki almışım bu kitabı diyorum. Ve bunu daha çok çok kez söyleyeceğe benziyorum :)

Merak etme bir sürü kahraman göreceksin ilerleyen sayfalarda. ;D Tolkien'in hayal gücüne laf edecek değilim ama ana hikayelerin çoğu; mitolojik olayların değiştirilmiş ve güzelleştirilmiş halidir.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #205 : 25 Ağustos 2014, 00:29:07 »
Anaların neler doğurabileceğini...

''As studying continued, I managed to reach a 189 on my Junior year PSAT just some months before my actual SATs in May and June. Perhaps the hardest moments occurred when I was studying in my house over winter break and saw my friends on social media posting pictures of themselves on the beach and what not. My reading score would not break past 700 and my overall score almost never broke 2050. With enough persistence though, I was able to hit a superscore of 2210 from two sittings in may and june.''

https://talk.collegeconfidential.com/sat-preparation/1637676-how-i-raised-my-sat-score-by-790-points-my-story.html

Dr. John Chung's, Blue Book, Collegeboard, Princeton bağımlısı biri daha.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #206 : 25 Eylül 2014, 21:01:04 »
Şimdi linç edeceksiniz beni biliyorum ama şu forum sistemiyle ilgili yeni bir şey öğrendim.

Mesela en son gelen mesajlara baktığınızda ya da herhangi bir kategoriye girdiğinizde, daha önce okumuş olduğunuz bir konunun içine yeni bir yorum gelmişse bildiğiniz gibi konu ismi yanında şu () ikon gözüküyor. Meğer ona bastığınız vakit sizin en son okuduğunuz yerden itibaren devam eden mesajları gösteriyormuş. Ben üzerine basabildiğimizi bile bilmiyordum. :fringa

İŞTE BUNU BUGÜN ÖĞRENDİM.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #207 : 25 Eylül 2014, 21:23:41 »
Admin hastalanınca sitenin çöktüğünü öğrendim ben de :P Benden magicalbronze'a bir fıçı ıhlamur!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #208 : 27 Eylül 2014, 23:08:09 »
Kulak içi kulaklık takarken gazlı içecek içmenin çok eğlenceli bir deneyim olduğunu fark ettim. Vay argadaş! :P
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #209 : 27 Eylül 2014, 23:18:31 »
Toplumumuzdaki tüm bozuklukların sorumlularının bir palyaço, bir çizgi film ve bir de lahana bebek olduğunu öğrendim. Ha, bir de kafaları koparılmış bir televizyon stüdyosu ekibi var. Vay arkadaş!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.