Kayıt Ol

Köyün Delisi

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Köyün Delisi
« : 15 Mart 2014, 00:16:10 »
‘’Bu köyün delisi benim!’’ dedi. Gözleri kanlanmıştı. Damarların çizdiği yol haritayı andırıyordu. Elindeki çomağını karşısındaki herifin münasip bir yerine monte etmemek için kendini zor tutuyordu. Ormanın ortasında nereden bulmuştu bu nefesi kokan, pespaye tipli herifi. ‘’ve bu orman da benim, anladın mı? Şimdi çık buradan!’’ İçinde giderek büyüyen öfkeyi dizginlemeye çalışırken alnından terler akıyordu. Sımsıkı tuttuğu çomağıyla toprağı eşeliyor, yaprakların çıkardığı hışırtılar yabancının kelimelerini yutuyordu. Çomağın ezdiği otlardan havaya keskin bir koku yayılıyordu.

‘’Evet, her köyün tek delisi olur. Nasıl delirdiğimi bilmiyorum ama deliyim işte, insanlar öyle diyor. Belki geçmişimi hatırlamadığımdandır. Uzun zamandır deliyim, nedenliğini bilmiyorum.’’ Biraz olsun sakinleştiğinde çomağını yere sürerek ormanın derinlerine doğru ilerlemeye başladı. ‘’ Gel, dolaşalım. Belki aklıma gelir.’’ Güneş tam tepedeyken ormanın ortasındaki göle varmıştı. Kıyıya geldiğinde paçalarını sıyırarak ayaklarını suya soktu. Çomağını geldiği yol boyunca çizdiği çizgiden ayırıp yanına koydu. Yüzüne vurduğu su sinirinden iz bırakmamıştı. ‘’ Hatırlamıyorum’’ dedi gölün karşı kıyısına bakarak. ‘’ Ne zamandır böyleyim bilmiyorum. Ama aptal değilim. Delilikle aptallık ayrı şeyler. Pek kimse bilmez. Mesela bu benim delisi olduğum köyün ağası aptaldır. Ne insandan anlar, ne yaşamdan. Ben bilirim bu ikisini, ölmeyi bilirim. Hiç ölmedim ama ara sıra mezarlıkta yatarım. Bekçi Kemal Ağabeyde arkadaşımdır. O yüzden rahatım, sohbet ederiz uzun kış gecelerinde. İçini ısıtıyormuşum öyle diyor. Bir dostla çay içip şafağı izlemek güzelmiş. Çayı şekersiz içerim bu arada. Prensipliyim anlayacağın, bunu da Kemal ağabeyden öğrendim.  O da şekersiz içer. ‘’ Heybesinden çıkardığı matarasını göle daldırdı. ‘’ Susadın mı? Çay dedim, susamışsındır sen şimdi. Ama maalesef bunu sana veremem. Göl gizemlidir. İçersen ölürsün, hem ayaklarımı da soktum. Geçen yaz muhtarın oğlu bu göle girdiği için öldü. Geldiğimde suyun üzerinde öylece sürükleniyordu. Gördüğüm gibi atladım suya, çocuğu kıyıya çektim. Arkadaşları öylece baktı arkamdan. Nefeslerini kestim hepsinin. Artık eskisi kadar uğraşmıyorlar benimle.  Gece Kemal ağabeyle mezarına gittik. Ağladım o gün.  Omzuma dokundu Kemal ağabey, yapma oğlum dedi, hepimiz öleceğiz hem. Ne olmuş erken öldüyse. Sonunda oraya gideceğiz. Nereye gideceğiz dediğimde durdu, uzunca baktı mezarlığa. Boş ver sen dedi. Seni pek ilgilendirmiyor bu konular. Sen sorumlu değilsin. Biliyor musun, Kemal ağabey ara sıra benim gibi olmak istediğini söyledi, daha kolaymış. Belki öyledir, deli olmadığım bir zamanı hatırlamıyorum.’’ Suda dalgalanan yüzüne bakıp durdu. Başını kaldırıp güldü. ‘’Hadi kalk, geç olduğunda buralar pek güvenli olmuyor. Köye dönelim de sen kimsin bir öğrenelim. Hem işimi bitirmem lazım gece çökmeden. ‘’

Meşe ağaçlarının arasından çıktığında matarasındaki su bitmişti. Ormanda, öğle vakti çizdiği çizgi ay ışığında gümüş gibi parlıyordu. Garip bir şekilde, kelimeler, uzun zaman önce unutulmuş kelimelere benziyorlardı. Okumayı bilenlerin çoktan öldüğü, karanlık gecenin habis güçlerini engelleyen kelimelere…

Selman

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: Köyün Delisi
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2014, 08:19:55 »
Çok tatlı bir öyküydü, ellerinize sağlık.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2014, 14:06:05 »
Teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2014, 23:30:52 »
Neden böyle bir giriş yaptı, kimle konuşuyor gibi sorular bıraktı öykü. Daha açıklayıcı olsa daha güzel olurmuş izlenimi verdi.

Tabi öykü bu haliyle de güzel. Sade, okunaklı, anlamlı, akıcı, tebessüm verici... Betimlemeleri sevdiğiniz de anlaşılıyor :D Elinize sağlık.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2014, 15:21:24 »
Teşekkür ederim. Betimlemeleri sevmem konuşmalarda kendime güvenemediğimden sanırım. :) Sadece betimleme yazmak istediğim bile oluyor. :) Yine içine saklamaya çalıştım cevapları ama yine başarılı olamadım sanırım. :)