Kayıt Ol

Kırmızı Üniformalılar - John Scalzi

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kırmızı Üniformalılar - John Scalzi
« Yanıtla #15 : 05 Mart 2017, 22:14:54 »
Bu olayda anlamadığım nokta yazarın eseri için oy istemesi nasıl oylamayı etkileyebildi? Normalde başka bir kitaba oy verecek kişiler bu isteğini görüp kendisine mi oy verdiler? Nasıl etkilediğini anlayamadım.

Birde bana uzaktan bakınca oldukça normal geldi oy istemesi. Edebiyat alanında oy istemek ahlaki olarak yanlış bir hareket olarak mi görülüyor? Bunu da kavrayamadım.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #16 : 05 Mart 2017, 22:43:04 »
Hugo Ödülleri, Nebula ve Locus'un aksine WorldCon'a katılan okurların oylarıyla belli oluyor. İşin acı yanı son yıllarda katılım çok düşmüştü ve "yılın en iyileri" sadece ve sadece 200 kişi gibi komik bir rakamla belirlenir olmuştu. Scalzi hayranlarına çağrı yaptı, kendisine oy vermelerini istedi ve bu sayede 407 oyla ödülü kucakladı. Küçük bir kesimin toplu oyu ödülü direkt olarak etkiliyor anlayacağınız.

Oy istemesi normal mi, değil mi bilmiyorum ama sorun da tam olarak buradan kaynaklanıyor :) Çünkü muhafazakar bir sağcı olan ve Scalzi'yle hiç anlaşamayan yazar Larry Correia da aynı şekilde oy istediğinde solcu kesmin yoğun saldırısına maruz kaldı (Sağcı-solcu diyorum ama kusura bakmayın, kendi kendilerini böyle sınıflandıran onlar).

Kırmızı Üniformalılar'ın konusunu çok fazla dağıtmak istemiyorum, o yüzden daha fazla bilgi edinmek isteyenler için iki link verip kaçacağım:

1. Çanlar Hugo Ödülleri İçin Mi Çalıyor?
2. Hugo Ödülleri’nin Ardından…

Hugo'yla ilgili daha fazla tartışmak veya başka sorular sormak isterseniz şu başlık altında uzun uzun konuşabiliriz :)

Şimdi Kırmızı Üniformalılar kaldığı yerden ölmeye devam ediyor!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Mart 2017, 11:53:42 »
Yaşlı Adamın Savaşı serisini okuyup oldukça beğenince onun hevesi ve beklenti ile başladım bu kitaba ama açıkçası kitabın başları ilgimi çekse de sonradan aldığı şekil hiç hoşuma gitmedi. Yazar adına ilginç bir ve farklı bir deneme belki ama bence başarısız bir kitap. oy isteyerek de olsa ödül almış olması şaşırtıcı.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Mart 2017, 03:40:23 »
Scalzi'ye haksız yere yüklenmeyin yav. Hugo oylamalarındaki sistemin boşluğunu kullanmış adam. Bunu yapan ne ilk ne de son kişi. Ben Jo Walton'un da benzer bir şekilde kazandığına inanıyorum.

Ben de tam Jo Walton o kitapla Leviathan Uyanıyor ve Ejderhaların Dansı'nı geçerek Hugo ,üstüne de Nebula almışken Scalzi'ye kızmaya içim elvermiyor diyecektim. ;D

Sistemde sorun olduğu açık olsa da bu kitap özelinde konuşursak ortada büyük bir haksızlık var gibi gelmiyor bana. Bir başyapıt değil elbette ama ödül almasını da absürt bulmuyorum. Adaylar arasında en iyisi mi bilmiyorum, zira bundan başka yalnızca 2312'yi okudum (ve açıkçası Kırmızı Üniformalılar'ı daha çok sevdim :P). Yine de bence Hugo almasına çok da üzülmemiz gereken bir kitap değil.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır