Kayıt Ol

Black Swan - Siyah Kuğu

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Black Swan - Siyah Kuğu
« : 16 Mart 2011, 22:32:42 »

Yönetmen: Darren Aronofsky
Senaryo: Mark Heyman, Andres Heinz, John J. McLaughlin
Sinematografi: Matthew Libatique
Müzik: Clint Mansell[*]Ve tabii ki Piyotr İlyiç Çaykovski.[/*]
Yapım Tarihi: 2010
Tür: Psikolojik Gerilim
Süre: 108 dakika
IMDB Puanı: 8.5/10

Başroller
Natalie Portman , Vincent Kassel, Mila Kunis

Konu
Tekniği kusursuz bir balet olan Nina Sayers, kumpanyasının yeni sezonunda bir olaylar zinciri sonucu baş balerin olur ve Çaykovski'nin ünlü "Kuğu Gölü" balesinin modern bir yorumunda rol alır. Fakat Nina'nın hem Beyaz Kuğu Odette'i, hem de Siyah Kuğu Odile'i canlandırması gerekmektedir. Rolün ağırlığı altında, Nina'nın akıl sağlığı bozulur.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Ynt: Black Swan - Siyah Kuğu
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2011, 02:27:29 »
Bu başlık daha önce açılmamış mı? İnanılmaz bir durum eğer öyleyse.
Tipik bir Aranofsky filmiydi. Alman akımı yolunda adım adım ilerleyen. Güzel filmdi, çekim açıları, müzikleri ve ses kurgusu iyiydi ama hepsinin ötesi Natalie mükemmeldi. Ölünür zaten bu hatuna..

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2011, 22:11:10 »
Başlığa baktım yoktu açıkçası.

Kendi yorumum şöyle bir şey:

Oyunculuklardan ziyade Darren Aronofsky'nin kullandığı geçişler ve satır araları çok hoşuma gitti benim. 35mm'lik gözle izlenilince aralara saklanmış harika ayrıntılar var. Adam tekniğini bayağı bir ileri götürmüş.
Tabii şimdi böyle dedim diye oyunculuğu da bir kenara atacak değilim, bütün karakterler, özellikle Natalie Portman sınırları zorlamışlar inandırıcılıkta.
Beni oldukça derinden yakalayan bir film oldu, Being John Malkovich'in sırasını aşağı mı çeksem diye düşünüyorum iki gündür.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2011, 00:31:55 »
Yapmak istediğim tek yorum; bale izlerken beni gerebilecek her filme 10/10 veririm. 10/10.

Pardon, yapmak istediğim bir yorum daha var; filmlerde en çok oyunculuğa önem veren biri olarak Natalie Portman'ın her filmine kafadan gidiyorum artık.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2011, 10:48:41 »
   Bu filmi izleyeli epey bir zaman olmuştu. Filmi az buçuk unuttum tabi. Ama etki altına girdiğim bir filmdi ve Portman'in oyunculuğu da filmden etkilenmeme ayrı bir katkıda bulunmuştu. O psikolojik bunalımı verebilen, izlerken sizi kendine kaptıran, über bir psikolojik dramdır.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Mart 2011, 20:30:12 »
Aslında sadece Natalie ile değil, herşeyiyle iyi bir filmdi. Seçilen müzikler, oyuncular, konusu ve film havası ile oldukça hoştu. Ruhsal sorunlu bir balerin ne kadar ironik gözükse de, filmde kusursuz bir şekilde sergilenmişti.

Basit bir Swan Lake hikayesini sergileyecek birinden böylesine psikolojik bir karakter yaratılması ise pek kolay bir iş olmasa gerek. Ruhsal sorunlarından doğan gerilimin dozajı iyi ayarlanmıştı ve Nina'nın ana kuzuluğunda şizofrenliğe terfi edişi güzel aktarılmıştı.

Sonuç olarak uzun süre akıllarda kalacak bir film yapılmış, hem sanatsal, hem duygusal, hem gerilimli, biraz da aşk kokan. Yönetmene de saygılar buradan.

Ayrıca bir Natalie Portman kolleksiyonu hazırlayacağıma kesin olarak karar verdim bu filmden sonra.[*]Closer, Leon, The Other Boleyn Girl, Brothers...[/*] Piyasada güzel olan bir çok oyuncu var, ama hem güzel hem de iyi oynayan neredeyse yok.

Planemo Syndrome

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2011, 18:58:42 »
Bu kadar gerilebileceğimi tahmin etmiyordum film başlarken. Natalie Portman en az on Oscar'lık bir oyun sergilemiş. Mila Kunis'e de tam puan verdim ben.

Harika sahne geçişleri ve tekrar tekrar dedirttiği, "Noluyo olm orda?!"lar ile son derece başarılı bir yapıma imza atmış Darren Aronofsky. Helal olsun.

Çevrimdışı Good Life

• **
  • 73
  • Rom: 2
  • Just smile :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2011, 22:55:28 »
Aman aman çok etkilendim diyemezdim ta ki son sahnelerden birinde;

Spoiler: Göster
 Mila Kunis'i öldürdüğünü düşündüğünde bıçağın kendi karnından çıktığını görünceye kadar.

Çok iyi bir kurgulama olmuş ve güzel + çok farklı bir yaklaşım olmuş.Sevdim.
Maybe tonight ...
Just tell me where and when

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2011, 22:59:42 »
River Song'un da dediği gibi; Spoilers!

Spoiler: Göster

Gizleme butonunu kullanın, pişman olmayacaksınız.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Secret Cake

« Yanıtla #9 : 26 Temmuz 2011, 23:59:14 »
Harikaydı. Beş yıldız veriyorum resmen filme.
 Mila Kunis'le bu filmde tanıştım, gerek güzelliğine gerekse oyunculuğa hasta oldum. Zaten filmin konusu da hikayesi de harika. Bir de Natalie Portman yine döktürmüştü.

Çevrimdışı Meczup

• *
  • 44
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Ağustos 2011, 01:40:56 »
Boş bir film,Natalie Portman'ın açıkçası çok çarpıcı bir oyunculuğu yoktu ben ablamızın çok daha iyi performanslarını gördüm,hatta diğer kızın oyunculuğu daha göze batıyor gibiydi...

Zoraki Kral ve Siyah Kuğu kısaca 2010 Oscar faciası...

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Rom: 0
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2011, 19:01:23 »
Gerçekten çok güzel bir filmdi.Arkadaşımla oscar gecesine yetiştirmiştik bu filmi :)Natalie Portman'ın Oscar'ı almasını istemiştim ve kazandı.Ama şimdi sormadan edemiyorum gerçekten hak etti mi?Neyse her şey bitti.Darren yine mükkemel bir psikolojik film yapmış.Bu adam kesinlikle bu işten anlıyor :)Bale sahneleri mükemmeldi.Kesinlikle izlenmesi gereken bir film :)

Çevrimdışı mwezi

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Facebook
« Yanıtla #12 : 11 Haziran 2012, 23:20:18 »
Winona Ryder'ın mermerden oyulma olmadığı gerçeğini yüzüme çarpan filmdir.
Bir de aklımda küvette 'Siyah Kuğ'nun ziyaret sahnesi' kalmış. Ulan iyi korkuttunuz yalnız.
Telefonik teçhizat ne zaman farfarkulular rabadapdap olursa.