Kayıt Ol

Silmarillion

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Silmarillion
« : 18 Ocak 2008, 13:17:44 »
Silmarillion bildiğiniz gibi ardanın yaratılışından melkorun zincirlenişine kadar olan zamandaki olayları anlatır bize. Kitapla ilgili bir sorum olacak. Noldor Elfleri ilk geldiklerinde savaşlarla melkoru kapana kıstırmışlar ve beleriandda 300 sene(hatalı olabilirim) barış hüküm sürmüştü. Peki bu sırada elfler neden daha iyi silahlar tasarlamadılar? Yada eksiklikleri neydi ki Melkor'a yenildiler? Görüşlerinizi alalım...
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
Ynt: Silmarillion
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2008, 20:27:45 »
Hmm. Daha iyi silahlar ne olabilir. Büyülü silahlar olabilir (sonuçta akıllı füze yapacak değiller). Ancak Melkor kurnazlığıyla bunların üstesinden gelmiştir mutlaka. SOnuçta o yazgıların hükümdarı bir Vala.

Ayrıca Elfler 300 yıllık barıştan sonra kötülüğün geleceğini düşünmemiş de olabilirler.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2008, 20:34:53 »
O zamanın teknolojisine göre az da olsa ilerlemişlerdir elbette, ama Melkor'un başa çıkacağı bir düzeyde olmuştur bu ilerleme =D

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Rom: 2
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2008, 20:36:31 »
Savaşın ismini hatırlayamadım ama Angband Kuşatmasını kaldıran savaşta Melkor elflerin üzerlerine hiç görmedikleri bir orduyla saldırdı. Daha önce hiç görülmemiş olan Ejderler Angband'dan çıktı, Ejderlerin babası sayılan "gelişmiş" Glaurung da onlarla birlikteydi. Elfler silahlar v.s tasarladılar belki ama onlar Melkor'un kuşatmayı yaracağına inanmıyorlardı. Ama Melkor, Kuşatma sürecinde hiçbir saldırı -gelişmemiş Glaurung'un Angband'dan çıkması ve elflere yenildikten sonra tekrar Angband'a girmesi dışında- yapmadı. Ama o sırada sinsice planlar yapıp çok iyi hazırlandı.

Ayrıca Angband'dan dışarıya açılan bir sürü geçit vardır, ve Melkor buralardan çıkan casuslarıyla elfleri gözetlemiştir.

Çevrimdışı fluffy_drei

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Haziran 2008, 01:56:37 »
elfler o kadar kibirli ve kendini beğenmiş yaratıklar ki... kandırmak çok da zor olmasagerek. osmanlının gerileme dönemi gibiler adeta. hep en üstün olduklarını düşünürler, hep optimisttirler... kendileri en kusursuz ırktır kendi fikirlerince. cücelerin asi olduğunu, kadir kıymet bilmez bi ırk olduğunu düşünürler ama kendilerinde hiç hata aramazlar... yüzyıllarca cüceleri evcil hayvan yerine koymuşlar... ikinci sınıf bi ırk görüp acıyarak bakmışlar. ben elflerin bilgeliğine de erdemliliğine de inanmıyorum. zaten fantastik edebiyata dair bütün hikayelerde önemli roller üstlenmeleri sinirime dokunuyo ;D
Hasta siempre Comandante..!

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Haziran 2008, 10:01:28 »
Kim seni doldurdu bu kadar ya ;D ;D olabilir tabi, bencede elfler kendilerini beğenmişlerdir, ancak şu konuda katılmıyorum sana, onlar 3. çağda gayet akılları başlarına gelmiş bir şekilde yaşıyorlar ve hiçde optimist değiller ;) yani bir daha düşün bence...
#rekt

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Haziran 2008, 18:26:12 »
Arkadaşımız world of warcraft evrenindeki elf betimlemesiyle karıştırmış sanırım. Elbette bir ırk olarak kendilerini düşünecekler. Sonradan gelenler olana kadar(İnsanlar) Karanlığa karşı kendileri savaştılar. Ama mağrurluk yada kendini beğenmişlik yaparak insanları yardımsız bırakmadılar. Onlara güvenip bilgilerini paylaştılar. 3 İnsan Ailesi böylece kadim Elf Dostlarını oluşturmuş oldular. Elfler ellerinden geldiğince yardım ettiler her ırka.Cücelerle elflerin birbirinden ayrı olmalarının yada anlaşamamalarının sebebi cüceleri yaratan Vala Aulë'nin o an için Eru'nun çocukları olan elflerden ve insanlardan haberi olmaması ve doğalarının daha vahşi olmasıdır.  Cüceler kendi zenginlik hırsları, 7 yüzüğün gücü sebebiyle ve bir kerede silmarillionun çekiciliği yüzünden hasım oldula elflerle. Bu olaylar dışında dostane sayılmasada aynı tarafta olduklarını bilen 2 ırk birbirlerine iyi davrandı. Hatta Felagund Finrond ve Moria Hükümdarı arasında büyük bir güven vardı.(Eksik yada hatalı bilgim olabilir burda). Elfler erdem ve güç sahibidir çünkü aralarına bizzat Orta dünyanın yaratılmasında rolü geçen Valar bilgelik öğretmiştir. Hele bir Vanyar elfleri vardır kutlu adalarda yaşayan sadece Melkorun devrilmesi için orta dünyaya ayak basanlar. Bu elflerin arifliğine çoğu canlı yetişemez.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı feanor

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2008, 16:34:51 »
bahsi geçen 400 senelik kuşatma, aslında hiçbir zaman tam bir kuşatma olmamıştır. morgoth un hizmetkarları istedikleri zaman kuzeyden çıkıp, elfler insanlar arasına nifak tohumlarını serpmişlerdir. onun dışında akraba kıyımından dolayı elfler arasında ki derin intikam duyguları hiçbir zaman tam olarak unutulmadığından, elfler birlik olamamış, adam gibi savaşa hazırlanamamışlardır. e haliyle onca boş yıl boş durmayan melkor, yüzyıllar içinde değişime uğrattığı yaratıklarla ile elflerin karşısına çıkmış, yıkıp geçmiştir. 
every man dies not every man really lives

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2008, 15:49:50 »
bi kere MeLkor Ainur dan.. Arda onLarın müzikLeriyLe yaratıLdı zaten.. ve ARda yı şekiLLendiren, geLiştirenLer de yine Ainur du.. eLfLer Arda ya sonradan geLiyorLar, Ainur onLarı 0 dan eğitiyor..

MeLkor başından sonuna eLfLerden daha üstün yetenekLere sahipti zaten, eLfLerin hazırLayacağı herhangi bir siLahın meLkor a etki edeceğini sanmıyorum... zaten bi türLü birLik oLamıyorLar, kitabın başından sonuna kadar eLfLer böLünüyor,  ainur u takip edip onLarın korumasında ormanLara gidenLer[yeşiL eLfLer, ışığı görenLer], yoLda orada burada takıLıp kaLmış eLfLer ve ainur La gitmeyi en başından reddetmiş eLfLer [moriquendi,karanLığın eLfLeri, ışığı hiç göremeyenLer] ayrıLıyor ve bidaha hiç birLik kuramıyorLar..
ayrıca meLkor un kaçırıp kendisine hizmete zorLadığı eLfLEr de var, ki bu meLkor u eLfLerden cok cok daha üstün duruma geçiriyor..
meLkor La baş edebiLecek sadece Ainur ve Eru var ki, meLkor sürgün yıLLarı sırasında Ainur a zaten yeniLmiş, ve Eru da zaten tek oLan yaratıcı oLduğu için meLkor u tek tırnağının ucuyLa yok edebiLir..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı antivirus

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2009, 16:44:06 »
girişte evrenin yaradılışının melodi ye benzetilerek yapılması çok hoşuma gitmişti. klasik bir mitoloji varyasyonu gibi bunun dışında. güzel.

Çevrimdışı Beelzebub

• Lar Orcfoot
  • *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2009, 14:00:17 »
Bu arada bir düşüncemi belirtmek istiyorum.Buradaki durum tam olarak o olmasada...

Bazı insanlar alternatif sonlar arıyorlar Tolkien'in evrenine.İşte şu şöyle neden yapmadı?Bunların eli armut mu topluyordu?O örümcek (Shelob'dan bahsediyor) neden yemedi o veletleri?Ve daha niceleri...

Bunları duyunca tepemin tası atıyor.Adam böyle kendini Tolkienin hatasını bulmuş gibi görüyor bir de övünüyor.Yaptığı katıksız bir süzmelik o ayrı konu?0-6 yaş grubu çocukların Counter Strike oynarken benimsedikleri seni yendim seni vurdum meselesi yoktur ki bu fantasmada.Tolkien sanki böyle basit bir şey mi anlatmaya çalışıyor.Adam işin aslını hiiiç düşünmüyor;

-Küçük ve güçsüz göründüğümüz anda irademize ve korkularımıza söz geçirebilirsek çok büyük işler başarrız.(Sam'in Shelobla yaptığı cesur mücadeleden anladığım budur)
    -Ya da şey muhabbeti var Aragorn bir kılıç bir meşaleyle yüzük tayfını nasıl kovuyor?Ya sanane.Ne önemi var nasıl baş ediyorsa ediyor.

Bilmiyorum derdimi anlatabiliyor muyum?Böyle saçma sapan olay örgülerine takılıp verilmek isteneni alamamış hödükler var çevremde de.Üzülüyorum bu duruma.

Tabii burdaki tutum o değil en başta da belirtmiştim.Bence kitabın başından beri zaten o hava hakimdi.Yani bence zaten Tolkien bize sezdirdi Feanorun çabasının en başından hüsranla biteceğini.Elflerin bir Valaya karşı koyma kudreti yoktu bence.Tamam çok bilge,onurlu ve asiller ama Melkor da Arda'nın yazgılarının hükümdarı.Feanor gibi bilge bir insan bile bir anlık öfkeyle nelere sebep oldu onu gördük.Gerçekten insan beynine kan sıçrayınca kendisine hakim olamıyor,insanlıktan çıkıyor.

Bence Tolkien başından bize bu mücadelenin boş olduğunu söylemişti.Nitekim Valinor bulunmasa ve Valar'ın ordusu Angband'ı kuşatmasa bu iş de bitmezdi elbet.Earandil (bir dua gibi bir yakarış gibi) bir uğraş sonucu affettirdi.

In my thoughts and in my dreams,they are always in my mind.The songs of Hobbits,Dwarves and Men; and Elves come close your eyes.

You can see them too...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2009, 16:12:46 »
Yalnız böyle girersen biz de yeriz lafı :P Sadece tartışıyoruz, tabi hata bulmak için kasmak da böyle şeylerde çok yanlış. Ki zaen kurgulann şeyler birbiriyle çelişmediği sürece hatalı olamaz. Ama sadece olaylar üzerine konuşuyoruz.

Sen de Hurin'e dememişsin ama, yine de söyleyeyim, yenisin, Hurin'e bulaşmak akıllıca bir iş değil. Sitenin Morgoth'u karanlık efendisidir o :P
try again fail again fail better

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #12 : 05 Ekim 2009, 23:24:26 »
melkor'un ainu olduğu ve ainur'un en kudretlisi olduğu gerçeği göz önüne alınırsa kuşatmanın ne kadar 400 sene de dayansa, gerçekte sadece melkor öyle olmasını istediği için olduğu gözlemlenmeli önce.

Ne dedi Mandos Feanor'a? Tam sözleri hatırlamasamda ana hatlarla şunu dedi. Sen kimsinki Valar'ın kudretine karşı gelirsin. Sen kimsinki kaynağı dahi senin olmayan silmariller'in çalınması için valar'ı suçlarsın. Feanor belki Manwe'ye karşı geldi ama Eru'nun gözünde Manwe ile Melkor'un kardeş olduğu unutulmamalı....

Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2010, 11:10:22 »
Silmarillion kitabını nerden alabilirim acaba?
KARANLIĞI GÖLGELERE HAPSETMEK ADINA!!!

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2010, 11:27:32 »
Silmarillion kitabını nerden alabilirim acaba?

Iımmm, bir çok sahaf veya kitabevinde bulabilirsiniz, bunu takiben sanal ortamda da güvenli siteler bulunmaktadır. Hangi şehirde ikâmet etmektesiniz ?