Kayıt Ol

Beraberce

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
Beraberce
« : 09 Haziran 2011, 12:50:53 »

''Ocağın içindeki köz halindeki odunlar, odanın diğer bölümlerini karanlıkta bırakacak şekilde, gölgeyi besleyen bir ışık yayıyordu. Ben, pencerenin kenarına oturmuş dışarıyı seyrederken, bir köylünün telaşı ve yağmurdan kaçışı komik gelmeye başlamıştı bana.

Sonbahar, hüzün ve sarıyı getirmişti etrafımıza. Yazın son demlerini de götüren güz yağmurları, içimizi ürpertmeye başlamıştı. İnsanlara şaşmamak elde değildi. Sadece karınlarını doyuracak kadar çalışmak, tarlalarda uğraşmak ve gece evlerine çekilmek için yaşıyorlar sanki. Yanlarında yükselen ormana hiç ehemmiyet vermezlerdi. Korkarlardı daha çok. Ben bile, sadece kenarında kıyısında dolaşmışımdır, içine girmemişimdir.

Her sene bu mevsimde, gönlüm kaçma isteğiyle dolup taşar. Dışarıdaki dünyayı tanımak, nerde ne var bilmek isterim. Ama en önemlisi ailemi bulmak isterim...  Annem, ben daha hatırlamazken, babamın bana söylemediği bir sebepten dolayı ormana girip geri dönmemiş. Ama babam, uzunca süre bu hüzne dayandı... Lakin ben 15imdeyken;

“Oğul ben gidiyorum” dedi.

Gözlerimde hüzün, yüreğim burkulmuştu. Ama ''dur''diyemedim. Çünkü biliyordum, gidecekti... Anneme olan sevgisi, onu özleyişi, sessizliği, onu da o ormandan geçirecekti. Ve kim bilir hangi gölgeye dalacaktı.

“Dayanamıyorum oğul!” Seni bırakamazdım öyle çocuk başına ama şimdi gitmem gerek artık. Yetiştir kendini, kendine bak. Ben anneni alan gölgeyi bulmaya gidiyorum. Bu kılıcı da al, o yiğit kadını yolundan, geri dönüşünden alıkoyan neyse, ona kılıç işlemez zaten...” dedi ve arkasına bakmadan gitti...

Ben şimdi 23 yaşındayım ve aynı ormana bakıyorum. Kanımdan gelen bir şey mi yoksa, sadece sonbaharın hep yüklediği bir anlık his mi bilmiyorum ama gitmek istiyorum. Ne yapmalıyım ki?''

Evet arkadaşlar, öyküyü buraya kadar ben yazdım, gerisini beraber tamamlayalım istiyorum. Bunu hikayenin giriş bölümü olarak düşünebilirsiniz. Katılmak isterseniz, Yazılarınızı bana özel mesaj olarak atın ve ben bu yazıları düzenleyip, kendi yorumumu da katarak ikinci bölümü yayınlayayım. Yazılarınız hikayeye uygun olmalıdır ki üçüncü bölümü yayınlarken zorluk yaşamayalım. Yazılarını gönderen arkadaşlara mesaj yoluyla, bir sonraki bölümü ne zaman yayınlayacağımı söyleyeceğim. Kim bilir, Belki de koca bir kitabı birlikte yazacağız... Başlığı ise, hikayeyi birlikte yazdığımız arkadaşlarla birlikte kararlaştıralım istiyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beraberce
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2011, 16:59:32 »
Yalnız yazı okunmuyor. Ayrıca kestiğiniz yerden sonra boşluk bırakıp duyurunuzu yapsaydınız ve tüm harfleri büyük harfle yazmasaydınız o zaman gerçekten okunaklı olurdu. Şimdi bağırıyormuşsunuz gibi duruyor.

Ayrıca, çok fazla üç nokta kullanmışsınız. Her cümle üç nokta ile bitiyor desem yeridir ve bu imla kuralları açısından doğru olmayan bir tutum. Her cümlenin sonuna üç nokta koyarak anlatımda dramatikliği yakalamanız zorlaşır. Çünkü okuyucu okurken üç nokta görmekten bıkar. Aklınızda olsun.

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2011, 06:09:09 »
sanırım böyle daha iyi oldu.Birde yazıyı okunmuyor cümlesini anlamadım?sık yazımından dolayımı yoksa benim göremediğim bir hatamı var?duyuru olayınıda ilk başta yazıdan ayırt etmek için kullanmıştım.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2011, 12:07:59 »
Yazı okunmuyor cümlesinden kasıt şu olabilir. Noktalama işaretlerine önem vermemişsin. Soru eki olan -mi leri ayırmamışsın. -de ler -da lar ayrı değil. Noktalamalardan sonra boşluk yok. Ayrıca virgülleri de kafana göre kullanmışsın. Çoğu noktalamana gerek yok olan yerde de noktalama yok. Duyuru yapmak için hepsi büyük harf bir paragraf yazı hoş durmuyor.

Tüm bunlar hesaba katılınca yazıdan anlamayan bir kişinin diğer kişilerden yazılar bekleyerek bir bütün oluşturacağım demesi ilginç geliyor ve insanların geri durmasına sebep oluyor. Neden bu hikayeye bir devam yazıp da imla katliamı yapacak birine göndereyim ki? Haksız mıyım? Bence kendi çapınızda biraz geliştikten sonra böyle bir şeye girişin.

Ayrıca tüm bunların yanında konu da yanlış yere açılmış diye düşünüyorum. Yeri Düşler Limanı olacaktı.

Duyurunun 2-3 satırında bile sayısız hata var. İşaretlerken ben yoruldum. Okuyan kim bilir ne düşünür biraz empati lütfen.

Spoiler: Göster
3.SAYFADADA AYNI TEKNİĞİ KULLANABİLELİM.YAZILARINI KULLANDIĞIM ARKADAŞLARA MESAJ ATIP YAYINLAMA ZAMANINI SÖYLEYECEĞİM.KİM BİLİR BELKİDE KOCA BİR KİTABI BİRLİKTE YAZICAZ...BAŞLIĞIDA,YAZDIĞIMIZ ARKADAŞLARLA UYGUN BİR ZAMANDA BULUP YAYINLAYACAĞIZ.YAZILARINIZI ÖZEL MESAJLA İLETİN,ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER...

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2011, 12:42:53 »
1.si yazıdan birşey anlamadıysanız okumazsınız zaten kasmaya gerek yok.Hatalarımı söylemeyin demiyorum ama ağır eleştiri ve okuyamadım,bu kadar katledilmiş gibi kelimeler ağır oluyor.Ha yardım edebiliceğini düşünüyosan sen al yazıyı hatalarını düzelt,böyle olur de gönder onu yayınlayayım.Çap meselesine gelince,derler ya herkes çapı kadar...Ben yorum yapılmasın taraftarı değilim ama imlada güveniyorsan kendine al yazıyı düzelt gönder onu yayınlayayım senin de katkın böyle olsun.O ham bir yazı ve kimseye ihtiyaç duyduğumdan değil sadece merak ettim yazı insanları hangi düşünceye sürüklüyor diye.
Ben amatörüm belki çok amatörüm ama yardıma ihtiyaç için yazmadım,beraber devam etsin diye yazdım.Forum hakkında çok bilgim olmadığı için yanlış yere yazmış olabilirim,bana uygun geldi zira.Ben yazdım,kendi anlattığım biçimde imla kullandım.Doğrusunu gönderin onu yayınlarım eğer eleştiriden ziyade bu yazıya katılmak istersen.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2011, 12:48:41 »
Fazla üç noktalar kalksa ve büyük harfle yazdıklarınızı normal harflerle yazıp, tercihen başka bir renk ile yazsanız daha hoş duracak açıkçası. Başklarının katılması için biraz daha çekici durmalı yazı. Bu bakımdan bu iki dediğimi düzeltmeniz sizin için iyi olacaktır. Düzeltmemeniz sizin tercihiniz olur.

Doğru yere açma konusunda ise, fantastik ya da bilimkurgu olacaksa doğru yerde. Ama başkalarının katkısı ile ilerleyeceği için bunu biraz da başkaları belirleyecek zaten.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Haziran 2011, 13:03:24 »
1.si yazıdan birşey anlamadıysanız okumazsınız zaten kasmaya gerek yok.Hatalarımı söylemeyin demiyorum ama ağır eleştiri ve okuyamadım,bu kadar katledilmiş gibi kelimeler ağır oluyor.Ha yardım edebiliceğini düşünüyosan sen al yazıyı hatalarını düzelt,böyle olur de gönder onu yayınlayayım.Çap meselesine gelince,derler ya herkes çapı kadar...Ben yorum yapılmasın taraftarı değilim ama imlada güveniyorsan kendine al yazıyı düzelt gönder onu yayınlayayım senin de katkın böyle olsun.O ham bir yazı ve kimseye ihtiyaç duyduğumdan değil sadece merak ettim yazı insanları hangi düşünceye sürüklüyor diye.
Ben amatörüm belki çok amatörüm ama yardıma ihtiyaç için yazmadım,beraber devam etsin diye yazdım.Forum hakkında çok bilgim olmadığı için yanlış yere yazmış olabilirim,bana uygun geldi zira.Ben yazdım,kendi anlattığım biçimde imla kullandım.Doğrusunu gönderin onu yayınlarım eğer eleştiriden ziyade bu yazıya katılmak istersen.

Katılmayı çok isterdim, fakat hiç zamanım yok. Ama senin için bir minik düzenleme yapabilirim yazıda. =) Bu işe hevesle başlamışsın, şevkini kırmayalım şimdi.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Haziran 2011, 14:27:20 »
Teşekkürler raisor:)Bahsettiğimde tamda buydu.Hatalarımı düzeltebilecek kadar iyi değilim belkide ama devam ettirmek istiyorum.Okuyanlarda birşeyler belirginleşirse yazı göndermeleri.Aşırı eleştiriden ziyade,dili daha hafif bir yorum veya raisorun yaptığı gibi düzeltebiliceği kısımları mesajlaması daha güzel olucaktır.Şimdi okuyanları dahada memnun edicektir heralde.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Haziran 2011, 21:37:49 »
Doğruları net bir şekilde ifade etmek ne zamandan beri ağır eleştiri oldu bilmiyorum. Şu anda bunu fark etmiyorsun belki ama sana en büyük iyiliği ben yapıyorum bu başlık altında. Ne senin yerine imla hatalarını düzeltenler ne de senin yerine paragraflarını ve anlatımını düzeltenler sana iyilik yapmıyor. Çünkü onları sen yapmıyorsun. Ama benim belittiğim hatalar senin ve kendi kendine düzeltmediğin sürece yazıların birşeye benzememeye devam edecek.

Bir insan muhteşem şeyler düşünebilir, hatta dünyanın sırrını çözmüş bile olabilir. Ama bunları karşıdakine anlatamadığı sürece  dünyanın sırrını da çözse insanlar gözünde sıradan bir insan olmaya devam eder. Ayrıca bir gün iyi bir yazar olman belki de en çok beni mutlu eder. Saygılar.

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Haziran 2011, 22:41:40 »
''imla katliamcısı,ilginçlik ne bilim küçümseme durumuna ayar oldum.Sen imlamalayı hiç bir yere bakmadan veya yardım almadan mı öğrendin?İyi bir yazar olmam seni mutlu edeceğini düşünmüyorum.Dünyanın sırrını çözmedim,veya muhteşem birşey başlattım diye ortaya da çıkmadım.Sadece bir yazı yazdım ne kadar imla hatası olsada ne olduğu anlaşılıyor.Hani karşıdakine anlatmak istediğimi tam anlatamasamda bi oranda başardım bunu,inkar edilir mi?Yazını göndermiceksen,imla katliamcısı diye küçümsemen anlamına gelmiyo.İmlayı kullanamam edebi anlamda bana ayar vericeksin anlamınada gelmiyo.Ben eğer yapamıyorsam düzeltirsin bak bu böyle yazılır dersin bende saygı duyarım onu yayınlarım.Bi dahakine daha dikkat ederim,seni feyz alırım.Ama şimdi saygı duymuyorum k.bakma...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 10 Haziran 2011, 22:56:30 »
Böyle bir üslupla saygı beklememelisiniz fikrimce. "K. bakma."

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Haziran 2011, 00:14:59 »
İşin ucu bana da dayandı ama :D

grafikatür, cidden anlaşılması zor bir biçimde yazmışsın. Benim sana tavsiyem, burdaki kurgu iskelesi bölümünde birkaç hikaye okuman. Sana gerçekten yardımcı olacaktırlar. Mesela Malkavian gerçekten imla kurallarını iyi kullanır, onu okumalısın. Bunun dışında Fırtınakıran, Amras Ringeril gibi kişilerin yazılarını da okursan sana farklı bakış açıları kazandırır. Darly Opus'da da mükemmel bir hayal gücü vardır. Hatta benim yazılarımı da oku :D

Ben sana sadece hatalarını görmen için yardım ettim. Senin yazını kendimce değiştirince kendi hatalarını görürsün diye düşünmüştüm aslında.

Emin ol Malkavian senin iyi bir yazar olmandan cidden gurur duyacak bir insandır. Seni hiç sallamasa, bu yazının altına yorum bile yapmazdı. Demek ki sana yardımcı olmaya çalışıyor.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Haziran 2011, 00:35:04 »
Ben hatam yok hiç demedim ki...Sadece o bahsedilen ''üslup'' meselesine gelince,o malkavinin ''sana yazı gönderip berbat edilmesine göz yumamam''tarzında eridi zaten.Saygı için gelmedim,sadece basit,ilkel,tek görüşte anlaşılacak bir istekte bulundum.Ha yanlışlıklar yapmışım uyarılmak çok doğal ama o ''üslup''meselesini bana ''saygı bekleme''diyen kişi önce önceki yorumlara bakıp tekrar yorumlarsa daha mantıklı olur.Bir düşünün,sizin böyle bir yazınızın altına''sana yazı gönderip katledilmesine göz yumamam''tarzında bir yorum gelse nasıl hissederdiniz?İçindeki iyi niyeti görecek kadar sabırlımısınız?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Haziran 2011, 12:17:50 »
''imla katliamcısı,ilginçlik" ne bilim küçümseme durumuna ayar oldum.Sen imlamalayı hiç bir yere bakmadan veya yardım almadan mı öğrendin?İyi bir yazar olmamın seni mutlu edeceğini düşünmüyorum.Dünyanın sırrını çözmedim,veya muhteşem birşey başlattım diye ortaya da çıkmadım.Sadece bir yazı yazdım ne kadar imla hatası olsada ne olduğu anlaşılıyor.Hani karşıdakine anlatmak istediğimi tam anlatamasamda bi oranda başardım bunu,inkar edilir mi?Yazını göndermiceksen,bu imla katliamcısı diye küçümsemen anlamına gelmiyo.İmlayı kullanamam edebi anlamda bana ayar vericeksin anlamınada gelmiyo.Ben eğer yapamıyorsam düzeltirsin bak bu böyle yazılır dersin bende saygı duyarım onu yayınlarım.Bi dahakine daha dikkat ederim,seni feyz alırım.Ama şimdi saygı duymuyorum k.bakma...

Evet yoğun bir uğraş ve kırmızıya boyamadan sonra yorulan parmaklarım ile sana bir iki şey yazayım. "ayar olmak", "ne bilim", "göndermiceksen", "k.bakma" gibi kelimeler yazım dilinde yoktur. Çoğu argo gerisi de konuşma dilidir. Pazarda limon satan bir adamı çevirsek bana içinde yol, ağaç ve bir kaplan olan hikaye anlat desen o da anlatır bir şeyler. Senin bu adamlardan farkın nedir onu göster bize. Buraya yazı yazmanın da amacı budur zaten.

Sen de bir yerlere bakmadan öğrenmemişsindir diyorsun imlayı. Haklısın çok yere baktım ve bu baktığım şeylerin adına da kitap deniyor. Bu bahsettiğim kitaplara ulaşmak da oldukça kolaydır aslında. Sen de en az bir iki tanesine bakmış olsaydın, kendi çabalarına daha sağlıklı başlardın. Sağlıksız başladıktan sonra hatalarını direk olarak söyleyenlere "ayar olmak" yerine okunaklı bir yazı yazardın. Biz de edebi yönünü tartışıyor olurduk hikayenin.

Çevrimdışı grafikatür

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Haziran 2011, 14:20:57 »
O kitapların bir iki tanesine bakmış olmak mı?İşte boş konuşmak böyle bişey.Yazı yazarken dikkat ederim,ama insanlarla iletişim kurarken her harfin sesini çıkaracak kadar ince detaylı konuşmam..Yada yorum yazarken yazmam.Detaylı yazdığın şeyle,yorum yapma arasında fark vardır.Kitaplara bakıp bakmadığını,ne kadar okuduğunu bilmeden harman savurur gibi yorum yapmak,sırf yapıcılıktan çok yıkıcılağa yönelik konuşmak senin yaptığın.Kimse zorlamıyo seni yorum yap diye veya beni düzelt diye.Okumazsın olur biter.Merak etme edebi dili kurtaracak olan ordaki kahraman sen değilsin.Sen pazardaki adamlarla kaplanlar ve ormanlar hakkında konuş istersen.Orda daha çok düzelteceğin adam vardır,kendini daha iyi hissedersin.Yada national geographic felan takıl orda daha çok istediğini bulursun.O zaman istediğin veya anlamakta zorlanmıyacağın şekilde yazayım.''Kusura bakma ama saygı duymuyorum''. :D