Kayıt Ol

Geleceğin Günlüğü

Çevrimdışı Arrnek

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Geleceğin Günlüğü
« : 21 Ocak 2014, 21:24:07 »
xxxxx

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Günlük
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2014, 23:27:12 »
Öncelikle elinize sağlık. Devamını mutlaka okumak isteyeceğim bir öykü yazmışsınız. Notunuz üzerine öykü bitince hata denilebilecek bir şey var mıydı diye göz atarken birkaç yazım yanlışı (-de,da ve -ki eklerinin yanlış kullanımı, üç nokta yerine iki nokta koyma vb.) gördüm, onların dışında dikkatimi çeken bir şey olmadı.

Oldukça akıcı bir anlatımınız var. Öykünün hiçbir cümlesine fazlalık, olmasaydı da olurmuş diyemiyorum, dilinizi yalın ve güçlü buldum.

Öyküyü tanımlamak için zihnimde ısrarla temiz, tertemiz kelimeleri beliriyor. Bunun çeşitli nedenleri var elbette. Bir defa satır aralığı koymak konusunda cömert davranmışsınız, bu sayede ferah ferah okudum. Sonra öyküde genel bir dinginlik vardı. Genelde biz amatörler karakterlerimize kendi hissettiklerimizi hissettirip, hayata bakışımızı onun aracılığıyla dile getiririz. Ben bunu yapmayı da, öykü yazan kişilerin kendilerini bu şekilde ele verdikleri noktaları yakalamayı da seviyorum. Belki siz de kendinizden yola çıkıp anlattınız, ama hiçbir yerinde Hakan'ı değil Arnekk'i okuyorum diye bir hisse kapılmadım, temiz dememin bir başka nedeni de buydu. Bu arada Hakan'ı çok sevdim. Henüz tanımıyoruz, hikaye ilerledikçe anlayacağız nasıl biri olduğunu ama ilk izlenimimle onu da temiz buldum  :) Son zamanlarda okuduğum karakterlerin bencillikleri, kaybolmuşlukları, kötü niyetleri, hırsları vs. beni bunaltıyordu. Hakan sade bir insana benziyor, memnuniyetsizliğine karşı sakin ve durumunu farkındalıkla kabullenmiş hali hoşuma gitti. Arkadaşlarına karşılık vermeyip dışarı çıkarak küfür ettiğinde tebessüm ettim ve en sonda oyunu da yine yumuşak başlılıkla kabul etmesi güzeldi.

Bölüm 1: Gözlemci

21 Nisan 15:45 [Ev Yolunda]
Her zamanki taş ters dönmüş. Bu defa sağından geçeceğim.

İlginç bir nottu bu. Notlar eklemek öyküye renk katmış, devamında da bolca bulunacaklarını umuyorum.

Daha da uzatmak istemiyorum aslında ama bir noktada Ivy hayalden gerçeğe geçer gibi oldu. Bunu biz bilsek ama Hakan için aynı yarı gerçeklik düzleminde durmaya devam etse daha iyi olurdu sanki. Yani hayal dünyasında şimdi gerçek, şimdi değil diye yaşayanmaz gibi geliyor bana.

Genel olarak konuyu ilgi çekici buldum, belki kendinizi biraz daha zorlayıp adı konusunda da daha yaratıcı olabilirdiniz. İsminin onu diğer öykülerden ayıracak bir cazibesi yok. Başka bir öyküye ait olamayacak sadece bu öyküyü anlatan yeni bir isim bulabilirsiniz belki. Birkaç kelimelik, öykünün içeriğinden beslenen, farklı bir tane...

Tekrar elinize sağlık deyip bitiriyorum. Devamını sabırsızlıkla beklediğimi söylememe gerek yok sanırım. :)

Çevrimdışı Arrnek

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2014, 10:57:18 »
xxxxx

Çevrimdışı Arrnek

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2014, 12:46:00 »
xxxxx

Çevrimdışı Arrnek

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Geleceğin Günlüğü
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2014, 13:33:45 »
xxxxx

Çevrimdışı Arrnek

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2014, 14:24:16 »
Seri 3-4 gün sonra devam edecek takip eden varsa yazayım. :) Aklımda yeni bir seri var. Ona da başlangıç yapmak istiyorum o yüzden. :)

Çevrimdışı Stormholder

• *
  • 46
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2014, 04:55:02 »
Hikayenin tamamini okumadim fakat eskiden izlemis oldugum mirai nikki isimli anime ile muthis bir benzerlik goruyorum. Hatta sadece isimler farkli geldi. Yine de hikayeyi akici ve duzgun bir sekilde anlatmanizi begendim.

Merak edenler icin mirai nikki'nin ozeti:
Spoiler: Göster
Alıntı
Arkadaş edinmekte zorlanan Amano Yukiteru, kendine bir hayal dünyası yaratır. Kendisini, etrafındaki her şeyi uzaktan izleyen bir seyirci olarak düşünür ve gördüklerini durmadan cep telefonundaki günlüğüne yazar. Hayalinde yarattığı bir başka varlık daha vardır: Zamanın ve uzayın efendisi Deus Ex Machina. Deus, kendisiyle konuşabilen Yukiteru’ya durumunu değiştirmek isteyip istemediğini sorarak “geleceği emanet eder” ve telefonunu geri verir.

Yukiteru ertesi sabah uyandığında telefonundaki günlüğe henüz girmediği ve ileriki tarihlere ait yazılar görür. Gördüğü olayların her biri teker teker gerçekleşmeye başlayınca neye uğradığını şaşıran Yukiteru’ya açıklama yine Deus’tan gelir: Elindeki telefon artık geleceği anlatan bir Future Diary’dir.

Yukiteru bir süre sonra sınıflarındaki güzel Gasai Yuno’da da bu günlüklerden olduğunu öğrenir. Ancak Yuno göründüğü kadar saf ve masum bir kız değildir, aksine aşık olduğu Yukiteru’yu korumak adına akıl almaz derecede vahşi eylemler dahi gerçekleştirebilecek kadar garip ve gizemli bir kızdır.

Deus’un sadece kendi hayal dünyasıyla sınırlı bir varlık olmadığını, gerçektende bir tür Tanrı olduğunu anlayan Yukiteru; dahası bu günlüklerin farklı şekillerde kendilerinden başka 9 kişide daha var olduğunu öğrenir. Deus’un istediği, günlük kullanıcıları arasından kendi tahtını bırakabileceği bir varis seçmek için ufak bir oyun oynamaktır. Böylece birbirlerinin yüzünü bile bilmeyen kulanıcılar arasında hayatta kalan kişinin “Tanrı” olacağı ve sıraları gelince telefonlarındaki ‘Dead End’ geleceğini yıkmak için savaşacakları acımasız bir kovalamaca başlar. (AGT'den alıntıdır.)

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2014, 11:20:34 »
Hikayenin tamamini okumadim fakat eskiden izlemis oldugum mirai nikki isimli anime ile muthis bir benzerlik goruyorum. Hatta sadece isimler farkli geldi. Yine de hikayeyi akici ve duzgun bir sekilde anlatmanizi begendim.

Stormholder'a teşekkür eder, Arrnek'e de teessüf ederim. Mirai Nikki (Gelecek Günlüğü) adlı animenin ilk bölümünün girişini izledim az önce. Benzerliğin ötesinde birebir aynıydı hikaye ile, o kadar ki notlar ve diyaloglar bile neredeyse hiç değiştirilmeden kullanılmış.

Niyetiniz sevdiğiniz bir kurgu üzerinden (profilinizde kullandığınız görsel de animeden alındığı için böyle düşüneyim diyorum) yazma alıştırması yapmak olabilir sadece, zaten ilk hikayeniz olduğunu da belirtmiştiniz, dolayısıyla art niyet aramayacağım. Keşke hikayenizinin başına kurgunun size ait olmadığı bilgisini ekleseydiniz de kurgu sizin sanıp bu yönde eleştirmeseydik, bu bilgiyle değerlendirilmek sizin için de daha iyi olabilirdi.

Anlatımınızdaki yalınlık iyi ve güçlü ifadeleriniz var. Bunları geliştirebilirsiniz. Bu arada 2. ve 3. bölümlerde ilk bölüme göre çok daha fazla yazım hatası var ve okumayı güçleştiriyor, o konuya da eğilebilirsiniz.