Kayıt Ol

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
« : 10 Ocak 2014, 21:41:35 »

Geçen sene bu kitabın okunma sayısında bir patlama oldu. Liselerdeki edebiyat öğretmenleri okunmasını zorunlu tutmuşlardı çünkü, müfredat bu şekildeydi. Okunması zorunlu tutulan kitapları sevmem. Kitap okumak içten gelen, severek yapılan bir şeydir, tüm insanlar kitap okumaktan aynı zevki almaz. Böylesi güzel kitapların değerini de zaten az çok okuma geçmişi olan kişiler anlayabilir. Zorunlu tutmaktansa önermek daha iyi olacaktır.

Hemen her gün, normal yaşantımda olsun, sanalda olsun rastlıyordum kitaba. Bu durum beni ister istemez kitaptan soğutmuştu. Facebook'ta, twitter'da alıntılarına rastlamaktan gına gelmişti artık. Popüler olan şeylere karşı içimde karşı koyamadığım bir tepki uyanıyor, elimde değil. Bir şey popüler, halk tabiriyle "ortalık malı" olduğu zaman ondan soğuyorum.

Ama bir yanım da kitabı okumak istiyordu. Bu yüzden gidip kitabı almış ve kitaplığıma bırakmıştım. Aradan bir seneye yakın zaman geçti sanırım ve ben kitabı anca okuyabildim. Bu kadar geç okuduğum için de ister istemez kendime kızdım.

Kürk Mantolu Madonna, bugüne dek okuduğum tüm kitaplar arasında beni en çok etkileyeni oldu. Gerçekten abartısız bir şekilde bunu söyleyebilirim. Anlatılan aşk hikayesi beni o kadar çok etkiledi ki, kitabın son beş sayfasına girerken, bir kenara bırakıp, elimi yüzümü yıkadıktan sonra devam ettim. Son iki sayfaya girdiğimdeyse gözlerimden süzülen birkaç damla yaşa engel olamadım.

Sabahattin Ali, gerçek olduğunu hissettirdiği bu kurgusuyla adeta ruhuma işledi. Raif Efendi ve Maria Puder, asla unut(a)mayacağım karakterler olarak hafızamda yer etti. Özellikle Raif Efendi... Zaman zaman kendimden de bir şeyler buldum Raif Efendi'de.

Son sayfayı da kapattıktan sonra göğsüme bir yumru oturdu ve kalkmaya da niyeti yok sanırım. Bu kitap, herkesi etkilemez tabii ki. İnsanın ruh hali ve yaşadıkları önemli rol oynuyor. Sabahattin Ali iyi ki bir zamanlar yaşamış da bu kitabı kaleme almış. Türk Edebiyatı'nın aslında ne kadar güçlü olduğunu fark ediyor insan.

Çok iyiydi.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2014, 16:36:42 »
Şöyleydi, böyeydi, okuyunca şunu gördüm gibi şeyler söylemek istemiyorum bu kitap hakkında. Sadece, en saf duygularla, bir kitabın sonunda ilk defa ağlamak gelmişti içimden. Ramak kalmıştı.

Bunu başarabilmekten ziyade, o duyguyu bu denli yansıtabilmektir önemli olan. Sabahattin Ali de gereğini yeterinden fazla yapmış. Okumayan vardır elbet, kısa zamanda başlasın, bitirsin isterim.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2014, 21:03:58 »
Bir aşk nasıl insanın yakasını bir ömür boyu bırakmaz, hayatın tüm renklerini kendi koyuluğunda eritir görmek için okumalı bu kitabı.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2014, 22:13:55 »

Sabahattin Ali, gerçek olduğunu hissettirdiği bu kurgusuyla adeta ruhuma işledi. Raif Efendi ve Maria Puder, asla unut(a)mayacağım karakterler olarak hafızamda yer etti. Özellikle Raif Efendi... Zaman zaman kendimden de bir şeyler buldum Raif Efendi'de.

Son sayfayı da kapattıktan sonra göğsüme bir yumru oturdu ve kalkmaya da niyeti yok sanırım.

Noktası virgülüne.

Kitabı kapattıktan sonra dedim ki, keşke ön yargılarım etten kemikten bir uzva dönüşse de, ne acı pahasına olursa olsun kesip atabilsem. Çok daha evvel okumalıydım bu kitabı...
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2014, 23:20:03 »
Forumun yazarlar bölümünde yazarın ismini bulamadım. O yüzden buraya yazmaya karar verdim. Bu gün yazarın ölümünün daha doğrusu öldürülüşünün (birtakım kaynaklardan bir şeyler okudum ve birçok  başka kaynakta bu okuduklarımı onaylıyor.) yıl dönümü. Usta yazarı saygı ve rahmetle anıyorum. Ve bu sözümü buraya neredeyse her sözü alıntılanması gerektiği söylenen bu eserinin başlığına yazıyorum.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı _Cyta

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2014, 01:39:23 »
Sizlerinde bahsettiği gibi bu kitabın bana hissettirdikleri çok başkaydı. Kitabın bitip sonunda ne olacağını merakla bekledim ama bitmesini de hiç istemedim. Büyük bir tutkuydu benim için. Sabahattin Ali,Türk Edebiyatı için çok önemli bir değer. Söylemeden geçmeyeyim bir başka eseri olan Kuyucaklı Yusuf'u da okumalısınız.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2015, 04:41:56 »
kitabı 2 kere yarım okudum diyebilirim.Yanlış hatırlamıyorsam 66. sayfaya kadar gelip bıraktım ve 2.kez başladım yine aynı yerde bıraktım. Raif efendinin gizeminin çözülmeye başlaması bende garip bir his uyandırdı.Sanki çözülmesini istemiyor ve o ruhsal tasvirlerin bu gizem eşliğinde kitabın başlarında olduğu gibi devam etmesini istiyordum.

Bir ara tekrar başlamaya niyetleneceğim sanırım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2015, 19:20:04 »
kitabı 2 kere yarım okudum diyebilirim.Yanlış hatırlamıyorsam 66. sayfaya kadar gelip bıraktım ve 2.kez başladım yine aynı yerde bıraktım. Raif efendinin gizeminin çözülmeye başlaması bende garip bir his uyandırdı.Sanki çözülmesini istemiyor ve o ruhsal tasvirlerin bu gizem eşliğinde kitabın başlarında olduğu gibi devam etmesini istiyordum.

Çok ilginç bir gerekçe. Bence sonuna kadar okumalı ve edebiyatımızın şaheserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna'ya gereken önemi vermelisin. 66. sayfada yarım bırakılmayı hak etmeyen, defalarca okunsa da etkisi azalmayan, ince ama dev bir eserdir kendisi.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2015, 20:47:09 »
Aklıma geldikçe hala içim garip olur hafif bir acı hissederim. Eser bittiğinde, o an bunu çok daha yoğun yaşarsınız. Ben Raif Efendiyi öyle yakın hissetmiştim ki kendime hayatım boyunca hiçbir arkadaşımı o kadar yakın hissetmedim. Eserin yaşattığı en samimi duygular bile okumak için kesinlikle yeterli, hatta fazla.Yalnızlık duygusu, kendini insanlardan soyutlama isteği ve çevreye karşı duyarsızlaşmak fakat bu kesinlikle naif duygularla olan bir durum. Kisa veyahut uzun, okunması kolay veyahut zor, okunması sıkıcı veyahut zevkli ; eseri tanımlarken, anlatırken kesinlikle bu karşılaştırmalar aklıma gelmez. Bu şekilde karşılaştırıp tartışılması gerçekten çok anlamsız olur. Nedenini ise okuduktan sonra zaten anlarsınız. Bunu anlatması zor yada ben yetersizim bilemiyorum fakat okuyup hissetmelisiniz. Sanırım sonunda göz yaşı dökmüştüm , kolay kolay da ağlamam herkesin acıklı bulduğu şeyler etkilemez beni; benim "acıklı"larım daha kişisel daha bana özgüdür.

Bunları yazdıktan sonra yazının sonuna "okumalısınız" gibi bir yazı eklemeyi anlamsız buldum, ama siz anladınız.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2015, 22:48:56 »

Çok ilginç bir gerekçe. Bence sonuna kadar okumalı ve edebiyatımızın şaheserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna'ya gereken önemi vermelisin. 66. sayfada yarım bırakılmayı hak etmeyen, defalarca okunsa da etkisi azalmayan, ince ama dev bir eserdir kendisi.

farkındayım zaten Sabahattin Ali'nin kaleminin ne kadar güçlü olduğu anlaşılıyor.Daha önce de bazı yazılarına rastlamıştım internette. Dediğim gibi yakın zamanda tekrar başlamayı düşünüyorum bu sefer bitirebilmek umuduyla :D

Çevrimdışı TechnicaL

• *
  • 14
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2015, 14:00:54 »
Yıllar önce bu kitap bana okuma sevgisi aşılamıştı. Tek kötü yanı kısa olmasıydı. Keşke, Sabahattin Ali yaşasaydı ve uyku, yemek, tuvalet ihtiyacı dışındaki boş zamanlarında sürekli olarak bu romanın devamını yazsaydı ve her gün yazdıklarını sonsuza kadar okuyabilseydim diye düşündüm. Ah Maria Puder ah.. :)
Bütün bu yaşadıklarımı şimdi anlıyorum. Ortasından sıkarak başladığım için diş macununun âhını almış olmalıyım, galiba, sanırsam.

• **
  • 106
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Emrecan Doğan
« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2015, 17:17:47 »
Sabahattin Ali'nin en iyi betiklerinden biri. Her gün başını öne eğip işe gelen ve akşam mesai bitiminde aynı şekilde işten çıkan bir adam olan Raif Efendi ilk başlarda oldukça basit birisiymiş gibi ama sonra aslında ne kadar karmaşık olduğunu anlıyorsun.

Bütün her şeyi olayları anlatan karakterden beklerken aniden Raif Efendi çıkıyor ve ana karakter o oluyor. Asla ama asla unutmayacağım bir betikti. Nasıl yazmam gerektiği konusunda ders veren ve Türk Yazının en ucunu tattıran bir yazar Sabahattin Ali 

Çevrimdışı Tobizume

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Ocak 2016, 11:52:23 »
Hikayesi bana küçükken izlediğimiz Yeşilçam filmlerinden tanıdık geldiği için beni etkileyememişti ama anlatımını oldukça başarılı bulurum.Kitap ile ilgili katılmadığım bir nokta var herkes Kürk Mantolu Madonna'yı Sabahattin Ali'nin en iyi kitabı olarak görüyor kitap iyi ama bir Kuyucaklı Yusuf değil.Kuyucaklı Yusuf da bir aşk romanı ama kitapta çok iyi derece de toplumsal eleştiri var.Zaten büyük bir muhalif olan Sabahattin Ali'ye yakışan Kuyucaklı Yusuf'tur Kürk Mantolu Madonna değil.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #13 : 12 Ocak 2016, 20:22:22 »
Hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Bir aşk hikayesini bu kadar hayranlıkla okuyacağımı düşünemezdim. Kitabı bitirdikten sonraki 1 saati uyur gezer olarak geçirdim. Ama sonunu tahmin edebilmem kitabın tek zayıf noktası. O da olsun artık :)

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Ocak 2016, 21:16:17 »
Kısa ama dolu dolu bir eser. Bazı kitaplar sade çikolataysa, Kürk Mantolu Madonna 'bütün antep fıstıklı' çikolata gibi benim için(Teşbih de hata olmaz. Çikolata diyoruz yani...). Okunduğu zaman gerçekten iyi şeyler katabilecek yapıda...
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…