Kayıt Ol

Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 3/4

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 3/4
« : 07 Kasım 2009, 16:49:10 »
Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 1//Acımasızlık
Yanından geçen kedi boyutundaki simsiyah fareye hiç aldırmadan adeta bir kül kadar koyu duvarlı, kutuplar kadar soğuk, bir kümes kadar küçük hücresinde elleri çenesinde,anadan doğma çıplak bir şekilde dolaşan;siyah ve karışık saçlı;boynundan biraz daha aşağıya kadar sarkan ve en az saçları ve odası kadar siyah fakat o sakalların arasında  bir kar kadar beyaz sakallar,sakalının en az yarısını kaplıyordu.Adeta yok denilecek kadar görünmeyen elmacık kemiğini kaplayan sakal dün gece aralıksız kanayan ağzı,burnu ve kaşından çıkan kanlarla kıpkırmızı ve yapış yapış bir hal almıştı bile.Bir gün önce aralıksız 1-2 saat koluna ve bacağına aldığı darbeler kolunu hissedemiyordu,ayağını ise sadece volta atacak kadar kullanabiliyordu.
   Her ne kadar ne burada geçirdiği 2 ay sonucunda zaman kavramı yok olsada saatin 1.00-2.00 civarında olabileceğini tahmin edebiliyordu.Fakat bu durum onu şaşırtmıştı çünkü 2-3 saattir hiç işkence edilmiyordu.Burada ona en iyi ihtimalle 2 saatte bir işkence ediliyordu ve verilen tek yemeği iki günde bir verilen bir bardak çamurlu su ve ne ayaklar altında ezilmediği ne de böcekler,fareler tarafından yarısının yenilmediği kalan yarım somun ekmekti.İlk zamanlar,eskiden yediği şaşaalı yemekler yanında onu kusturacak durumda olan yemeklere şimdi yavaş yavaş alışmıştı.O en son 2 gün önce yemek yemişti bu yüzden çenesinin düşmesini engellemek için eliylede çenesini tutuyordu.
   Ardından kapı yere sürtündüğü için çıkan tiz sesle açıldı ve daha demin saydığımız yemekler ve anlamadığı bir şekilde bir zırhı bir kişi yere bıraktı,bunları getiren adam,
-Zırhı giy,dedi.
   İlk önce bunun niçin olduğunu anlamasada daha sonra anladı ki yeni bir işkence tarzıydı bunları düşünürken birazdan hissedeceği aşırı korkunç soğuğu şimdiden hissetmişti adeta.Daha sonra biri kapıya 2 kere tıklattı,bu hızlı olması gerektiği anlamına geliyordu.Bunu duyduğu gibi müthiş bir hızla zırhlara adeta sarıldı ve onları giymeye başladı. İlk önce demir üstlüğü giymeye başladı henüz daha sadece üstlüğü giysede demir zırhların soğukluğunu bütün vücudunda hissetti,daha sonra demir pantolonunu giydi ve bu gerçekten her yerinin buz tutmasına sebep oldu bir süre hareketsiz kaldı çünkü gerçekten kendini donmuş gibi hissediyordu daha sonra ayakkkabılarını giydi. en son olarakta eldivenlerini giydi ve kapıya o da iki kere tıklatmak için kapıya doğru yaklaştığında zırhların ne kadar ağır ve soğuk olduğunu daha iyi anlamıştı çünkü o anda kendisini zor taşıyordu.Kapıya doğru ilerlerken yemeğine göz diken fareyi karanlıkta görmedi ve çarptı bunun etkisiyle zaten taşıyamadığı zırhları onu yere düşürdü şu anda bir kaplumbağa gibi hissediyordu kendini çünkü yerden kalkamıyordu.Tam bağırmak için ağzını açtı ki aynı anda kapı da açıldı ve üç kişi kapıda göründü bir anda üçüde gülmeye başladı ve yavaşça hücreye doğru yaklaştı biri konuştu,
-Kaplumbağların(gülmesini arttırır),en büyük komutanı "Sör Mombasi" yerlerde mi sürünüyor?(gülmesini daha da arttırır.)dedi.
  Daha sonra gülmeyi keserek,
-Tabii,sen buna alışmışsındır,dedi.
  Mombasi gıkını bile çıkartmadı çünkü konuşacak ne hali vardı ne de yüzü çünkü dünya tarihinin gördüğü en mantıksız savaşa girdi ve dünyanın gördüğü en acı mağlubiyeti aldı.Daha sonra konuşan adamın iki yanındaki adamların ikisde Mombasi'ye bir tekme attı ve elinden tutup onu kaldırdı.Daha sonra ellerini arkada bağlayrak,
-Yürü,dediler ve Mombasi'yi ağır bir darbeyle itlediler.
   Mombasi onların dediği gibi yürümeye başladı.Askerler gitmek istedikleri yöne göre Mombasi'yi çekiyor ve ona yön veriyorlardı.
   En sonunda durup bir kapıyı açtılar içeride çok büyük bir sac ve onun altında yanan ateşin dışındaki binlerce işkence aletini o anda göremiyordu Mombasi.Askerlerden biri onu tekrar itledi fakat bu sefer yerinden kımıldamıyordu Mombasi.Daha sonra daha demin konuşan asker Mombasi'nin önüne geçerek konuştu,
-Hayvan!Zırhın soğukluğu dondurdu mu seni?Hareket et!dedi.
   Ve bunun hemen ardından sert bir yumruk indirdi Mombasi'nin yüzüne.

kusad&diana

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 1//Acımasızlık
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2009, 17:06:10 »
Evet iki sevdiğim insanın elinden çıkmış güzel bir yazı; ama bazı yerlerde betimlemeler fazla uzun sürmüş belki biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu....

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2009, 17:09:41 »
Evet iki sevdiğim insanın elinden çıkmış güzel bir yazı; ama bazı yerlerde betimlemeler fazla uzun sürmüş belki biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu....
Bilemiyorum,bence ne kadar betimleme olursa o kadar iyi olur diye düşünüyorum.Ayrıca diana şu anda yanımda stajyerlik yapıyor kendi hikayesini yazana kadar da öyle kalacak.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2009, 17:10:56 »
Ayrıca diana şu anda yanımda stajyerlik yapıyor kendi hikayesini yazana kadar da öyle kalacak.
Onun bir çok hikayesi vardır zaten hatta bir tanesini de benimle yazmıştı....

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2009, 17:12:30 »
Onun bir çok hikayesi vardır zaten hatta bir tanesini de benimle yazmıştı....
Bana hiç yazmadım dedi.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2009, 17:16:12 »
Bana hiç yazmadım dedi.
Yazdıklarını yayınlamadı ama yazdı...

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2009, 17:20:15 »
Yazdıklarını yayınlamadı ama yazdı...
Hımm.Her neyse ben kendisine sorarım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2009, 17:29:53 »
Ne kadar betimleme o kadar iyi mantığı her hikayede çalışmaz. Her şeyin bir oranı olduğu için fazlaya kaçmak durumunda bu okuyucuyu sıkar ve konudan uzaklaştırır.

Senin yazınızda fazlaya kaçtığını düşünmüyorum o ayrı.

Diana ile yazdığın yazıya gelecek olursak, ilk cümleni bölmen iyi olur. Çok uzun olmuş, okurken okuyucu kopuyor. Bu nedenle birkaç cümleye bölmek anlatımı daha kuvvetlendirecektir. Betimelemeleri iyi kullanmışsınız fakat bazı imla hataları var. Ayrıca, bazı yerlerde ifadeler anlam karmaşası yaratmış.

Güzel bir başlangıç olmuş. İkinizin de ellerine sağlık. Konu sürükleyici gibi duruyor, bakalım neler olacak. Bir komutanın sefil halini gördük ama sanırım yeniden yükselişini de göreceğiz :D. Bir yeniden doğuş hikayesi(yani yeniden kazanılan ünvan) olacağını düşünüyorum ama yazarlarımız bize neler sunacaklar bakalım.

Yalnız şu var ki:
Bilemiyorum,bence ne kadar betimleme olursa o kadar iyi olur diye düşünüyorum.Ayrıca diana şu anda yanımda stajyerlik yapıyor kendi hikayesini yazana kadar da öyle kalacak.

şu cümle pek de uygun değil. Kimin ne kadar yükseleceğine okuyucular karar verir. Öyküde stajyerlik olmaz, yazarak yükselir insanlar bu alanda. Bu nedenle Diana ile yazdıysan bunu yazında belirtmen gerekir. Profesyönel olmak için çok yazmak gerekir.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Kasım 2009, 17:38:17 »
Alıntı
Ne kadar betimleme o kadar iyi mantığı her hikayede çalışmaz. Her şeyin bir oranı olduğu için fazlaya kaçmak durumunda bu okuyucuyu sıkar ve konudan uzaklaştırır.
Eğer sizde böyle diyorsanız sanırım bu düşüncemi biraz düşünebilirm.:D
Alıntı
Senin yazınızda fazlaya kaçtığını düşünmüyorum o ayrı.
Bencede,hatta yani bir paragraf daha yazsaydım hala fazlaya kaçtı demezdim ben.
Alıntı
Diana ile yazdığın yazıya gelecek olursak, ilk cümleni bölmen iyi olur. Çok uzun olmuş, okurken okuyucu kopuyor. Bu nedenle birkaç cümleye bölmek anlatımı daha kuvvetlendirecektir. Betimelemeleri iyi kullanmışsınız fakat bazı imla hataları var. Ayrıca, bazı yerlerde ifadeler anlam karmaşası yaratmış.
İmla hataları konusuna gelirsek bende bunu biliyorum.Ayrıca o cümleyi bölürsekte anlam bütünlüğü sağlanmaz diye düşünüyorum.Betimlemeler konusunda gerçekten iddialı olduğumu söyleyebilirim az Cengiz Aytmatov okumadım.:DAyrıca örneğin nerelerde anlam kargaşası olmuş?
Alıntı
Güzel bir başlangıç olmuş. İkinizin de ellerine sağlık. Konu sürükleyici gibi duruyor, bakalım neler olacak. Bir komutanın sefil halini gördük ama sanırım yeniden yükselişini de göreceğiz Cheesy. Bir yeniden doğuş hikayesi(yani yeniden kazanılan ünvan) olacağını düşünüyorum ama yazarlarımız bize neler sunacaklar bakalım.
Ufak bir ipucu vereyim bu kendi devletinde yeniden yükselemeyecek bu yüzden daha bağımsız olucak ki ben bunun hikayeye heyecan katıcağını düşünyorum.Yani bir askerin artistiğiyle bir kralın artistiği bir olmuyor.
Alıntı
şu cümle pek de uygun değil. Kimin ne kadar yükseleceğine okuyucular karar verir. Öyküde stajyerlik olmaz, yazarak yükselir insanlar bu alanda. Bu nedenle Diana ile yazdıysan bunu yazında belirtmen gerekir. Profesyönel olmak için çok yazmak gerekir.
Biliyorum aynı cümleyi bende söyledim daha güzel yazmak için daha çok yazmak gerekir demiştim ben zaten diana'ya fakat yani o arkadaşlar arasında bir şaka olarak anlaşılacağını düşünerek öyle yazdım gerekirse kaldırabilirimde.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Kasım 2009, 17:42:14 »
Şaka diyorsan ve diana buna alınmadıysa bence bir mahsuru yok ;).

Tek bir şey kalıyor geriye, eğer bu öyküyü diana ile birlikte yazdıysan bence altına "diana ile kusad'ın öyküsüdür" diye yazman hoş olacaktır. Hem arkadaşına destek olmuş olursun hem de "vay be iki kişi birden yazıyor bak bunda iş vardır" diyerek okuyucuların ilgisini de çekersin.

Örnek vereyim:

"koluna ve bacağına aldığı darbeler kolunu hissedemiyordu,ayağını ise sadece volta atacak kadar kullanabiliyordu." kolu ve bacağına aldığı dabeler yüzünden dersen anlam karmaşası gider burda. Bu tür karmaşıklıklar var bazı yerlerde. Çok değil ama.

Uzun cümleler içinse şunu diyim, dediğim gibi cümle belli bir yerden sonra uzadıkça okuyucu kopuyor. O yüzden ilk cümleyi ikiye bölsen daha iyi olur mesela. Şık durur, akıcılıkta okuyucuyu yormaz. He bu benim fikrim tabii :).

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2009, 17:46:56 »
Şaka diyorsan ve diana buna alınmadıysa bence bir mahsuru yok ;).

Tek bir şey kalıyor geriye, eğer bu öyküyü diana ile birlikte yazdıysan bence altına "diana ile kusad'ın öyküsüdür" diye yazman hoş olacaktır. Hem arkadaşına destek olmuş olursun hem de "vay be iki kişi birden yazıyor bak bunda iş vardır" diyerek okuyucuların ilgisini de çekersin.

Örnek vereyim:

"koluna ve bacağına aldığı darbeler kolunu hissedemiyordu,ayağını ise sadece volta atacak kadar kullanabiliyordu." kolu ve bacağına aldığı dabeler yüzünden dersen anlam karmaşası gider burda. Bu tür karmaşıklıklaar var bazı yerlerde. Çok değil ama.
O da aslında bir imla hatası ben yazmayı unutmuşum ayrıca ben bu staj işine bir açıklık getireyim;
Şimdilik hikayeyi ben yazıyorum diana beğenmediği yerleri düzeltiyor yada bazı eklemeler yapıyor fakat daha sonra bu değişecek.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2009, 17:48:17 »
Anladım. İkinize de kolay gelsin o zaman :). Bir Margaret Weis ile Tracy Hickman potansiyeli oluşturdunuz şimdiden :D.

Önümüzdeki bölümerde bakalım neler olacak hikayede

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Kasım 2009, 17:49:18 »
Anladım. İkinize de kolay gelsin o zaman :). Bir Margaret Weis ile Tracy Hickman potansiyeli oluşturdunuz şimdiden :D.

Önümüzdeki bölümerde bakalım neler olacak hikayede
Ovv bu çok aşırı oldu korktum.Ayrıca önceki mesajına bir yanıt vereyim zaten altta "kusad&diana" yazıyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Kasım 2009, 17:50:22 »
Zuhahahaha! Ben onu görmemişim. Yaşlılık :P.

Çok köşede o, görünmüyor valla yaşlılığıma suç bulmaktan vazgeçtim :D. Aşırı değil o dediğim temenni.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Kasım 2009, 18:23:48 »
Sanırım bana söylencek bir söz kalmamış.Bütün yorumlara kusad cevap vermiş.Yalnızca şunu söylemek isterim ki
Biliyorum aynı cümleyi bende söyledim daha güzel yazmak için daha çok yazmak gerekir demiştim ben zaten diana'ya fakat yani o arkadaşlar arasında bir şaka olarak anlaşılacağını düşünerek öyle yazdım gerekirse kaldırabilirimde.
demişsin kusad.Benim bu konuda alındığım falan yok. :)