Kayıt Ol

4- Wizard and Glass - Büyücü ve Cam Küre

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
4- Wizard and Glass - Büyücü ve Cam Küre
« : 17 Mayıs 2009, 11:45:42 »

Bu kitapta Roland'ın geçmişine doğru bir seyahate çıkıyoruz, onun Mejis'teki amatör silahşörlük günlerini görüyoruz. Ayrıca Roland yıllardır içinde sakladığı aşkını, penceredeki güzel kız Susan Delgado'yu anlatır. Aynı zamanda Roland'ın ilk ka-tet'i hakkında da bilgiler ediniyoruz. Cuthbert Allgood, Alain Johns ve çok sonraları hepimizi şaşırtan özürlü Sheemie Ruiz'i tanıyoruz.

Roland ve Ka-teti bu kitapta ilk savaşını verir. John Farson adı altında anarşizm yaratan Walter O'Dim'in şeytani makinelerini yok ederler. Ne var ki herşey o kadar iyi gitmez, Susan öldürülür, Roland Rhea adlı cadıda bulunan pembe kürenin içine girer ve o zaman Kule tutkusu başlar.

Yeni ka-tet ise Blaine'den Eddie sayesinde (müthiş espri zekası) kurtulur. Süper Grip yüzünden yok olmuş Topeka'yı gezer ve yeni şeyler keşfederler. Oz Sarayında Flagg ile karşılaşırlar ancak ellerinden kaçırırlar.

Karakterler

Büyük Tabut Avcıları
Susan Delgado ( ah susan vah susan )
Cordelia Delgado
Eldred Jonas
Cöos'lu Rhea

Önemli Mekanlar

Mejis : Orta dünyadaki doğu baronluklarından biri.
Topeka : Kansas'ın kuzeydoğusundaki bir şehir. Blaine'nin son durağı. Bu şehir aynı zamanda diğer dünyalarda da mevcut. Bkz : The Stand (mahşer) Halkın süper grip yüzünden öldüğü bu hayalet şehirde Roland ve ka-teti büyük şehir parkını gezerler, parkta bir hayvanat bahçesi ve minyatür bir de demiryolu (Çuf Çuf Charlie) bulunmaktadır.
Gilead : İç dünya baronluklarından New Canaan'ın başkenti. Aslında bütün dünyanın başkenti sayılıyor. Farson'a karşı direnişte en son düşen şehir, silahşorlar şehri.

Terimler

Gökkuşağının Renkleri

Açılış Alıntıları :

Romeo Ve Juliet

ROMEO: Oradaki, şu tüm meyve ağaçlarının tepelerini yaldızlayan Kutsal ayın üzerine yemin ediyorum.
JULlET: Ayın üzerine yemin etme.
Her ay, yuvarlak dairesinde değişen vefasız ayın üzerine. Yoksa senin aşkın da onun gibi değişken olabilir.
ROMEO: O halde neyin üzerine yemin edeyim?
JULlET: Hiç yemin etme.
Ya da istiyorsan, o zarif benliğinin üzerine yemin et. O, benim putperestliğimin tanrısı. Ve o zaman sana inanırım.
Romeo and Juliet

William Shakespeare

Wizard of Oz

On the fourth day, to Dorothy's great joy, Oz sent for her, and when she entered the Throne Room, he greeted her pleasantly.
"Sit down, my dear. I think I have found a way to get you out of this country."
"And back to Kansas?" she asked eagerly.
"Well, I'm not sure about Kansas," said Oz, "for I haven't the faintest notion which way it lies..."

Childe Roland to the Dark Tower Came (15.kıta son 4 satır)

Kendi rolümü tam oynayabilmek için,
Eski görüntülerden bir yığın istedim,
Önce düşün, sonra savaş; askerin sanatı bu,
Eskilerden bir tat aldın mı, herşey yoluna girer.

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: 4- Wizard and Glass - Büyücü ve Cam Küre
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2009, 21:57:52 »
Bu kadar uzun ve geniş bir kitabı yazmak müthiş bir çaba ister. Stephe King'e en saygı duyduğum kitaplardan biridir Büyücü ve Cam Küre. Arada biraz monotonlaşsa da, buna rağmen dört dörtlük bir kitap diyebilirim.

Roland'ın eski ka-tet'i ve Susan'la Roland'ın aşkı harika işlenmişti.

Kara Kule çizgi romanlarının ikinci cildi "Long Road Home"da Mejis'ten Gilead'a dönüşte yaşananlar anlatılıyormuş. Bu kitabın hemen devamından başlıyor yani.

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2009, 22:59:38 »
Kara Kule serisinin en beğendiğim kitabıdır. Aşk işlendiği için olsa gerek. Stephen King'in kaleminden aşkı okumak da ayrı bir güzel oluyor. Ayrıca geçmişe şöyle bir göz atmak, diğer kitaplarda dere tepe düz giden Roland efendi hakkında öğrenmek istediğimiz nasıl oldu da?, neden acaba? gibi sorularımızı yanıtlaması, Roland'ın nasıl silahşör olduğunu bizlere göstermesi açısından da serideki en önemli eser diyebilirim. (dikkat edin ben diyorum, size göre olmayabilir de, saygı duyarım)
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2009, 15:08:55 »
Geçen günlerde bitirdim kitabı. Bu süre günler, hatta haftalar sürdü. Neden bu kadar zamanda bir kitabı bitirememiştim? Çok mu meşguldüm? Evet, belki. Ama yine de her zaman kitap okumaya vakit bulabilirdim. Peki, kitap çok mu sıkıcıydı? O da hayır. Ben sadece bu kitabı bitirmek istememiştim. Ama her güzel şeyin olduğu gibi, bunun da bir sonu vardı. Ve bitti.

Hayatımda okuduğum 'en' görkemli romandı kesinlikle. Her bölümden ayrı bir zevk ve her karakterden ayrı bir tat aldım. En ağırından okumama rağmen, her defasında kaldığım yerden aynı hızla devam edebildim. Kitaptan hiç kopmadım. Bir şekilde, kitabı okumaya her oturuşumda; anında o sayfalara dönmeyi başarabildim. Genelde geniş zaman dilimlerine yayılarak okunan eserlerde, bazı adaptasyon sorunları olabilirdi. Bu kitapta 'hiç' olmadı.

Bazıları Roland'ın geçmişinin gereksiz yere uzatılarak anlatıldığını söylüyor. Ben buna tamamen karşıyım. Hikaye tam başlaması gerektiği yerde başlamış ve -ne yazık ki- tam da bitmesi gerektiği yerde bitmiş.

Roland'ın ilk ka-tet'ini görünce, şimdiki ka'tet'i bana biraz yavan geldi. Her ne kadar "Çorak Topraklar"da bu ka-tet'e aşık da olsam, şimdi Alain ve Cuthbert'i görünce "Ne kadar da basitmiş," diyorum.

Ve yorumumun bundan sonraki kısmını feci bir şekilde spoilerli bir şekilde devam ettiriyorum. Aman dikkat!
Spoiler: Göster

King'in parmaklarından 'aşk'ı okumanın, bu kadar görkemli olacağını asla tahmin edememiştim. Ve "Kuş ve ayı ve tavşan ve balık, sevgilime en çok istediği şeyi ver..." sözünün beni bu kadar ağlatabileceğini de tahmin edemezdim. Susan ve Roland'ın aşklarının bir çocuk misali büyüyüp olgunlaşmalarını 'izlemek' inanılmaz bir keyifti.

Kasabada dönenleri, Tabut Avcıları'nı ve İyi Adam'dan bahsetmiyorum bile. Büyücü Rhea, Gökkuşağı Küresi, Cordelia Delgado...

Kitapta bir film misali aklıma kazınan o kadar çok sahne var ki... Şimdi saymaya çalışsam mutlaka unuttuklarım olur. Ama ben yine de sayacağım. :P

Rhea'nın Susan ile ilk karşılaştığı sahneye bayıldım. Cuthbert'in Roland'ı kendine getirmek için attığı yumruğa öldüm. Ka-tet'in onlarca adamı yararak Jonas'a ulaştıkları ve Roland'ın Jonas'ı öldürdüğü ana bittim. Susan'ı Hasat ateşinde yaktıkları sahnede yıkıldım. Charyou Ağacı... Korkunçtu... Küre'nin attığı 2 aldatmacaya da bayıldım. Gerçekten, korkunçtu...

Kısacası Roland'a bakış açım büyük oranda değişti. Ve yeni ka-tet'i çok boş görmeye başladım.

Gelecek kitabı okumak ve bu maceranın nasıl sonlanacağını görmek için sabırsızlanıyorum.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2010, 22:08:47 »
şu ana kadar serideki en heyecanlı ve görkemli kitaptı...5.kitaba yeni başladım sayılır oda güzel valla...king gittikçe dahada heyecanlandırıyor insanı...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Vendetta

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2010, 17:20:30 »
Bende geçen gün bitirdim bu kitabı gerçekten çok güzeldi ancak Cuthbert ve Alaine ne olduğunu iyice merak ettim inşallah ilerki kitaplarda açıklar

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2011, 21:29:54 »
Uzun zamandan beri hiçbir kitapta bu kadar heyecanlandığımı, üzüldüğümü hissetmemiştim. Kesinlikle muhteşem bir eserdi. Bir 700 sayfa daha olsa okuyabilirdim. Bu seri içerisinde okuduğum en iyi kitaptı. Serinin ilk üç kitabıyla arasında dağlar kadar fark vardı. Bu, kitapların yazılış tarihlerinden ziyade konusuyla ilgili bence.

Roland'ın geçmişi inanılmazdı. Silahşor'u daha iyi tanıyoruz bu kitapta, ona karşı olan görüşlerimiz belki de tersine dönüyor. Bu kitap bence onu daha iyi anlamak için en uygun kitap. Ayrıca eski Ka-tet'i daha çok sevdim diyebilirim. Muhtemelen bu kitabı okuyan birçok kişi bunu diyecektir zaten.

Kara Kule'de her şey daha da ilginçleşiyor ve ben bu yüzden diğer kitaba geçmek için sabırsızlanıyorum ama Büyücü ve Cam Küre'den sonra yeni bir Kara Kule eserine geçmek biraz zaman alacak sanırım. Hâlâ kitaptaki etkilendiğim bölümleri açıp tekrar tekrar okuyorum. Gerçekten etkileyici bir eserdi.         

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2011, 21:47:54 »
Okurlar 4. kitabı genelde diğer tüm kitaplardan daha iyi bulurlar. Ben muhtemelen King'in aslında ilk düşlediği şeyin Roland'ın geçmişi olduğunu düşünüyorum ve sevilme sebebini buna bağlamayı uygun görüyorum. Bu yüzden 4. kitap böylesine güçlü ve diğerlerinden konu bağlamında ayrılan bir düzlemde.

Diğer kitaplar da altın snitchler, ışın kılıçları ve diğer bazı göndermelere rastlamak mümkün. popüler kültür ve modern şehir yaşamı ile bağdaştırmaya çalıştığı bir kovboy hikayesindense saf bir western-fantasy yazmış olsaydı Kara Kule şu anda olduğundan bile daha iyi bir popülerlik düzeyinde olabilirdi kanısındayım. Tabi bir yazarın gönlünden geçenleri kimse bilemez; o her ne kadar Kaplumbağa'nın fısıldadığını söylerse söylesin.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Şubat 2012, 12:34:24 »
Karlı soğuk bir günde kitaplığımın karşısında aylak aylak otururken daha okumadığım bi yığın kitap varken tekrar okuyasım geldi Büyücü ve Cam Küre'yi. Benim gibi duygusal olmayan bi yapıya sahip birinin bile içi cız ettiyse kitabı okurken o zaman bu kitap bir şaheserdir benim gözümde.
Yanlız Usta'nın ilk denemesinde aşkı böylesine anlatması beni cidden dehşete düşürdü. İşte ustanın kitabın sonundaki sözleri "Bu romanda Susan ile ilk kez aşk'ı anlatmayı denedim ve çok zorlandım. Korku benim için kolay, ama aşk zordu"
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2012, 23:53:57 »
Serinin en sevdiğim kitabı kesinlikle budur. Tam anlamıyla hüzünlü bir aşk hikayesidir.
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Mayıs 2012, 01:44:14 »
Ben de en çok bu kitabı sevmiştim. Sanırım Roland'ın geçmişini öğrendiğimiz için. Bir de sürekli penceredeki kızdan bahsediyordu, sonunda penceredeki kızın gizemi çözüldü ve bir de Cuthbert ve Alain'i sonunda tanıdık. Hepsinin zamanda kaybolacaklarından emin olsam da, sonunu başından biliyor olsam da çok üzüldüm çok ağladım bu kitapta ve hep başka türlü olmasını diledim ama tabi olmadı. Çünkü zaten "olmuştu".

Keşke bitmeseydi... Sadece Kara Kule'de değil, Stephen King'den okuduğum en iyi kitaptı sanırım. Susannah'ı pek sevmem, o yüzden seri de başka kadınları görmek güzeldi.

Roland'ı baştan tanıdım. Ah Roland ah...