Kayıt Ol

Koralin ve Gizli Dünya

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Koralin ve Gizli Dünya
« : 22 Temmuz 2009, 16:50:52 »
Koralin ve Gizli Dünya

Vizyon tarihi: 15 Mayıs 2009

Yönetmen: Henry Selick

Senaryo: Neil Gaiman, Henry Selick

Müzik: Bruno Coulais, They Might Be Giants

Görüntü yönetmeni: Pete Kozachik

Tür: Animasyon, Aile, Fantastik

Yapım: ABD 2009 (Renkli)

Dil: İngilizce

İngilizce seslendirmesini Dakota Fanning’in yaptığı Coraline Jones, 11 yaşında meraklı, maceraperest ruhlu ve biraz tombulca bir kız çocuğudur. Anne-babasıyla ile beraber Michigan’dan Oregon’a yeni taşınmıştır. Arkadaşlarını kaybeden ve ailesi işiyle gücüyle meşgul olduğu için canı sıkılan Coraline, yeni çevresinde biraz heyecan yaratacak birşeyler bulmaya çalışır. Kendi yaşıtı olan Wybie Lovat adlı bir çocukla arkadaş olur. Onunla beraber yaşlı komşularını ziyaret etmeye başlarlar. Bu ziyaretlerden sonra Coraline artık yeni çevresinin çok farklı bir dünya olduğunu düşünmeye başlamıştır. Gizli bir kapı keşfeden Coraline öbür tarafına geçip esrarengiz bir geçitten yürüyünce kendi hayatının diğer versiyonuyla karşılaşır. Diğer Dünya’ya yaptığı bu fantastik ziyaret kısa süre sonra tehlikelerle dolu bir serüvene dönüşür. Coraline’in evine geri dönüp ailesini kurtarması gerekmektedir.

~

Filmi az önce izledim. Hayatımda izlediğim en iyi animasyonlardan bir tanesiydi. Seneryo zaten harikaydı, kurgu su gibi akıp gitti. Gün geçtikçe Gaiman hayranlığım artıyor. Zira Mezarlık Kitabı'nda olduğu gibi, hiçbir sahnenin boşu boşuna olmadığını burada da gördük. Eminim kitabı da aynı şekilde harikadır. Pek çok duyguyu aynı film içerisinde tattıran, asla çocuk filmi olarak gösterilmemesi gereken harika bir filmdi. Ayrıca Coraline seslendirmesini Dakota'ya vermeleri de ayrı bir artı olmuş.

En kısa zamanda kitabını temin edip, okumayı düşünüyorum. İzlemeyen varsa, bu filmi bir an önce izlesin. Tekrar tekrar izlenebilecek arşivlik bir yapım.

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Koralin ve Gizli Dünya
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2009, 18:12:02 »
Usta yazar  Neil Gaiman'ın Caroline isimli eserinin sinema perdesine aktarılmış hali olan Koralin ve Gizli Dünya açıkçası benim beklentilerimin altında kaldı. Büyük bir ilgi ile beklediğim film sinemaya aktarılırken açıkçası kitabın kalitesinin altında kalmış.
I'm not bad. I'm just drawn that way

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2009, 18:17:14 »
Ben "Mezarlık Kitabı"nın uyarlamasını çok merak ediyorum...

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2009, 18:35:06 »
Mezarlik filminin Hollywood yapimi olacagi soylenmisti ilk basta ancak sonradan Gaiman filmin Ingilizler tarafindan cekilmesini istemis.Gaiman kitabın film versiyonu için İngiliz özel efekt ustası Framestore şirketi ile anlaştığını söylüyolar.
The Graveyard Book, klasik Jungle Book'a göndermelerde bulunan bir Gaiman romanı.Sonu ne olursa olsun yinede biz gidip izliycez gibime geliyo :)
I'm not bad. I'm just drawn that way