Kayıt Ol

Aesten Efsaneleri 1 - Ellear'ın Kılıcı (Bitti!)

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ellear'ın Kılıcı (3. Bölüm! - Resimler Eklendi!)
« Yanıtla #15 : 19 Mayıs 2008, 00:54:42 »
Gemi gerçekten çok "fantastik" kokuyor :D
Kehanet falan çok iyi olmuş.
Yalnız Ameth şu Aune adasını nasıl bulacak,onu merak ediyorum?

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ellear'ın Kılıcı (3. Bölüm! - Resimler Eklendi!)
« Yanıtla #16 : 19 Mayıs 2008, 17:13:18 »
Gemi zaten adaya gidiyor o yüzden zor olmaz ;D
#rekt

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ellear'ın Kılıcı (3. Bölüm!)
« Yanıtla #17 : 19 Mayıs 2008, 17:22:16 »
eleştircek bişi aradım yok :D aslında bütün bölümleri okumadan (sezonu bitene kdr :P ) yorum yapmak istemiyodum ama cok güzel gidiyosun sifaus bazen teori üretme şekline bile geçio beynim (o nasıl bi şekilse artık) anlatım tarzını gerçekten kendine göre özümsemişsin başkalarına benzememek kendi doğallığında yazmak en iyisi bunuda cok iyi gerçekleştirmişin tebrik ederim... artık bi dahaki yorum cok daha sonraya x}
she's back!!

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Mayıs 2008, 17:27:13 »
teşekkürler :D anlatım tarzım konusunda hep endişeliyimdir ;D birine benzeyecek diye ödüm kopar, böyle söyleyince içim rahatladı. saol :D
#rekt

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Mayıs 2008, 23:13:18 »
Güzel ilerliyor ama biraz yavaş ilerliyor. Ama zaten bir dahaki bölümde maceranın başladığını söylemişsin. O bölümler daha hızlı ilerler bence. Neyse tebrikler.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ellear'ın Kılıcı (4. Bölüm!)
« Yanıtla #20 : 19 Mayıs 2008, 23:23:07 »
Valla orasını bilmem, ben elim nasıl giderse öyle yazıyorum, yazmadan önce hiç planım olmuyor, o yüzden yavaşmıdır pek bilgim yok ;D ama sıkıcıdır kesin :P

Bölüm 4 – Aoe Şehrinde

O sabah gemi Aoe şehrinin doğusundaki Seuma kulesinin yakınlarından geçerken, Ameth gemiden gizlice kaçtı. Gemi, Seuma kulesinin yakınlarından geçtiği için, karaya kadar yüzmek pek zor olmamıştı.

Karaya ulaştığında, hafif bir sabah sisi vardı havada. Zaten adanın yağmura elverişli bir havası olduğu, sık ormanlardan belli oluyordu. Kısa bir göz gezdirmeden sonra yürümeye başladı.

Seuma Kulesi, bu boğazın diğer yakasında bulunan Ktedh kulesi gibi, 25 adam yüksekliğinde bir kuleydi. Beyaz-Gri taşlardan yapılmış olsa da, tepesi açıktı. Orada devasa bir kazan, gelen gemicilere yol göstermek adına odun doldurulup yakılırdı geceleri.

Aynı zamanda her kulenin etrafında küçük bir yerleşim bulunurdu. Ktedh ve Seuma arasındaki büyük farklılık buradan kaynaklanıyordu. Seuma’ın etrafında daha çok çiftlikler varken, Ktedh’in etrafında daha denizci bir yerleşim vardı.

Ameth, Seuma’nın çok az ilerisindeki sahilden yürümeye başladı kuzey-batıya doğru. Amacı gece olmadan Aoe Şehrine, efsaneye göre Kral Ellear’ın son görüldüğü yere ulaşmaktı. Yavaş yavaş güneş yükselirken, Aoe’nin beyaz suları ile Methedh’in uzun kuleleri ufukta göründü.

Aoe’ye ilk girdiğinde yabancı bir ortamla karşılaştı. Uzun zamandır Aoe’ye ticaret dışında hiç yolculuk yapılmamıştı. Eun hükümdarlığı yıkıldığından beridir Aune Adası ile Kıta arasındaki ilişkiler soğumuş, iki halk birbirlerinden uzaklaşmışlardı.

Aslında iki farklı halk bile değillerdi. Eun halkı yok olduktan sonra eski kentlerin üzerine kurulmuştu insan kentleri, çoğunun isimleri bile değişmemişti. Ancak iki halkında şehirleri arasında bariz bir mimarı değişiklik göze çarpıyordu.

Arka sokaklardan birine daldı ve gördüğü ilk hanlardan birine girdi. Bir oda kiraladı ve odasına girdi hemen. Yatağına uzandı ve beyaz gözleriyle tepedeki ayları izlemeye başladı. Kısa süre sonra kapısı çalındı.

Kapıyı açtığında uzun, kirlenmiş bir cübbesiyle tüccar Theria duruyordu. Hiç konuşmadan içeri girdi ve kapıyı kapattı. Sürgüyü çekti ve Ameth’e delici bir bakış attı.

“Ameth, çok önemli bir konuda konuşacağım. Bu kılıcı aramakta kararlı mısın?”

“Elbette, bir senedir arıyorum onu ve bulmadan asla durmayacağım.”

“Senin o kılıcı bulman yasaklandı.” Bunu söylerken yüzündeki sevecen ifade yok olmuş, sert ve duygusuz bir ifadeye dönüşmüştü. “Çok uzun zaman önce, Sugg Vua akınları başladığında senin kanından gelen herhangi birinin onu araması ve bulması gibi bir şeye karşı benim tarikatım lanet yaptı.”

Ameth, midesine bir şeyin oturduğu hissetti. Kızgınlıkla dolu bir hayal kırıklığı vardı. Hayatı boyunca dayanamadığı tek şey hainlerdi. Şimdi ise en yakın bildiği insan hain çıkmıştı.

“Benim soyum o kılıçtır Theria ve ben o kılıcı bulmadan hiçbir yere gitmeyeceğim.” Sesinde bir tehdit vardı artık. “Benden asla bu arayıştan vazgeçmemi isteme. Ayrıca ne lanet yapmış olursanız olun o kılıcı bulacağım!”

Theria elini cübbesinin içine götürdü ve beyaz bir kılıç çıkardı.

“Esea Sum!”

Kapı kırıldı ve içeri aynı renkte cübbe giymiş olan dört adam daha girdi. Onlarda ellerinde birer beyaz kılıç tutuyorlardı ve hepsi tehditkâr bir şekilde Ameth’e doğru ilerlemeye başladılar.

“Ameth, eğer arayışından vazgeçeceğini söylersen zarar görmezsin.”

“Asla!” O sırada arkasındaki camı kırdı ve dışarı atladı. Cam parçalarından bir kaçı üzerine batmış ve elini kanatmıştı ama o bunu pek dert etmeden hızla oradan kaçtı. Arkasından hızla gelen beş adamdan kaçmak için ilk gördüğü dar sokağa döndü ve hafif çıkıntılı beyaz taşlara tutunup tırmanmaya başladı. Adamlar gelene kadar o çatıya çıkmıştı bile.

“Aferim Ameth! Bu sefer Beyazlar Tarikatı da peşinde! Hiç bu kadar çok kişi beni aramamıştı. İyice popüler oluyorum sanırım. Artık atalarımın taşıdığı kılıcı bulmak için daha çok nedenim var.”

O çatıdan çatıya atlayıp, şehirde ilerlerken, yakınlardaki bir çatıda bir adam, iki kılıcıyla onu izliyordu. Yüzü ve tüm vücudu kapalıydı ve sadece gözlerinin bir kısmı gözüküyordu peçesinden.

“Evet, son Eun…” Sesinde hafif bir alay vardı, “Seninle de karşılaşacağız…”

-O
#rekt

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 19 Mayıs 2008, 23:36:50 »
Sıkıcı olduğu falan yok <.< Gayet güzel devam ediyo bence, aynı şekilde devam Yiğit. =P

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 19 Mayıs 2008, 23:44:55 »
Bu bölüm 3. bölümden daha çok hoşuma gitti.

Resim olayı, hikayeyi daha gerçekçi kılıyor. Yavaş yavaş bir efsane ortaya çıkarıyorsun.

Kılıcı bulmanın bu kadar kolay olmayacağı belliydi. Olaylar karışıyor.  ;D Yeni bölümü bekliyoruz.

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 19 Mayıs 2008, 23:45:00 »
Theria mı ? Madem Ameth'İn kılıcı bulmasını istemiyordu neden gemiyi bulmasına yardım etti?
Beyazlar Tarikatı'nın eline düşmesi için mi,hikayenin sonunda gördüğümüz adama teslim etmek için mi?
Ya da yüksek ihtimal o adam da Beyazlar Tarikatı'ndan.Bana daha başkamsı geliyor ama neyse :P
Resimlerin çok kaliteli,bayılıyorum.
Benim de dayanamadığım tek şey hainlerdir.  :D

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ellear'ın Kılıcı (4. Bölüm! - Beyazlar Tarikatı Hakkında)
« Yanıtla #24 : 19 Mayıs 2008, 23:58:24 »
Kılıcı bulmanın bu kadar kolay olmayacağı belliydi. Olaylar karışıyor.  ;D Yeni bölümü bekliyoruz.

Olaylar karşıyor ama uzun süre çözümlenmeyecek hatta şimdiden uyarıyım, bölüm aralarına koyduğum (mesela son bölümdeki "o" adam gibi) bazı kısa şeyleri unutturup, 40 bölüm sonra "ta daaa" efektiyle çıkaracağım ;D şaşırmayın sonra, bu da nerden çıktı demeyin :)

Theria mı ? Madem Ameth'İn kılıcı bulmasını istemiyordu neden gemiyi bulmasına yardım etti?
Beyazlar Tarikatı'nın eline düşmesi için mi,hikayenin sonunda gördüğümüz adama teslim etmek için mi?
Ya da yüksek ihtimal o adam da Beyazlar Tarikatı'ndan.Bana daha başkamsı geliyor ama neyse :P

Şimdiii, bu cevap için Beyazlar Tarikatı hakkında biraz bilgi verem lazım.

Beyazlar Tarikatı

İlk Eun hükümdarı tarafından kurulmuş, tamamı insanlardan oluşan bir tarikattır. Bu tarikatın mensupları, çoğu zaman Hükümdarlığın yönetimine atanırlar. Ancak bu tarikatın asıl amacı, insanların Eun'a ayaklanmasını engellemek ve Kendi meclisleri sayesinde kılıcın asıl sahibine gitmesini sağlamaktır. Beyazlar Tarikatı, Hükümdarlık yıkıldıktan sonra, sadece Aune adasında kalmıştır. Tabi tüm şehirlerde bir gizli üyeleri vardır.

Burada verdiğim cevaplar yeterlidir umarım :D daha aklına takılan bir şey olursa sorun :)
#rekt

Çevrimdışı R

• **
  • 140
  • Rom: 0
  • before twilight ,you must fly..you can be ash..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 20 Mayıs 2008, 00:39:13 »
buda ayrı bi yetenek yau ;)

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ellear'ın Kılıcı (2. Ara Bölüm!)
« Yanıtla #26 : 20 Mayıs 2008, 13:21:47 »
Teşekkürler canım :D

Ara Bölüm – Eun Tarihçesi

Denir ki her şey çölün aşırı sıcak olmasıyla, beyaz gözlü Eun ırkının şimdilerde Féra diye bilinen yere kaçması ve Féra kentinin kurulmasıyla başladı. Kral Ellear, o zamanlar dağınık olan Eun halkını düzene sokup o şehre yerleştirdi.

Söylentilere göre, Kral, eski bilgeliğin tüm kaynaklarından faydalanarak o zamanlar Eun’un kılıcı diye anılan, ancak şimdilerde Ellear’ın kılıcı olarak geçen kılıcı yapdılar. Kılıç sonsuz yaşam verme gücüne sahiptir efsaneye göre.

Onlar bu kılıcı, Féra Dağlarının eteklerinde buldukları bir metalden yaptılar. Sonraları bu metal Eun Metali olarak anılmaya başlandı. Denir ki, çok özel bir alfabeyle üzerine şunlar yazılıdır:

“Ben Eun’un Kılıcıyım. Hükümdarım bu yazıyı okuyandır. Ve bu yazıyı okuyup soyun kanına sahip olandır.”

Tabi kılıç kaybolduğundan kimse emin değil bu sözlerden, ancak efsaneler böyle diyor.

Ellear, büyük bir salgın sırasında öldükten sonra yerine oğlu Sei geçdi. Hükümet anlayışını kurdu ve kanunları düzenledi o. Bu sırada Çöl İnsanları akınları başladı ve Féra kentine büyük saldırılar oldu. Sei, üç sene süren bir kuşatmayı bozmak adına yaptığı bir saldırıda öldü.

Uzun süre Eun içe kapanık bir dönem geçirdi ve halk tek kentte uzun süre dışarıyı bilmeksizin yaşadılar. Ta ki Seum dönemi gelene kadar. Kral Seum genişlemeci bir politika izledi ve batıya ilerleyip Seu ve Eudhed kentlerini kurdu. Böylelikle ilk defa denize açıldılar ve Kesia ile Aesa kentleri ile ticarete ilk böyle başladılar.

Sonra Kiem tahta geçti ve o, bilgiye önem veren bir kraldı. Bilgisizliği azaltmak adına okullar ve üniversiteler kurdu, büyük kütüphaneler açtı. Ayrıca ilk hapishaneleri kurup suç oranını azalttı.

II. Aestal tahta geçti ve Eun demirini kullanarak büyük bir ordu topladı. O zamanlar çok zenginleşmiş olan Kesia’ya büyük bir sefer düzenledi ve kuşatmanın ikinci ayında orayı aldı. Ancak kendisi amansız bir hastalık yüzünden öldü.

Oğlu II. Lhaen orduyu topladı ve babasının son isteği olan Aesa’yı kuşattı. Ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine Aesa körfezini gözetlemek üzere boğazın iki yakasına Suun ve haun kulelerini kurdu. Böylelikle Aesa Ticareti tamamen Eun Hükümdarlığının eline geçti.

II. Kiem zamanında tıpkı Seum döneminde olduğu gibi pek çok kent kuruldu. Bunların pek çoğu önemsiz ve küçük kentler oldular. O biraz daha barışçıl olduğu için Aesa ile yıllardır süren savaşı kesti ve barış imzaladılar.

II. Ellear geçti tahta en sonunda. O ilk iş olarak Aesa’yı aldı. Sonra büyük bir projeye girişip, çöl sınırına on üç kralın on üç devasa heykelini yaptırttı.

Ondan sonraki 2 kralın hiç önemli bir işi yoktur, ta ki son kral olan III. Ellear’a kadar. Ellear, Eun Hükümdarlığının son hükümdarı…
#rekt

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 20 Mayıs 2008, 14:22:10 »
Ve özgün bir hikaye daha. Öncelikle teşekkürler Yiğit çünkü en sevdiğim yazım tarzını kullanmışsın. "Efsaneye göre...", "denilene göre..." gibi yazım şekilleri çok hoşuma gider. Bir yorumunda bazı hikayelere benziyor demişsin ama bence tamamen kendine özgü bir hikayenin temellerini atmışsın. Konu çok hoşuma gitti. Yeni yarattığın ırkın ismide hoşuma gitti bayağı olaların başlangıcıda kapıda gibi gözüküyor. Hiakyenin diğer bir ilginç yanıysa -daha doğrusu bana göre ilginç olan yanı- hala bir kadın girmedi olaylara. Genelikle herzaman bir kadın olur fakat daha göremedik. Ameth'e gelince karakteri hala tam olarak anlayamadım. Ara bölümlerde verdiğin bilgiler ve Ellear hakkındaki bilgiler, ara bölüme başlamadan önce yazdığın o kısa yazı ve hikayelerin sonlarına koyduğun resimler... Ortaya yine kendimizi bağlayacağımız bir hikaye çıkıyor kısaca. Ellerine sağlık, yeni bölümle karşımızda olman dileğiyle.. =)

Not: Daha dördüncü bölüm ve ara bölümü okuyamadım geriden geliyorum biraz ama idare et artık.. :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 20 Mayıs 2008, 14:45:01 »
teşekürler :)

Açıkça söyleyeyim, ilk on bölüm içinde 2 tane kadın girecek hikayeye ve ikiside büyük belalar açıcaklar Ameth'in başına. ;D
#rekt

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 20 Mayıs 2008, 16:13:22 »
Ara bölümler olayı gerçekten tamamlıyor. Ve bu 2. ara bölümün anlatımı da çok güzel olmuş.  :) Tebrik ederim. Devamını bekliyoruz.