Kayıt Ol

Anadolu Korku Öyküleri 1 - 2

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Anadolu Korku Öyküleri 1 - 2
« : 06 Kasım 2013, 13:49:25 »

Bundan 7. yıl önce, 6 genç yazarın kaleme aldığı ve Giovanni Scognamillo önsözüyle yayınladıkları Anadolu Korku Öyküleri kitabı, yeni öykülerle, 2. defa karşımızda.

Çocukluğumuzdan anımsadığımız korku sahneleri vardır. Ya bir kitapta okuyup gözümüzde canlandırmış ya da bir filmde seyredip zihnimize kazımışızdır. Bizi etkilemiştir; karanlık korkumuzu, yalnızlık korkumuzu besleyip büyütmüştür. Yıllar sonra da anımsarız: Belki tek karelik patlayıp sönen bir flaş; belki keskin tiz bir çığlık olarak katılır gündelik yaşamımıza. Dolunay geceleri, kurt adam dişleri, vampir gözleri malzeme oluşturur kâbuslarımıza.

Yine de çok “tanıdık” değildir bu “korku”. Kurgusunda, tınısında, renginde, kokusunda, sesinde, nefesinde bir yabancılık, bir uzaklık vardır. Benliğimize katmayız, iliklerimize işlemez, küçümseyebiliriz onu; hatta dalga geçebiliriz bu korkuyla. Çünkü “bizden” değildir; yolumuza çıkmayacaktır, başımıza gelmeyecektir…

Ayşegül Nergis, Demokan Atasoy, Galip Dursun, Işın Beril Tetik, Koray Günyaşar, Mehmet Berk Yaltırık ve Umut Dülger’in kaleme aldıkları öykülerden oluşan bu ikinci cilt raflardaki yerini almaya başlamışken İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, Bilgi Yayınevi standından da temin edilebilir. Ayrıca 5 Kasım 2013 Salı günü saat 14:00′da yine aynı yerde imza günü düzenlenecektir. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak görselini, ilk ciltte de olduğu gibi Engin Deniz Erbaş hazırladı. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Anadolu Korku Öyküleri ile Yeniden
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2014, 15:38:22 »

Bundan 2 ay önce ikinci cildiyle karşımıza çıkan Anadolu Korku Öyküleri, 7 yıl önce Laika Yayınları’ndan basılan ve fakat basımı tükenmiş olan ilk cildi Bilgi Yayınevi etiketiyle yeniden raflarda.

Alıntı
7 yıl önce, 6 genç yazarımız, bastığımız topraklarda, soluduğumuz havada, bildiğimiz mekânlarda yaşanan, anlatılan öyküleri yazıya dökmeye karar verirler ve ANADOLU KORKU ÖYKÜLERİ çıkar ortaya. Anadolu toprakları, fısıldadığı binlerce söylenceyle malzeme verir yetenekli kalemlere. Maden o kadar verimlidir ki tek kitap yetmez “korku”yu barındırmaya; ikinci kitap çıkagelir 2013’te.

Çocukluğumuzdan anımsadığımız korku sahneleri vardır. Ya bir kitapta okuyup gözümüzde canlandırmış ya da bir filmde seyredip zihnimize kazımışızdır. Bizi etkilemiştir; karanlık korkumuzu besleyip büyütmüştür. Yıllar sonra da anımsarız: Belki tek karelik patlayıp sönen bir flaş; belki keskin tiz bir çığlık olarak katılır gündelik yaşamımıza. Dolunay geceleri, kurt adam dişleri, vampir gözleri malzeme oluşturur kâbuslarımıza.

Ücra köylerin, geleneklere bürünmüş kasabaların, kuytu ormanların, bir görünen bir kaybolan mağaraların, dipsiz kuyuların gizleri ve bu gizlerin yaşattığı heyecanlar, korkular, kâbuslar…

İlk kitabın bu yeni baskısında Engin Deniz Erbaş’ın çizdiği kapak illüstrasyonuna ikinciye benzer düzenleme yapılmış. Ayrıca tüm öyküler yeniden editörlük sürecinden geçmiş. Kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Anadolu Korku Öyküleri Yazarlarından Podcast Serisi: Gerisi Hikaye
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2014, 19:27:54 »

Anadolu Korku Öyküleri Yazarlarından Podcast Serisi: Gerisi Hikaye

Anadolu Korku Öyküleri yazarlarından yepyeni haftalık podcast serisi bundan böyle bizlerle olacak. Programın adı da “Gerisi Hikaye”.

Seri yazarlarından Galip Dursun, Işın Beril Tetik ve Demokan Atasoy’un beraber başlattıkları “Gerisi Hikaye” adlı podcast yayınlarında ağırlıklı olarak korku edebiyatı, korku sineması ve korku kültürü konuşulacak ve derinlemesine incelenecek.

Podcast yayınlarının ilk bölümü geçtiğimiz haftasonu yayınlandı. “Ölüm, Ölümsüzlük, Ölümden Gelenler, Vampir, Zombi, Hortlak, Gulyabani, Hayalet” konularının konuşulduğu ilk programa ulaşmak için dilerseniz buraya tıklayabilir, dilerseniz de şuradan izleyebilirsiniz.

Kayıp Rıhtım olarak bizler de bu yayınları heyecanla takip ediyor olacağız. Umarız uzun soluklu bir maceranın ilk adımı olur bu ilk yayın. Şimdiden iyi dinlemeler.

Haber: Hakan "magicalbronze" Tunç
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anadolu Korku Öyküleri 1 - 2
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2016, 19:08:59 »
Kitapların ikisini de okudum ki ben korku okumayı, izlemeyi keyifsiz bulurum ama tüylerim ürpermedi desem yalan olur. Korku özürlüsü bir birey olarak yazılan öyküleri çok beğenmiş, aslında bir kaç isim keşfettiğim için mutlu olmuştum. Devamı gelir mi bilinmez.
Gerisi Hikaye başlarda çok güzeldi fakat sonraları konular spesifik bir hal aldı. Korku filmleri değil de The Shining oldu mesela. Bu yüzden izlemeyi bırakmıştım fakat sabahın bir vakti okula giderken dinlemek çok güzel oluyor. Otobüste yer kapmaya çalışan insanları izlerken arkada bir sesin korku filmlerinin tarihi gelişimi hakkında bilgi vermesi çok zevkliydi.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anadolu Korku Öyküleri 3!
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2017, 12:37:27 »
Ve, bu toprakların saklı köşelerinde gizlenmiş dehşetler, inlerinden çıkıp üçüncü kez kitaplığımıza konuk olmaya hazırlanıyor!

Anadolu Korku Öyküleri III içerdiği 10 öyküyle önümüzdeki Tüyap Kitap Fuarı'nda okurlarla buluşacak.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anadolu Korku Öyküleri 1 - 2
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2017, 21:40:20 »
Üçüncü kitap Yılgayak'ı okuyorum. Kitabın başlarında olduğumdan, öykülerin geneli hakkında yorumda bulunmayacağım. Yorumum üçüncü cildin şekline dair olacak:

İlk ciltlerde olduğu gibi bu kitapta da 10 öykü var. Sayıda artış olmamasına rağmen font büyüklüğünün artmasıyla kitabın hacmi öncekilere göre artış göstermiş. Kapak görseli ve arka ve ön kapağın yeşilimsi rengiyle de önceki ciltlerden ayrılıyor. "Yılgayak" yazısı kapakta daha fazla öne çıkıyor. Sanki üçüncü ciltle taze bir başlangıç yapmak istemişler. Şekli şemaliyle  kendini fark ettirmeye çalışan bir şekle şemale büründürülmüş.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anadolu Korku Öyküleri 1 - 2 - 3
« Yanıtla #6 : 02 Ocak 2018, 14:28:46 »
Üçüncü cildi bitirdim. Cin temasının belli klişelerinden kaçınılarak yazılan öykülerle karşılaşmak iyi geldi. Ama ilk iki cilde oranla, biraz yerinde sayma varmış gibi geldi. Bilemiyorum, belki üçüncü cilt olmasından ve yazarların deneyimlerinden dolayı daha fazlasını beklemiş olabilirim.