Kayıt Ol

Galthar Efsaneleri -Kadimlerin Uykusu- Pilot Bölüm (Galthar)

Çevrimdışı Saduntuncay

• *
  • 35
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
yakında ( 1.bölüm -Artheen Gırtlakkesen- ) sizlerle olacaktır.Pilot olarak bir bölüm koydum ki okuyup da anlamak isteyen arkadaşlar için kolaylık olsun.

Tür: Fantastik,Macera,Gerilim
----------------------------------------------------

Galthar Efsaneleri -Kadimlerin Uykusu-

Bölüm 1 (pilot)

Galthar,yaşlı dünya...Yıpranmış ve lanetlenmiş bu dev alemin kadim beş Noha(tanrı) tarafından yaratıldığı rivayet edilir.Noha’lar artık gözlerini ya başka alemlere çevirdi,ya da güçlerini kaybetmeye başlamışlardı.Tüm Galthar derin bir karanlığa bürünme aşamasındaydı.Son ejderha Naranvel’in çığlıkları ,her gece bu kadim dünyanın bütün hudutlarından rahatlıkla duyulabiliyordu.

Vakti zamanında, karanlık Rün Büyücüsü kudretli ve kadim Godrekh ,eski karanlık tanrıların desteğini alarak efendilerinin isteğini yerine getirmek için tüm Galthar’a savaş ilan etmişti.Karanlık kapıları kullanarak,bu hayatta kimsenin görmediği,görmeye cesaret edemediği en güçlü Lichler’i (karanlık ve ölü büyücüler) çağırarak yardım istedi..Godrekh’in zaferi kaçınılmazdı;lakin Harloth –yol gösteren- bir kez daha çaresizliğin hüküm sürdüğü bu alemde ortaya çıkmıştı.O,yeniden Galthar’a cesaret verdi ve karşı koymalarını sağladı.Tüm Galthar,tek bir sancak altına toplanmıştı ve Godrekh’in öncü ordularını malup ederek Orlindor Kapılarından geçtiler ve karanlık toprakların hakimi Godrekh’i kara taht kulesinin kapılarına dayanarak katlettiler.Zafer kazanılmıştı; ama kara bulutlar Galthar’ın üzerinden asla gidememişti.Godrekh’in ölümü ile kendisine yemin sözü veren tüm Lichler, Orclar ve Troller diğer ırklarla beraber kayıplara karıştı.Lichler çoktan Galthar dünyasında şekil değiştirerek krallıkların,ailelerin arasına karışmaya başlamıştı bile...

Dengeler bozulmuş,kardeş kardeşi boğazlamış,lordlar Kral babalarını zehirleyerek tahta geçmişti.Nohalar’a beslenen o sonsuz inanç yerini kafirliğe bırakıyor,hastalıklar yayılıyor,hatta Elf diyarını bile etkiliyordu.Krallıklarda çıkan isyanların ardı arkası kesilmiyordu.Savaş çok şeyi alıp beraberinde götürmüştü..Harloth güçlerini yitirmiş ve birşeyin etkisine geçmeye başlamış gibiydi.Günün birinde ortadan tamamen kayboldu.Kimileri işini bitirdiğini söylüyor,bu yüzden gittiğine inanıyordu,kimileri ise onunda ölümlüler gibi acı çektiğine kanaat getirmeye başlamıştı.Krallar ise ‘artık bizden umutlu olmadığı için gitti ‘ diye yorumluyordu

Savaş tüm Galthar’ın askeri gücünü oldukça azaltmıştı.Önce, cüceler kendilerini yer altının ucsuz bucaksız derinliğine gömerek bu dünyadan kendilerini çektiler.Sonrasında Elfler,bu alemin artık hastalık ve ölümle baş edemeyeceğini anladıktan kısa bir süre sonra gemileri ile yolculuğa çıkıp iyileşebilecekleri ve daima ölümsüzlük olacaklarına inandıkları Kadeen Geçitlerinden geçtiler.İnsan ırkı artık tek başına kalmıştı.Gruplaşmalar,entrikalar sürdükçe sürüyor,gruplaşmalar her geçen dünya dönümü(yıl) daha da artıyordu...Sadece Naranvel sağ kalana dek tüm ejderhalar yaşamını yitirmeye başlayınca bu kadim dünyadaki büyü gücü de azalmaya ,hatta ortadan kalkmaya başlamıştı.Sadece iradesi ve güçleri fazla olan bazı büyücüler,elinde kalanı koruyabilmişti.

Lichlerin etkisinde olan Zezan,durumdan yararlanarak kutsal büyücülük yeminini bozmuştu,ona inanan her güçlü büyücü ve savaşçıyı yanına aldı ve atlarını karanlık topraklara sürdüler.

Aradan tam bir yüzyıl geçmesine rağmen Galthar, yaralarını tamamiyle saramamıştı.Zezan,kimsenin daha önce cesaret edemediği büyüleri kullanarak hem kendi ömrünü uzatmış,hem de Lichler’e hükmetmeyi öğrenmişti.İnsanların cesaretini kırmak amacıyla kışkırttığı Galthar halkını ve kendi güçlerini kullanıyordu.Karanlık kapıların berisinde kalan insan ırkının büyük bir savaşa daha gücü yoktu.Sadece iki kral hüküm sürmeye başlamıştı.Bunlardan biri hala lichlerin etkisinde olan (Farnhidol’un Kralı) Kral Forin diğeri ise türlü entrikalarla ölen ve çok sevdiği Kral babasının yerine geçmek zorunda kalan ( Demirduvar Kalesi’nin eski lordu ve şu anki Wartholdian topraklarının Kralı) Artheen idi. Artheen,babasının ölümünü ve bazı gariplikleri araştırmak için çalışmalar yaptığı sıralar katledilmek istendi;ama o çok güçlü bir savaşçıydı ve her seferinde kendisine gönderilen suikastçıları durdurmayı ve öldürmeyi başardı.Halk, Artheen’ e sonsuz güveniyordu.Ne zamanki, günün birinde suikast etmek amacıyla yanına yaklaşan hizmetçinin gırtlağını kesmek zorunda kaldı; işte o zaman,ismi ve namı lekelenip Artheen Gırtlakkesen olduktan sonra yerine geçen Kral Terron (Nam-ı diğer Kokarca Terron) tarafından Wartholdian çayırlarının kuzey tepelerindeki Kurudelik zindanında çürümeye mahkum edildi.Artheen,yarın itibariyle son defa temiz havayı ciğerlerine çekecekti ve ondan sonrası tamamen karanlıktı.Harloth tam olarak kimdi veya ne idi?Asıl soru, neredeydi ?Godrekh yüzyıl önce nasıl bir laneti ortalığa salmıştı ? ve Zezan’ın bu denli güçleneceği hesaplarında var mıydı? Neden insanlar kendi ırkına bile güvenemiyordu ? Garlath’ı korumaya yemin edenler bir savaşı daha kaldırabilir miydi ? Dünya fazlasıyla değişiyordu.Kara bulutlar artık tamamen bu dünyanın üzerindeydi ve cevaplanması gereken çok soru,kazanılması gereken birçok zafer vardı.Kan,kılıç ve artık bu topraklarda yok olmaya başlayan büyüyle !

-Devam Edecek-

Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin,devamı hızla gelecektir

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Galthar Efsaneleri -Kadimlerin Uykusu- Pilot Bölüm (Galthar)
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2012, 16:09:41 »
Devamını bekliyoruz. Merak uyandırıcı bir öyküye benziyor. Geçmiş özeti niteliğinde olduğu için eleştirecek bir şey bulamadım ben :)
Yalnız kurguyla ilgisiz birkaç eleştirim olacak. Birincisi, foruma üye olur olmaz öykü bölümüne yönelmeden önce ya da hiç değilse öykünüzü yayınladıktan sonra sizi tanımak, ilgi alanlarınızı bilmek isteriz. Biraz yorum yazın lütfen başlıkların altına.
İkincisi, noktalama işaretlerine dikkat edin. Noktadan, ünlemden, soru işaretinden ve virgülden sonra bir boşluk bırakılır, önce değil.

Çevrimdışı Saduntuncay

• *
  • 35
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2012, 16:14:42 »
Devamını bekliyoruz. Merak uyandırıcı bir öyküye benziyor. Geçmiş özeti niteliğinde olduğu için eleştirecek bir şey bulamadım ben :)
Yalnız kurguyla ilgisiz birkaç eleştirim olacak. Birincisi, foruma üye olur olmaz öykü bölümüne yönelmeden önce ya da hiç değilse öykünüzü yayınladıktan sonra sizi tanımak, ilgi alanlarınızı bilmek isteriz. Biraz yorum yazın lütfen başlıkların altına.
İkincisi, noktalama işaretlerine dikkat edin. Noktadan, ünlemden, soru işaretinden ve virgülden sonra bir boşluk bırakılır, önce değil.

Evet haklısınız. Biraz acele şekilde copy-paste yapıp sonra da düzenlemeyi unuttum. En kısa sürede editini yapacağım. Senaryo yazarlığı yaptığım için, edit olayını hep başka birinin yapmasına alışmışım(alışmışız). Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum,

Esen kalınız

Sadun Tunçay

Çevrimdışı Saduntuncay

• *
  • 35
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2012, 09:22:38 »
Sevgili Arkadaşlar,

Bu tür yazıların devamlılığı için lütfen yorumlarınızı ve mesajlarınızı eksik etmeyiniz. Biliyorsunuz ki, motive olmak, cesaret verir ve yanında başarıları getirir. Fantastik eserleri seven arkadaşların yorum yapmadan, sadece okuyup geçmesine içerledim diyebilirim.

Çevrimdışı Saduntuncay

• *
  • 35
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2012, 15:00:01 »
Noktalama işaretleri pek yakında editlenecektir.