Kayıt Ol

Evrenin Son Günü

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
Evrenin Son Günü
« : 13 Ağustos 2015, 09:07:21 »
En son ne zaman bir yıldızın doğduğunu kim hatırlıyor? Evren, korkarım ki artık eskisi gibi genç ve üretken değil. Gittikçe bu sonsuz boşluğun daha da soğuduğunu ve karardığını hissediyorum. Daha da kötüsü bu sonsuz boşluğun sınırları olduğunu görüyorum.

Her şeyin trilyonlarca yıl önce iki farklı elementi keşfetmemle başlamış olduğuna inanmak gerçekten zor. Sonrasında bu iki element birleşerek yepyeni bir elemente dönüştü. Keşfedilen bu yeni elementin sonucunda ortaya çıkacak canlılar ona "su" diyecekti. O kadar sıradan ve basit görünüyordu ki, tüm evreni onun üzerine kurgulamak ilk başta çok aptalca gelmişti ama sonrasında rengarenk bir evreni oluşturan yine bu renksiz ve basit şey oldu. Gezegenlere can vererek, o alev toplarını üzerinde küçük tanrılar yaşayan cennetlere dönüştürdü. Beni evrende en çok etkileyen şey ne diye sorsanız kesinlikle size onları gösteririm. En büyük mucizeleri hayal etmek ve sonrasında evrenin dinamiklerini bu hayali gerçekleştirmek için kullanmak oldu. Yaptıkları şeyler benim sanatımla karşılaştırılamayacak kadar basit ve kırılgandı ama yine de saygı duyulacak cinstendi.

Yanılgıları ise kendilerini hep bir neden olarak görmüş olmaları oldu, evreni sırf onlar için yarattığımı düşündüler. Bu düşünceye kendilerini öyle kaptırdılar ki, kendileri için var edildiğini düşündükleri bu şeye daha çok sahip olmak için birbirlerini yok etmekten çekinmediler. Evrenden silinip gittikleri o gün, ulaşabilecekleri tüm güneşlerin söndüğü o gün bile hala evrene hükmetmeye ve kaderlerini değiştirmeye çabaladılar bu yüzden. Oysa evrenin bir parçası olduklarını ve bu büyük düzenin küçük bir sonucu olduklarını, onları bu halleriyle değerli bulduğumu bilmelerini çok isterdim.

Sevgili dostlarım, bugün evrenin son günü ve tarih beni kusursuz bir evren yaratmaya çalışan kusurlu bir tanrı olarak hatırlayacak. Evren enerjisini ve üretkenliğini kaybetti. Yarattığım onca şey gibi onunda bir sonu olduğunu hep birlikte öğrendik. Sonsuzluğu keşfetmek için başladığımız bu maceraya, tüm bu mucizevi güzelliğe üzülerek son veriyorum.

Karanlık...
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Evrenin Son Günü
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2015, 15:36:28 »
Hüzünlü bir mektup okur gibiydi, içeriği de pek güzeldi.

Evrenin en önemli varlıklarının hamam böcekleri ya da tardigradlar olduğunu ama bunu ifade edemedikleri için evrenin düşünebilen, fonksiyonel virüsleri olan bizlerin kendilerimizi çok mühim sanmamızı hayal edip gülümsediğim şu günlerde özellikle, daha bir hoşuma gitti.

Konsepti ve mevzuyu çok yanlış anlamış olma ihtimalimiz beni küçük bir çocuk gibi kıkırdatıyor. Kalemine sağlık.

Not: Yazının fiziksel özelliklerinde bir iki ufak hata, yazım yanlışı, anlatım bozukluğu vesair var elbette ama tekrar gözden geçirilip düzenlenebilecek şeyler bunlar. İçeriğe vurulmuşken "yepyeni yazacağına yepeyeni yazmışsın, ehe." demeyeyim şimdi. Ama yepeyeni yazmışsın, ehe.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2015, 15:58:33 »
Genel olarak yazım stilin ve konuyu anlatışın çok güzeldi. 2. Paragrafta insanları fazla yüce, 3. De ise fazla düşük göstermişsin. İnsanlara küçük tanrılar demen hoşuma gitmedi. Ama 3. Paragraf güzel olmuş.
Yine Tanrı konusunda hassas olmamdan dolayı şu kısımdan hoşlanmadım;

Sevgili dostlarım, bugün evrenin son günü ve tarih beni kusursuz bir evren yaratmaya çalışan kusurlu bir tanrı olarak hatırlayacak.

Bunlar benimle alakalı sorunlar. Konuyu anlatışında sorun yok. Sadece konu riskli.

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2015, 16:12:20 »
Hüzünlü bir mektup okur gibiydi, içeriği de pek güzeldi
@Laughing Madcap, yazıyı bir veda mektubuna benzetmen gerçekten hoşuma gitti. Diğer güzel yorumların içinde ayrıca teşekkür ederim. Yazmaya başladıktan bir süre sonra, zihnimde sanki büyük tanrılar kurulunun karşısında projesinin artılarını ve eksilerini anlattıktan sonra evrenin fişini çeken bir tanrı, tanrımız canlandı. Bu hissiyat yazarken beni daha da heyecanlandırdı. Kim biliyor ki gerçekleri, o zaman yazalım hayalleri :)

@Nightmare konunun riskli olması biraz da tabularımızdan kaynaklı, beğenmene sevindim.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2015, 17:44:02 »
Bence konuyu biraz daha açsaydın daha mı iyi olurdu. Hani eğer evreni insanlar için yaptıysan ve onların bunu farketmelerini beklediysen bu noktaları biraz daha açmalıydın. Hani o altı günde yaratma var ya; Örneğin birinci gün atomlar, ikinci gün moleküller vb. su sonlara doğru olabilecekti.
Bence böyle...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2015, 18:57:06 »
Bence konuyu biraz daha açsaydın daha mı iyi olurdu. Hani eğer evreni insanlar için yaptıysan ve onların bunu farketmelerini beklediysen bu noktaları biraz daha açmalıydın. Hani o altı günde yaratma var ya; Örneğin birinci gün atomlar, ikinci gün moleküller vb. su sonlara doğru olabilecekti.
Bence böyle...
Evreni insanlar için yaratmak gibi bir durumdan bahsetmiyorum yazıda tam tersine insanın böyle düşünerek yanıldığını ve tanrı için nasıl bir hayalkırıklığı olduğumuzu anlattım kendimce.

Okuduğun için teşekkür ederim.