Kayıt Ol

Amerikan Tanrıları

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Amerikan Tanrıları
« : 30 Mart 2011, 17:48:37 »

Yarattığı kahramanlar ve atmosferlerle hayal gücünüzü şenlendiren Neil Gaiman, Amerikan Tanrıları'nda size hem tanıdık hem de tamamen yabancı bir dünyanın kapılarını aralıyor...

Amerika'da tanrılar ve mitolojik yaratıklarla yapacağınız bu müthiş yolculuk başınızı döndürecek...

Alıntı
"Amerikan Tanrıları bir tür mucize. Okunması gereken çok önemli bir kitap..."
- Jonathan Carroll

"Gizem, hiciv, seks, dehşet, şiirsel anlatı -Amerikan Tanrıları tüm bu unsurları bir araya getirerek okuyucuyu avucunun içine alıyor."
- The Washington Post

Hugo ve Nebula ödüllü dünyaca ünlü yazar Neil Gaiman'ın kaleminden çıkan Amerikan Tanrıları'nın çevirisi daha önceden farklı bir yayınevinden çıkmış fakat baskısı bittikten sonra yenisi gelmemişti.

İthaki Yayınları'ndan çıkacak kitabın çevirisini Niran Elçi, editörlüğünü Evrim Öncül, kapak tasarımını ise Ethem Onur Bilgiç üstleniyor.

Kitap hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

Düzenleme: Kitap çıkmıştır, online kitap satış siteleri ve kitapçılarda bulabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Amerikan Tanrıları" Geliyor!
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2011, 17:52:47 »
Budur! Ne zamandır bekliyordum bu şaheseri, okumadan olmaz. Bir de Hakan Abi bunun dizi olacağını söylemişti radyoda diye hatırlıyorum, ne oldu o iş bilgisi olan var mı?

Neil Gaiman rulez.

Edit: Pardon yanlış hatırlıyorum, Kıyamet Komedisi'ydi o.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2011, 18:27:12 »
Nihayet! Şu dünyada kalemine taptığım birkaç yazardan birisidir Gaiman. Kitabın eski baskısının bulunmayışı canımı çok acıtıyordu. Kaç sahafın tozlu raflarını arşınladım bu kitap için, kim bilir.

Şimdi yepyeni baskısıyla, gıcır gıcır sayfalarıyla bana bakıyor. Gülümsüyor. Hayırdır inşallah?

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2011, 18:36:34 »
Uykulu uykulu gezinirken gözlerim faltaşı gibi açıldı. Harika bir haber, sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Yazdığı kitaplarındaki tadı, daha diğer kitaplardan alabilmiş değilim. Umarım erkenden bitirirler de tekrar Gaiman Dünyasına dalış yapabilirim.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2011, 22:22:08 »
Oh be, sonunda STOP Sabırsızlıkla izlemekte, dört gözle beklemekteyim STOP

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2011, 22:25:32 »
Doya doya okuyacağımız ve uzun zamandır beklediğimiz bir başka esere kavuştuk. Darısı diğer beklediklerimizin başına.

Neil Gaiman'ın büyülü dünyasında, akla hayale gelmeyecek olayları soluksuz okumak için sabırsızlanıyorum ^^.

Hemen alamadığım için çok canım sıkılsa da, ilk okuyacak kişinin yorumunu da heyecanla bekliyorum :).

Fakat İlknokta sitesi, neden %25 indirimle veriyor bu kitabı? Normalde İthaki kitaplarını %30 indirim ile satıyorlardı :/.

Çevrimdışı shadman

• *
  • 14
  • Rom: 0
  • time only know
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amerikan Tanrıları
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2011, 21:39:22 »
Baskısı tükenmiş olan ilk çevirinin şanslı sahiplerinden biriydim sanırım,kitabı okuyalı hayli zaman geçtiğinden  neredeyse unuttum çoğu kısmını ama hatırladığım kadarı ile Çarşamda(Wednesday-Woden) ve arkadaşlarının maceraları gerçekten okumaya değer.Özellikle Gaiman'nın masalsı tarzının sandmandeki gibi günümüzde geçen bir hikayede görmek bir başka güzel oluyor.İçerdiği yoğun miktarda iskandinav mitolojisi ve diğer mitolojilere göndermeler özellikle benim gibi mitoloji severleri mutlu edicek ve kitabı okumayı daha zevkli kılacak cinste.Haftanın ve daha birçok şeyin isminin  mitolojideki karakterlerden geldiğini öğrenmek yada hatırlamak kitabı faydalı bir mitoloji kitabı olarakta düşünmenizi sağlıyor..Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.İnkılap yayınevinden çıkan çeviriside oldukça güzeldi hatta arkasında kitaptaki gönderme yapılan tanrıların kısa açıklamalarıda vardı yamulmuyorsam.Ama Niran elçinin çeviriside ayrı bir güzel olur şimdi.
bir kere bile ah demeyeceğim inat için aha da kızmışım ben.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2011, 22:31:03 »
Kitabı dün aldım. Bayağı da kalın, etine dolgun bir eser. Ve hani yarısına gelmiş biri olarak Neil Gaiman'a karşı hayranlığımın ciddi anlamda katmerlendiği an budur. Şu dönemdeki mitolojiyle ilgili bütün kitapları kendilerinden utandıracak ciddiyete ve mantığa sahip. Ve bence, özellikle altını çiziyorum "bence" Neil Gaiman'ın zirve yaptığı eser budur.
Okuyun, okutun, kitlelere sevdirin.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2011, 23:01:04 »
Kitap hakkında yakın zamanda bir şeyler çiziktireceğim fakat şimdilik Radikal Kitap'ta Burcu Ayaz'ın yazdığı şu yazıyı okuyabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2011, 23:40:55 »
Kitabın yarılarındayım, söyleyecek o kadar çok şey var ki, söyleyecek bir şey bulamıyorum. Sayfaları okumaya kıyamıyorum o kadar.

Ayrıca sayın Neil'ın en ufak ayrıntılara sayfalar harcaması nedeniyle, yanımdaki bilgisayarda Google sayfası açık okuyorum. Bir insan bu kadar mı çok şey bilir. Sözlük niyetine de okunabilirmiş kitap.

Bitirmek için can atıyorum.[*]çelişki[/*]

Planemo Syndrome

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #10 : 17 Mayıs 2011, 17:34:47 »
May the force, be with you.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2011, 11:40:00 »
Olumsuz bir eleştiri ile başlayayım: herkesin ve dünyanın beğeni seviyesi bende oluşmadı açıkçası. Kitaba dair en büyük eleştirim, 600 küsür sayfanın çok olduğuna dair olacaktır. Kitaba büyük bir hız ve kendimi kaptırarak başlamama rağmen, dönem dönem baş gösteren monotonluk ile sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Daha kısa tutularak (500 sayfa gibi) bence daha büyük bir etki yaratılabilirdi.

Olumlu yönleri ise gerçekten etkileyici. Bir kere konu ve kurgu gerçekten inanılmaz. Anlatım akıcı, karakterler sizi hem güldürüyor hem de şaşırtıyor. Ama bence kitabı kitap yapan son 100 sayfasıydı. Tahmin edilmeyen gelişmeler ve son sayfaya kadar ağzını açık bırakan gelişmeler ve açıklamalarla şok üzerine çok  yaşıyorsunuz. Hatta şunu da söyleyeyim, o monoton geçen olayların ardında ne gibi şeyler varmış onlara da bir güzel değiniyor ki, aslında buzdağını görünen kısmını gördüğümüzün farkına varıyoruz.
Karakterlerin her birinni bir anti-kahraman olduğunu da söylemem lazım. Hepsi tam anlamı ile "iyi" ya da "kötü" değil. Bu da kitabın en iyi yanlarından biri.

Peki şimdi ben bu iki paragrafta kendimle çeliştim gibi gelmiş olabilir sizlere. Durum şudur ki, o birkaç monoton olayın arkasındaki gerçekleri  öğrendiğimde bile, oraları okurken ki can sıkıntım kaybolmadı. tekrar edeyim, bunun nedeninin kitabın biraz fazla uzatıldığı olduğunu düşünüyorum. 500 sayfa olsa bence harika olurdu ^^.

Kitabın low-fantasy olduğunu da söylemek lazım. Tamam içinde tanrılar falan filan, her bir şey var ama tanrıların hareketleri hiç de öyle beklediğiniz gibi olmuyor. Yani bir tanrıyı yıldırım düşürürken göremiyoruz :). Ama bu da kitabın olumlu bir yanı. Çünkü farklı ^^.

Son olarak Amerikan kültürünü de kitaba yedirerek adındaki Amerikan ibaresine yakışır bir tarz sergilemiş.

Benim en çok zevk aldığım ise ARA olarak geçen ana konudan bağımsız hikayelerdi. Hiciv, mizah, dram... her şey vardı onlarda.

Eleştirilerime rağmen okuyun diyorum :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Amerikan Tanrıları'nda %50 İndirim!
« Yanıtla #12 : 20 Ağustos 2011, 01:42:28 »
Bu kitabı okumak isteyip de fiyatından ötürü geç mi kaldınız? Yoksa vaktiniz mi olmadı? O zaman buyrun, şu fırsata bir göz atın:

İlknokta sitesi %50 indirimle, 32 lira yerine 16 liraya kitabı sizlere sunmuş durumda.

Eğer halen okumadıysanız kaçırmayın derim :).

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Ağustos 2011, 01:47:56 »
Ben geçen hafta cuma sipariş ettim kitabı ve bu salı günü elime geçti. şu an elimde başka bir kitap var ve onu bitirir bitirmez bu kitaba başlamayı planlıyorum. %50 kampanyası, çok cazip bir kampanyaydı. umarım bu tarz güzel indirimleri sık sık yaparlar. %50 yi görünce direk saldırıyorum zaten kitaplara :D

Edit: Kitabı nihayet okudum ve üzülerek söylüyorum ki, kesinlikle benim listemde ilk 50'ye bile giremez. Amerikan Tanrıları konsepti ve hikaye çok iyi. Neil Gaiman'ın mitolojiyi günümüzle birleştirdiği ve özdeşleştirdiği noktalar gerçekten çok etkileyici. Kızılderililere yapılan göndermelerin çoğunu okumak keyifli, o halkla ilgili anlatılanlar ise etkileyici. Ama tüm bu güzel şeyleri bozan bir şey var: Kurgu zayıflığı.

Çok ufak tefek güzel bağlamalar var hikayede. Ama genel kurgusu çok kopuk ve düzensiz. Ara sayfalarda anlatılan şeylerin veya verilen bilgilerin hemen hepsi gereksiz. 400 sayfada çok güzel bitirilebilinicek bir romanken, gereksiz yere 600 sayfaya uzatılmış. Kitabın 200-400. sayfaları arasını 10 güne yakın zamanda okurken, kalan kısımları 2-3 günde bitirdim. O ara resmen saçmalık.
Neil Gaiman'la ilgili net bir karara varmak istemiyorum. Mezarlık Kitabı'nı da okuduktan sonra, sanırım bu adamın romanlarını okuyup okumamak konusunda bir karar almış olacağım.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2012, 01:45:19 »
HBO tarafından dizi yapılması düşünülmekteymiş ve bu kesin bir şey diye duydum. Hatta kendi sitesinde -HBO resmi sitesi- karakterler ve karakterleri canlandıracakları aktörlerin eşleştirmeleri bulunmaktaymış. Neil Gaiman'ın eserinden tam altı sezon çıkarılacak ve Amerikan Tanrılarına ek olarak iki yeni kitap gelecek, üçlemeye olacak ve bu da altı sezonluk bir televizyon dizisine yansıtılacakmış.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993