Kayıt Ol

Iron Maiden

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Iron Maiden
« : 02 Mart 2008, 17:52:18 »

West Ham United taraftarı olup futbol oynamak isteyen Steve Harris daha sonra aldığı bas gitarı ile müzik yapmaya karar verir. 1973'te Gypsy's Kiss ve 1974'te Smiler adlı gruplarda çalan Harris daha sonra müzikal farklılıklar nedeniyle kendi grubunu kurmak ister. 1975'te Iron Maiden kurulmuştur. Bir çok kadro değişikliğinden sonra 1978'te Steve Harris (Bas gitar), Dave Murray (Gitar), Doug Sampson (Bateri) ve Paul Di'Anno (Vokal) olarak çekirdek kadroyu oluştururlar. Bu sırada da konserler vermeye devam etmektedirler. New Wave Of British Heavy Metal yani "İngiliz Heavy Metali'nin Yeni Dalgası"nın en önemli temsilcisi oldular. O yıllarda patlayan punk fırtınası nedeniyle, plak şirketleri Iron Maiden'ın müziğine müdahale etmek istemiş, ancak başarılı olamamıştır. Topluluk 1979'da demoları The Soundhound Tapes'i satışa sundu ve 5000 kopya sattı. İlk 5000'lik satışın ardından Century Media'dan gelen 20.000 kopyalık ikinci baskı teklifini reddetmişlerdir. İkinci gitar arayışlarına devam eden grup Dennis Stratton ile anlaştılar. Davula ise Clive Burr geldi.

Paul Di'Anno dönemi

1980'de ilk albüm Iron Maiden piyasaya sürüldü. Kapağında Derek Riggs tarafından herhangi bir punk albümü için çizilmiş bir karakter vardır. Bu daha sonra grubun maskotu Eddie olacaktı. Albüm Harris'in bestelediği melodik gitar yürüyüşleriyle ve Paul Di'Anno'nun "serseri" vokali ile dikkat çekmiştir. İlk şarkı Prowler, Di'Annonu sözlerini yazdığı duygusal Remember Tomorrow ve bir hayat kadının anlatıldığı Charlotte The Harlot albümde dikkat çekmekteydi. Turne esnasında yine müzikal farklılıklar yüzünden Dennis Startton gruptan ayrılıp Dave Murray'nin eski grup arkadaşı Adrian Smith, Maiden'e katıldı. 1981'de Killers albümünü çıkaran grup ilki kadar büyük bir başarı sağlayamadı. Yine de konserlerin vazgeçilmez şarkısı Wrathchild, Edgar Allan Poe'dan etkilenerek yazdıkları Murders In The Rue Morgue dikkat çekiyordu. Turnede ise kendini iyice alkole veren Paul Di'Anno grupla anlaşamayıp ayrıldı. Yerine ise Samson da Bruce Bruce adı ile şarkı söyleyen Bruce Dickinson alındı.

Efsane Dönem

1982'de Heavy Metal'in en önemli albümlerinden biri olan The Number Of The Beast piyasaya sürüldü. Grup bir anda satanizm suçlamalarıyla medyanın ilgisini topladı. Ancak Harris bu şarkıyı gördüğü rüyalar hakkında yazmıştı. Bruce Dickinson'ın çok ince tonlara çıkabilen muhteşem sesi {{ki bu ses yüzünden kendisine [air raid siren - hava saldırı alarmı]http://www.airraidsirens.com/ denilmiştir}} sayesinde ve grup içindeki uyumun artmış olması sonucu büyük bir başarıya ulaştılar. Bu albümden sonra Clive Burr yerini Nicko McBrain'e bıraktı ve grup uzun süre bu kadroyu korudu. 1983'te dördüncü albüm Piece Of Mind çıktı. Kırım Savaşının anlatıldığı The Trooper büyük ilgi topladı ancak İngiliz Milliyetçiliği suçlamalarını da beraberinde getirdi. Ancak şarkının asıl teması savaşın anlamsızlığıydı. Maiden hiç durmadan 1984'te Powerslave'i yayınladı. Bu albümden de Aces High ve 2 Minutes To Midnight gibi hitler çıkmıştır. Bir turne - bir albüm diye devam eden Maiden 1985 yılında tüm zamanların en iyi konser albümlerinden biri olarak gösterilen Live After Death'i piyasaya sürdü. 1986'da Somewhere In Time albümü geldi ve bu albüm büyük tartışmalara yol açtı. Albüme önce Bruce Dickinson akustik bir albüm önerisi getirdi ancak bu Steve Harris tarafından kabul edilmedi. O yüzden Dickinson hiçbir şarkı yazımına katılmadı. Ayrıca ilk kez Iron Maiden tarihinde (1977'de yapılan bir konser dışında) keyboard kullanıldı ve Maiden fanatiklerinin pek hoşuna gitmedi. 2 sene sonra 1988'de Seventh Son Of The Seventh Son adlı konsept albüm çıktı. Rock müziğinde popülerliğinin en üst döneminde piyasaya sürülen bir albüm birçok kişinin Maiden ile tanışmasının yanısıra çok büyük satış rakamları yakaladı. Ancak Bruce Dickinson, yapmak istedikleri konsepti tam anlamı ile başaramadıklarını, aynı sene çıkan, Queensychre'ın Operation Mindcrime adlı konsept albümünün çok daha başarılı olduğunu söylemiştir.

Değişim

Steve Harris büyük başarının ardından köklere dönüp Killers tarzı bir albüm yapmak istiyordu ancak gitarist Adrian Smith geri dönüşün gereksiz olduğunu düşünmüştü ve gruptan ayrıldı. Yerine Bruce Dickinson ile çalışan Janick Gers geldi. 1990'da çıkan No Prayer For The Dying albümü diğer albümlere göre zayıf kaldı. Buna rağmen Bring Your Daughter... To The Slaughter single'ı büyük başarı elde etti. İki sene sonra ise Fear Of The Dark bu albümün daha üstünde bir başarı sergiledi ve albümle aynı ada sahip şarkı bir Maiden klasiği oldu. Ancak sorunlar bitmiyordu. Solo kariyerine ağırlık vermek isteyen Bruce Dickinson, Steve Harris ile bitmeyen tartışmalar yaşıyordu ve gruptan ayrıldı. Yeni vokalist ise Blaze Bayley olmuştu. Blaze iyi bir vokalist olmasına karşın, Bruce Dickinson gibi bir efsanenin yerini doldurmak zorundaydı ve hep bu yüzden fanlar tarafından önyargı ile yaklaşıldı. 1995'te çıkan The X Factor yine iyi bir başarı kazandı. Steve Harris'in ruh hali yüzünden çok karanlık bestelerden oluşmuştu. 1996'de Best Of The Beast toplamasını çıkaran grup yeni bir şarkı olan Virus'ü grubu hep eleştiren basına armağan ettiler. 1998'te Virtual XI adlı albüm çıktı ama çok zayıf kaldı öteki albümlerin yanında. Ed Hunter adlı Iron Maiden ile ilgili bilgisayar oyunu da bu seneler çıktı. 1999'da ise Blaze Bayley gruptan ayrılmak zorunda kaldı çünkü Steve Harris, Bruce Dickinson ve Adrian Smith i geri getirmişti. Böylece Iron Maiden tarihinde ilk kez 6 kişi olmuşlardı.

Son Dönemler

Bu kadroyla olan ilk albüm Brave New World 2000'de çıktı ve büyük bir ilgi ile karşılandı. Maiden hiç durmadan konserler verdi. Daha sonra Best Of'lar, Box Set'ler, Konser CD'leri ve DVD'ler piyasa sürdüler. Bu sırada da 2003 tarihli Dance Of Death albümü çıktı ve bu albüm de ötekiler gibi büyük bir başarı kazandı. Topluluk, 2006 yılında The Reincarnation Of Benjamin Breeg single'ını ve ardından A Matter Of Life And Death albümünü yayınladı.

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: İron Maiden//
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2008, 21:01:12 »
Konu için saol bende açmayı düşünmüştüm ama üşendiydim :D

Metal müziğe damgasını vurmuş bir ekip. Steve Harris bir bas tanrısıdır. Gallop ritmlerini müzik dünyasına kazandırmıştır. Bruce Dickinson abimizin sesi iyidir de tarzı kötüdür :D Dave abi de sololarıyla bizi koltuğumuza mıhlar. Evet hep gallop kullanırlar, bir ritmle yüzlerce şarkı yazarlar ama yine de bir orjinallik taşır, o kadar özeldir.

Bir basçı olarak The Trooper, The Fallen Angel (bunun introsu kastıydı baya), Fear of the Dark, Powerslave, Hallowed be thy Name çalmayı dinlemeyi sevdiğim kadar severim. Gallop süperdir

Run to the hills de çok sevdiğim bir parçadır ama hızına yetişemiyorum gallopta :D

Bu da steve abimizden bir görüntü:
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2008, 22:59:22 »

heh işte :D steve'nin bu pozlarına bayılıyorum :P
@:Aslında o işaret // olmayacaktı da \w/ olacaktı :D üşendim ancak o kadarını yapabildim :P Çaktırmıyorum ama bende haftalardır açmaya üşeniyordum vakit bulup ancak açabildim :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2008, 16:13:44 »
Sağlam grup, sağlam müzik. Asla ölmeyecek olanlardan.

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2008, 18:36:30 »
Fear of the dark tapıLası şarkı =)

Irobn Maiden baba grup işte.Steve ahh bayıLıyorum ona =)

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı CaptainJarlaxle

• The Big Bang Theory
  • **
  • 170
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2009, 12:08:46 »
Ben Bruce'u daha çok seviyorum. O adamın sesi gibi bir ses bir daha gelmez dünyaya... Ayrıca en sevdiğim gruptur. Run To The Hills , Wasted Years, The Evil That Men Do, Aces High, Number Of The Beast bunları geçmeyelim arkadaşlar bir Fear Of The Dark değildir Iron Maiden...

CaptainJarlaxle: The Big Bang Theory Fan No.1.

Çevrimdışı Beelzebub

• Lar Orcfoot
  • *
  • 31
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2009, 19:46:01 »
Steve Harris dünyanın en bişey bassçısı ama en ney bilmiyorum.İyi değil,en dahi değil ama en bişey.Tam anlıyamadığım birşey var.
In my thoughts and in my dreams,they are always in my mind.The songs of Hobbits,Dwarves and Men; and Elves come close your eyes.

You can see them too...

Çevrimdışı megalomaniac ~

• I miss my sis!
  • *
  • 43
  • Lm. ^^
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2009, 18:14:48 »
İ değil de I şeklinde yazılsaydı başlık daha iyi olurdu. :D İ yok ya o bakımdan..  :blink
Prowler ve Run To The Hills'i dinliyore. :P Güzel grup. İsimleri çok orijinal.^^

Is there somebody, who still believes in love? I know you're out there.
- sadece hayranlık. tamam belki biraz fazla. itiraf ediyorum çok fazla. evet tamam söylüyorum işte aşığım sana. :P

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Kasım 2009, 01:41:05 »
Bir arkadaşım saçlarımı Steve Harris'e benzetmişti. (Buradan çok sevdiğim o arkadaşıma ve Ankarada'ki akrabalarıma... :P ) Bunu neden söyledim ben de bilmiyorum. :P Iron Maiden... "Gelmiş Geçmiş En ....." (Fill in the blanks :P ) diye başlayan her listede olabilecek bir grup herhalde.

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Iron Maiden
« Yanıtla #9 : 29 Mart 2011, 21:14:26 »
sadece "Alexander The Great" bile yeter gönül almaya. konserlerinde çalmamaları da daha bir özel kılıyor şarkıyı.

Spoiler: Göster
içimdeki İskender aşkı bambaşka.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Mart 2011, 21:45:43 »
Fear of the Dark...Bu adamlar akıyor ya...:)Bir kaç parçasını hep dinlerim.

Çevrimdışı Insane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Haziran 2011, 14:54:01 »
Iron Maiden,Iron Maiden 35 yıldır bizim işimiz Iron Maiden . :D

Çevrimdışı vaga_bond

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2011, 21:51:15 »
Bruce'un sesine aşığım desem yeridir.. CaptainJarlaxle'nin dediği gibi öyle bi ses gelmez dünyaya bence de  ayrıca İstanbul konseri de efsanydi.. ben yoruldum, ayaklarım pert oldu ancak Bruce ne yoruldu, ne sesinde bi değişim, bi yaşlılık beirtisi.. yok arkadaş.. yaşlanmicak bu adam. ben yaşlanıcam kırışıcak bütün yüzüm ama bu herife bişi olmicak biliyorum =P
vaga_bond was here...

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #13 : 06 Temmuz 2011, 21:58:08 »
Bruce'un sesine aşığım desem yeridir.. CaptainJarlaxle'nin dediği gibi öyle bi ses gelmez dünyaya bence de  ayrıca İstanbul konseri de efsanydi.. ben yoruldum, ayaklarım pert oldu ancak Bruce ne yoruldu, ne sesinde bi değişim, bi yaşlılık beirtisi.. yok arkadaş.. yaşlanmicak bu adam. ben yaşlanıcam kırışıcak bütün yüzüm ama bu herife bişi olmicak biliyorum =P

Adamın koltuk altları kıllıydı valla ben tiksindim kendisinden.

Çevrimdışı vaga_bond

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Temmuz 2011, 22:09:35 »

Adamın koltuk altları kıllıydı valla ben tiksindim kendisinden.
vala slipknot'dan sonra dünyanın en yakışıklı erkeği olarak göründü bana =)
vaga_bond was here...