Kayıt Ol

Kurt Cobain

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Kurt Cobain
« : 28 Mart 2011, 20:20:55 »
Bu tapılası şahsın neden grubu açılmamış anlamadım ama olabilir, gözden kaçmıştır.

Bilmeyenler için özet geçelim: 20.02.1967 doğumlu Kurt Cobain, dünyaca ünlü Grunge müzik yapan[*]en azından başlarda[/*] Nirvana[*]Ona da ayrı konu açılabilir[/*]'nın solistiydi. -di çünkü 05.04.1994'de tüm sevenlerine -yani bize- veda ederken şu mektubu bıraktı:

Spoiler: Göster
Daha çocukça şikayetleri olan, tükenmiş, deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak.

Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı.

Yıllar boyunca,diyelim ki, cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır.

Çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten, yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım.

Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında, beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury'e olduğu gibi etkilemedi.

Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiçbirinizi.

Bu basitçe ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek.

Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak, zamanı durdurmak geçiyor içimden.

Kulisteyken, ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni.

Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum.

Tanrım, inan bana deniyorum, ama bu yeterli olmuyor.

Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum.

Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri, o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım.

Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var.

Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim, ama hâlâ herkes için beslediğim asabiyet, suçluluk ve anlayışı aşamadım.

Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum.

Öyle çok ki, bu beni mutsuz hissettiriyor.

Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu.

İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum!

İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım.

Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances' in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir rock'çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum.

İyi yapıyorum, çok iyi.

Ve minnettarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum...

Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış!

Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için.

Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum.

Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir.

Barış, sevgi ve hoşgörü dileğiyle,Frances ve Courtney sunağınızda olacağım. Lütfen devam et Courtney.

Frances icin hayatı çok daha mutlu olacak bensiz...

Sizi seviyorum, sizi seviyorum!

'Bu ne iki satır yazmışsın daha çok bilgi isterim!' diyenler için vikipedi sponsorluğunda tık.

Ve son olarak grubun amacı 'Ben bu gruba katıldım' demek değil, Kurt Cobain hakkında tüm bildiklerimizi, bulabildiğimiz resimleri vs. paylaşmaktır. Herkese iyi akşamlar :)

Unplugged in New York'tan bir görüntü ile siftahı yapıyorum:

Bir de şu var:
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurt Cobain
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2011, 20:35:43 »
Bu da intihar notunun resmi
Yazısı da çok kötüymüş :P

Bu arada; beni de say! :D

Not: Açılmıyorsa tık!

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2011, 22:30:43 »
Kurt Cobain'den birkaç söz:

# Sönüp gitmektense yanmak daha iyidir.

# Hayal ettiğimiz insan olmaya çalışmak içimizdeki insanı harcamaktır.

# Hayatımda The Beatles şarkılarından daha iyi, daha güzel herhangi bir şarkı duymadım.

#Müziğimin çoğu hayat tecrübelerim ve duygularım kadar özel. Ama şu şarkı sözlerinin çoğu bu derece kişisel değil. Daha çok TV’den, kitaplardan veya arkadaşlardan öğrenilmiş hikâyeler. Ancak verilen duygu ve his kesinlikle bana ait.

Yaşasın!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2011, 01:54:19 »
Müziksel zekası ve sesinin güzelliğinden çok, bu adamı kişiliğinden dolayı sevdim. Umursamaz, espirili, renkli ve bir o kadar da karamsardı. İntihar mektubu onun ruh halini daha iyi anlatır, başka söze gerek yok.

Ben de biraz katkı yapayım, öncelikle yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım:

Last Day

Kurt Cobain'in son günlerinden esinlenerek çekilen "Son Günler"de, sigara parasını ve ev kirasını karsılamak için müzik yapan fakat ani çıkışıyla müzik tarihinin şekillenmesine etkide bulunan ve bu ani yükselişin getirdiği şöhretin ve profesyonel olmanın getirdiği yükü kaldıramayan sorunlu müzisyen Cobain'in son saatlerinde giderek onu daha da çok içine çeken içsel kargaşa işlenmektedir. Film Cobain'in hayatından kaçıp geldiği seattle daki ahşap evinin içinde ve civarında geçirdiği birkaç saati konu edinir. Film, bir biyografidense bir anma olarak tanımlanmalıdır.

Biraz da resim koyayım:

Planemo Syndrome

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2011, 11:29:58 »
Kurt Cobain'in intihar etmediğini, öldürüldüğünü düşünmemize sebep olan ve bizi -en azından beni- buna inandıran nedenler:

Kurt Cobain'in kanında insanı öldürecek dozun üç katı kadar uyuşturucu bulundu, hem de damardan alınmış. Bu kadar aşırı doz alan bir kişinin değil iğneyi kolundan çıkarmak, iki adım atmaya gücünün kalmaması ve ölmesi gerekirdi. Bir de bu doz yetmezmiş gibi tüfekle alıp kendisini vurması da imkansız görünüyor.

Dolayısıyla: Courtney Love'a küfür serbest; ama içinizden.

Edit: He bir de mektupta Courtney Love'un el yazısına rastlanılması da var.
Yaşasın!

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Rom: 0
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2011, 11:47:58 »
Bu gruba beni de katabilirsiniz.
Nirvana ayrı tarzıyla dünyayı aniden etkilemiştir. Özellikle de 90'larda trash metal'in önüne geçmiştir (yani 90'larda dinleyicinin ilgisini daha fazla çekmiştir.) bu yüzden trash gruplarınca çok sevildiği pek söylenemez.
Ama zaten "Rape Me!" diye cesur bir şarkı yapan bir grubun sevilmesi işten bile değil bence :)
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Mart 2011, 12:02:45 »

Daha çocukça şikayetleri olan, tükenmiş, deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak.

Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı.

Yıllar boyunca,diyelim ki, cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır.

Çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten, yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım.

Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında, beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury'e olduğu gibi etkilemedi.

Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiçbirinizi.

Bu basitçe ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek.

Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak, zamanı durdurmak geçiyor içimden.

Kulisteyken, ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni.

Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum.

Tanrım, inan bana deniyorum, ama bu yeterli olmuyor.

Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum.

Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri, o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım.

Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var.

Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim, ama hâlâ herkes için beslediğim asabiyet, suçluluk ve anlayışı aşamadım.

Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum.

Öyle çok ki, bu beni mutsuz hissettiriyor.

Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu.

İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum!

İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım.

Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances' in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir rock'çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum.

İyi yapıyorum, çok iyi.

Ve minnettarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum...

Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış!

Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için.

Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum.

Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir.

Barış, sevgi ve hoşgörü dileğiyle,Frances ve Courtney sunağınızda olacağım. Lütfen devam et Courtney.

Frances icin hayatı çok daha mutlu olacak bensiz...

Sizi seviyorum, sizi seviyorum!

Birkaç mesajdır belirtmeyi unutuyorum: yukarıda paylaşmış olduğum mektup[*]vega'nın da resmini verdiği[/*] bir intihar mektubu değildir. Kurt Nirvana'yı bırakacaktı, ve bunun için hayranlarına bu mektubu yazdı. Başta ölüm hakkında hiçbir şeyden bahsedilmezken sonunda el yazısının farklılaşması ve olayın tamamen ölüme dönmesi rastlantı mı? Bence değil.
Yaşasın!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Mart 2011, 18:01:45 »
İntihar etmiş olması ya da öldürülmüş olması bir şey değiştirmez. Onun yaşadığı her dakika ızdırap doluydu, hem fiziksel anlamda, hem de ruhsal. Hiç bir şey çare olmadı, ne bebeği ne de sevenleri. Ki sevenlerinin bu kadar olmasını da istememişti. En başta ünlü olmak istememişti. Böylesine sorunları olan adamdan, intihar beklenirdi.

Ama çelişkiler de yok değil. Bazı konserlerinde dinleyicilere "Fuck you all" dediğini biliyoruz. Ama mektuba bakacak olursak sevgi dolu cümleler sarf etmiş.

Herkesin farklı bir teorisi olsa da, sonuç olarak: Yazık oldu, ölmemeliydi.

Neyse.

Şu videoda da onun bebek sevgisini görebiliyoruz. :)

Planemo Syndrome

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2011, 19:26:31 »
Kurt Cobain (20 Şubat 1967 - 5 Nisan 1994)

Aramızdan ayrılışının 17. yılında, tekrar anıyoruz. R.I.P Kurt.
Yaşasın!

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2011, 19:29:25 »
İyki sıkmış kafasına.
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2011, 19:33:37 »
Yiğit keşke bu lafı demeseydin, şimdi öldü mü öldürüldü mü tartışması çıkacak burda. Hazır olun, parmaktan sonra.
May the force, be with you.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2011, 20:48:33 »
Yaşasın!

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Nisan 2011, 19:44:41 »
Hayatına intihar ederek son veren Nirvana isimli rock grubunun solisti Kurt Cobain'in doğduğu kentte uzun yıllar kullandığı ünlü gitarının heykeli yapıldı.

Sanatçının Fender Jag-Stang marka gitarı, Seattle kentindeki ölümünün 17'inci yıldönümü nedeniyle Washington eyaletinin Aberdeen kentine dikildi.

Cobain'in gençken zaman geçirdiği Young Caddesi köprüsünün yanındaki bir parka yapılan gitar ve ona bağlı bir siyah kurdelanın olduğu heykel, hayranları tarafından büyük ilgi gördü.

Aberdeenli heykeltraşlar Kimve Lora Malakoff kardeşler tarafından yapılan gitarla ilgili yorum yapan Aberdeen Belediye Başkanı Bill Simpson, "Onun hayranı değilim ama sanatçı olarak saygı duyuyorum. Bence şehre Kurt Cobain'in onurlandırmak için böyle bir heykel yapılması çok iyi oldu" diye konuştu.

Kaynak;
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.