Kayıt Ol

Lethe.*

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Lethe.*
« : 07 Temmuz 2008, 13:12:18 »
Lethe,uzun ve acı suyuyla cehnnemde Styx nehrinin komşu nehri.İnsanlar acılarını unutmak için şarap içer, kanlarına üzüm suyu karışır, unuturlardı dünyadaki çilelerini bir an için.. Ertesi gün yine acı çekmeye devam ederlerdi. İnsanlığın acısı hiçbir zaman dinmeyecekti.. Acılardan kurtulmak için bu lanetli gözyaşlarıyla sulanmış çamurdan yoğrulmuş bedeni bu dünyada bırakmak gerekti, ölmek gerekti, ruhların kaçması gerekti… Ölümün karanlık soluğunu hissetiği zaman karanlıklar ülkesine inerdi ruhlar, Styx Nehri'ne yaklaşıp kayıkçının(charon) gelmesini beklerlerdi. Karşıya geçmek için ızıdırap dolu yıllar geçiririlerdi ruhlar, cehennemin ateşli kıyıları bu ruhların çığlıklarıyla beslerdi kendini, cehennemin kapısında 3 başlı köpek Kerberos beklerdi ; ruhların kaçmaması için.. Ruhlar Lethenin yanına gelir onun kıyısında oturur ve ağlarlardı çığlıklar yükselirdi ansızın,acı çeken ruhlar içerlerdi suyundan unuturlardı geçmişlerini sanki hiçbir şey olmamış gibi. Baktığı zaman insan nehrin sularını acılarının nasılda akıp gittiğini görürüdü isyan ve çığlıklar nehir sularıyla birlikte cehennemin karanlık kuyusuna giderdi ve herkes arınırdı acılarından, ızdıraplarından.ve aslında ölümün asla bir son olmadığına inanırlardı,ve kendilerini korkunun kollarına bırakırlardı çünkü bi daha diriliceklerdi ve acı çekeceklerdi...

Delilik, çok büyük acıların Lethe’sidir. (Schopenhauer)
alıntı : mitoloji.info

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Lethe.*
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2008, 12:09:31 »
Dark Tranquallity nin bir şarkısıdır ayrıca. O kadıköy'de rexx'in önünde bekleyen dallamalar piyasa yaptılar bu kelimeyi. Orijinalinde güzel bir mitmiş oysa ki.

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2008, 02:29:50 »
Bilmiyordum bak bunu, kaç senedir şu kelimeyle yaşarım hiç merak edip de araştırmadım. Neyse belki bi işe yarar günün birinde.

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2008, 11:04:47 »

Bense sarkiyi görür görmez, lethe nin anlamina bakmis, arastirmistim biraz. Güzel bi mit aslinda, sarkisi da ayri leziz bunun. Ki sarki sanildiginin aksine ask sarkisi falan degil, bence, tamam ask acisidir belki temelinde yatan, giden sevgilinin ardindan söylenmistir ama bana hep sadece hayattan bunalmis ve yalniz bi insanin geçmisini unutmak için lethe ye yakarisiymis gibi geliyo. take me away from the life that i hate, misal. Sadece ask için düsünmek basitlestiriyo sanki. Sarkinin introsu da insani aglaticak cinsten, tüyleri diken diken ediyor. Heh bi de bu kadar sey dedikten sonra letheyle bütünlesmis sarkinin türkçesini de koymak istedim daha iyi anliyor insan kudretini.

"bir yudum ver bana, mahveden sudan.
ve boş ve güçlü unutkanlığın
tatlı kokusunu ve
nimetlerini ödünç ver.

yakınında tut beni, yıldızları sök
ben cennetler içinde hızlanırken
geceler içinde hızla ilerlerken
kılıcım ve ipim olduğun için, sen
lethe'msin...

kobalt sarısı akıntılar halinde
kalbime hücum ediyorsun.
yanan hatıraları
kopartmak, delmek için
damarlarımda dolaşıyorsun,
keskin acı yaraları halinde.
pençe gibi parmakların beni yine öldürecek.

çal beni, fethet ve bana yine saldır
yandığım ve titrediğim için
her hareketinle yandığım için

güçlü bir ışık altında arınmış olarak
ortaya çıkıyorum, yeniden şekillendirilmiş, yenilenmiş
boş ve güçlü unutkanlığın
tatlı kokusu ve nimetlerince okşanmış olarak.
lethe,
yakınında tut beni, tek dostum ve rehberim,
parmaklarının arasında boğulurken
aşkının içinde boğulurken...
çünkü sen nefret ettiğim hayatımsın,
sen benim
lethe'msin.

aşağılara çek beni, tutkuyla iç geçirerek
üzerimdeki okyanus
ve gözlerimdeki alevlerle...
ve bana yaşayabileceğim bir hayat bahşet

götür beni,
götür beni...

...nefret ettiğim bu hayattan."

Güzel gerçekten evet, ben istemezdim sahsen geçmisimin tamamen silinmesini ama büyük acilar yasayanlar için güzel bir sey olabilir bu da elbet. Bir de benim gördügüm kadariyla letheyi anlatmak istiyorum biraz;
"yunan mitolojisinde lethe, ölüler ülkesi hades'teki unutma nehrinin adıdır. (river of forgetfulness diye de gecer) hades'e gelen ölülerin üzerinden geçerken geçmişlerini unuttukları ve buradaki sonsuz hayatlarına sıfırdan başladıkları nehirdir. geçmiş yaşamın acı/tatlı izlerini, hatıralarını, umutsuzluklarını ve insanin ruhunu kaplamis olan ihaneti, iliklerimizde hissettigimiz boslugu, her herşeyi siler lethe."
Suyundan içen ölüler geçmislerini tamamen unutarak oradaki sonsuz hayatlarina sifirdan basladiklari söyleniyo. Bunun disinda birçok sey var lethe hakkinda söylenen, cehenneme gidenlerin daha fazla aci çekmesi için güzel anilarini unutturdugunu düsünenden tutun içenin her seyi degil sadece unutmak istediklerini unuttugunu fakat bu sefer yeryüzünde unutmus olduklari seyleri hatirladiklarini söyleyen de var. Hangisi en dogru bilinmez tabi ama hadesteki nehir  en güzeli gelir bana. Neyse öyle iste. Bitti.

Çevrimdışı Morien

• *
  • 9
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2008, 03:18:56 »
Lethe hakkında yazılmış birden fazla efsana vardır. Ama hepsinin özünde onun unutturan dokunuşu yatar. İnsanların unutmak istediği o kadar çok şey var ki. Belki bu yüzden bi mit için şarkılar, şiirler, yazılar yazılmıştır.
Hilmi Aşal'ın Lethe için 3 yazıklanmasını özellikle tavsiye ederim.

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Temmuz 2008, 18:42:42 »
Biz de Türküz bizimde Lethemiz vaaar ! . Türk versiyonu Ab-ı Hayat deresi ama biraz daha farklı bir sistem.. Eve  varınca konuyu açar anlatırım uzun uzuuuun ..
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen