Kayıt Ol

Yasaklanmış 10 Bilim Kurgu Eseri Yayında!

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Yasaklanmış 10 Bilim Kurgu Eseri Yayında!
« : 11 Nisan 2011, 02:51:21 »

Evet, yanlış duymadınız! Okuyacağınız bu yazı, kimileri dünya ve edebiyat tarihine damgasını vurmuş, kimileri ise adını bir çocuk kitabı olarak duyduğunuz kitapları içeren bir yasaklılar listesi. Bazıları direk yasaklanırken belli bir kesim ise çeşitli okul ve kütüphanelere sokulmayarak cezalandırılmıştır. Cesur Yeni Dünya’dan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’e, pek çok kült eseri bulacaksınız bu sıralamada. Bu kara listede göreceğiniz kitapları ve yasaklanma nedenlerini hayretler içinde okuyacaksınız!

Projenin sahibi Hazal “Fırtınakıran” Çamur‘a, bu listeyi düzenleyip hazırladığı ve ayrıntıları ile bizlere sunduğu için teşekkürlerimizi sunuyoruz!

İşte o yasaklılar, nedenleri ve tarihlerini görmek için yapmanız gereken şey BURAYA tıklamak!
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Ynt: Yasaklanmış 10 Bilim Kurgu Eseri Yayında!
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2011, 03:17:34 »
Bu listeye; İşte O Adam (Behold the Man by Michael Moorcock) kitabını eklemek istiyorum nacizane...

Spoiler: Göster
İsa: tanrının oğlu ya da tanrının kendisi?
Öyle bir kitap ki yazarının yüzlerce ölüm tehtidi almasına yol açan, belki de alternatif bir din kitabı...
Herşeye rağmen yalın bir dili var, okuyucuyu sıkmıyor ki ben 1 günde bitirmiştim.

Konuya gelirsek yahudi olan esas adamımızın çocukluğundan itibaren bölünmüş nevrozlu şizoid kişiliyiğle başlıyoruz. Hayatta vasatı aşmış ama yine de eksikleri olan sıradan bir tip. Başarısız bir psikologdur. Yaşadığı mutlulukları bir noktadan sonra kaldıramıyor ve özellikle karşı cinsle olan ilişkilerini sırf bu yüzden sonlandırıyor. Aslında dine sıkı sıkıya bağlı olmasa da kişisel felsefesi "her erkek mesihi taklit eder"dir.
Ve bu parçalamış modern insan kılıklı kişiliği onu (değişik arkadaş grubundaki bir bilim adamı sayesinde) zaman yolculuğu aşamasına kadar götürür. Başlar da hiç de koyu bir dindar olmayan adamımız artık İsa'nın çarmıha gerilme sahnesini kendi gözleriyle görmeyi takıntı haline getirmiştir.
Sonuçta zaman yolculuğu yaparak olaydan 1 yıl öncesine gider.
Zaman makinasının görüntüsü dönemin insanları tarafından büyücü ve olaylar geliştikçe mesih olarak görünmesini sağlar. Sonuçta herkes bu sahte peygamberin peşine takılmıştır. Hastaları sözde iyileştirdiği kulaktan kulağa yayılmaktadır. Herkes çıkarının peşindedir ve pemgambere dokunduğunu iddia edenler topluluk tarafından itibar görür. Bu yüzden o artık gerçek bir peygamberdir. Ki gelecekten geldiği için bazı önemli olayları bilmektedir, bu da önemli bir faktördür insanlar için.
Olayın en çarpıcı noktasına gelirsek: Adamımızın Meryem ve henüz çocuk olan İsa ile karşılaşması. Meryem para için gizli gizli fahişelik yapan bir karakterdir bu kitapta ve İsa ise onun özürlü piçidir. Onu babasız olarak dünyaya getirdiği ise tam bir palavradır (bu kitabın kurgusunda)
Bunun üzerine esas adamımızın yaşadığı şok giderek artar ve travmatik bir şekilde kendini İsa olarak görmeye başlar... çarmıha gerildiğindeyse tüm din felsefesinin aslında bir yalan olduğunu idrak eder...

Eğer bunları okumak sizi rahatsız ettiyse kitabın yanından bile geçmeyin derim. Uzun zaman önce okudum ve hatırlayabildiklerim ana hatlarıyla bu şekildedir. Kendini, varoluşçuluğu ve tanrı kavramını sorgulayanlar içinse okunması gereken bir kitaptır.

Listedeki Yaban Diyarlardaki Yabancı da favorilerimdendir...

"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2011, 09:39:57 »
Fakat şöyle de bir ayrıntı var, Cesur Yeni Dünya'nın İrlanda'da yasaklanması haricinde hemen hemen bütün yasaklar Amerika'nın belirli eyaletlerinden gelmiş. Bunun sebebi kitap okuma oranlarının yüksek olması ve Amerikalıların kitapları başka yerleriyle okuyor olması olabilir tabi.

Gerçi düşününce, distopik kurgulardan çekinmeleri normal. Amerika halkını ben biraz, bu okuduğumuz distopik eserlerde ayakta uyuyan topluma benzetiyorum.

Bu güzel yazı için çok teşekkür ediyorum Fırtınakıran, ellerine sağlık. Gerçekten, on numara bir proje olmuş.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2011, 10:03:57 »
İnsan bir süre sonra ister istemez düşünüyor; "Acaba bu yasaklar mıdır kitapları bu kadar ünlü yapan?" diye...

Açıkçası listedeki kitaplar yerli yerinde tercihler olmuş. Yaban Diyarlardaki Yabancı, Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Cesur Yeni Dünya, Otomatik Portakal... Günümüzde ne kadar önemli kitaplar oysa ki.

İlkler her zaman korkuya yol açmıştır ve buradaki kitaplar tabuları yıkıp birer "ilk"i gerçekleştirmiştir.

Ellerine sağlık Fırtınakıran, bence her daim örnek alınabilecek güzel bir liste oluşmuş oldu böylece bünyemizde. [*]:)[/*]
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2011, 10:15:15 »
Kitaplara yapılan suçlamalar ve bunca tartışma yaratma nedenleri aslında çok utanç verici. Bu yazarlar eleştirmek için bunca emek verdikleri eserlerinde, "destekleliyor" damgası ile okuyucularından tepki almışlar/alıyorlar. Topluma uyandırıcı etki yapmaya çalışmaları, uyuyan halklarda kabus etkisi ayratmış olsa gerek ki bu derece saldırganlaşmışlar.

Beğenilerinizden ötürü ben teşekkür ederim Madcap ve magicalbronze :).

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2011, 13:16:14 »
Ataistliğe yöneltiyor diye bir kitabı kaldırmak ÇOK SAÇMA. Nerede kaldı bu ülkenin laikliği? Nerede kaldı din ve vicdan özgürlüğü. O zaman İslam'a yöneltiyorlar diye Kuran Meallerini de kaldırsınlar!

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #6 : 11 Nisan 2011, 13:17:23 »
Daha yakın geçmişte buna benzer bir olay yaşadık, malum İthaki olayı. Fahrenheit 451 misali kitap yok edilmek istendi ama öyle bir çağda yaşıyoruz ki bu metin internete sızdı. Ama belki 10 yıl önce bu olay yaşansaydı tepkiler daha fazla olurdu. Ne yazık ki iletişim olanakları çoğalsa da olayları umursamamız da tam tersi şekilde azalıyor. Asimov'un Vakıf'da dikkat çektiği gibi: Yozlaşan bir toplum. Popüler döngü içersinde önemini yitirdi bile. Kitap yasaklamak ya da sansürlemek, yönetici erkanın toplumu uyutma mekanizmalarından biridir. Bazen de topluluğun kendisi bildik düzeni bozulmasın diye bu mekanizmayı kendi tetikler...
Sonuçta gerçek sanatçı muhalif olur, çünkü kafası toplumun her klişesiyle çalışmaz. Ayrıca bilimkurgu en muhalif türdür, sistemi en karmaşık komplo senaryolarıyla eleştirir. Ütopya yeni dünya önerileri getirebilirken, distopya da yozlaşma devam ederse karanlık bir geleceğin kaçınılmaz olduğunu gözler önüne serer.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Nisan 2011, 17:03:31 »
Böyle bir çalışma ancak fırtınakıran'dan beklenirdi zaten.Çok başarılı,on numara bir çalışma olmuş.
Ataistliğe yöneltiyor diye bir kitabı kaldırmak ÇOK SAÇMA. Nerede kaldı bu ülkenin laikliği? Nerede kaldı din ve vicdan özgürlüğü. O zaman İslam'a yöneltiyorlar diye Kuran Meallerini de kaldırsınlar!

Lafı ağzımdan almışsın resmen.Bunun dışında dün bahsetmenle beraber aklıma Cesur Yeni Dünya'yla,Otomatik Portakal düşmüştü zaten.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2011, 17:08:00 »

Kitapların hiç biri bu ülkede yasak görmedi bildiğim kadarıyla.

Kitapların yasaklanma sebepleri hayli ilginçmiş gerçekten. Özellikle Fahrenheit 451'in yasaklanması hayli ilginç. Her ne olursa olsun bu kitaplar şu an okumak isteyen kişilere rahatlıkla ulaşıyor ve bir çoğu oldukça beğenilen eserler. Bu zamanda yasaklanma denen şey reklam olmaktan öteye geçemiyor gerçekten, her şeyi elde etmek bu kadar basitken özellikle.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2011, 17:17:13 »

Bizim ülkemizde yasaklandığını düşünmediğini umuyorum :). "Bu ülkede" deyince kendi ülkemizi kast ediyorsun diye düşündüm. Eğer öyleyse, yok öyle bir şey :D.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Nisan 2011, 17:22:47 »
hemen hemen bütün yasaklar Amerika'nın belirli eyaletlerinden gelmiş. Bunun sebebi kitap okuma oranlarının yüksek olması ve Amerikalıların kitapları başka yerleriyle okuyor olması olabilir tabi.

Katılıyorum

Topluma uyandırıcı etki yapmaya çalışmaları, uyuyan halklarda kabus etkisi yaratmış olsa gerek ki bu derece saldırganlaşmışlar.

Katılıyorum x2

Katılıyorum x3

Gerçekleri görmek için bakmak yetmez. Yeniliklere açık olmayan bir ulus çöküşlere açık olur

Utanarak söylüyorum, bu kitaplar arasında sadece Cesur Yeni Dünya'yı okudum ve oldukça da başarılı buldum. Yasaklanacak hiç bir tarafı yoktu. Yazar kendi ütopyasını gelecekte kurdu, oldu bitti. Zaten hangimiz kendi ütopyamızı beynimizde oluşturmuyoruz ki? Bu olay, gerçek anlamda başarılı olan ve emek harcanan bu eserlere bir saygısızlık ve saldırı teşkil eder. Öte yandan seviniyorum ki bu kitaplar yasak oldukları için artık daha fazla okunacaklar. Sanırım başaramayacaksın Amerika! :)
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Manolya

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2012, 00:14:55 »
Sansürün her şekline nefret.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2013, 23:30:51 »
böyle güzel kitapları yasaklayan ve buna izin verenlere yazıklar olsun harry potter yüzüklerin efendisi nedemek bunlar ya :D