Kayıt Ol

Kayıp Kıtanın Özgürlüğü - Mustafa Selimgil

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Kayıp Kıtanın Özgürlüğü - Mustafa Selimgil
« : 16 Nisan 2013, 22:59:15 »

Arka Kapak Yazısı: Derken içlerinden biri, tunçtan yapılmış, kenarları kurt kafası figürleriyle bezenmiş, burun ve şakak kısmını tamamen kapatacak şekilde miğfer takan bir savaşçı, elindeki kılıcıyla katledip duruyordu önüne geleni. Kılıcını bir o yana bir bu yana sallaya sallaya, önüne geleni öldürerek Adrixin yanına geldiğinde, olağanca kuvvetiyle kükredi. Kabzası tamamıyla altından yapılmış olan yıldız gibi parlayan kılıcını, bütün kuvvetiyle havaya kaldırması ve boğazına yapıştırması, aynı anda olmuştu. Tam boğazını kesecekken kan ter içinde uyandı Adrix.

Yorumum: Aslında bu kitabı okuduktan sonra portal için bir inceleme hazırlamaktı hedefim. Fakat okumaya devam ettikçe bunu yapamayacağımı fark ettim. Çünkü çok amatörce geldi bana kitap. Rıhtım'ın Kurgu İskelesi'nde bile çok daha güzel şeyler okuduğumu düşünüyorum.

Geçenlerde kitabın yazarıyla sanal ortamdan diyaloğumuz olmuştu, sonra okumaya karar verdim. Baştan sona kadar kitapta hep bir şeyler eksikti. Betimlemelerde herhangi bir problem olmasa da, diyaloglar çok ama çok amatördü. Bu da haliyle konunun gerçekliğini yitirmesini sağlıyor. Bir türlü ısınamadım dolayısıyla. Ama yine de sonuna kadar okudum, yarım bırakmak istemedim.

Kitap Sokak Kitapları'ndan çıkmış. Herhangi bir redaksiyon veyahut son okuma görmediği her halinden belli oluyor. O kadar çok yazım hatası vardı ki, istisnasız her sayfada diyebilirim.

İçerikle ilgili yorum yapamayacağım çünkü pek bir şey anladığım söylenemez. Ama kadınların ön planda olduğu bir kurgusu var. Ve evet Yüzüklerin Efendisi'nden esinlenmeler oldukça fazla. Yüzükler yerine zümrütler var burada ama.

Yakında 2.kitabı çıkacakmış diye duydum. Okur muyum? Evet. Sever miyim? İşte orası şüpheli. Kayıp Kıtanın Özgürlüğü'nü de sevdiğim söylenemez zira.

Çevrimdışı Adrix Rolath

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kayıp Kıtanın Özgürlüğü // Mustafa Selimgil
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2013, 15:28:39 »
 Merhaba,

Açıkçası içeriğini anlamamış olmana çok şaşırdım. Zira bu benim ilk kitabım, zaten amatörüm ve bunu kabul ediyorum. İmla hatası vb şeyler mutlaka olacaktır. Ayrıca düzgün bir editöryel hizmet ile bunların hepsi düzeltilir. Asıl önemli olan kurgusu ve içeriği idi. Sen bunları anlamadım deyip geçiştirmişsin. Ben senin kitabı sonuna kadar okuduğuna inanmıyorum. Eğer okusaydın içeriği hakkında da yorum yapardın. Bu yüzden yapmış olduğun yorum bana çok büyük haksızlık olmuş. Emeğe birazcık saygı lütfen!!!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2013, 16:24:11 »
Merhaba.

Tepkinize çok şaşırdığımı söylemek isterim. Eğer eleştiri kaldıramayacaksınız nasıl yazar olacaksınız ki? Bu tavrınızla da olumlu anlamda reklam yapmıyorsunuz.

Bir kitabın düzgün editörlüğü okura saygıdır. Bu forumdaki pek çok kişi böyle şeylere takılır. Biz burada üyelerimizin paylaştığı öykülerde bile imlaya dikkat eder, öykü sahiplerini uyarırız. Bunlar gayet önemli şeyler. Editörlüğün iyi olmaması yayınevinin hatası elbette, fakat sizin bu büyük tepkiniz gerçekten gerekli mi :)?

Okurun hem beğenme hem de beğenmeme hakkı var. Sizin yorumunuz da Denaro Forbin'e haksızlık olmuş.

Bu mesajı yazmamın tek bir amacı var. Kitabını bastırmış bir yazarı ben bir okur olarak eleştirileri ağırbaşlılıkla kaldırırken görmek isterim. Okurun beğenmeme hakkını ona verip olumsuz eleştiriden ders çıkarmasını beklerim. İşte tam da bu yüzden bu mesajı atıyorum. Şu tepkinizden sonra az önce potansiyel bir okuru kaybettiniz. Üzgünüm.

Çevrimdışı Adrix Rolath

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2013, 16:40:48 »
Peki emeğe saygıya ne demeli? Emeğe saygı göstermeden her türlü olumsuz eleştiri hakkına sahip olabiliyorsanız size diyecek hiç bir şeyim yok! Sözün bittiği yer!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2013, 16:46:37 »
Okurun hem beğenme hem de beğenmeme hakkı var. Sizin yorumunuz da Denaro Forbin'e haksızlık olmuş.
Bu mesajı yazmamın tek bir amacı var. Kitabını bastırmış bir yazarı ben bir okur olarak eleştirileri ağırbaşlılıkla kaldırırken görmek isterim. Okurun beğenmeme hakkını ona verip olumsuz eleştiriden ders çıkarmasını beklerim. İşte tam da bu yüzden bu mesajı atıyorum. Şu tepkinizden sonra az önce potansiyel bir okuru kaybettiniz. Üzgünüm.

Ah be Mustafa abi...

Demek istediğim şey buydu işte. Böyle tepki vermen çok yanlış, hele senin gibi bizlerden yaşça büyük olan birinin bunu yapmaması gerek bence. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi yazarlıkta da evrensel popülariteye sahip olamayız. Okurun daima beğenmeme hakkı vardır, bize düşen eleştirilerden pay çıkarıp kendimizi bir adım daha öteye taşımak. Yapma abi böyle, kendi kendini yer ve bitirirsin.

Selametle...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2013, 17:52:47 »
Bu kitabı okumaktaki asıl amacım portala bir inceleme hazırlayıp daha çok okura ulaşmanızı sağlamaktı. Eğer böyle bir amaçla yola çıkmışsam kitabın tamamını okuduğuma emin olabilirsiniz.

Amatör olduğunuzu kabul edip etmemek hiçbir şey değiştirmez, üzerinizde bir yazar sıfatı var ve bir yazar olgunluğunda olmalısınız. Eleştirilerdir bir yazarı ayakta tutan şey.

Ayrıca yorumumun bir bölümünde de 2.kitabı okuyacağımı belirtmiştim, tam şu anda vazgeçtim. Size yazar hayatınızda başarılar diliyorum.

Teşekkürler.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2013, 22:17:27 »
Emeğe saygı isteyenler her zaman emek sömürüsü yapıyorlar gibi gelir bana. Bu benim düşüncem. Unutmadan her gerçek yazar amatördür zaten. Amatörlüğün bir seviyesi yok, ancak kendine güven kişiyi yanıltır. Saygılar
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2015, 16:21:29 »
Reklamın iyisi kötüsü mantığıyla gittiğimizde ortada iyi bir şey yapılmış ama eleştiri de çok ağır olmuş sanki, yazarın tepkisi ise garip. Tamam müşteri velinimettir kafasıyla hareket etmeyelim de okurun eleştirilerine göre kendimizi geliştirip daha kaliteli eserler ortaya çıkarmak önceliğimiz olmalı. Önce bir oku bakalım ne diyor haklı mı haksız mı? Ki yazar yorumda amatörüm diyerek hatalarını kabul etmiş. Keşke sadece bu noktada bırakmış olsaydı.