Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #270 : 30 Mart 2014, 15:54:25 »
Tehdit mesajlarıda yollayabiliriz :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Kralkatili Güncesi’nden Yeni Novella Kasım 2014’te Geliyor
« Yanıtla #271 : 02 Nisan 2014, 02:19:18 »

Daha önce şuradaki haberimizde "Patrick Rothfuss Gümbür Gümbür Dönüyor" başlığıyla ön bilgilendirmesini yaptığımız kitaplardan biri olan "The Slow Regard of Silent Things" kasım ayında okurlarla buluşuyor.

DAW Books, The Slow Regard of Silent Things’in (Sessiz Şeylerin Usul Saygısı) basım tarihini 4 Kasım 2014 olarak duyurdu. Kitap fantastik seri Kralkatili Güncesi’nin dünyasında geçen yeni bir novella.

Duyuruya göre:

Alıntı
The Slow Regard of Silent Things’in konusu Üniversite’de geçiyor. Seriyi okuyanlara yabancı olmayan Üniversite’de, çok zeki öğrenciler simya, sempati ve kimya (artificing) gibi aydınlık bilimlerin gizemlerini çözmeye çalışırlar. Eski öğrencilerden Auri (Rothfuss’un önceki romanlarında ikinci ana karakter olmasına rağmen oldukça önemli bir yeri vardı) kampüsün altında eski ve terkedilmiş geçitlerden oluşan bir labirentte tek başına yaşamaktadır. Şeyaltı’nda (The Underthing) yaşarken Auri, kendi güçlerinin farkına varır ve bilimin ve eski sınıf arkadaşlarının görmezden geldiği kimi gerçekleri görmeyi öğrenir.

Rothfuss bu kitabı yazacağını Ocak 2014’te kendisinin Reddit AMA hesabında verdiği cevaplarda belirtmişti:

Alıntı
“Ayrıca Auri’yi temel alan başka bir novella üzerinde çalışıyorum. Kısa bir hikaye olacağını düşünmüştüm ama beklediğimden bir hayli uzun oldu ve şimdiden 25.000 kelimeye yaklaştı.”

Yazar bu novellanın yanında Bast ve Laniel Young-Again’in de dahil olduğu iki novellanın da yazım sürecinde olduğunu söylemişti.

Bast’ı temel alan The Lightning Tree (Yıldırım Ağacı) adındaki öykü, 17 Haziran’da yurtdışında çıkacak olan ve editörlüğünü George R.R. Martin ve Gardner Dozois’nın yaptığı Rogues (Hırsızlar) adlı fantastik antolojide yer alacak.

The Slow Regard of Silent Things, DAW Books tarafından ciltli olarak yayınlanacak ve fiyatı 18,95 Dolar olacak.

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #272 : 02 Nisan 2014, 18:33:31 »
Piyasaya Kralkatili Güncesi'nin iki kitabının toplamıyla aynı fiyata mı çıkaracaklarmış? O da güzelmiş.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #273 : 03 Nisan 2014, 22:46:48 »
Kralkatili Güncesi'nin de ciltli basımları 15-16 dolar civarında aslında. Buraya ciltli gelmediği için değişiyor o fiyat. :D Yine o serinin bir kitabına yakın bir fiyattan geleceğini düşünüyorum ben.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #274 : 26 Nisan 2014, 13:15:03 »
Auri karakterini anlatan "The Slow Regard of Silent Things" in kapağı yayınlanmış.
Aaaah ah, bizde acaba bir gün uyanıpta 3. kitabın çıkış tarihi'nin yayınlandığı günü görebilecekmiyiz acaba?... :-\

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Teori
« Yanıtla #275 : 03 Mayıs 2014, 15:59:06 »
Dun can sikintisiyla ikinci kitabin hosuma giden kisimlarini tekrar okurken iki sey fark ettim.

Lord Maer'in karisi Leydi Kilipsiz (Lady Lackless)
Spoiler: Göster
Kvothe kadinla ilk karsilastiginda kadinin yuzune bon bon bakiyor ve hatta bi durum kadin tarafindan kaba olarak karsilaniyor falan. İsin ilginci Kvothe'nin kadini cok tanidik bulmasi ancak kim oldugunu cilaramamasi. Yasadigi yerden cok uzakta oldugu icin kendisi de kadini daha evvel gormus olamayacagini itiraf ediyor. O halde kadin ona nereden tanidik  geliyor? Tahminim kadinin Edema Ruhlarca "ayartilip" kacirilan kiz kardesi Kvothenin annesi oluyor. Yani  Kvothe aslinda kadini annesine benzetiyor. Annesinin o aile yadigari olan 3000 yillik kutuyu acmayi  basardigini, icindekinin ne oldugunu ogrendigini ve bu vesileyle esiyle o 7 seytanin hikayesini toplamaya basladigini dusunuyorum.

Bir diger husus Lord Karaagac
Bildigimiz uzere kendisi Denna'nin hamisi. İlginctir, kendisi cok gizemli agzi siki birisi. Denna'nin tasfirlerine gore cok guclu, varlikli ve vakti fazla olan bir  insan. Cok iyi dans ediyormus. Nedense bu bilgiler bana Kvothe'nin Maer'in sarayinda tanistigi Bredonu cagristirdi. O kadar sohbet etmelerine ragmen Kvothenin ogrenebildigi tek sey bir masa oyunu oldu.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #276 : 03 Mayıs 2014, 22:18:53 »
Dun can sikintisiyla ikinci kitabin hosuma giden kisimlarini tekrar okurken iki sey fark ettim.

Lord Maer'in karisi Leydi Kilipsiz (Lady Lackless)
Kvothe kadinla ilk karsilastiginda kadinin yuzune bon bon bakiyor ve hatta bi durum kadin tarafindan kaba olarak karsilaniyor falan. İsin ilginci Kvothe'nin kadini cok tanidik bulmasi ancak kim oldugunu cilaramamasi. Yasadigi yerden cok uzakta oldugu icin kendisi de kadini daha evvel gormus olamayacagini itiraf ediyor. O halde kadin ona nereden tanidik  geliyor? Tahminim kadinin Edema Ruhlarca "ayartilip" kacirilan kiz kardesi Kvothenin annesi oluyor. Yani  Kvothe aslinda kadini annesine benzetiyor. Annesinin o aile yadigari olan 3000 yillik kutuyu acmayi  basardigini, icindekinin ne oldugunu ogrendigini ve bu vesileyle esiyle o 7 seytanin hikayesini toplamaya basladigini dusunuyorum.

Bir diger husus Lord Karaagac
Bildigimiz uzere kendisi Denna'nin hamisi. İlginctir, kendisi cok gizemli agzi siki birisi. Denna'nin tasfirlerine gore cok guclu, varlikli ve vakti fazla olan bir  insan. Cok iyi dans ediyormus. Nedense bu bilgiler bana Kvothe'nin Maer'in sarayinda tanistigi Bredonu cagristirdi. O kadar sohbet etmelerine ragmen Kvothenin ogrenebildigi tek sey bir masa oyunu oldu.

İlk teori son kısmı hariç epey mantıklı aslında. Son kısmı da mümkün ama onu işaret eden pek bir şey göremedim ben. Geri kalanı mantıklı geldi ama.

Bu arada Bredon epey ilginç bir karakter, tekrar göreceğimizden eminim ben kendisini. Ama Lord Karaağaç olduğunu hiç sanmıyorum, zira kendisi gördüğümüz kadarıyla bir kadını dövecek biri değil. Eğer öyleyse çok büyük hayal kırıklığına uğrarım.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #277 : 04 Mayıs 2014, 02:35:34 »
Bredon bence cok buyuk olasilikla Denna'nin hamisi. Bu dusunceyle ilgili kisimlari tekrar okudugunuzda basta onemsiz gelen ayrintilar dikkat cekici olmaya basliyor. Misal onceki mesajda degindigim dans olayi. Bredon Kvothe'ye dans etmeye sardigini soyledikten 5-6 bolum sonra Denna hamisinin dans etmeyi iyi bildigini soyluyor. Ayrica cok guclu bir soylu oldugunu ve bu konuda cok dikkatli oldugunu soyluyor. İsin ilginci adam  Kvothe'yle ilk konusmalarinda en az Denna'nin belirttigi kadar dikkatliydi. Bir yuzuk konusunda dahi. Diger bir husus Fae dunyasinda Kvothe'nin yasli agactan ogrendigi, hamisinin Denna'yi artil bastonuyla dovdugunu ancak adamin kalici bir iz vermeywcek kadar kibar oldugunu ogrenmesi. Yaklasik 20 bolum sonra Kvothe Maer'in yanindan ayrilirken Bredonla vedalasmasi esnasinda, Bredon'un kapidaki muhavsizlari kurt basli basronuyla durttugunu goruyoruz. Bunlar nedense bana alelade betimlemelerden cok satir arasina gizlenmis bir kac ipucunu animsatiyor. Ayrica nasil
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı raz158

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #278 : 25 Mayıs 2014, 19:04:56 »
3. Kitap hayal gibi artık ne zaman çıkar bilmem ama bu gidişle denna'nın hikayesi de gelir araya elodin'i de sokar en az 2-3 ara kitap daha çıkarır..... ticari kaygının gözü kör olsun  :inca  :inca

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #279 : 25 Mayıs 2014, 20:50:02 »
Elodin ve Denna üçüncü kitabın için en büyük kozlar. Eğer onların geçmişleri için "novella" yazılacaksa bu, üçüncü kitaptan sonra olur kanaatindeyim.

Amyr'ler ile ilgili bir düşünce.
Öncelikle seride Amyr'lerin ne zaman ortaya çıktığı, hala devam edip etmediği ve ediyorsa nerede olduğu tam bir muamma. Ancak haklarındaki efsanelere göre, kendileri adalet için her şeyi yapabilecek insanlar, bu hamile bir kadını öldürmek anlamına gelse bile.

Amyr'lerle ilgili bilgilerin her yerde sadeleştirildiğini öğreniyoruz ikinci kitapta. Lord Maer gençliğinde parası ve imkanlarıyla dahi herhangi bir bilgi kırıntısı bulamamış, Kvothe yüz binlerce kitap arasından arşivde çocuk kitaplarından başka bir şey elde edememiştir.

Bu demektir ki Üniversite, bir şekilde Amyr'ler tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Zaten tüm dünyadaki en büyük ilim yuvası olan ve kuruluş amacıyla gerçek sihrin öğretildiği (gizemiye) bir kurumun Amyr'ler tarafından yok sayılması mantıklı olmazdı.

Peki kim bu Üniversite'deki Amyr'lerle bağlantısı olan şahıs?

Ben bu şahsın Lorren Hoca olduğu kanaatindeyim. Peki neden? Öncelikle Arşivin tamamı üzerinde yetki sahibi olan tek şahıs kendisi. Bu nedenle Amyr'ler ile ilgili bilgilerin yönetilmesinde en etkili kişi kendisi olacaktır.

Bir diğer husus, kendisinin hiç gülmediği, herhangi bir duygu belirtisi göstermediği, taş kadar ifadesiz bir yüze sahip olduğu bilgisi. Öyle ki Elxa Dal kendisini güldürene 10 Altın Mark ödül sözü vermiş. Lorren Hoca hakkındaki betimlemeler, halk arasındaki Amyr imajıyla sizce de çok fazla örtüşmüyor mu? Özellikle kendisinin kitap toplama bahanesiyle koca bir guldenli gizemiye filosuna sahip olması ve istediği zaman aynı bahaneyle seyahatlere çıkabiliyor olması onun için muazzam bir istihbarat ağı oluşturacağı kanısındayım.

Bana göre bu konudaki en değerli kanıt, ilk kitapta bizlere verildi. Kvothe Üniversite'ye kaydı sırasında kendisini Arliden oğlu Kvothe olarak tanıttığında, Lorren Hoca'dan "Ozan Arliden mi?" diye bir soru geliyor. Kvothe babasının kendisi hakkında hiç öyle bir iddiada bulunduğunu hatırlamadığını söylüyor aynı sayfada.

Haydi Lorren Hoca'nın Arliden'i nereden tanıdığını boş verelim, ki bu da başlı başına bir kanıttır bana göre, biz "Ozan" hakkında biraz kafa yoralım. "Ozan" kimlere verilen bir ünvandır ve Lorren Arliden'i kendince neden böyle tanımlamıştır? Közün sözünü tekrar hatırlamak bu sorular için yeterli cevabı verecektir kanaatindeyim:

"Birinin ebeveynleri olur olmadık şarkılar söylemiş."

Dediğim gibi, Lorren Hoca benim için Amyrlere en yakın şahıs Üniversite'de. Belki doğrudan bir bağlantısı vardır, belki de kendisi Amyr'dir, bilemiyorum.

Çevrimdışı raz158

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #280 : 25 Mayıs 2014, 22:06:21 »
Güzel tespit
 bildiğimiz gibi başlarda kvothenin babası yedililer hakkında şarkı yazıyordu. Bence loren hocanın kvothenin babasını tanıma sebebi isimleri Arliden'e kendisinin vermiş olması . Loren gerçektende çok şey biliyor.
Ama en çok arşivdeki taş kapıdan ne çıkıcak onu merak ediyorum.

Ama şöyle birşey de var dediğin gibi üniversite çok önemli bir yer belki birden fazla hoca amyr'la bağıntılıdır belkide bütün hocalar amyr olabilir ?

Ek olarak hatırladığım kadarıyla kvothe saldırıya uğruyordu ve aurinin yanına gidiyordu üstünde kan vardı ve auri kvothe yi amyr'in en kıdemli rahibi  (adını hatırlayamadım) gibi göründüğünü söylüyordu . Burda tekrar bi soru oluşuyor auri amry'leri keşfetti mi ? Büyük ihtimalle keşfetti ve bunu üniversitede bulduğunu düşünüyorum. ...

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #281 : 26 Mayıs 2014, 02:20:16 »
Elodin ve Denna üçüncü kitabın için en büyük kozlar. Eğer onların geçmişleri için "novella" yazılacaksa bu, üçüncü kitaptan sonra olur kanaatindeyim.

Amyr'ler ile ilgili bir düşünce.
Öncelikle seride Amyr'lerin ne zaman ortaya çıktığı, hala devam edip etmediği ve ediyorsa nerede olduğu tam bir muamma. Ancak haklarındaki efsanelere göre, kendileri adalet için her şeyi yapabilecek insanlar, bu hamile bir kadını öldürmek anlamına gelse bile.

Amyr'lerle ilgili bilgilerin her yerde sadeleştirildiğini öğreniyoruz ikinci kitapta. Lord Maer gençliğinde parası ve imkanlarıyla dahi herhangi bir bilgi kırıntısı bulamamış, Kvothe yüz binlerce kitap arasından arşivde çocuk kitaplarından başka bir şey elde edememiştir.

Bu demektir ki Üniversite, bir şekilde Amyr'ler tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Zaten tüm dünyadaki en büyük ilim yuvası olan ve kuruluş amacıyla gerçek sihrin öğretildiği (gizemiye) bir kurumun Amyr'ler tarafından yok sayılması mantıklı olmazdı.

Peki kim bu Üniversite'deki Amyr'lerle bağlantısı olan şahıs?

Ben bu şahsın Lorren Hoca olduğu kanaatindeyim. Peki neden? Öncelikle Arşivin tamamı üzerinde yetki sahibi olan tek şahıs kendisi. Bu nedenle Amyr'ler ile ilgili bilgilerin yönetilmesinde en etkili kişi kendisi olacaktır.

Bir diğer husus, kendisinin hiç gülmediği, herhangi bir duygu belirtisi göstermediği, taş kadar ifadesiz bir yüze sahip olduğu bilgisi. Öyle ki Elxa Dal kendisini güldürene 10 Altın Mark ödül sözü vermiş. Lorren Hoca hakkındaki betimlemeler, halk arasındaki Amyr imajıyla sizce de çok fazla örtüşmüyor mu? Özellikle kendisinin kitap toplama bahanesiyle koca bir guldenli gizemiye filosuna sahip olması ve istediği zaman aynı bahaneyle seyahatlere çıkabiliyor olması onun için muazzam bir istihbarat ağı oluşturacağı kanısındayım.

Bana göre bu konudaki en değerli kanıt, ilk kitapta bizlere verildi. Kvothe Üniversite'ye kaydı sırasında kendisini Arliden oğlu Kvothe olarak tanıttığında, Lorren Hoca'dan "Ozan Arliden mi?" diye bir soru geliyor. Kvothe babasının kendisi hakkında hiç öyle bir iddiada bulunduğunu hatırlamadığını söylüyor aynı sayfada.

Haydi Lorren Hoca'nın Arliden'i nereden tanıdığını boş verelim, ki bu da başlı başına bir kanıttır bana göre, biz "Ozan" hakkında biraz kafa yoralım. "Ozan" kimlere verilen bir ünvandır ve Lorren Arliden'i kendince neden böyle tanımlamıştır? Közün sözünü tekrar hatırlamak bu sorular için yeterli cevabı verecektir kanaatindeyim:

"Birinin ebeveynleri olur olmadık şarkılar söylemiş."

Dediğim gibi, Lorren Hoca benim için Amyrlere en yakın şahıs Üniversite'de. Belki doğrudan bir bağlantısı vardır, belki de kendisi Amyr'dir, bilemiyorum.

Nefis tespit ya, ben sığır gibi okuyorum baya kitapları galiba. Hiç böyle bi şey çıkaramadım daha kitaplardan. :/

#hayır

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #282 : 26 Mayıs 2014, 10:35:28 »
Eğer daha yıllarca 3. kitabı çıkarmayı düşünmüyorsa, herhalde yazmadan kendi kitabının içine eden ilk yazarlardan olacak. Yazık oldu seriye.
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #283 : 26 Mayıs 2014, 18:53:22 »
Ben biraz anlayabiliyorum, o kadar büyük beklenti oluştu ki mükemmelleştirmeden çıkarmak istemiyor. Çünkü söylediği kadarıyla zaten ilk kitabı yayınladığında tüm hikaye hazırdı. Ama o zamandan beri üstünden o kadar çok geçmiştir ki, muhtemelen bir o kadar daha eklenmiştir üstüne. Ayrıca hikayenin bu kadar "pürüzsüz" olmasının da senelerce üstünde çalışıldıkça "kesin kenarlarının" giderilmesine bağlıyordu. Dolayısıyla, bu kadar mükemmel bir seriyi zayıf bir kitapla bitirmek istememesini, ve kendi yaptığı işten tatmin olmamasını anlamak çok zor değil. Çok kızıyorum, o ayrı tabi. :D

#hayır

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #284 : 26 Mayıs 2014, 18:59:04 »
Cidden fena tespitler bunlar. Bende sığır gibi okuyorum galiba ama boyle hikayeyi didik didik etmek çok hoşuma gitmiyor bir yandan heyecanlandırıyor bir yandan da eğer bilirsek tadı kaçar mı kine diye düşünüyorum.
''think about it''