Kayıt Ol

Bugün Ben Şunu Öğrendim:

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bugün Ben Şunu Öğrendim:
« Yanıtla #225 : 21 Nisan 2015, 23:03:07 »
Birşeyi kınayınca gerçekten insanın başına geliyormuş. Çok büyük konuşmuşum ve ne yazık ki tüm geleceğimi etkileyecek bir durum başıma geldi :(

Benim de buna benzer yaşadığım durumlar var. Ama buna inanmıyorum, olacağı varmış olmuş derler ya aynen öyle. Kader de değil tam olarak.
Benim durumum pek olacağı varmış da olmuş gibi birşey değil malesef. Ama artık kimsenin başına gelen birşey ile dalga geçmeyeceğim. Allah benim başıma vermezse canım kadar çok sevdiğim birinin başına veriyor ve yine beni etkiliyor.

Abi geçmiş olsun.   :-\

"What goes around, comes around." diye bir söz vardı, Karma deniyordu sanırım. Allah'ın vereceğinden değil, hiçbir zaman empati kurup bu tür eylemler yapmamak gerekiyor görüşündeyim. Sonuçta nasıl olmak istiyorsak, etrafımıza vereceğimiz saygı-sevgi değerleri, tutumumuz bununla eşit olmalı, yoksa hayatımız ters düz oluyor ve dengeler değişiyor her zaman. Bir tek bunu bilirim, sanki değer değeri çekiyor; hep kalple alakalı.

Belki de yanılıyorum. Bana da zaman gösterecek artık. :)

Teşekkürler.

Sen 16 yaşında olduğuna emin misin ya :D

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #226 : 21 Nisan 2015, 23:09:26 »
Spoiler: Göster
Birşeyi kınayınca gerçekten insanın başına geliyormuş. Çok büyük konuşmuşum ve ne yazık ki tüm geleceğimi etkileyecek bir durum başıma geldi :(

Benim de buna benzer yaşadığım durumlar var. Ama buna inanmıyorum, olacağı varmış olmuş derler ya aynen öyle. Kader de değil tam olarak.
Benim durumum pek olacağı varmış da olmuş gibi birşey değil malesef. Ama artık kimsenin başına gelen birşey ile dalga geçmeyeceğim. Allah benim başıma vermezse canım kadar çok sevdiğim birinin başına veriyor ve yine beni etkiliyor.

Abi geçmiş olsun.   :-\

"What goes around, comes around." diye bir söz vardı, Karma deniyordu sanırım. Allah'ın vereceğinden değil, hiçbir zaman empati kurup bu tür eylemler yapmamak gerekiyor görüşündeyim. Sonuçta nasıl olmak istiyorsak, etrafımıza vereceğimiz saygı-sevgi değerleri, tutumumuz bununla eşit olmalı, yoksa hayatımız ters düz oluyor ve dengeler değişiyor her zaman. Bir tek bunu bilirim, sanki değer değeri çekiyor; hep kalple alakalı.

Belki de yanılıyorum. Bana da zaman gösterecek artık. :)

Teşekkürler.

Sen 16 yaşında olduğuna emin misin ya :D

16 yıl 8 ay 14 gün civarında lütfen karıştırmayalım. Hatta 15'e gireceğim 4 saat sonra.  :inca  ;D :D ;D

Edit: 2 saatmiş, yanlış anons. Bak iki saat daha büyüdüm abi.  8) :uhe
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #227 : 17 Mayıs 2015, 22:01:57 »
Bundan 3-4 sene önce 20li yaşlarına gelen herkesi ergenlikten tamamen sıyrılır zannederdim. Bugün öğrendim ki bu 30'a kadar gidiyormuş.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #228 : 09 Temmuz 2015, 23:19:30 »
İnsanların ilginç hırsları olduğunu öğrendim :D.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #230 : 25 Ağustos 2015, 08:47:40 »
Yazım dilimin bile taklit edilebileceğini öğrendim :). Konuşma ve yazım biçimi karakteristiktir diyordum bir de.

O kadar gözüme sokulmasaydı keşke. Neyse, haberlerimizle birilerine örnek oluyoruz demek.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #231 : 04 Eylül 2015, 20:32:46 »
Animeyi "Diğer hikayeleri anlatma sanatı." veya "Başka şeylerden bahsetme sanatı." olarak tanımlamamız gerektiğini öğrendim. Hele uzun soluklu animeler. İşkence gibiler.   
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #232 : 28 Eylül 2015, 10:52:39 »
Efendim bu günlerin isimleri nereden geliyor diye merak ederdim. Üşengeçliği bir kenara bırakıp bu sefer googleladım.

Sunday - Güneşin (sun) günü
Monday - Ayın (moon) günü
Tuesday - Tiw'ın (Iskandinav tanrısı)
Wednesday - Wodan'ın (Odin) günü
Thursday - Thor'un günü
Friday - Freya'nın günü
Saturday - Satürn'ün günü

Saturday, Sunday ve Monday dışındaki bütün günlerin isimleri İskandinav mitolojik tanrılarının isimleri. Saturday ise Roma döneminden miras. Nedense değişmemiş. Bizse olaya biraz düz yaklaşmışız.

Pazar - Farsça "bazar" kelimesinden geliyor. Pazar yapılan gün
Pazartes - pazardan sonraki gün
Salı - Farsça "salis" (3.) haftanın üçüncü günü
Çarşamba - farsça "çehar" dördüncü ve "şenbe" gün
Perşembe - "penç" beşinci
Cuma - Cem edilen, toplanılan gün
Cumartesi - Cumadan sonraki gün

Bu vesileyle hafta başının pazartesi değil pazar olduğunu farketim. İki dilde de böyle. Yanılgım, hafta içi/sonu ayrımımızdan dolayı sanırsam

Not: Ardı ardına iki mesaj da benim. Ama aradan 20 gün geçmiş. Flood sayılmaz herhalde.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #233 : 28 Eylül 2015, 17:02:51 »
Efendim bu günlerin isimleri nereden geliyor diye merak ederdim. Üşengeçliği bir kenara bırakıp bu sefer googleladım.

Sunday - Güneşin (sun) günü
Monday - Ayın (moon) günü
Tuesday - Tiw'ın (Iskandinav tanrısı)
Wednesday - Wodan'ın (Odin) günü
Thursday - Thor'un günü
Friday - Freya'nın günü
Saturday - Satürn'ün günü

Saturday, Sunday ve Monday dışındaki bütün günlerin isimleri İskandinav mitolojik tanrılarının isimleri. Saturday ise Roma döneminden miras. Nedense değişmemiş. Bizse olaya biraz düz yaklaşmışız.

Pazar - Farsça "bazar" kelimesinden geliyor. Pazar yapılan gün
Pazartes - pazardan sonraki gün
Salı - Farsça "salis" (3.) haftanın üçüncü günü
Çarşamba - farsça "çehar" dördüncü ve "şenbe" gün
Perşembe - "penç" beşinci
Cuma - Cem edilen, toplanılan gün
Cumartesi - Cumadan sonraki gün

Bu vesileyle hafta başının pazartesi değil pazar olduğunu farketim. İki dilde de böyle. Yanılgım, hafta içi/sonu ayrımımızdan dolayı sanırsam

Not: Ardı ardına iki mesaj da benim. Ama aradan 20 gün geçmiş. Flood sayılmaz herhalde.

Spoiler: Göster

Greko-Romen mitolojisinden bakarsak;

Pazar - Sunday (Sol/Helios) - Sun
Pazartesi - Monday (Luna/Selene) - Moon
Salı - Tuesday (Ares/Mars) - Mars
Çarşamba - Wednesday (Mercurius/Hermes) - Mercury
Perşembe - Thursday (Iuppiter/Zeus) - Jupiter
Cuma - Friday (Venus/Aphrodite) - Venus
Cumartesi - Saturday (Saturnus/Kronos) - Saturn

İşin ilginci ise genel olarak farsça kökenli kültürlerin dışındaki tüm kültürlerde sıralama bu şekilde. Nasıl hep birlikte Cuma gününü Venüs ve ilgili tanrılara adayalım, Salı da Mars'ın olsun demişler bilmiyorum. Ama böyle bir durum var.

Yani Fars kültürlerini bir kenara bırakırsak, genel olarak yukarıda yazdığım gezegenlere ithafen isimlendirilmiş günler. Fars-i (?) kültürlerde ise aynen belirttiğin gibi, durum oldukça düz.

Doğu Asya'da ise durum biraz farklı;

Pazar - Sunday - Güneş
Pazartesi - Monday - Ay
Salı - Tuesday - Ateş
Çarşamba - Wednesday - Su
Perşembe - Thursday - Ağaç/Odun (...evet.)
Cuma - Friday - Altın/Metal
Cumartesi - Saturday - Toprak

gibi görünse de bekleyin, dahası var. Uzak doğu felsefesine göre bu "elementlerin" gezegen karşılığı nelerdir? Evet; Ateş-Mars, Su-Merkür, Ağaç-Jupiter, Metal-Venus ve Toprak-Saturn.

Germen kökenli kültürlerden sadece İzlandalılar biraz ortaya karışık yapmışlar. İlk iki gün yine Güneş ve Ay günü iken sonraki günlere numaralı (üçüncü gün, dördüncü gün vs) isimler vermişler. Bazı günleri de özel durumlarla belirtmişler ki mesela cumartesi'ye yıkama günü demişler. Cuma günü ise ziyafet günü.

Slav, Baltık ve Ural dil ailesine mensup ülkelerde (Finlandiya hariç), pazartesi birinci gün olarak kabul edilirken Swahili'de ilk gün Cumartesi olarak kabul ediliyor. (#direnSwahili)

Sonuç itibariyle, genel olarak Helenistik astrolojiye dayanan bir isimlendirme söz konusu. Fakat birbirleriyle hiç alakası bulunmayan farklı coğrafyalardaki kültürlerin aynı güne aynı ismi vermelerine insan şaşırmıyor değil. Uzaylılar? Illuminati? Kertenkele insanlar?

Not: Şu bilgileri de yıllar önce Arif'in Manchester'a attığı golü ararken bulmuş, kökenlerini araştırmış ve çöplük hafızama atmıştım. Kullanacağımı hiç düşünmüyordum ama kısmet bugüneymiş.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Sthrad

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #234 : 21 Kasım 2015, 21:29:57 »
Cehalet cidden mutluluk getiriyormuş.Tam yirmidört saattir hiçbir şey öğrenmiyorum ve dünyanın en mutlu adamı be...dur...eğer şimdi bunu öğrendiysem...
Işıksız bir gün, bilirsin işte, gecedir.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #235 : 03 Aralık 2015, 21:51:36 »
Hocalarımdan birinin fantastik ve -özellikle- bilim kurgu hayranı olduğunu öğrendim. Laf arasında açılan muhabbette konuyla ilgili hayalinde yatan bir seçmeli ders projesinin olduğunu da öğrenmiş bulundum. Ortaya ilginç şeyler çıkacak gibi duruyor. Bakalım, ilerisi neyi gösterecek... :)
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Moriarty

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #236 : 03 Aralık 2015, 22:35:13 »
The X Files (2016) Türkiye'de Fox Crime'da yayınlanacakmış. Muhteşem!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #237 : 04 Aralık 2015, 00:57:21 »
Hocalarımdan birinin fantastik ve -özellikle- bilim kurgu hayranı olduğunu öğrendim. Laf arasında açılan muhabbette konuyla ilgili hayalinde yatan bir seçmeli ders projesinin olduğunu da öğrenmiş bulundum. Ortaya ilginç şeyler çıkacak gibi duruyor. Bakalım, ilerisi neyi gösterecek... :)

Hocanı en kısa sürede sitemizde görmeyi bekleriz! Ayrıca umuyorum şu seçmeli ders olayından da bir sonuç çıkar. Hayırlısı!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Sthrad

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #238 : 08 Aralık 2015, 18:30:54 »
Mendilsiz halay başı olunabiliyormuş.
Işıksız bir gün, bilirsin işte, gecedir.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #239 : 23 Aralık 2015, 20:29:20 »

Hocanı en kısa sürede sitemizde görmeyi bekleriz! Ayrıca umuyorum şu seçmeli ders olayından da bir sonuç çıkar. Hayırlısı!

Geçen gün siteden de bahsettim; ama benim beceriksizliğimden midir yoksa çok hızlı bir şekilde o konudan o konuya atlanılmasından mıdır nedir, arada gümbürtüye gitti sanki söylediklerim. :(
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T