Kayıt Ol

Geçmişini Arayan Savaşçı

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Geçmişini Arayan Savaşçı
« : 05 Nisan 2013, 21:45:42 »
Selam arkadaşlar. Forumu uzun bir süredir takip ediyorum. Üye olup konu açmak bu güne kısmetmiş  :P  Diğer arkadaşların yazılarını okuyor ve yapılan eleştirilerle kendime dersler çıkarıyorum. Yaklaşık bir yıl önce başladığım ve hala devam etmekte olan bir hikayem var. Daha önce başka bir forumda yayınladım fakat pek ilgi görmedi mi yoksa forumun üyeleri kritik yapmak için fazla mı çekingendi bilemiyorum. Bu forumda okuduklarımla bu hikayeyi geliştirdiğime inanıyorum. Zamanında Warcraft'ın etkisinde kaldığım için ele aldığım hikaye, Warcraft'ın alternatif bir tarihi diyebilirim. Fakat hikayeyi okumak için Warcraft lore bilgisine gerek olmadığını düşünüyorum. Bu ön bilgilendirmeyi de yapayım dedim  :) Ve hikayenin ilk bölümü gelsin...

KAÇIŞ
   Koşuyordu... Uğursuz bir gecenin karanlığında nereye gittiğini bilmeden koşuyordu. Çalılarla dolu ormanda önünü açmaya uğraşmaktan kesilen kolları kan revan içindeydi. Ama buna aldırmıyordu. Zira arkasından gelmekte olan ork topluluğuna yakalanmaya niyeti yoktu. İleride büyükçe bir ağaç gördü. Ağacın ortasında kocaman bir kovuk vardı. Düşünmeye vakti yoktu, hemen kovuğa sokuldu. Sandığından daha dardı aslında burası. Nefesini tuttu ve etrafı dinlemeye koyuldu.

Rüzgar, ağaçların dallarını bir oraya bir buraya savuruyordu. Saat çok geç olmuştu. Gökyüzünde kara bulutlar belirmişti. Belki de bu kovukta sabahlaması gerekecekti. Ne işi vardı burada? Beklediği ayak sesleri duyuldu. Adımların sesi artığına göre ona doğru geliyordu. Adrenalin doruklardaydı. Bu sırada rüzgar durdu. Sessizlik her yanı sardı. Bu andan itibaren en ufak bir ses onu ele verirdi. Yanmakta olan bir meşaleden çıkan çıtırtılar yaklaştıkça kalbi daha hızlı atıyordu. Aklından "Buraya kadarmış." diye geçirdi. Kaderine razı mı olacaktı? Umutsuzca beklemeye devam etti. O sırada önünde gölgeler belirdi. Sonrasında yeşil derili iri yaratıkların gövdesini gördü. Bir tanesi tam karşıda duruyordu. Neredeyse yüzü seçilebiliyordu. Bu sırada yağmur yağmaya başladı.Orklar aralarında tartışıyor gibiydiler. Bir tanesi elindeki baltayı dengesizce sağa sola sallıyor, bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Sonunda baltasını havaya kaldırdı ve bir narayla ileri atıldı. Belli ki aralarındaki anlaşmazlık kavgaya dönüşmüştü. İleri ilk adımını attığı anda boynuna iki ok isabet etti ve yere yığıldı. Ondan daha iri bir ork kovuğun önüne geldi. Üzerindeki kıyafetlere bakılırsa diğerine göre daha kıdemli biriydi. Eğildi ve yere baktı. Yerdeki izleri gözleriyle takip etti. Sonunda kovuğa baktı. Karanlıktan dolayı kovuğun içi görünmüyordu. Aslında farkında olmadan kovuğun içindeki genç adamla göz göze gelmişti. Ayağa kalktı ve elini içeriye uzattı. Arkasında arkadaşlarının olduğunu bildiğinden çok rahattı. Kovuktaki adam elindeki çekici orkun eline indirmek üzereyken şimşek çaktı. Ork ve adam birbirlerini gördü. Adam var gücüyle orku itti. Şaşkınlığın etkisiyle ork yere düşen ork kaçan adamı kovalamaları için diğerlerine bağırdı. Bu sırada adam çoktan çalıların arasında kaybolmuştu.

Uzun bir koşuşturmanın ardından izini kaybettirdiğini düşünerek bir ağaca dayandı. Nefes nefese kalmıştı. Lakin o kadar da kolay değildi. Arkasından yükselen, ne dediği anlaşılmayan bir haykırışın ardından koşuşturma yendiden alevlendi. Arkasını kontrol etmek için döndüğünde karanlıktan başka bir şey yoktu. Koşmaya devam ediyordu arkasına bakarken.

"Bu sefer atlattım salakları." demesiyle ayağı boşta kaldı.

"Ah @!#?%"

Uçurumdan yuvarlandıkça yuvarlandı. Yere çarptığında kafasını güçlükle kaldırdı. Başı dönüyordu. Her şey bulanıklaşmıştı. Gözleri kapandığında son gördüğü şey bir ışıktı.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
Ynt: Geçmişini Arayan Savaşçı
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2013, 21:53:18 »
Hikayeni sonuna kadar okuyamadım.(üşendim :P)Ama bir şey dikkatimi çekti.Hikayede çok fazla geçmiş zaman eki yani -dı,-di vardı. Buda açıkçası hoşuma gitmedi. Cümlenin sonundaki ekleri saymaktan konsantre olamadım.Tabi bu benim görüşüm.Belki başkası da gelecek zaman eki falan görmüştür  :P

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2013, 22:53:10 »
Kurgu yönünden başarılı buldum. Ama geçmiş zaman eklerin fazla dikkat çekiyor. Tek düze olmasın. Arada bir devrik cümle filan kullan. Zamanı okura çok fazla  hissettirmemeye çalış. Yalnız heyecanlıydı, yanan meşaleyle orkların savaşçıyı aradığı yer. Merak ettim şimdi sonunu. Devamını bekliyorum.
Başarılar dilerim:-)
Şimdi, daima ve sonsuza dek

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2013, 22:54:40 »
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de bazen hem okurken hem de yazarken rahatsız oluyorum sonlarda aynı eklerin olmasından. Ama bunun önüne nasıl geçeceğimi tam anlamış değilim maalesef. Her konuda önerilere açığım. Bu bölümde konuşma olmadığı için belki zor gelmiştir okuması. İleriki bölümlerde kopmamak için, tabi devam etmek isterseniz, sonuna kadar okumaya gayret ederseniz sevinirim :)

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2013, 23:04:01 »
Öykü nasıl yazılır sorusuna yanıt olarak şunu diyeyim. Bende nasıl öykü yazılır, hangi teknikler kullanılmalıdır gibi soruları cevaplayan bazı evraklar vardı. Teknik bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyorum. Bulabilirsem size özelden yollamaya çalışacağım. Devamını getirirseniz okumayı isterim.

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2013, 23:14:26 »
Aslında hikayenin sonraki bölümleri yazılmış durumda fakat yayınlamadan önce düzeltmeler ve küçük değişiklikler yapmayı düşünüyorum. Söz ettiğiniz dökümanlar ciddi bir fayda sağlayabilir bu açıdan :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2013, 23:19:31 »
Öncelikle foruma hoşgeldin Stormholder.

Bir hikayeyle merhaba demişsin bizlere. İlk bölüm açısından biraz kısa buldum fakat elbette bu eleştiriden bile sayılmaz. İlk bölümde konuyu tamamıyla okura empoze etmen çok daha iyi olabilirdi, ama diğer bölümlere saklamayı tercih etmişsin. Güzel ve ilgi çekici bir başlangıç oldu.

Anlatımın güzel. Yok denecek kadar az yazım yanlışın var. Devamını bekliyor olacağım.

Kalemine sağlık.

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2013, 23:28:59 »
Telefondan girdiğim için şu an gönderemiyorum. Ama en kısa zamanda göndereceğim. Anlatılan teknikler AB sürecinde düzenlenen bir öykü yazma yarışmasında kullanılıyor. Bir nevi rehber niyetine veriliyormuş yarışmacılara. Bundan sonra bocalamanıza gerek yok. Artık birşeyler danışabileceginiz kocaman bir aileniz var. Rıhtım ailesi adına hoşgeldin.

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2013, 00:53:37 »
@Denaro Forbin ilk bölüm olduğundan dolayı ilgi çekememe olasılığından korktuğum için okuyucuyu baymadan direk aksiyona girmek istedim. Küçük bir hile diyebiliriz :P

@armeneus Hoşbuldum. Keşke daha erken katılsaydım buraya. Bu kadar çabuk ve güzel yorumlar alacağımı beklemiyordum.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2013, 19:02:07 »
Geçmiş zaman ekine ek olarak(saçma bir cümle oldu) armeneus'un verdiği tavsiyeyi de dinle bence. Yani ara da sırada devrik cümlelere yer ver. karakter kendi kendine konuşsun vb şeyler ...

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Nisan 2013, 14:20:48 »
Daha önce yazmış olduğum bölümleri eleştiriler ışığında revize ederek yazıyorum umarım az da olsa gelişme kaydedebilmişimdir. Kendi kendine konuşmalar ve devrik cümleler ekledim. (armeneus ve Nightmare'a teşekkürler)  :) İyi okumalar  ;)

GİZEMLİ CÜCE
   Uyandığında bir at arabasının arkasındaydı. Atların nal sesleri ile bulunduğu yerin titremesi ayılmasını kolaylaştırıyordu. Yanında duran tahta kutulara baktı. Her birinin üstünde birer kağıt vardı ve bu kağıtların her birinin üstünde farklı şeyler yazıyordu. Fakat hepsinin üstünde çizili olan bir hortum figürü çekti dikkatini. O figürün altındaki slogan tarzındaki yazıyı okumak üzereydi ki araç birden durdu. Yavaşça yaklaşan adım seslerinin ardından bir cüce çıktı karşısına.

"Demek kendine geldin ha!" dedi.
"Kederlerin Bataklığı'nda uçurumdan yuvarlanmak pek de akıllıca bir şey değil." diye devam etti. Adam hala nerede olduğunu anlamaya çalışıyordu. Sağa sola bakınırken önünde duran beyaz saçlı, babacan gülümsemeli cüceye dikkat etmemişti bile.
Kendisini iplemeyen bu küstah adama sinirlenmeye başlamıştı : "Sen hiç konuşmaz mısın be adam, ismin nedir senin?"
Genç adam boşluğa bakarak "Rolmir." dedi ve cüceye döndü.
"Rolmir, ha..." yaşlı cüce kır sakalını okşadı ve Rolmir'i baştan aşağı süzdü. Sanki daha önce duymuştu bu ismi.
Sonra sırıtarak ve göbeğini okşayarak "Pekala, Rolmir. Gel seninle bir şeyler içelim."

Rolmir nerede olduğunu anlamıştı. Limana yanaşan kocaman gemilere ve etrafta dolaşan ufak yeşil goblinlere bakılacak olursa burası Booty Bay'di. Cüceyi takip ederken etrafı dikkatlice süzüyordu. Tüccarlar mallarını taşıyor, diğer yandan bir insanla bir cüce el sıkışıyor, bir başka yerde ise çılgın aletler satan bir goblin sesini duyurmaya çalışıyordu. Biraz yürüdükten sonra bir hana girdiler. Han; kahkahalar atarak gülen cüceler, gizemli elfler  ve serserilerle doluydu. Kıyıda köşede boş buldukları bir masaya oturdular.

Cüce seslendi:
"Bana ve genç adama bir şeyler getir Skindle!"

Üstünde beyaz gömlek ve kahverengi yelek olan cüce, Rolmir'e döndü.
"Kederlerin Bataklığı'nda ne işin vardı, Rolmir? "
"Ben... Kayboldum." Utanıyordu zira gururuna yediremiyordu. Bu utancından cücenin yüzüne bakamıyor, elindeki madeni bir parayla oynuyordu.
"Nasıl yani?" Cüce gülmemek için zor tutuyordu kendini.
"Kırmızısırt Dağları'nda bir grup gnollden kaçıyordum. Nereye gittiğimi farketmemiştim. Tam onları atlattım derken, bir ork kampının ortasında buldum kendimi. En iyisi unutalım bunu... sen kimsin?"
Cüce büyük bir kahkaha attı. Bu sırada hanı işleten goblin gelmiş ve içkileri masaya bırakmıştı. Uzaktan birisi seslendi:
"Hey Skindle, az buraya bak!"
"Geliyorum hemen!" homurdanarak arkasını dönünce fark etmeden cücenin masada duran şapkasını düşürdü. Cüce yeleği ile aynı renk olan şapkasını almak için eğilirken Rolmir'in belinde duran çekicini gördü. Az önce kahkalar atan cüce birden ciddileşti.

"Ben bir tüccarım. İsmimin şimdilik önemi yok genç adam." dedi gözleri kısık bir şekilde.

Rolmir'in kafası karışmıştı. "Şimdilik derken neyi kastediyor? Uçurumdan yuvarlandıktan sonra bir ışık görmüştüm. Demek bu cüce de oradaydı. Bu kadar tehlikeli bir yerde bir tüccarın ne işi olabilirdi ki? Ah lanet olası hatırlamaya çalış! Olmuyor, her şey çok bulanıktı. Peki sonrasını hatırla. At arabası... kutular... figür! Evet, hortum figürü! Bütün kutuların üstünde bu vardı. Bir tüccar hep aynı malları mı taşır? Daha çok bir teslimatçıya benziyor. Yoksa..."

Cüce, genç adamın kafasını bir oraya bir buraya çevirmesinden rahatsız olmuştu sanki:
"Şimdi ne yapacaksın, şaşkın adam?" hareketlerinden dolayı garipsemişti Rolmir'i. "Umarım deli değilsindir." diye içinden geçirmeyi ihmal etmedi.
Rolmir kararlı bir şekilde:
"Stormwind'e gitmem gerek." dedi.
Cüce parmağıyla kalabalık bir masayı gösterdi:
"Şu masadakileri görüyorsun değil mi, onları takip et. Birazdan Stormwind'e hareket edecek olan kervanın başı onlar."
Rolmir minnetle "Teşekkürler, isimsiz cüce. Daha sonra görüşmek üzere..." dedi ve uzaklaştı.

Cüce ellerini tekrar sakalına götürdü ve fısıldadı: "Bundan eminim Fırtınatutan..."

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2013, 15:13:41 »
Stormholder gerçekten iyi bir iş başarmışsın.Tavsiyemi dinlediğin için de ayrıca Teşekkürler.Ben bu hikaye yazmadan pek anlamam ama iyi hikaye nedir az çok bilirim :) Bir önceki bölüme göre daha iyiydi.Ama artık yavaş yavaş aksiyonu başlat derim.Ayrıca karakterler dikkatimi çekti.Artık şu cüceden goblinden kurtulalım ne dersin? Bence daha özgün bir şeyler bulmasın.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2013, 21:49:04 »
Stormholder gerçekten iyi bir iş başarmışsın.Tavsiyemi dinlediğin için de ayrıca Teşekkürler.Ben bu hikaye yazmadan pek anlamam ama iyi hikaye nedir az çok bilirim :) Bir önceki bölüme göre daha iyiydi.Ama artık yavaş yavaş aksiyonu başlat derim.Ayrıca karakterler dikkatimi çekti.Artık şu cüceden goblinden kurtulalım ne dersin? Bence daha özgün bir şeyler bulmasın.
bence artık modern kurgu yazılmalı. Forumda en yukarıda adı geçen tek modern kurgu var o da Harry. Artık yeni şeyler yapalım. Kralın oğlu filan sıktı artık bence

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2013, 23:26:15 »
bence artık modern kurgu yazılmalı. Forumda en yukarıda adı geçen tek modern kurgu var o da Harry. Artık yeni şeyler yapalım. Kralın oğlu filan sıktı artık bence

Öncelikle hikayemi okuyarak vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Okuyucu kitlesi artık "orta dünya" kurgularından sıkılmış olabilir fakat bu benim yazdığım ilk hikaye. Ben bir yazar değilim. Bu yazıyı pazarlamaya da çalışmıyorum. Sadece kişisel tatmin için yazıyorum. Buraya yayınlamaktaki amacım ise eleştiriler yardımıyla kendimi geliştirmek. Yani konunun sıradanlığından çok (ki henüz iki bölüm yayınladım.) yapıya eleştiri yapmanızı rica ediyorum. (En azından "klasik kralın oğlu kurgusu bu" demeyin lütfen, biraz aşağılayıcı oluyor.) Günümüzde birçok benzer kurgu olabilir fakat benim sonradan yazmış olmam, hikayemin diğerlerinden daha basit olduğunu göstermez diye düşünüyorum. Kendimi geliştirmeme bağlı olarak modern kurgu da yazabilirim tabii bunu zaman gösterecek. Şu anda bu kurguyla uğraşıyorum ve emek veriyorum. Konuyu biraz saptırmış olabilirim kişisel olarak algılamayın lütfen. Bu yazdıklarım genel düşüncelerim. Umarım yanlış anlaşılmaya sebep olmamış ve sizi kırmamışımdır.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Nisan 2013, 11:39:34 »

Öncelikle hikayemi okuyarak vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Okuyucu kitlesi artık "orta dünya" kurgularından sıkılmış olabilir fakat bu benim yazdığım ilk hikaye. Ben bir yazar değilim. Bu yazıyı pazarlamaya da çalışmıyorum. Sadece kişisel tatmin için yazıyorum. Buraya yayınlamaktaki amacım ise eleştiriler yardımıyla kendimi geliştirmek. Yani konunun sıradanlığından çok (ki henüz iki bölüm yayınladım.) yapıya eleştiri yapmanızı rica ediyorum. (En azından "klasik kralın oğlu kurgusu bu" demeyin lütfen, biraz aşağılayıcı oluyor.) Günümüzde birçok benzer kurgu olabilir fakat benim sonradan yazmış olmam, hikayemin diğerlerinden daha basit olduğunu göstermez diye düşünüyorum. Kendimi geliştirmeme bağlı olarak modern kurgu da yazabilirim tabii bunu zaman gösterecek. Şu anda bu kurguyla uğraşıyorum ve emek veriyorum. Konuyu biraz saptırmış olabilirim kişisel olarak algılamayın lütfen. Bu yazdıklarım genel düşüncelerim. Umarım yanlış anlaşılmaya sebep olmamış ve sizi kırmamışımdır.
yok kırılmadım ama ben modern yazmak istiyorum ne yazık ki üye olduğum iki forumda da böyle bir kurgu göremedim. Dediğim şey harry ya da altın pusula gibi birşey:
ayrıca biraz hızlı girmişsin, daha yavaş anlatmalısın