Kayıt Ol

Almis cadısı

Çevrimdışı kalemistik

• *
  • 45
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Almis cadısı
« : 21 Ağustos 2012, 19:49:19 »
   Alya, son iki gecedir olduğu gibi, boğazında bir çift el hissiyle uyanır. Kan ter içinde kalmıştır. Önceki gecelerde yaptığı gibi, vurdumduymaz olmaktan kaçınır.

Kocası Mir Bey, Moğol sırtlarında seferdedir. Türkler adına, savaşın en kanlı elidir, Mir Bey. Bir o kadar da gözü pektir. Seferden gazi olarak dönen her Türk yiğidi tarafından, kahramanca anlatılmaktadır.

Alya’nın bu yalnızlığında, sadece büyük anası Çılga Ana yanındadır. Sabah kalktığında bilge anasına danışır:
“Anacığım benim. Kalbi, ellerinden pamuk anam!”
“Buyur, yüzü aydan nurlu Alya’m.” 
“Benim kaç gündür söyleyemediğim bir derdim var.”
“Cahil anan yüzündeki kraterleri görmez mi sanırsın. Hadi söyle derdini anacığına.”
“Anacığım, kaç gecedir uykumdan boğazımda bir çift elle uyanıyorum. Bana, canını ver deyip duruyor.”
“Aman aman, evlerden ırak… Bunu akıl etmem gerekirdi. Güzel kızıma musallat oldu işte.”
“Ne, ne musallat oldu bana?”
“Almis Cadısı!”

Alya’nın mavi gözlerini korku, beyaz tenini ise deniz gözlerinden akan yaş kaplamıştı.

“Canımı mı istiyor, anacığım? Ne istiyor benden?”
“Canından ötesini istiyor senden. Karnındaki evladını istiyor.”
“O benim kanım canım. Et tırnaktan ayrılır mı? Ayrılsa da o tırnaktan hayır gelir mi? Vermem canımı, ciğerimi. Bana ne yaparsa yapsın vermem. O daha dünyaya dahi gelmedi. Ne yapacak benim oğulcağızımı?”

Alya, Çılga Ana’nın kucağına yatarak beline sarılır. İyice gözyaşları sel olmuştur artık. Çılga Ana, Alya’nın kömür karası up uzun saçlarını okşayarak anlatır:
“Almis Cadısı, lohusa dönemindeki kadınlara musallat olur. Kanlı cenin böbreği ve ciğeriyle beslenir. Bu sebepten insanın içine girmeye çalışır. Cenin halindeki bebeği oradan alıp, beslenmek ister. Düşük yapman demek, Almis Cadısı’nı doyurman demektir.”
“Nasıl kurtulacağım bu illetten? Anacığım, bana bir akıl ver.”
“Onu ben bilemem yavrum. Mergen’den yardım istememiz gerekir.”

Mergen, akıl tanrısıdır. Bütün bilgilere sahip olan tanrı o’dur. O karanlığın güçlerini yenen tanrıdır. Bunun bilincinde olan Çılga Ana, Mergen’e köyden bir ulak gönderir. Ulak, bir ejderhanın tepesine biner ve göğün 7. Katındaki Mergen’in yanına çıkar. Mergen’e durumu anlatır. Mergen, ulağa tılsımlı bir iğne verir. Almis Cadısı’nın sadece geceleri uykuda görünebileceğini ve Alya’nın vücuduna girmeden önce, kısa bir sürelerinin olduğunu anlatır. Bu sürede cadıya bu iğneyi batırması gerektiğini söyler. İğne cadının içindeki kötülüğü serbest bırakacaktır ve cadıyı Alya’nın kölesi yapacaktır. Cadının en çok sevdiği şey ise atların yelesini örmektir.

İğneyi, bilgileri ve Mergen’in verdiği mektubu alan ulak, köye döner. Dinlediği her şeyi anlatıp, iğneyi Çılga Ana’ya verir. Mektubu da Mergen’in isteği üzerine Alya’ya verir. Alya, mektubu okur. Çılga ana ve Alya bir plan yapar.

Gece yarısı olmuştur. Alya uykuya dalar. Çılga Ana, uyur numarasıyla yatmaktadır. Birkaç vakit kadar sonra, Almis Cadısı kapıda belirir. Uzun boylu, uzun tırnaklı; kızıl, uzun ve dağınık saçlı, kocaman memeleri olan, iri gözlü, ayakları ters, kızıl elbiseler giyinmiş, çirkin mi çirkin bir yaratık gibidir. Odaya girer girmez, pencerenin önüne bağlanmış olan ata yönelir. Hemen yelelerini örmeye başlar.  Çılga Ana planladıkları gibi, dikkati dağılan Almis Cadısı’na yanaşır ve iğneyi saplar. İğneyi saplamasıyla birlikte oda da kara bir tufan çıkar. At kaçar, Alya uyanır. Alya ve Çılga Ana odadan kaçar. Birkaç saniye içinde tufan sona erer. Odaya döndüklerinde, yerde yatan güzeller güzeli sarı saçlı bir kız görürler. Kötülük Almis Cadısı’nı terk etmiştir. Artık o Alya’nın kölesidir. Alya’da küçük bir tanrı sahibidir artık; çünkü Mergen’in verdiği mektupta, eğer bebeğini kurtarırsa karşılığında onu kendine vermesini ister. Alya’nın bir oğlu olur ve oğlunu haberci tanrı olarak Mergen’e verir.   

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Almis cadısı
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2012, 19:55:24 »
Çok güzel olmuş ama sonunda oğlunu vermesi pek hoşuma gitmedi sonuçta oğlunu kurtarmak için Mergene gitmişti. Buna izin vermesi özellikle bir annenin kısa bitirilmek istenmiş bir sonuç gibi geldi ama hikayenin geneli güzeldi tebrikler.
 kafamdaki dünya daha güzeldi bende orda yaşamayı tercih ettim. 

Çevrimdışı kalemistik

• *
  • 45
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2012, 20:56:55 »
Çok güzel olmuş ama sonunda oğlunu vermesi pek hoşuma gitmedi sonuçta oğlunu kurtarmak için Mergene gitmişti. Buna izin vermesi özellikle bir annenin kısa bitirilmek istenmiş bir sonuç gibi geldi ama hikayenin geneli güzeldi tebrikler.

İlginize teşekkür ederim.
Sizin yorumunuz! Saygı duyarım. Çocuk annesinden, sonsuza kadar koparılıyor gibi düşünmeyin. Bayramlarda falan eve gelir herhalde! :)

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2012, 22:35:12 »
Dalga geçilecek bir yorum yazmadım her neyse teşekkürler.
 kafamdaki dünya daha güzeldi bende orda yaşamayı tercih ettim. 

Çevrimdışı kalemistik

• *
  • 45
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2012, 00:20:34 »
Dalga geçilecek bir yorum yazmadım her neyse teşekkürler.

Bende dalga geçmedim zaten. Yanlış anladınız sanırım.