Kayıt Ol

Kara Kule ile İlgili Aklınıza Takılan Sorular

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Kara Kule ile İlgili Aklınıza Takılan Sorular
« Yanıtla #45 : 08 Haziran 2013, 12:41:05 »
Arkadaşlar ben seriye başlamayı düşünüyorum fakat seriyle bağlantılı kitapların hepsini okumadım. Direk seriye başlasam sıkıntı olur mu? Yoksa önce bağlantılı kitapları okuyup sonra mı seriye başlayayım? Eğer bağlantılı kitapları okursam seriye başlamam uzun sürer diye pek sabredemiyorumda. Ama okurken de eksik çok eksik birşeyler kalsın istemiyorum. Çok kararsız kaldım.

Galaxie'nin de söylediği gibi, bağlantılı eserleri okumak zorunda değilsiniz. Bağlantılı eserler, tüm Kara Kule'nin okunmasının ardından, tek başlarına verdikleri keyiften ayrı bir "aaa ben bu karakteri biliyorum" hissi uyandırmak için bağlanmış yan hikayelerden oluşmakta. Bir tür reklam taktiği olarak da düşünülebilir.

« Yanıtla #46 : 10 Kasım 2014, 12:48:35 »
Öncelikle elbetteki Kara Kule ile ilgili bağlantılı kitaplar birer pazarlama taktiği değildir, Kule ile ilgili karakterlerin bağlantılı kitaplarında ise amaç ben bu karakteri gördüm ifadesi yanlıştır aksine Kule'de karşınıza çıkan  Ted, Patrick, Callahan gibi önemli isimlerin pat diye nereden geldiğinin tamamlayıcı unsurlarıdır hatta lezzeti katlamak için keşke Kule serisinden önce bunlar okunsa..! Bu ifadeler doğrultusunda öyleyse King'in kitaplarının hepsini çöpe atalım.. King kitaplarını bir cümle dahi olsa Kara Kule'ye bağlar çünkü Kule serisi aynı zamanda diğer kitaplarınında merkezidir.. Farklı evren ve zamanlarında geçen..

Ayrıca Kule ile ilgili direkt bağlantılı bu kitaplardan;

Mahşer adlı kitabında Lejyon üyesi Siyahlı Adamı daha yakından tanımak
Maça Kızı adlı kitabında Kızıl Kral için çok önemli bir yere sahip kırıcı Ted Brautigan'ın geçmişi hakkında bilgi ve Kule'ye alınışı
Uykusuzluk adlı kitabında Kule'nin SEVİYELERİ, Kızıl Kral'a hizmet veren diğer varlıklar hakkında bilgi ve Kule yolunun en önemli karakteri olan Patrick Denville'in çocukluğu ve tehlikeyi daha o zamanlardan gören Kızıl Kral ile arasındaki savaş..
Kara Ev adlı kitabında yine Kızil Kral'ın diğer hizmetkarları ve kule seviyesi hakkında bilgi
O isimli kitabında ışın koruyucusu Sköldpadda ve paylaço Pennywise kılığına bürünmüş Kule evreninin karşıt gücünü görebilir
Korku Ağı kitabında Peder Don Callahan'ın dram dolu geçmişi ve Calla'nın Kurtları kitabında o kasabaya hangi sancılı yollardan geldiğini öğrenebilir..
Karanlık Öyküler adlı kitabındaki Eluira'nın küçük hemşireleri adlı kısa hikayede ise Roland'ın Eluira kasabasında başından geçen olayları görür hatta Kara Ev kitabında Jack'in Eluira'da bulunuşunu görmekten büyük bir keyif alabilirsiniz..

Lütfen yanlış bilgilendirmeyin bu en başta Stephen King'e haksızlık, seriyi okuyanların alabileceği hazzı yarıda kesmek olur..

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 06 Eylül 2015, 17:31:17 »
Arkadaşlar, bu seriyi set olarak alabileceğim bir internet sitesi bilen var mı? Ben birkaçına baktım ama hep tek olarak var, set olarak stokta yok görünüyor. Forumdaki bazı arkadaşlar çok daha iyi biliyordur diye tahmin ediyorum. Belki hala set olarak satan bir yer gözünüze çarpmıştır. Yahut, bu kitabı satan yayıneviyle bir şekilde iletişime geçip, o şekilde sipariş verme imkanı olabiliyor mu?
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Heeshedz

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 08 Ekim 2015, 23:46:30 »
bu kara kulenin  unutulmuş diyarlar gibi bir okuma yada çıkış sıraları var mı 1.2.3 şu gibi bitince bus seriye niyet ettimde

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #49 : 09 Ekim 2015, 00:11:42 »
bu kara kulenin  unutulmuş diyarlar gibi bir okuma yada çıkış sıraları var mı 1.2.3 şu gibi bitince bus seriye niyet ettimde

1. Silahşör (The Gunslinger)
   2. Üçün Çizgileri/Çekilişi (The Drawings of the Three)
   3. Çorak Topraklar (The Waste Lands)
   4. Büyücü ve Cam Küre (Wizard and Glass)
   5. Calla'nın Kurtları (Wolves of The Calla)
   6. Susannah'nın Şarkısı (Song of Susannah)
   7. Kara Kule (The Dark Tower)
   8. Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgâr (The Wind Through the Keyhole)

Ayrıca şu başlıkta güzel bir ön bilgilendirme bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Emir1454

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 03 Aralık 2016, 23:26:04 »
Arkadaşlar callahının yolculuk ettiği gizli otoyolların mantığını anlatabirmisiniz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 03 Mayıs 2017, 16:05:30 »
2. kitabın yeni baskılarında o korkunç çeviri düzeltildi mi? Seriyi bırakma nedenim 2. kitabın ta kendisiydi. Yoksa hala "duyumsuyor" mu -_-?

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 03 Mayıs 2017, 19:13:49 »
Kule ilgili en iyi yan kitaplar Tılsım, devam kitabı Kara Ev ve Uykusuzluk kanımca. Hesapta Tılsım ve Kara Ev den sonra bir kitap daha yazacaklardı ve seri üçleme olacaktı ama yıllardır bir şey olduğu yok. Müthiş bir üçleme olabilirdi halbuki. Bu Üç kitapta ana hikayeye oldukça sağlam şekilde bir şeyler eklemekteler seriden bağımsız olarak da çok iyi kitaplar. Kara Ev favorim.

Çevrimdışı Harok

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 03 Mayıs 2017, 19:23:15 »
Aynı fikirdeyim, önce görmezden gelmeye çalışsam da katlanılamaz hale geliyor bir süre sonra.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #54 : 28 Ağustos 2017, 15:44:17 »
2. kitabı okuyorum aklıma takılan ise Roland hangi zaman diliminden geliyor?

Cadillac'ı biliyor ama Newyork'un bilmiyor, Martini'yi biliyor ama Pepsi'yi bilmiyor, Hamburgeri bliyor ama Asprin'i bilmiyor?

Değişik.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Newarre

• *
  • 13
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 28 Ağustos 2017, 19:03:26 »
2. kitabı okuyorum aklıma takılan ise Roland hangi zaman diliminden geliyor?

Cadillac'ı biliyor ama Newyork'un bilmiyor, Martini'yi biliyor ama Pepsi'yi bilmiyor, Hamburgeri bliyor ama Asprin'i bilmiyor?

Değişik.

Spoiler vermek de istemiyorum ama günümüzden yıllar sonrası veya paralel evrende farklı bir varyasyon olarak düşünebilirsiniz. Ben daha çok bir felaket olmuş da uzun yıllar geçmiş ve Roland'ın bildiklerinin onca yıla rağmen insanlığa kalan miras olduğunu düşünüyordum. Kara Kule'nin en güzel yanı bu gibi karmaşalara kafa yordurması ve bunları her ne kadar başlarda tam anlamıyla bilmek isteseniz de seri sonlarına doğru açıklanmasına gönlünüzün razı olmamasıydı benim için. Nedense biraz düşük ve düzensiz cümleler kullandım ama umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. uzun günler, hoş geceler dilerim.
“You cannot buy the revolution. You cannot make the revolution. You can only be the revolution. It is in your spirit, or it is nowhere.”
― Ursula K. Le Guin, The Dispossessed

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 29 Ağustos 2017, 19:43:54 »

[/quote]

Spoiler vermek de istemiyorum ama günümüzden yıllar sonrası veya paralel evrende farklı bir varyasyon olarak düşünebilirsiniz. Ben daha çok bir felaket olmuş da uzun yıllar geçmiş ve Roland'ın bildiklerinin onca yıla rağmen insanlığa kalan miras olduğunu düşünüyordum. Kara Kule'nin en güzel yanı bu gibi karmaşalara kafa yordurması ve bunları her ne kadar başlarda tam anlamıyla bilmek isteseniz de seri sonlarına doğru açıklanmasına gönlünüzün razı olmamasıydı benim için. Nedense biraz düşük ve düzensiz cümleler kullandım ama umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. uzun günler, hoş geceler dilerim.
[/quote]

Öyle düşündüğüm ama kafamda oluşturamadığım bir durumdu, teşekkürler.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 04 Eylül 2017, 16:11:54 »
3. kitabı 2003 baskısıyla okuyorum, sorum aşağıda gizli :P

Spoiler: Göster
Susannah ve Eddie ne zaman evlendi? Kitabın ilk bölümünden itibaren onlardan karı koca olarak bahsediyor. Tamam ilişkileri olacağı çok belliydi ama evlendiler dememişti 2. kitapta.